ЗАПАЛЕННЯ КИШЕЧНИКУ ПОВ’ЯЗАЛИ ЗІ ЗМІНАМИ В БАКТЕРІАЛЬНІЙ МІКРОФЛОРІ
Зміни в складі кишкової мікрофлори, що супроводжують запальну реакцію кишечнику, відбуваються ще до того, як хворий почав приймати відповідні препарати.
У ХХ столітті, особливо в другій його половині, людство постраждало одразу від кількох серйозних захворювань. На думку відразу ж приходять СНІД, синдром Альцгеймера, ожиріння - як найбільш серйозні приклади . Втім, серед захворювань є і менш небезпечні, але все ж дуже неприємні: до них можна віднести, наприклад, запальну хворобу кишечнику (ЗХК ), від якої тільки в США страждають більше 1 млн людей. Як і синдром Альцгеймера, як і СНІД, (ЗХК) перейшла у спадок нашому віку і вчені досі намагаються зрозуміти, через що вона виникає і як її лікувати [4].
ЗХК розділяють на дві головні категорії: виразковий коліт, який вражає відділи товстого кишечника, та хвороба Крона, яка може вражати буквально весь шлунково-кишковий тракт, від порожнини рота до прямої кишки. Симптоми у захворювань схожі: діарея, біль і спазми в животі, втрата ваги, поява кишкових виразок і т. д. Причини виникнення обох захворювань, як уже сказано, до цих пір не цілком зрозумілі і зазвичай описуються загальним формулюванням про «взаємодію між генетичними факторами і факторами зовнішнього середовища». До пори до часу дослідники більше займалися генетичними факторами, але зараз все більше звертаються до факторів на зразок дієти та стану мікрофлори. Але є також один негенетичний фактор, який важко не помітити – кишкова мікрофлора [1,2,3].
Зміни у складі та пропорціях кишкових бактерій можуть бути пов'язані з різними наслідками як для самої травної системи , так і для організму в цілому. ЗХК розвивається при безпосередній участі імунітету, який знаходиться у складних взаєминах з місцевою мікрофлорою. Вчені давно помітили, що при хворобі Крона змінюється і кишкова мікрофлора, однак ніхто не міг сказати, що тут причина, а що - наслідок. Може, зміни в бактеріальному складі провокують імунітет, а може, це запалення змушує мікрофлору міняти свій склад [2,3].
Щоб розібратися в причинах і наслідках , а заодно створити адекватний діагностичний тест для хвороби Крона , Рамник Ксав'єр ( Ramnik Xavier ) з Інституту Броуда ( США ) і близько тридцяти його колег з різних наукових центрів США і Канади порівняли склад мікрофлори у здорових дітей і у дітей з діагностованою хворобою Крона. У дослідженні брали участь більше 650 дітей, у яких брали біопсію з нижніх відділів тонкого кишечника і їх прямої кишки. Знайдені в біопсіях бактерії порівнювалися з бактеріями з фекалій цих же дітей. Важливою особливістю роботи було те , що лише близько 10% дітей вже отримували антибактеріальні препарати для зменшення запалення [3].
Як пишуть дослідники в Cell Host & Microbe , бактеріальний склад у хворих і здорових дітей відзрізнявся: хворі мали більше потенційно шкідливих Enterobacteriaceae, Pasteurellaceae, Veillonellaceae і Fusobacteriaceae , а ось рівень «хороших» Erysipelotrichales, Bacteroidales і Clostridiales був помітно знижений. З чого автори роботи зробили законний висновок, що дисбаланс в мікрофлорі одним з факторів які відіграють важливу роль в розвитку і перебігу хвороби Крона [3].
Крім того, виявилося, що зміни в мікрофлорі не можна виявити по бактеріях з фекалій, але можна - по біопсії, при чому зовсім не потрібно брати зразки з глибоких відділів кишечника за допомогою колоноскопії, достатньо обмежитися прямою кишкою. Ці дані повинні полегшити діагностику кишкових запалень. Можна сказати , що вчені майже створили готову діагностичну схему: вони показали, де слід шукати ознаки хвороби і як саме можна використовувати мікрофлору для діагнозу [3].
Інше важливе питання, що стосується хвороби Крона, залишилося нез'ясованим: ми як і раніше не знаємо, з чого все починається - чи з запалення, чи з бактеріального дисбалансу. Можливо, щоб відповісти на нього, потрібно врахувати ще й характер харчування людини до захворювання, а в даній роботі цей фактор винесли за дужки [2,3,5].
Література
- Broad Institute researchers chart microbial ecosystem of Crohn’s disease, Veronica Meade-Kelly, Broad Communications, 2014
- The Treatment-Naive Microbiome in New-Onset Crohn’s Disease, Dirk Gevers, Subra Kugathasan, Lee A. Denson
- Classification of Inflammatory Bowel Disease, J. E. LENNARD-JONES St Mark’s Hospital, London, U.K., 1989
- Epidemiology of the IBD, Centres for Disease Control and Prevention, March 31, 2015
- УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ЗАПАЛЬНІ ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКА (ХВОРОБА КРОНА, ВИРАЗКОВИЙ КОЛІТ)