ЗАПАЛЕННЯ КИШЕЧНИКУ ПОВ’ЯЗАЛИ ЗІ ЗМІНАМИ В БАКТЕРІАЛЬНІЙ МІКРОФЛОРІ

Зміни в складі кишкової мікрофлори, що супроводжують запальну реакцію кишечнику, відбуваються ще до того, як хворий почав приймати відповідні препарати.

У ХХ столітті, особливо в другій його половині, людство постраждало одразу від кількох серйозних захворювань. На думку відразу ж приходять СНІД, синдром Альцгеймера, ожиріння - як найбільш серйозні приклади . Втім, серед захворювань є і менш небезпечні, але все ж дуже неприємні: до них можна віднести, наприклад, запальну хворобу кишечнику (ЗХК ), від якої тільки в США страждають більше 1 млн людей. Як і синдром Альцгеймера, як і СНІД, (ЗХК) перейшла у спадок нашому віку і вчені досі намагаються зрозуміти, через що вона виникає і як її лікувати [4].

ЗХК розділяють на дві головні категорії: виразковий коліт, який вражає відділи товстого кишечника, та хвороба Крона, яка може вражати буквально весь шлунково-кишковий тракт, від порожнини рота до прямої кишки. Симптоми у захворювань схожі: діарея, біль і спазми в животі, втрата ваги, поява кишкових виразок і т. д. Причини виникнення обох захворювань, як уже сказано, до цих пір не цілком зрозумілі і зазвичай описуються загальним формулюванням про «взаємодію між генетичними факторами і факторами зовнішнього середовища». До пори до часу дослідники більше займалися генетичними факторами, але зараз все більше звертаються до факторів на зразок дієти та стану мікрофлори. Але є також один негенетичний фактор, який важко не помітити – кишкова мікрофлора [1,2,3].

Зміни у складі та пропорціях кишкових бактерій можуть бути пов'язані з різними наслідками як для самої травної системи , так і для організму в цілому. ЗХК розвивається при безпосередній участі імунітету, який знаходиться у складних взаєминах з місцевою мікрофлорою. Вчені давно помітили, що при хворобі Крона змінюється і кишкова мікрофлора, однак ніхто не міг сказати, що тут причина, а що - наслідок. Може, зміни в бактеріальному складі провокують імунітет, а може, це запалення змушує мікрофлору міняти свій склад [2,3].

Щоб розібратися в причинах і наслідках , а заодно створити адекватний діагностичний тест для хвороби Крона , Рамник Ксав'єр ( Ramnik Xavier ) з Інституту Броуда ( США ) і близько тридцяти його колег з різних наукових центрів США і Канади порівняли склад мікрофлори у здорових дітей і у дітей з діагностованою хворобою Крона. У дослідженні брали участь більше 650 дітей, у яких брали біопсію з нижніх відділів тонкого кишечника і їх прямої кишки. Знайдені в біопсіях бактерії порівнювалися з бактеріями з фекалій цих же дітей. Важливою особливістю роботи було те , що лише близько 10% дітей вже отримували антибактеріальні препарати для зменшення запалення [3].

Як пишуть дослідники в Cell Host & Microbe , бактеріальний склад у хворих і здорових дітей  відзрізнявся: хворі мали більше потенційно шкідливих Enterobacteriaceae, Pasteurellaceae, Veillonellaceae і Fusobacteriaceae , а ось рівень «хороших» Erysipelotrichales, Bacteroidales і Clostridiales був помітно знижений. З чого автори роботи зробили законний висновок, що дисбаланс в мікрофлорі одним з факторів які відіграють важливу роль в розвитку і перебігу хвороби Крона [3].

Крім того, виявилося, що зміни в мікрофлорі не можна виявити по бактеріях з фекалій, але можна - по біопсії, при чому зовсім не потрібно брати зразки з глибоких відділів кишечника за допомогою колоноскопії, достатньо обмежитися прямою кишкою. Ці дані повинні полегшити діагностику кишкових запалень. Можна сказати , що вчені майже створили готову діагностичну схему: вони показали, де слід шукати ознаки хвороби і як саме можна використовувати мікрофлору для діагнозу [3].

Інше важливе питання, що стосується хвороби Крона, залишилося нез'ясованим: ми як і раніше не знаємо, з чого все починається - чи з запалення, чи з бактеріального дисбалансу. Можливо, щоб відповісти на нього, потрібно врахувати ще й характер харчування людини до захворювання, а в даній роботі цей фактор винесли за дужки [2,3,5].

 

 Література

  1. Broad Institute researchers chart microbial ecosystem of Crohn’s disease, Veronica Meade-Kelly, Broad Communications, 2014
  2. The Treatment-Naive Microbiome in New-Onset Crohn’s Disease, Dirk Gevers, Subra Kugathasan, Lee A. Denson
  3. Classification of Inflammatory Bowel Disease, J. E. LENNARD-JONES St Mark’s Hospital, London, U.K., 1989
  4. Epidemiology of the IBD, Centres for Disease Control and Prevention, March 31, 2015
  5. УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ЗАПАЛЬНІ ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКА (ХВОРОБА КРОНА, ВИРАЗКОВИЙ КОЛІТ)

Читайте також:

Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

КОРЕКЦІЯ МІКРОБІОМУ ШКІРИ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРОБІОТИКІВ
Вчені припускають, що кишечник і шкіра мають двосторонній зв'язок. Він полягає у поєднанні неврологічних та імунологічних реакцій при змінах мікробіоти – бактерій, які населяють наше тіло.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ФАКТОРИ, ЩО ПОРУШУЮТЬ МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА
Мікрофлора кишечника є дуже динамічною структурою, яка здатна до підтримки та самовідновлення свого складу. Проте, це можливо за сприятливих умов. Які ж це умови і як їх можна забезпечити?
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ВПЛИВ МІКРОФЛОРИ КИШКІВНИКА НА СТАН ШКІРИ
Власна мікрофлора – чи то слизової шлунково-кишкового тракту, чи то шкіри – виконує дуже багато корисних функцій.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ЯКІ ХВОРОБИ МОЖУТЬ ВИНИКАТИ ЧЕРЕЗ ДИСБАКТЕРІОЗ
Мікрофлора слизових та шкіри виконує дуже широкий спектр функцій. Зокрема, важливим є захист як безпосередній (створення захисного бар'єру на поверхні слизової), так і участь у формуванні клітинного та гуморального імунітету.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ДИСБАКТЕРІОЗ : ВІЙНА ВНУТРІШНІХ СВІТІВ
Наш організм покритий невидимою біоплівкою мікроорганізмів. Бактерії , мікроскопічні грибки і найпростіші населяють нашу носоглотку, шкіру, кишечник і урогенітальний тракт.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ВЧЕНІ: ОДНОМАНІТНА МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА - ШЛЯХ ДО ОЖИРІННЯ І ДІАБЕТУ
Cукупність мікроорганізмів, які «мешкають» у тілі людини і перевершують за кількістю власні клітини організму в десять разів, - це мікробіом. Зовнішні фактори значною мірою впливають на склад мікробіому кишечника.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ОЖИРІННЯ ТА ДИЗБАКТЕРІОЗ
У всіх розвинутих країнах світах ми можемо спостерігати тенденцію до збільшення кількості людей з надлишковою вагою та ожирінням. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 1,9 млрд населення старше 18 років має надлишкову вагу і 600 млн – ожиріння.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ЗАЛЕЖНІСТЬ МІЖ ДИСБАКТЕРІОЗОМ ТА ЗАЙВОЮ ВАГОЮ
За даними Американського товариства мікробіологів, кишкові бактерії можуть відігравати більш важливу роль у людей, схильних до ожиріння, ніж вважалося раніше.
Більше
Lactiale

Дисбактеріоз у дорослих

ДЛЯ ЧОГО ТРЕБА ПІДТРИМУВАТИ НОРМАЛЬНУ МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
На сьогоднішній день існує чимало способів боротьби з кишковими токсинами. Одним з найпростіших є підселення в кишечник спеціальних мікроорганізмів, які підтримують природну мікрофлору кишечника і пригнічують патогенну.
Більше