МЕТЕОРИЗМ

Функціональні порушення шлунково-кишкового тракту, харчова алергія, порушення мікробіоценозу кишечника, целіакія і дисахаридазная недостатність, і ряд інших причин призводять до підвищеного газоутворення, перерастяжению петель кишечника і появі абдомінальних болів не тільки у дітей першого року життя, а й у дорослих [3].

МЕТЕОРИЗМ (ВІД ГРЕЦ. МETEORISMOS ЗДУТТЯ, СИНОНІМИ: ТИМПАНІЯ, ПУЧЕННЯ) НАДЛИШКОВЕ СКУПЧЕННЯ ГАЗІВ У ТРАВНОМУ ТРАКТІ ЯВЛЯЄ СОБОЮ ОДИН З НАЙБІЛЬШ ЧАСТИХ СИМПТОМІВ РІЗНОМАНІТНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ.

Це може супроводжуватися флатуленцією (вихід газів назовні), абдомінальним дискомфортом або болем, відчуттям розпирання і тяжкості в животі, відрижкою. У разі, якщо метеоризм супроводжується абдомінальним болем, який зменшується після дефекації і відходження газів, мова може йти про синдром роздратованого кишечника [1,5].

 

Певну роль в надмірному утворенні газів відіграють такі чинники:

 • наявність перешкоди евакуації кишкового вмісту;
 • вживання в їжу великої кількості продуктів, що містять крохмаль;
 • порушення моторної діяльності шлунково-кишкового тракту;
 • порушення процесів травлення; загальні і місцеві порушення кровообігу [3].

 

Симптоми метеоризму часто є проявом різних «не функціональних» захворювань. Серед них важливе місце займає дисахаридазна недостатність, целіакія, гастроінтестинальна форма харчової алергії і кишковий дисбіоз [3,5].

Кишковий дисбіоз сприяє порушення сталості внутрішнього середовища організму, суттєвих зрушень у функціонуванні інших систем і органів.

Присутність в шлунково-кишковому тракті нормофлори стимулює перистальтику товстої і тонкої кишки, спорожнення шлунка, скорочує транзиторное час проходження їжі. 

В основі впливу мікроорганізмів на моторну функцію кишечника лежать кілька механізмів:

 • продукція бактеріями мікробних простагландинів,
 • вплив на метаболізм жовчних кислот,
 • вироблення оцтової, пропіонової і молочної кислот, які перешкоджають розмноженню гнильних і патогенних мікроорганізмів.

Для боротьби з дисбактеріозом, важливо придушити гнильні патогени і заселити кишечник корисними бактеріями [3].

Мікроорганізми, які населяють кишечник і грають важливу роль в травленні, налічується понад 400 видів. Вони допомагають розщеплювати жири, білки і вуглеводи, виробляють вітаміни і амінокислоти, підтримують нормальну роботу кишечника.

Основними «корисними» бактеріями є: біфідобактерії (Bifidobacterium,), лактобактерії (Lactobacillus) і кишкова паличка (Escherichia coli) [2,5].

Пробіотики - це живі мікроорганізми, які дають користь людині при введенні їх в адекватних кількостях. Як пробіотики найчастіше використовуються види Lactobacillus і Bifidobacterium, але також цю роль відіграють і дріжджі Saccharomyces boulardii і деякі види Escherichia coli і Bacillus [2]. 

Пребіотики впливають на кишкову флору за допомогою збільшення числа корисних анаеробних бактерій і зменшення популяції потенційно патогенних мікроорганізмів. Найвідоміші пребіотики: олігофруктоза, інулін, галакто-олігосахариди, лактулоза, олігосахариди грудного молока. [4]

Лактулоза це синтетичний дисахарид, застосовуваний як препарат для лікування запорів і печінкову енцефалопатію.

Ферментація олігофруктози в товстій кишці призводить до великої кількості фізіологічної дії, включаючи:

 •  збільшення кількості біфідобактерій в товстій кишці,
 • посилення всмоктування кальцію,
 • збільшення обсягу калових мас,
 • зменшення часу транзиту по шлунково-кишковому тракту,
 • можливе зниження рівня ліпідів в крові [4].

Передбачається, що саме ці феномени викликають переважну частину позитивних ефектів, включаючи зменшення частоти метеоризму і флатуленціі, які є одними з найбільш визнаних показань до застосування пробіотиків і пребіотиків [4].

Зменшення абдомінального метеоризму і здуття в результаті застосування пробіотиків це незмінний результат, вказаний в опублікованих дослідженнях [4].

За допомогою фармакологічних або дієтологічних втручань в кишкову мікробну екосистему за допомогою про- чи пребіотиків, можна досягти симбіозу між кишковою мікрофлорою і господарем [4].

 

Джерела:

 1. С.М. Ткач, Метеоризм и флатуленция как причины абдоминального дискомфорта и снижения качества жизни, Здоров'я України № 6 (307), 2013.
 2. Глобальные практические рекомендации Всемирной Гастроэнтерологической Организации, Пробиотики и пребиотики, Февраль 2017.
 3. А.Н. Сурков, В.В. Черников, Симптом метеоризма у детей раннего возраста: причины и пути коррекции, Педиатрическая фармакология, 2013; 10 (1): 78–82.
 4. Пробиотики и пребиотики, Общие практические рекомендации Всемирной гастроэнтерологической организации (2011), Журнал «Ліки України», №7 (163) / 2012
 5. Ю.В. Белоусов, Метеоризм от аэрофагии до флатуленции, Здоров'я України, 2010.
 6. Fibre and effects on probiotics (the prebiotic concept), Glenn R. Gibson, Clinical Nutrition Supplements (2004) 1, 25–31.

Читайте також:

Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДІАРЕЯ РІЗНОЇ ЕТІОЛОГІЇ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ТА ЯК ЇЇ ЛІКУВАТИ
Діарея – це часті (більше трьох разів на добу) неоформлені водянисті випорожнення, які можуть супроводжуватись різними симптомами з боку багатьох органів та систем. Вона може супроводжуватись болем в животі, нудотою, блюванням, а може проходити без них.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ВІДМІННІСТЬ ДИСБАКТЕРІОЗУ У ДИТИНИ ТА ДОРОСЛОГО
Становлення мікрофлори кишечника людини проходить в кілька етапів, і починається від моменту народження.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДИСБАКТЕРІОЗ – ЧИ Є ТАКА ХВОРОБА?
Дисбактеріоз – це, дослівно, порушення складу нормальної мікрофлори кишечника, тобто відхилення у видах штамів та кількості бактерій. Це фактично фоновий стан, який може супроводжувати різні захворювання, стани організму в період лікування.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ТА ВУГРІ - ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК?
Вживання солодкої, смаженої та висококалорійної їжі з низьким вмістом необхідних нутрієнтів та клітковини асоційоване з проявами вугрової хвороби
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДИСБАКТЕРІОЗ У ДІТЕЙ: ПРИЧИНИ, ПРОЯВИ ТА ЛІКУВАННЯ
Як відновити мікрофлору кишечника у дитини? Дати відповідь на це питання намагаються багато спеціалістів, оскільки важливість впливу мікрофлори на функціонування організму в цілому важко переоцінити
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ДІАРЕЯ
Діарея і розлад шлунково-кишкового тракту (пронос) - це одне з порушень в роботі кишечника, що супроводжується спонтанними і частими виділеннями рідкого стільця і, як правило, зневодненням організму.
Більше
Lactiale

Симптоми дисбактеріозу

ЗАКРЕП
Запор (закреп) - це порушення спорожнення кишечника (затримка стільця), більше двох діб. До нього відносять і неповне звільнення кишечнику, що супроводжується відчуттям дискомфорту.
Більше