Кишкові інфекції та чим вони небезпечні

Кишкові інфекції надзвичайно поширена проблема, друга по частоті після гострих респіраторних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, шороку фіксують до 275 млн випадків діарейних захворювань. Вони мають  значний негативний вплив на здоров'я і навіть життя людей. Зокрема, ротавірусна інфекція займає третє місце серед причин смертності дітей раннього віку в країнах, що розвиваються. Тому дуже важливо як запобігати їх появі (дотримання особистої гігієни, правильне  приготування та зберігання їжі), так і важливим є знання основних принципів лікування та особливо відновлення після перенесеної кишкової інфекції. 


Кишкові інфекції мають різну етіологію (збудниками можуть бути бактерії, віруси, простіші та грибки), проте їх об'єднує спосіб передачі збудника – через брудні руки (фекально-оральний шлях) та клінічні прояви – ознаки розладу у роботі кишечника (болі в животі, пронос, або діарея), нудота та блювання. Кишкові інфекції можуть мати сезонність, як правило весна-літо або осінь-зима (наприклад, ротавірусна або ентеровірусна інфекції). За механізмами розвитку діареї можуть бути секреторними (супроводжується надмірною втратою рідини, як правило вірусної етіології) та інвазивними (частіше викликають бактерії або простіші, потребують призначення антибіотиків, супроводжуються вираженою інтоксикацією та ураженням інших органів).

 

Чим небезпечні кишкові інфекції?

  • Розвитком інтоксикації, погіршенням самопочуття, втратою працездатності;
  • Зневодненням із втратою не тільки рідини, а також електролітів,  що в свою чергу призводить до порушення роботи основних органів та систем – серцево-судинної, сечовидільної (страждають нирки);
  • Розлад роботі кишечника, що також супроводжується зміною у складі мікрофлори.

Значення мікрофлори кишечника неможливо переоцінити. Нормальна кишкова флора бере активну участь в процесах функціонування кишечника, засвоєння поживних речовин, синтезі вітамінів, формуванні імунного захисту. 

Тому навіть після одужання, якщо не допомогти відновити флору кишечника, можуть тривалий час зберігатись ознаки розладу у роботі кишечника (пронос або закреп, здуття живота,  порушення засвоєння поживних речовин, активні процеси гниття та бродіння).

 

Як відновити флору кишечника?

Основними складовими цього процесу є правильне харчування при отруєнні та прийом пре- і про біотичних препаратів.

  • Харчування при отруєнні передбачає відмову від водно-чайних пауз, адже доведено, що період голодування сповільнює процес відновлення організму та погіршує перебіг самого захворювання. За рекомендацією лікаря, слід зменшити об’єм добового раціону на ½-1/3-1/4 від звичайного, збільшити частоту споживання їжі до 5-6 разів на день, виключити дисахарид лактозу, тобто свіжі молочні продукти. Харчування при отруєнні повинно забезпечити надходження поживних речовин, які організм може засвоїти, а також передбачає відновлення втрати рідини та електролітів.
  • Власне для відновлення флори кишечника є пре- та пробіотичні препарати. Пребіотичні препарати є субстанцією, яка не розщепляється в кишечнику та є поживним субстратом для корисних бактерій, допомагаючи їм відновити свою популяцію в кишечнику. Пробіотики – це корисні бактерії, які допомагатимуть власній мікрофлорі людини відновитись після захворювання. Важливо пам”ятати, що для закріплення ефекту та повного відновлення мікрофлори кишечника прийом пробіотичного опрепарату має тривати 21-30 днів.

 

Література

  1. Протокол лікування гострих кишкових інфекцій у дітей наказ Міністерства охорони здоров'я України 10.12.07 № 803. 
  2. Доан С., Малиш Н.Г. Гострі кишкові інфекції вірусної етіології: епідеміологічні аспекти. Український медичний часопис он-лайн.3(107).2015.  https://www.umj.com.ua/article/magazine/107
  3. Chan M.C., Mok H.Y., Lee T.C. et al. (2013) Rotavirus activity and meteorological variations in an Asian subtropical city, Hong Kong, 1995–2009. J. Med. Virol., 85(11): 2026–2033.
     

 

Читайте також:

Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПОЇЗДКА НА МОРЕ: ВСІ МОЖЛИВІ РИЗИКИ ДЛЯ КИШКІВНИКА
Відпочинок завжди супроводжується очікуванням приємних подій, проте для того, щоб час було проведено з користю для себе та без шкоди для здоров’я, слід добре підготуватись.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЗМІНА КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ І СТАН МІКРОФЛОРИ
Світ флори та фауни на Землі дуже різноманітний, і відповідно змінюється в різних кліматичних умовах. Це стосується й мікрофлори середовища, яка безперечно чинить вплив на мікрофлору організму.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВПЛИВ ЗМІНИ ЗВИЧНОГО РАЦІОНУ ПРИ ПОЇЗДКАХ ЗАКОРДОН НА СТАН КИШКІВНИКА І МІКРОФЛОРИ
Далекі поїздки, особливо закордон, мають як свої очевидні переваги, так і певні недоліки або незручності.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ДИСБАКТЕРІОЗУ У НЕМОВЛЯТ
Дисбактеріоз є фоновим станом, тобто виникає як наслідок інших порушень: наприклад, нераціональне харчування, після перенесених кишкових інфекцій або на фоні прийому антибіотиків. Мікрофлора кишечника здатна сама підтримувати та відновлювати свій склад, проте не завжди має для цього достатньо ресурсів. Саме тоді необхідна зовнішня підтримка.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ДИТИНИ ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ
Дисбактеріоз – це порушення якісного та кількісного складу мікрофлори кишечника, що в свою чергу призводить до порушення процесів травлення та засвоєння поживних речовин, формування імунного захисту організму, синтезу деяких вітамінів тощо. Все це може негативно впливати на ріст і розвиток дитини, призводити до тривалих розладів травлення (зригування, здуття живота, проноси або закрепи; порушення сну, неспокій, повільний набір маси тіла).
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

Різниця між пробіотиком та синбіотиком
Мікроорганізми є невід’ємною частиною життя людини. Кількість клітин мікроорганізмів, які співіснують з організмом людини,  значно перевищує число клітин макроорганізму, в співвідношенні 1:9.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ЗАКРЕПІВ
Лікування закрепів, як правило є комплексним і включає в себе: прийом проносних засобів, що очищають кишечник і підсилюють його перестальтику, дієтичне харчування, багате насамперед клітковиною.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ
Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то біфідобактеріїї, або пробіотики, складають біля 95 % всієї мікрофлори. Звичайно кишечник немовляти у незначній кількості заселяють й інші бактерії та мікроби – ентерококи, мікрококи, стрептококи, бактероїди, кишкова паличка тощо.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ДИТИНИ ТА ІМУНІТЕТ - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Уже в перші години життя в кишечник малюка з материнським молоком потрапляють імуноцити (клітини імунної системи) та імуноглобуліни. Імуноглобуліни циркулюють в крові і лімфі і виконують важливу роль в роботі імунітету.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЛІКУВАТИ ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ?
Для лікування застосовуються препарати з природними штамами біфідобактерій. Сьогодні вони випускаються у великому асортименті. Найкраще приділяти увагу живим бактеріям, які зберігаються при низькій температурі, що дозволяє тримати флору в анабіозі
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ДИСБАКТЕРІОЗУ КИШКІВНИКА
Оскільки дисбактеріоз - це клініко-лабораторний синдром, що виникає при найрізноманітніших захворюваннях, він має безліч видів і форм, що залежать від основного захворювання і збудника. Тому лікування даного синдрому потрібно починати з лікування основного захворювання.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА
Поняття "здоровий кишечник" має на увазі дві умови. З одного боку, це відсутність стресів і перевтоми, активний спосіб життя. З іншого боку - правильне харчування. Прийом ліків, зокрема антибіотиків і знеболюючих, тільки за призначенням лікаря.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЖИВІ ЦІЛЮЩІ ПРОДУКТИ
Уникнути неприємних проявів дисбактеріозу можна, якщо регулярно вживати продукти, які містять корисні бактерії. Сукупність цих маленьких організмів в кишечнику називають пробіотиками. Розглянемо продукти-лідери за вмістом пробіотиків
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЧИМ ГОДУВАТИ ДИТИНУ ПРИ ДІАРЕЇ
Дуже важливо виключити з раціону малюка продукти з проносним ефектом, а також ті, що стимулюють виділення жовчі чи призводять до бродіння в кишечнику, підсилюючи його роботу. До них відносять молоко, житній хліб, сирі овочі, кислі фрукти
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВСЕ, ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ДІАРЕЮ
Існує безліч факторів та причин, які сприяють діареї. Найбільш поширені - віруси та бактерії, рідше токсини. Пронос - частий наслідок антибіотикотерапії. Також діарея незмінний супутник туристів. Її спричиняє незвична для організму питна вода, харчі, зміна кліматичних умов, тощо.
Більше