Чи потрібні пробіотики після антибіотиків?

Прийом антибіотиків є надзвичайно поширеним явищем, проте дуже часто люди займаються самолікуванням, і це призводить до певних проблем. Пам’ятайте -  тільки лікар визначає, чи доцільний прийом антибіотика, а також його дозування та тривалість лікування, адже далеко не всі захворювання їх потребують. Антибіотики призначають тільки при бактеріальній етіології захворювання, рекомендацій лікаря щодо дозування та режиму прийому препарата слід чітко дотримуватись, адже таким чином ви підтримуєте в організмі належну ефективну концентрацію антибактеріального препарату. Завжди приймайте препарат повний курс, оскільки інакше ви недолікуєтесь, і бактерії, які ще залишились у вашому організмі, стають резистентними (несприятливими) до антибіотика. Власне нераціональне надмірна антибіотикотерапія спричинила таку масштабну світову пробему, як антибіотикорезистентність. 

Зазвичай, якщо у вас немає супутніх захворювань, ви дотримувались рекомендацій лікаря щодо лікування та харчування (це важливо!) під час захворювання, то прийом антибіотиків може не супроводжуватись побічними проявами, такими як болі в животі, діарея після антибіотиків, здуття живота, нудота, закреп після антибіотиків

Проте досить часто все ж вказані порушення можуть виникати, і це пояснюється тим, що антибіотик так само діє і на мікрофлору кишечника, отже може змінюватись її склад і співвідношення між корисними та патогенними бактеріями. Відповідно порушуються процеси, в яких бере участь мікрофлора кишечника: травлення, засвоєння поживних речовин, синтез вітамінів, імунний захист. 

Одним з найбільш поширених побічних ефектів на фоні прийому антибіотиків є  антибіотикоасоційована діарея. Як правило, це не менше трьох зафіксованих неоформлених випорожнень протягом двох і більше діб на фоні прийому антибіотиків, проте деколи діарея може виникати і вже після завершення курсу антибіотикотерапії. За даними досліджень, діарея після антибіотиків зустрічається від 1% до 30 % випадків, і залежить від віку пацієнта, супутніх захворювань та самого антибіотика. Перебіг може  проявлятись по-різному – від легкого варіанту з позитивним прогнозом до важкого псевдомембанозного коліту, який викликає Clostridium difficile. Закреп після антибіотиків зустрічається рідше, проте це теж може бути суттєвою проблемою.

Отже, вам може знадобитись лікування кишечника після антибіотиків, і для того, щоб зменшити несприятливий вплив антибіотиків на мікрофлору кишечника та допомогти відновити її після лікування,  зазвичай рекомендують пробіотики.

До вирішення питання ефективного лікування кишечника після антибіотиків слід підходити комплексно. Необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря щодо лікувального харчування (продукти, частота прийому їжі, об”єм порцій, питний режим), а також приймати за показами пробіотики

Є різні пробіотичні препарати, найчастіше це біфідо- та лактобатеріїі, це може бути і препарат, який містить один або кілька штамів мікроорганізмів. Тому найкраще, щоб пробіотики порадив лікар - він розуміє, які саме бактерії є більш ефективні для лікування кишечника після антибіотиків та усунення конкретних проявів побічних ефектів у пацієнта (здуття живота, закреп або діарея після антибіотиків). Крім того, пам’ятайте про необхідність тривалого прийому пробіотиків для досягнення ефекту відновлення складу та функціонування власної мірофлори кишечника – до 21-30 днів.

Альтернативи прийому антибіотиків у випадках, коли вони дійсно потрібні, - нема. Проте уникайте самолікування, дотримуйтесь рекомендацій лікаря – і це буде найкращою профілактикою розвитку побічних ефектів при лікуванні антибіотиками.

 

Література

  1. https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/combating-antibiotic-resistance
  2. https://www.pharmacytimes.com/contributor/steve-leuck-pharmd/2015/08/5-antibiotic-rules-for-patients
  3. https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/5762/antibiotikoasocijovana-diareya
  4. Антибиотикоассоциированная диарея // Здоров’я України. — 2010. — № 18 (247); Маев И.В., Самсонов А.А., Голубев Н.Н. Антибиотикоассоциированная диарея // Гастроэнтерология (Приложение к журналу Consilium Medicum). — 2007. — № 1.

Читайте також:

Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ЕРА АНТИБІОТИКІВ: ШКОДА ДЛЯ ОРГАНІЗМУ
Антибіотики – це величезна перемога людства над невиліковними колись хворобами та високою смертністю, з одного боку, проте з другого – це загроза здоров’ю та навколишньому середовищу.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ЯКІ АНТИБІОТИКИ НАЙЧАСТІШЕ ВИКЛИКАЮТЬ ДИСБАКТЕРІОЗ ТА ЯК СЕБЕ ЗАХИСТИТИ?
На сьогодні уявлення про дисбактеріоз кишечника поступово змінюється, і зараз його розуміють не як окреме захворювання, а як порушення складу й відповідно функцій мікрофлори кишечника з конкретними наслідками для організму.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ВІДЕО З ПРОФЕСОРОМ ПЕДІАТРІЇ СЕРГІЄМ НЯНЬКОВСЬКИМ - АНТИБІОТИКИ ТА ДІАРЕЯ. ЧИ ПОТРІБНІ ПРОБІОТИКИ?
Антибіотики та діарея. Чи потрібні пробіотики? Як запобігти проносу після прийому антибіотиків?
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ДИТИНІ ПРИЗНАЧИЛИ АНТИБІОТИКИ - ЯК ЗАХИСТИТИ МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Застосування антибіотиків дає необхідний лікувальний ефект, однак приносить дитині нову проблему - разом з шкідливими бактеріями гине і природна мікрофлора кишечника. Це дуже небезпечно, оскільки саме ця мікрофлора відіграє досить важливу роль у формуванні імунітету дитини.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ДИСБАКТЕРІОЗ У ДІТЕЙ, ЯК НАСЛІДОК ПРИЙОМУ АНТИБІОТИКІВ: ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКА
Завжди краще попередити хворобу, ані ж її лікувати. Профілактика дисбактеріозу у дітей, викликаного антибіотиками, досить проста. Розглянемо базові рекомендації поводження батьків з хворою дитиною
Більше