ДІАРЕЯ

Діарея і розлад шлунково-кишкового тракту (пронос) - це одне з порушень в роботі кишечника, що супроводжується спонтанними і частими рідкимивипорожненнями і, як правило, зневодненням організму [1,3,6].

Небезпечними є наслідки діареї у вигляді зневоднення і втрати мікроелементів [1,5].

Хронічна діарея часто викликає вітамінну недостатність і дефіцит мінералів, що може спричинити за собою інше захворювання, таке як анемія [5,8].

Діарея може носити як гострий, так і хронічний характер [1].

 

ПРИЧИНИ ДІАРЕЇ

Причинами виникнення діареї можуть бути:

 • зараження дріжджовими грибами,
 • зараження хвороботворними бактеріями (протеї, стафілококи - включаючи і його найагресивнішу форму-золотистий стафілокок, колібактерії, сальмонели)
 • порушення бактеріального рівноваги мікрофлори кишечника,
 • вірусне зараження організму (вірус Коксакі, ротавіруси),
 • опромінення,
 • отруєння,
 • прийом деяких лікарських засобів - онкопрепаратів, наркотичної групи, антибіотиків (як побічне явище), а також алкоголю,
 • зловживання проносними засобами,
 • захворювання тонкого і товстого кишечника (коліт, мальабсорбції, синдром подразненого кишечника), печінки, підшлункової залози (від панкреатиту до цукрового діабету),
 • виразки (шлунка та 12-палої кишки),
 • алергія (у тому числі і харчова),
 • а також зараження глистами [1,2,3,4,5,6].

Діарея при дисбактеріозі може виникати в результаті пошкодження хвороботворними бактеріями слизової оболонки тонкого кишечника [9].

 

ПОРУШЕННЯ ПРИ ДІАРЕЇ

При діареї швидко зростаючі колонії патогенних бактерій руйнують слизову оболонку кишечника, перешкоджаючи цим всмоктуванню корисних речовин у кров, руйнуються жовчні кислоти (кон'югація), що викликає виснаження організму. Також порушуючи всмоктування вітамінів, мікроби тим самим викликають гіповітаміноз (особливо, гіповітаміноз вітаміну В12, що, у свою чергу, може спровокувати розвиток анемії або недокрів'я (через порушення засвоювання заліза, що автоматично припиняє вироблення гемоглобіну кістковим мозком) з такими характерними ознаками, як задишка, блідість шкіри, серцебиття і падіння кров'яного тиску) [7,8].

 

СИМПТОМИ ДІАРЕЇ

Симптомами діареї можуть бути: млявість, слабкість, неприємний запах з ротової порожнини,  живота і відсутність апетиту. Частота виділень може бути досить значною, з великим вмістом слизу, доходити до 7 разів на добу та іноді перебігати з підвищеною (до 38 градусів) температурою тіла. Діарея в такий період може перемежовуватися запорами [3,6,9].

Також діарея може сама бути симптомом інших захворювань [6,9].

 

ЛІКУВАННЯ ДІАРЕЇ

Особливу увагу, слід звернути на діарею, що триває більше трьох діб з появою слизу і крові в калі. У цьому випадку слід звертатися до лікаря. Для лікування діареї використовують: в'яжучі лікарські засоби, які нормалізують перистальтику кишечника, голодування в першу добу з подальшою дієтою, заповнення втрат рідини – регідратаційні розчини, сорбенти, антибактеріальні препарати, що пригнічують патогенні мікроорганізми в кишечнику (після яких, як правило, потрібна відновна терапія для мікрофлори кишечника). [1,4,5]

Лікування діареї внаслідок дисбактеріозу полягає у відновленні рівноваги між колоніями корисних бактерій кишечника (так званий, мікробіоценоз). Крім відміни антибіотиків, часто в таких випадках лікар призначає паралельно прийом препаратів, що покращують ферментацію (а отже, і перетравлювання їжі, що поступає), вітамінну терапію (насамперед, групу В) та лікарські засоби для стимуляції імунних процесів в організмі - іммунотоніки.[1,4,5,6]

 

Джерела інформації:

 1. Синдром диареи: диагностическая и терапевтическая тактика, И.Э. Кушнир, Ліки України, proGASTRO №7 (143) / 2010.
 2. Magnitude and impact of diarrheal diseases, Guerrant RL, Kosek M, Moore S, Lorntz B, Brantley R, Lima AA, Arch Med Res 2002;33: 351-5.
 3. Functional bowel disorders and functional abdominal pain, W G Thompson,1999.
 4. Efficacy of Probiotic Use in Acute Diarrhea in Children. A Meta-Analysis, Jeannie S. Huang, 2002.
 5. Диарея при заболеваниях органов пищеварения, И. Д. Лоранская, Лечащий Врач, 2007.
 6. Диарея при хронических заболеваниях кишечника: от симптома к лечению, Е.И. Сергиенко, Газета "Новини медицини та фармації" Гастроэнтерология (367) 2011.
 7. Профилактика гиповитаминоза у детей дошкольного и младшего школьного возраста, В.К. Котлуков, Т.В. Казюкова, Н.В. Антипова, Медицинский совет 2015, №1.
 8. Патофизиология нарушения обмена витаминов, Т.А. Старикова, Методические рекомендации, Гомель 2005.
 9. Синдром диареи в клинике внутренних болезней: патогенетические основы и клиническая диагностика. Часть 1, А.В. Струтынский, А.П. Баранов, А.Б. Глазунов, А.Г. Бузин, Лечебное дело 3.2007.

Читайте також:

Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ПРОБІОТИКИ ТА ЗАКРЕПИ: ЯК БАКТЕРІЇ МОЖУТЬ ВАМ ДОПОМОГТИ І ДЕ ЇХ ШУКАТИ?
При закрепах досить часто може спостерігатися дисбактеріоз кишечника, тому корекція балансу бактерій у кишківнику теоретично може полегшити симптоми захворювання
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ПРОБІОТИКИ ТА ДІАРЕЯ. НАВІЩО ПЕРШІ ПОТРІБНІ ДЛЯ ДРУГОЇ?
Доповнення основної антидіарейної терапії пробіотиками здатне полегшити симптоми захворювання та скоротити його тривалість в середньому на один день
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДІАРЕЯ РІЗНОЇ ЕТІОЛОГІЇ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ТА ЯК ЇЇ ЛІКУВАТИ
Діарея – це часті (більше трьох разів на добу) неоформлені водянисті випорожнення, які можуть супроводжуватись різними симптомами з боку багатьох органів та систем. Вона може супроводжуватись болем в животі, нудотою, блюванням, а може проходити без них.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ВІДМІННІСТЬ ДИСБАКТЕРІОЗУ У ДИТИНИ ТА ДОРОСЛОГО
Становлення мікрофлори кишечника людини проходить в кілька етапів, і починається від моменту народження.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДИСБАКТЕРІОЗ – ЧИ Є ТАКА ХВОРОБА?
Дисбактеріоз – це, дослівно, порушення складу нормальної мікрофлори кишечника, тобто відхилення у видах штамів та кількості бактерій. Це фактично фоновий стан, який може супроводжувати різні захворювання, стани організму в період лікування.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ТА ВУГРІ - ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК?
Вживання солодкої, смаженої та висококалорійної їжі з низьким вмістом необхідних нутрієнтів та клітковини асоційоване з проявами вугрової хвороби
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДИСБАКТЕРІОЗ У ДІТЕЙ: ПРИЧИНИ, ПРОЯВИ ТА ЛІКУВАННЯ
Як відновити мікрофлору кишечника у дитини? Дати відповідь на це питання намагаються багато спеціалістів, оскільки важливість впливу мікрофлори на функціонування організму в цілому важко переоцінити
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

МЕТЕОРИЗМ
Метеоризм (від грец. Мeteorismos здуття, синоніми: тимпанія, пучення) надлишкове скупчення газів у травному тракті являє собою один з найбільш частих симптомів різноманітних захворювань органів травлення.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ЗАКРЕП
Запор (закреп) - це порушення спорожнення кишечника (затримка стільця), більше двох діб. До нього відносять і неповне звільнення кишечнику, що супроводжується відчуттям дискомфорту.
Більше