ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ

Кожна мама немовляти хоча б один раз, а на практиці досить частіше, зіштовхується з проблемою шлункового розладу у своєї дитинки – це може бути часте випорожнення чи його відсутність протягом тривалого часу, випорожнення зеленуватого кольору чи з різким запахом, іноді може бути присутній слиз. Звісно ж це бентежить батьків. Одним із найпоширеніших діагнозів вітчизняних педіатрів, який на такі скарги отримують батьки, на сьогоднішній день є дисбактеріоз, хоча у міжнародній практиці такого діагнозу не існує взагалі. Спробуємо розібратися в даному досить нелегкому питані [4].

 Отже, дисбактеріоз – це ніщо інше, як невідповідність показників мікрофлори для окремо взятого організму відповідно до норми. Проблема в тому, що сама норма в даному випадку, є поняттям досить відносним. Можна сказати, що поняття «нормальна мікрофлора» – це «теоретична» норма – певне співвідношення кількості різних типів мікробів, які заселяють шлунково-кишковий тракт, при якому окремий людський організм почувається комфортно. На практиці все ускладняється тим, що відомий аналіз на дисбактеріоз має зовсім не інформаційний зміст, оскільки досліджуються калові маси і відповідно результатом аналізу буде склад мікрофлори випорожнень, а не кишечнику. І взагалі для кожної людини нормальна мікрофлора буде мати різне співвідношення бактерій та мікробів. На мікрофлору людини впливає багато чинників, зокрема спосіб життя, харчування, місце проживання і звичайно вік [1,4].

 

Як же формується мікрофлора кишечника немовляти?

Раніше вважалося, що до появи на світ шлунково-кишковий тракт дитини знаходиться в стерильному вигляді. Далі заселення шлунково-кишкового тракту дитини продовжується при проходження малечею через родові шляхи матері та через ознайомлення з навколишнім світом – тактильні дотики, грудне вигодовування, поцілунки. В грудному молоці міститься речовина біфідус-фактор, яка сприяє збільшенню біфідобактерій. Педіатрам добре відомо, що мікрофлора кишківника дитини (особливо в ранньому віці) залежить від способу вигодовування, стану імунної  та травної систем, дії патогенних факторів та лікарських засобів. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то біфідобактеріїї, або пробіотики, складають значну частину всієї мікрофлори. Звичайно кишечник немовляти у незначній кількості заселяють й інші бактерії та мікроби – ентерококи, мікрококи, стрептококи, бактероїди, кишкова паличка тощо. Однак у такій кількості ці бактерії для немовлят не є загрозою. Домінування біфідобактерій у кишечнику грудної дитини відбувається доти, доки грудне молоко виконує роль основного джерела їжі дитини та складає більшу частину її раціону [2,3,4].

 

Біфідобактерії для немовлят відіграють надважливу роль. Пробіотики допомагають травленню, підтримують імунну систему та знешкоджують або ж не дають розмножуватися патогенним бактеріям, що можуть призвести до захворювань. Грудне молоко, що сприяє росту цих важливих мікроорганізмів, є запорукою здоров’я дитини і відповіддю на запитання «як лікувати дисбактеріоз у немовлят». Грудне вигодовування здатне навіть відновити мікрофлору дитини після прийому антибіотиків. Отже, немовлята, що знаходяться на грудному вигодовуванні, застраховані від дисбактеріозу, а якщо все ж і отримали такий діагноз з певних причин, то ліками буде улюблена їжа малюка – грудне молоко [4,5].

 Взагалі батькам треба бути пильними, врівноваженими та обізнаними. Треба пам’ятати, що випорожнення грудної дитини та дорослої людини – поняття несумісні. Те, що викликало б занепокоєння для дорослої людини, для малечі є нормою. Організм немовляти росте, змінюється, пристосовується. Відповідно змінюються і випорожнення, вони можуть бути і часті, а певний період лише  раз в декілька днів, може змінюватись колір та консистенція – так може реагувати організм на введення прикорму, прорізування зубів, не перенесення певної їжі тощо. Головне – слідкувати за почуттям самої дитини. Якщо в її поведінці нічого не змінюється, її нічого не хвилює, вона не плаче – скоріше за все дитячий організм самостійно приведе показники мікрофлори в порядок, просто потрібен час. Важливо розуміти, що лікувати потрібно не випорожнення, а причину, яка призвела до збою в роботі кишківника. Як вже зазначалось, дисбактеріоз – не є окремою хворобою, однак може бути наслідком або супроводжувати багато інших недуг [4].

Будьте уважні до своїх дітей та у разі занепокоєння звертайтесь до лікаря.

 

Джерела:

  1. The intestinal microbiome in early life: health and disease, Marie-Claire Arrieta, 2015
  2. The human neonatal gut microbiome: a brief review, Emily C. Gritz, 2017
  3. Born dirty, with a gutful of bacteria, Jessica Hamzelou, NewScientist, 14 April 2012
  4. Дисбактериоз кишечника у детей: этиология, клиническое значение, диагностические критерии, современные методы коррекции, д.м.н. Д.Ю. Овсянников, ЭФ. Педиатрия. 3 / 2011.
  5. Сучасні основи вигодовування дітей раннього віку, Навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, за редакцією професора К.Д. Дуки, 2013.

Читайте також:

Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПОЇЗДКА НА МОРЕ: ВСІ МОЖЛИВІ РИЗИКИ ДЛЯ КИШКІВНИКА
Відпочинок завжди супроводжується очікуванням приємних подій, проте для того, щоб час було проведено з користю для себе та без шкоди для здоров’я, слід добре підготуватись.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЗМІНА КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ І СТАН МІКРОФЛОРИ
Світ флори та фауни на Землі дуже різноманітний, і відповідно змінюється в різних кліматичних умовах. Це стосується й мікрофлори середовища, яка безперечно чинить вплив на мікрофлору організму.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВПЛИВ ЗМІНИ ЗВИЧНОГО РАЦІОНУ ПРИ ПОЇЗДКАХ ЗАКОРДОН НА СТАН КИШКІВНИКА І МІКРОФЛОРИ
Далекі поїздки, особливо закордон, мають як свої очевидні переваги, так і певні недоліки або незручності.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ДИСБАКТЕРІОЗУ У НЕМОВЛЯТ
Дисбактеріоз є фоновим станом, тобто виникає як наслідок інших порушень: наприклад, нераціональне харчування, після перенесених кишкових інфекцій або на фоні прийому антибіотиків. Мікрофлора кишечника здатна сама підтримувати та відновлювати свій склад, проте не завжди має для цього достатньо ресурсів. Саме тоді необхідна зовнішня підтримка.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ДИТИНИ ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ
Дисбактеріоз – це порушення якісного та кількісного складу мікрофлори кишечника, що в свою чергу призводить до порушення процесів травлення та засвоєння поживних речовин, формування імунного захисту організму, синтезу деяких вітамінів тощо. Все це може негативно впливати на ріст і розвиток дитини, призводити до тривалих розладів травлення (зригування, здуття живота, проноси або закрепи; порушення сну, неспокій, повільний набір маси тіла).
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

Кишкові інфекції та чим вони небезпечні
Кишкові інфекції надзвичайно поширена проблема, друга по частоті після гострих респіраторних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, шороку фіксують до 275 млн випадків діарейних захворювань.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

Різниця між пробіотиком та синбіотиком
Мікроорганізми є невід’ємною частиною життя людини. Кількість клітин мікроорганізмів, які співіснують з організмом людини,  значно перевищує число клітин макроорганізму, в співвідношенні 1:9.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ЗАКРЕПІВ
Лікування закрепів, як правило є комплексним і включає в себе: прийом проносних засобів, що очищають кишечник і підсилюють його перестальтику, дієтичне харчування, багате насамперед клітковиною.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ДИТИНИ ТА ІМУНІТЕТ - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Уже в перші години життя в кишечник малюка з материнським молоком потрапляють імуноцити (клітини імунної системи) та імуноглобуліни. Імуноглобуліни циркулюють в крові і лімфі і виконують важливу роль в роботі імунітету.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЛІКУВАТИ ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ?
Для лікування застосовуються препарати з природними штамами біфідобактерій. Сьогодні вони випускаються у великому асортименті. Найкраще приділяти увагу живим бактеріям, які зберігаються при низькій температурі, що дозволяє тримати флору в анабіозі
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ДИСБАКТЕРІОЗУ КИШКІВНИКА
Оскільки дисбактеріоз - це клініко-лабораторний синдром, що виникає при найрізноманітніших захворюваннях, він має безліч видів і форм, що залежать від основного захворювання і збудника. Тому лікування даного синдрому потрібно починати з лікування основного захворювання.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА
Поняття "здоровий кишечник" має на увазі дві умови. З одного боку, це відсутність стресів і перевтоми, активний спосіб життя. З іншого боку - правильне харчування. Прийом ліків, зокрема антибіотиків і знеболюючих, тільки за призначенням лікаря.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЖИВІ ЦІЛЮЩІ ПРОДУКТИ
Уникнути неприємних проявів дисбактеріозу можна, якщо регулярно вживати продукти, які містять корисні бактерії. Сукупність цих маленьких організмів в кишечнику називають пробіотиками. Розглянемо продукти-лідери за вмістом пробіотиків
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЧИМ ГОДУВАТИ ДИТИНУ ПРИ ДІАРЕЇ
Дуже важливо виключити з раціону малюка продукти з проносним ефектом, а також ті, що стимулюють виділення жовчі чи призводять до бродіння в кишечнику, підсилюючи його роботу. До них відносять молоко, житній хліб, сирі овочі, кислі фрукти
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВСЕ, ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ДІАРЕЮ
Існує безліч факторів та причин, які сприяють діареї. Найбільш поширені - віруси та бактерії, рідше токсини. Пронос - частий наслідок антибіотикотерапії. Також діарея незмінний супутник туристів. Її спричиняє незвична для організму питна вода, харчі, зміна кліматичних умов, тощо.
Більше