ДИСБАКТЕРІОЗ У ДІТЕЙ, ЯК НАСЛІДОК ПРИЙОМУ АНТИБІОТИКІВ: ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКА

Антибіотик – препарат, який бореться з бактеріями в організмі людини.

Прийом антибіотиків свідчить про серйозність захворювання, оскільки призначається лише лікарем і може мати багато негативних наслідків. Та, на жаль, деякі недуги можна подолати лише за допомогою цих ліків. Переклад слова «антибіотик» дослівно означає «проти» «життя», і дуже добре, що це стосується не життя людини, а навпаки – її потенційних ворогів – мікроорганізмів. Однак, слід пам’ятати, що війна «антибіотика» з «патогенними мікробами» забирає багато життів «дружніх мікроорганізмів»,  які виконують дуже важливі функції  в організмі людини. Як би не хотілося батькам уберегти своє дитя від усіх небезпек та недуг, трапляються випадки, коли обійтися без терапії антибіотиками є неможливо. Сама по собі хвороба вже знижує захисні функції імунної системи Вашої дитини, а прийом антибіотиків, які знищуючи разом з поганими і добрі бактерії, може спричинити ще й дисбактеріоз.

 

Як проявляється дисбактеріоз у дітей після прийому антибіотиків?

Найчастіше це – діарея або як в народі кажуть – понос (випорожнення стають дуже частими, рідкими, мають сильний та різкий запах). Проте можуть бути й інші ознаки дисбактеріозу у дітей, такі як:

 • болі в животі або його здуття,
 • слабкість,
 • відчуття нудоти,
 • відсутність апетиту,
 • млявість,
 • поганий сон,
 • іноді підвищення температури тощо.

Лікування дисбактеріозу у дітей повинно обов’язково здійснюватися під наглядом лікаря. Слід пам’ятати, що понос у немовлят, та дітей взагалі, є дуже небезпечним, оскільки може призвести до зневоднення організму. Необхідно давати дитині регідратуючі розчини, мінеральну воду – це допоможе компенсувати зневоднення та втрату важливих для життя речовин при діареї. Обов’язково слід дотримуватися дієти. Не можна годувати дитину грубою волокнистою їжею, а також каші з цілої крупи, також не рекомендують вживати напої та їжу з великим вмістом цукру. Після регідратації поступово слід вводити продукти, які легко засвоюються, наприклад кукурудзяні пластівці, рис чи рисову муку, банан, сухарі та крекери. Для більш швидкого відновлення мікрофлори кишківника лікарі також рекомендують використовувати пробіотики. Це дієтичні добавки, які містять живі мікроорганізми, що здатні заселити кишечник Вашої дитини корисною флорою, а отже прискорити її одужання. Але завжди краще попередити хворобу, ані ж її лікувати. Профілактика дисбактеріозу у дітей, викликаного антибіотиками, досить проста. [1,3,4]

 

Розглянемо базові рекомендації поводження батьків з хворою дитиною, яка вживає антибіотики:

 • Не годуйте хвору дитину попри її бажання, не перегодовуйте її
 • Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні – відмініть всі прикорми, годуйте лише груддю
 • Обирайте продукти, що легко засвоюються
 • Корисними можуть бути страви із зернових та кисломолочних продуктів, а також овочі та фрукти, оскільки вони сприяють розвитку «доброї» мікрофлори
 • Давайте дитині багато пити
 • Часто провітрюйте кімнату, слідкуйте щоб повітря було прохолодним та зволоженим
 • Робіть вологе прибирання
 • За призначенням лікаря можливе паралельне з антибіотиками вживання засобів для підтримання необхідного балансу мікрофлори кишечника – пробіотиків [2,3,4].

Слід пам’ятати, що між застосуванням антибіотика та пробіотика рекомендовано витримувати паузу в декілька годин, для того, щоб пробіотик попереджав негативні наслідки антибіотика. Тому, варто звертати увагу на пробіотики, які, по-перше є антибіотикостійкими, що дозволить паралельне застосування, а по-друге, з оптимальною кратністю застосування на день, один-два рази, що зробить таке спільне застосування більш зручним [2,3,4].

 

Варто пам’ятати, що хвороба та її лікування виснажують дитячий організм. Захисні функції знижуються, дитина стає вразливою, легкою здобиччю для оточуючих мікробів та вірусів. Саме тому після проходження курсу лікування рекомендується якомога більше часу (бажано не менше тижня) уникати місць скупчення людей – магазинів, відвідування додаткових гуртків та майстер-класів, садочків (якщо є можливість залиште дитину вдома), тощо. Потрібно якомога більше часу проводити на свіжому повітрі та звести до мінімуму контакти з іншими дітьми та дорослими.

 

Піклуйтеся про свою малечу та будьте здорові!

Джерела:

 1. 1. Дисбиоз (дисбактериоз) кишечника: современное состояние проблемы, комплексная диагностика и лечебная коррекция, Ардатская М. Д. и др., Экспериментальная и клиническая гастроэнтерология выпуск 117, № 5 2015.
 2. 2. Probiotics in the prevention of antibiotic-associated diarrhea in children: a meta-analysis of randomized controlled trials hania szajewska, 2006
 3. 3. Лечение и профилактика диареи, Практические рекомендации, 3 издание, ВОЗ, 1994.
 4. 4. Практические рекомендации Всемирной Гастроэнтерологической Организации (ВГО) Острая диарея, Март 2008.

Читайте також:

Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ЕРА АНТИБІОТИКІВ: ШКОДА ДЛЯ ОРГАНІЗМУ
Антибіотики – це величезна перемога людства над невиліковними колись хворобами та високою смертністю, з одного боку, проте з другого – це загроза здоров’ю та навколишньому середовищу.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ЯКІ АНТИБІОТИКИ НАЙЧАСТІШЕ ВИКЛИКАЮТЬ ДИСБАКТЕРІОЗ ТА ЯК СЕБЕ ЗАХИСТИТИ?
На сьогодні уявлення про дисбактеріоз кишечника поступово змінюється, і зараз його розуміють не як окреме захворювання, а як порушення складу й відповідно функцій мікрофлори кишечника з конкретними наслідками для організму.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

Чи потрібні пробіотики після антибіотиків?
Прийом антибіотиків є надзвичайно поширеним явищем, проте дуже часто люди займаються самолікуванням, і це призводить до певних проблем. Пам’ятайте -  тільки лікар визначає, чи доцільний прийом антибіотика...
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ВІДЕО З ПРОФЕСОРОМ ПЕДІАТРІЇ СЕРГІЄМ НЯНЬКОВСЬКИМ - АНТИБІОТИКИ ТА ДІАРЕЯ. ЧИ ПОТРІБНІ ПРОБІОТИКИ?
Антибіотики та діарея. Чи потрібні пробіотики? Як запобігти проносу після прийому антибіотиків?
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз після антибіотиків

ДИТИНІ ПРИЗНАЧИЛИ АНТИБІОТИКИ - ЯК ЗАХИСТИТИ МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Застосування антибіотиків дає необхідний лікувальний ефект, однак приносить дитині нову проблему - разом з шкідливими бактеріями гине і природна мікрофлора кишечника. Це дуже небезпечно, оскільки саме ця мікрофлора відіграє досить важливу роль у формуванні імунітету дитини.
Більше