ДІАРЕЯ

Діарея і розлад шлунково-кишкового тракту (пронос) - це одне з порушень в роботі кишечника, що супроводжується спонтанними і частими рідкимивипорожненнями і, як правило, зневодненням організму [1,3,6].

Небезпечними є наслідки діареї у вигляді зневоднення і втрати мікроелементів [1,5].

Хронічна діарея часто викликає вітамінну недостатність і дефіцит мінералів, що може спричинити за собою інше захворювання, таке як анемія [5,8].

Діарея може носити як гострий, так і хронічний характер [1].

 

ПРИЧИНИ ДІАРЕЇ

Причинами виникнення діареї можуть бути:

 • зараження дріжджовими грибами,
 • зараження хвороботворними бактеріями (протеї, стафілококи - включаючи і його найагресивнішу форму-золотистий стафілокок, колібактерії, сальмонели)
 • порушення бактеріального рівноваги мікрофлори кишечника,
 • вірусне зараження організму (вірус Коксакі, ротавіруси),
 • опромінення,
 • отруєння,
 • прийом деяких лікарських засобів - онкопрепаратів, наркотичної групи, антибіотиків (як побічне явище), а також алкоголю,
 • зловживання проносними засобами,
 • захворювання тонкого і товстого кишечника (коліт, мальабсорбції, синдром подразненого кишечника), печінки, підшлункової залози (від панкреатиту до цукрового діабету),
 • виразки (шлунка та 12-палої кишки),
 • алергія (у тому числі і харчова),
 • а також зараження глистами [1,2,3,4,5,6].

Діарея при дисбактеріозі може виникати в результаті пошкодження хвороботворними бактеріями слизової оболонки тонкого кишечника [9].

 

ПОРУШЕННЯ ПРИ ДІАРЕЇ

При діареї швидко зростаючі колонії патогенних бактерій руйнують слизову оболонку кишечника, перешкоджаючи цим всмоктуванню корисних речовин у кров, руйнуються жовчні кислоти (кон'югація), що викликає виснаження організму. Також порушуючи всмоктування вітамінів, мікроби тим самим викликають гіповітаміноз (особливо, гіповітаміноз вітаміну В12, що, у свою чергу, може спровокувати розвиток анемії або недокрів'я (через порушення засвоювання заліза, що автоматично припиняє вироблення гемоглобіну кістковим мозком) з такими характерними ознаками, як задишка, блідість шкіри, серцебиття і падіння кров'яного тиску) [7,8].

 

СИМПТОМИ ДІАРЕЇ

Симптомами діареї можуть бути: млявість, слабкість, неприємний запах з ротової порожнини,  живота і відсутність апетиту. Частота виділень може бути досить значною, з великим вмістом слизу, доходити до 7 разів на добу та іноді перебігати з підвищеною (до 38 градусів) температурою тіла. Діарея в такий період може перемежовуватися запорами [3,6,9].

Також діарея може сама бути симптомом інших захворювань [6,9].

 

ЛІКУВАННЯ ДІАРЕЇ

Особливу увагу, слід звернути на діарею, що триває більше трьох діб з появою слизу і крові в калі. У цьому випадку слід звертатися до лікаря. Для лікування діареї використовують: в'яжучі лікарські засоби, які нормалізують перистальтику кишечника, голодування в першу добу з подальшою дієтою, заповнення втрат рідини – регідратаційні розчини, сорбенти, антибактеріальні препарати, що пригнічують патогенні мікроорганізми в кишечнику (після яких, як правило, потрібна відновна терапія для мікрофлори кишечника). [1,4,5]

Лікування діареї внаслідок дисбактеріозу полягає у відновленні рівноваги між колоніями корисних бактерій кишечника (так званий, мікробіоценоз). Крім відміни антибіотиків, часто в таких випадках лікар призначає паралельно прийом препаратів, що покращують ферментацію (а отже, і перетравлювання їжі, що поступає), вітамінну терапію (насамперед, групу В) та лікарські засоби для стимуляції імунних процесів в організмі - іммунотоніки.[1,4,5,6]

 

Джерела інформації:

 1. Синдром диареи: диагностическая и терапевтическая тактика, И.Э. Кушнир, Ліки України, proGASTRO №7 (143) / 2010.
 2. Magnitude and impact of diarrheal diseases, Guerrant RL, Kosek M, Moore S, Lorntz B, Brantley R, Lima AA, Arch Med Res 2002;33: 351-5.
 3. Functional bowel disorders and functional abdominal pain, W G Thompson,1999.
 4. Efficacy of Probiotic Use in Acute Diarrhea in Children. A Meta-Analysis, Jeannie S. Huang, 2002.
 5. Диарея при заболеваниях органов пищеварения, И. Д. Лоранская, Лечащий Врач, 2007.
 6. Диарея при хронических заболеваниях кишечника: от симптома к лечению, Е.И. Сергиенко, Газета "Новини медицини та фармації" Гастроэнтерология (367) 2011.
 7. Профилактика гиповитаминоза у детей дошкольного и младшего школьного возраста, В.К. Котлуков, Т.В. Казюкова, Н.В. Антипова, Медицинский совет 2015, №1.
 8. Патофизиология нарушения обмена витаминов, Т.А. Старикова, Методические рекомендации, Гомель 2005.
 9. Синдром диареи в клинике внутренних болезней: патогенетические основы и клиническая диагностика. Часть 1, А.В. Струтынский, А.П. Баранов, А.Б. Глазунов, А.Г. Бузин, Лечебное дело 3.2007.

Читайте також:

Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДІАРЕЯ РІЗНОЇ ЕТІОЛОГІЇ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ТА ЯК ЇЇ ЛІКУВАТИ
Діарея – це часті (більше трьох разів на добу) неоформлені водянисті випорожнення, які можуть супроводжуватись різними симптомами з боку багатьох органів та систем. Вона може супроводжуватись болем в животі, нудотою, блюванням, а може проходити без них.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ВІДМІННІСТЬ ДИСБАКТЕРІОЗУ У ДИТИНИ ТА ДОРОСЛОГО
Становлення мікрофлори кишечника людини проходить в кілька етапів, і починається від моменту народження.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДИСБАКТЕРІОЗ – ЧИ Є ТАКА ХВОРОБА?
Дисбактеріоз – це, дослівно, порушення складу нормальної мікрофлори кишечника, тобто відхилення у видах штамів та кількості бактерій. Це фактично фоновий стан, який може супроводжувати різні захворювання, стани організму в період лікування.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ТА ВУГРІ - ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК?
Вживання солодкої, смаженої та висококалорійної їжі з низьким вмістом необхідних нутрієнтів та клітковини асоційоване з проявами вугрової хвороби
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДИСБАКТЕРІОЗ У ДІТЕЙ: ПРИЧИНИ, ПРОЯВИ ТА ЛІКУВАННЯ
Як відновити мікрофлору кишечника у дитини? Дати відповідь на це питання намагаються багато спеціалістів, оскільки важливість впливу мікрофлори на функціонування організму в цілому важко переоцінити
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

МЕТЕОРИЗМ
Метеоризм (від грец. Мeteorismos здуття, синоніми: тимпанія, пучення) надлишкове скупчення газів у травному тракті являє собою один з найбільш частих симптомів різноманітних захворювань органів травлення.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ЗАКРЕП
Запор (закреп) - це порушення спорожнення кишечника (затримка стільця), більше двох діб. До нього відносять і неповне звільнення кишечнику, що супроводжується відчуттям дискомфорту.
Більше