ДИСБАКТЕРІОЗ – ЧИ Є ТАКА ХВОРОБА?
Що таке дисбактеріоз
Дисбактеріоз – це, дослівно, порушення складу нормальної мікрофлори кишечника, тобто відхилення у видах штамів та кількості бактерій. Це фактично фоновий стан, який може супроводжувати різні захворювання, стани організму в період лікування. А враховуючи, яку значну роль відіграє мікрофлора кишечника в процесах травлення, засвоєнні та синтезі поживних речовин, вітамінів та мікроелементів, формуванні імунної системи організму, стає зрозуміло, що відповідь на питання, а що таке дисбактеріоз, є ширшим. І тут маємо розуміти, що дисбактеріоз – це не тільки зміни мікрофлори кишечника, а й пам’ятати про несприятливі наслідки для організму в цілому (не тільки порушення травлення) при змінах в її функціонуванні.
Симптоми дисбактеріозу у дитини
Для формування власної корисної мікрофлори дитині дуже важливо отримувати грудне молоко. Саме тому частими причинами дисбактеріозу у дітей є штучне вигодовування, короткотривале грудне вигодовування (хоча б до 6 місяців), народження шляхом кесаревого розтину, невідповідне харчування в подальшому, нераціональна антибіотикотерапія. Відповідно симптоми дисбактеріозу у дитини, які звертають на себе в першу чергу увагу – з боку шлунково-кишкового тракту: болі в животі, здуття живота (не слід плутати з кольками новонароджених, які є фізіологічним етапом дозрівання травної системи), кандидозне ураження слизових, проноси або закрепи, наявність слизу та неперетравлених решток у випорожненнях, знижений апетит, недостатній набір маси тіла. Крім того, як наслідок вище перерахованого, симптомами дисбактеріозу у дитини можуть бути підвищена стомлюваність, порушення сну, схильність до інфекційних захворювань, шкірні алергічні реакції.
Для лікування дисбактеріозу, а точніше корекції складу мікрофлори кишечника, необхідно в першу чергу виявити та усунути причину його появи. Врахувати харчування, особливості розвитку та росту дитини. Важливо підтримувати грудне вигодовування хоча б до річного віку. Звичайно, важливим аспектом є корекція дієти .
Дієта при дисбактеріозі має в першу чергу відповідати віку та потребам дитини, бути повноцінною та збалансованою. Це означає різноманітність, вміст необхідних за віком дитини кількості білків, жирів та вуглеводів, вітамінів та мікроелементів у формі, яка легко засвоюється. Звичайно, у дієті при дисбактеріозі слід враховувати наявність пребіотиків, тобто поживного субстрату для корисних бактерій: овочі й фрукти (клітковина, фруктоолігосахариди), молочні та кисломолочні продукти.
Ліки від дисбактеріозу
Крім виявлення та усунення причини появи дисбактеріозу й корекції дієти при дисбактеріозі інколи за призначенням лікаря(!) виникає потреба у прийомі певних ліків від дисбактеріозу. Це можуть бути:
- Пробіотики – корисні бактерії (переважно лакто- й біфідобактерії), які сприяють відновленню власної мікрофлори кишечника
- Пребіотики – поживний субстрат для корисних бактерій, окремо або в складі комбінованого препарату разом з пробіотиками (синбіотик)
- Бактеріофаги – спеціальні препарати для вибіркового пригнічення росту конкретних патогенних бактерій
- Сорбенти, ферменти – тільки за показами та за призначенням лікаря, виведення з організму певних токсичних речовин, які можуть утворюватись в процесі порушеного травлення, та для полегшення власне процесу травлення при дисбактеріозі.
Тривалість прийому вказаних ліків від дисбактеріозу, їх дозування та комбінація мають визначатись лікарем після обстеження дитини.
Література:
- Ардатская М.Д., Минушкин О.Н., Иконников Н.С. Дисбактериоз кишечника: понятие, диагностические подходы и пути коррекции. Возможности и преимущества биохимического исследования кала. Пособие для врачей. — М., 2004;
- Бельмер С.В. Антибиотикоассоциированный дисбактериоз кишечника // Русский медицинский журнал (РМЖ) — 2004. — № 12;
- Бондаренко В.М., Грачева Н.М., Мацулевич Т.В. Дисбактериозы кишечника у взрослых. — М., 2003; Костюкевич О.И.
- Тяжкая А.В., Казакова Л.Н., Васюкова М.М.Принципы терапии дисбактериоза у детей. Дитячий лікар. 2009. - № 2. https://d-l.com.ua/ru-issue-article-46.
- Шадрін О.Г. Мисник В.П. Кишкова мікробіота у дітей: сучасні можливості профілактики та корекції порушень. Український медичний часопис. 5(1) (127) – IX/X 2018 https://www.umj.com.ua/article/131704/kishkova-mikrobiota-u-ditej-suchasni-mozhlivosti-profilaktiki-ta-korektsiyi-porushen