НЕ ЧІПАЙТЕ МІКРОБІОМ! ЧОМУ ЄВРОПЕЙСЬКІ АЛЕРГОЛОГИ ПРОТИ АНТИБІОТИКІВ В ПЕДІАТРІЇ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Європейська академія алергії та клінічної імунології (EAACI) рекомендує обмежити застосування антибіотиків у період вагітності та раннього дитинства аби зменшити поширеність алергічних захворювань серед дітей. Також вчені вважають за необхідне критично ставитися до антибіотикотерапії при загостреннях та лікуванні хронічних алергічної астми та атопічного дерматиту. Це пов’язано, зокрема, з тим, що антибіотики діють на мікробіом дитини, не даючи йому захищати малюка і від алергії.

Антибіотики: користь та шкода

Антибіотики відносять до групи лікарських засобів, які найбільш часто призначають для лікування захворювань, пов’язаних з інфекцією.

Але їх нераціональне використання може стати причиною появи антимікробної резистентності. Крім того, застосуванням антибіотиків, особливо в дитинстві, може бути порушена здорова взаємодія між мікробіотою та імунною системою.

Надмірне вживання антибіотиків у дитинстві та під час вагітності пов’язане з ризиком порушення колонізації кишечника та дихальних шляхів корисними мікробами. Це призводить до дисбактеріозу та підвищеного ризику розвитку алергічних захворювань.

У свою чергу, пацієнтам з алергією частіше призначають антибіотики для лікування інфекцій, незважаючи на неоднозначність їх клінічної користі.

Роль бактерій у розвитку алергічних захворювань

Нижні дихальні шляхи постійно піддаються впливу аерозолів з бактеріями та флори ротової порожнини.

Колонізація верхніх дихальних шляхів немовлят такими мікроорганізмами як Haemophilus influenza , Moraxella catharralis і Streptococcus spp асоційована з дитячою астмою. Підвищене вироблення прозапальних цитокінів IL-5, IL-13 та IL-17 спостерігається у таких дітей вже в дитинстві.

Крім того, бактерії Mycoplasma pneumoniae та Chlamydophila pneumoniae, стафілокок та деякі протеобактерії, що входять до складу патогенної флори, вважаються можливими причинами більш важкого перебігу астми та її загострень.

Саме протеобактерії переважають у мікробному профілі астматиків. Тоді як неастматики переважно колонізовані корисними типами, включаючи Firmicutes та Actinobacteria. Відтак, було доведено, що з покращенням контролю астми пов'язане збільшення у дихальних шляхах людей з астмою актинобактерій та загалом більше мікробне різноманіття.

Атопічний дерматит

Мікробіота шкіри є найрізноманітнішою мікробною популяцією в людському організмі. В ній міститься понад 1000 різних видів бактерій із 19 різних типів.

Недостатня індукція цими бактеріями регуляторних Т-клітин, які запобігають наступній запальній відповіді, може відіграти певну роль у майбутньому розвитку атопічного дерматиту (АД).

Шкіра пацієнтів з АД значно частіше колонізується золотистим стафілококом (Staphylococcus aureus). Вважається, що мікробна популяція ураженої атопічної шкіри містить до 70% золотистого стафілокока. Частка стафілокока на шкірі без видимих уражень складає 39%. Її збільшення пов’язане із тяжкістю захворювання.

Під час загострення АД, на фоні домінування Staphylococcus, загалом знижується різноманітність бактерій за рахунок зменшення чисельності родів Streptococcus, Corynebacterium, Cutibacterium та типу Proteobacteria.

Стафілокок також виявлено у хворих на бронхіальну астму.

Антибіотики і ризик виникнення алергії

Застосування антибіотиків, особливо широкого спектру дії, під час вагітності або в ранньому дитинстві сильно впливає на мікробіом новонароджених. Це призводить до підвищеного ризику розвитку дитячої атопії. А  за нею – астми та алергії.

Прикладами антибіотиків широкого спектру є бета-лактами (амоксицилін, цефалоспорини та карбапенеми) та макроліди (азитроміцин).

Результати досліджень показали, що діти з харчовою алергією (в основному на коров’яче молоко та яйця) мають відмінний склад мікробіому кишечника, і він може відрізнятися в залежності від типу харчової алергії.

Діти, яким з народження виписували антибіотик щонайменше тричі, мають підвищений ризик розвитку алергії на молоко та інші харчові продукти.

А вірогідність розвитку астми у дітей збільшуються на 20% з кожним додатковим рецептом на антибіотик.

Значним є вплив антибіотиків і за умови, що вони виписуються майбутній матері під час вагітності. Така терапія пов’язана з підвищенням ризику астми/хрипів у дітей у 1,3 рази та збільшенням ризику розвитку екземи/атопічного дерматиту у 1,6 раз.

Крім того, у немовлят, які отримували антибіотикотерапію в дитинстві під час лікування вірусної респіраторної інфекції, потім спостерігалися більш серйозні хрипи або загострення астми.

У сукупності ці дані вказують на те, що зв’язок між раннім застосуванням антибіотиків і пізнішим розвитком алергічного захворювання або астми може бути частково пояснений індукцією дисбактеріозу і, як наслідок, відхиленням імунної відповіді в бік прозапального профілю.

Адже саме здорова колонізація бактеріями необхідна малюкові для формування Т-клітинної імунної відповіді першого, а не другого, прозапального типу, який сприяє розвиткові алергії.

Є дані, за якими успішна експериментальна мікробна терапія певними видами клостридій стимулює формування здорового балансу кишкової та позакишкової імунної відповіді.

Антибіотики та лікування алергічних захворювань

Госпіталізованим дітям з АД системні антибіотики призначають у більше 80% випадків. Однак, ці ліки не мають ніякої користі, якщо хвороба супроводжується не клінічним гострим інфікуванням, а хронічною колонізацією шкіри золотистим стафілококом. Основним фактором, що сприяє надмірному призначенню антибіотиків при алергічних станах, є те, що багато загальних симптомів можуть імітувати інфекційні.

Крім того, вважається, що пацієнти з алергією більш вразливі до розвитку бактеріальних інфекцій через зміни в реакції імунної системи слизової оболонки.

За статистикою, пацієнтам з алергічною астмою призначають, принаймні, на 2 річних курси антибіотиків більше, ніж пацієнтам з астмою неалергічного характеру.

Результати досліджень застосування антибіотиків під час загострення нападів астми є досить суперечливими: одні вказують на певне поліпшення симптомів внаслідок застосування макролідних антибіотиків та азитроміцину, тоді як інші вчені вважають їх застосовують не ефективнішим за плацебо.

Тому виникла рекомендація, що оскільки загострення астми мають переважно вірусне походження, антимікробне лікування в більшості випадків слід розглядати як непотрібне через можливість дестабілізації респіраторного мікробіому дихальних шляхів та індукування антимікробної резистентності.

Нині є все більше доказів того, що застосування макролідів призвело до високих показників резистентності до них пневмококів та стафілококів у регіонах, де ці антибіотики часто використовуються.

Політика управління антибіотикотерапії на основі біомаркерів (наприклад, наявності сироваткового прокальцитоніну) показала, що використання антибіотиків при загостреннях астми можна безпечно зменшити приблизно на 50%.

Крім того, швидке ПЛР-тестування на віруси зменшило тривалість прийому антибіотиків при загостреннях астми.

Про- та пребіотики і алергія

Пре- та пробіотики можуть допомагати пацієнтам отримати нормальну кишкову флору та модулювати механізми запалення. Вживання корисних бактерій є багатообіцяючим в стратегії лікування та профілактики алергії.

Крім того, вважається, що пре- або пробіотики впливають на розвиток кількох алергічних захворювань. Так, кілька досліджень показали, що під час прийому пробіотиків більша частина дітей мала менше епізодів загострення астми.

Також застосування пробіотиків було пов’язано зі зниженням частоти хрипів у 225 немовлят з атопією.

В той же час в одному дослідженні, щоправда, з низькою методологічною якістю, повідомлялося, що загострення астми були більш частими в групі пробіотиків.

Загалом, ці результати свідчать про те, що пробіотики не мають постійної ефективності для профілактики астми; однак їх використання може бути пов’язане зі зниженням частоти хрипів у немовлят з атопією.

Щодо алергічного риніту, то в одному метааналізі пробіотики продемонстрували зменшення симптомів та покращення якості життя пацієнтів, але при цьому ніякого впливу на показники симптомів, рівня IgE або регуляторні Т-клітини не спостерігалося.

При атопічному дерматиті пероральні пробіотики не показали або ж показали незначне покращення. В той же час, перинатальні добавки пробіотиків знижували кумулятивну захворюваність, справляючи модулюючий ефект. Особливо, на фенотипи алергії, не пов’язані із синтезом IgE.

Пробіотичні вакцини проти алергії

Але не пробіотиками єдиними. Ще однією стратегією є застосування бактеріальних лізатів. Ці препарати чимось нагадують вакцини, адже складаються з антигенів, отриманих з інактивованих патогенних бактерій. Втім, їх ефект вважається більш природнім.

Бактеріальні лізати пригнічують запальні цитокіни, інфільтрацію прозапальних клітин і сприяють зниженню рівнів сироваткових IgG і IgE, що вказує на формування імунної відповіді другого типу у відповідь на їх дію.

Терапія бактеріальним лізатом дітей дошкільного віку призвела до істотного скорочення тривалості хрипів та загострень астми. Також така практика призвела до зменшення назальних та очних симптомів у дітей із сезонним алергічним ринітом.

 

Джерело:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.15046

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє для дітей

Орієнтовна ціна в аптеках:

218.3 - 345 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Жерміна

Орієнтовна ціна в аптеках:

229.06 - 327 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВІДНОВЛЕННЯ МІКРОБІОМУ КИШКІВНИКА У ПІСЛЯПОЛОГОВИЙ ПЕРІОД ЖІНОК
Важливо розуміти, що нормальний склад мікробіому вагітної жінки має надзвичано велике значення для перебігу вагітності, пологів та подальшого відновлення жінки вже після народження дитинки.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НА МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА ВПЛИВАЄ БІЛЬШЕ ЛІКІВ, НІЖ ВИ ГАДАЛИ
Кожен четвертий препарат, що не є антибіотиком, пригнічує зростання принаймні одного виду бактерій у мікробіомі кишечника
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА ПІСЛЯ КОВІДУ (COVID-19)
Добавки пробіотиків та пребіотиків до раціону можуть допомогти подолати не лише дисбактеріоз кишечника, а покращити загальну імунну функцію
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ПОДРАЗНЕНОГО КИШЕЧНИКА ТА ПРОБІОТИКИ: ЯК ВОНИ СТАЮТЬ У ПРИГОДІ?
СПК – хронічне захворювання, яке характеризується нестерпними болями у животі та змінами в роботі шлунково-кишкового тракту. А там, де проблеми кишечника, там і пробіотики. Тому і не дивно, що хворі із СПК покладають на них великі надії. І щодо покращення своєї мікрофлори, і щодо зменшення болю.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТИ НА ГВ: ЯК ХАРЧУВАТИСЯ МАМІ
Дисбактеріоз виникає, якщо кишковий мікробіом малюка ще не сформований або він зазнав змін через вплив поганої, патогенної, мікрофлори або антибіотиків.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ, ЗАКРЕПАХ, ДІАРЕЇ – ЯКА ВОНА І ЯК ЇЙ СЛІДУВАТИ
Кишковий мікробіом – важлива та складна система, яка складається з понад ста видів колоній бактерій, що, як правило, є нешкідливими. Мікробіом не є сталою системою, він змінюється з віком або під дією певних факторів.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НАГОДУЙ СВОЮ МІКРОФЛОРУ. ЩО ВАРТО ДОДАТИ У СВІЙ РАЦІОН, ЩОБ МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ОТРИМУВАЛА ПОТРІБНІ ЕЛЕМЕНТИ
Кишкова мікрофлора – одна з найбільш густонаселених мікробних спільнот на землі. Ця складна система забезпечує метаболічні, імунологічні та захисні функції, що відіграють вирішальну роль у підтриманні здоров’я людини.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПРОБІОТИКИ: СКІЛЬКИ МІЛЬЯРДІВ КУО ПОТРІБНО, ЩОБ ПІДТРИМУВАТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА?
Пробіотики стали модною дієтичною добавкою, що, як вважається, здатна поліпшити стан при хронічних захворюваннях, а також подовжити життя. Втім, часто виникають питання, а скільки ж саме пробіотиків потрібно вживати щоденно, щоб отримати від них позитивний ефект.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПРОБІОТИК LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS ПЕРСПЕКТИВНИЙ У ЛІКУВАННІ ЗАПАЛЬНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
Пробіотики все ширше входять у наше життя не лише із продуктами харчування, такими як йогурт та кефір, а й все серйозніше сприймаються медиками як засіб для лікування різноманітних хвороб. Зокрема, кишкових.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДОМАШНІ ЙОГУРТИ – ЧИ Є ВІД НИХ КОРИСТЬ?
Йогурт – страва, історія якої нараховує більше семи тисяч років. Вважається, що з цим побічним продуктом ферментації молока людство познайомилось близько 5 тис років до н. е., коли відбувався процес одомашнення худоби.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

АНОРЕКСІЯ
Донедавна вважалось, що цією хворобою страждають, в основному, молоді дівчата, котрі за будь-яку ціну хочуть бути схожими на моделей з обкладинок модних журналів.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПОЇЗДКА НА МОРЕ: ВСІ МОЖЛИВІ РИЗИКИ ДЛЯ КИШКІВНИКА
Відпочинок завжди супроводжується очікуванням приємних подій, проте для того, щоб час було проведено з користю для себе та без шкоди для здоров’я, слід добре підготуватись.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЗМІНА КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ І СТАН МІКРОФЛОРИ
Світ флори та фауни на Землі дуже різноманітний, і відповідно змінюється в різних кліматичних умовах. Це стосується й мікрофлори середовища, яка безперечно чинить вплив на мікрофлору організму.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВПЛИВ ЗМІНИ ЗВИЧНОГО РАЦІОНУ ПРИ ПОЇЗДКАХ ЗАКОРДОН НА СТАН КИШКІВНИКА І МІКРОФЛОРИ
Далекі поїздки, особливо закордон, мають як свої очевидні переваги, так і певні недоліки або незручності.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ДИСБАКТЕРІОЗУ У НЕМОВЛЯТ
Дисбактеріоз є фоновим станом, тобто виникає як наслідок інших порушень: наприклад, нераціональне харчування, після перенесених кишкових інфекцій або на фоні прийому антибіотиків. Мікрофлора кишечника здатна сама підтримувати та відновлювати свій склад, проте не завжди має для цього достатньо ресурсів. Саме тоді необхідна зовнішня підтримка.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ДИТИНИ ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ
Дисбактеріоз – це порушення якісного та кількісного складу мікрофлори кишечника, що в свою чергу призводить до порушення процесів травлення та засвоєння поживних речовин, формування імунного захисту організму, синтезу деяких вітамінів тощо. Все це може негативно впливати на ріст і розвиток дитини, призводити до тривалих розладів травлення (зригування, здуття живота, проноси або закрепи; порушення сну, неспокій, повільний набір маси тіла).
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЧИМ ВОНИ НЕБЕЗПЕЧНІ
Кишкові інфекції надзвичайно поширена проблема, друга по частоті після гострих респіраторних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку фіксують до 275 млн випадків діарейних захворювань.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

РІЗНИЦЯ МІЖ ПРОБІОТИКОМ ТА СИНБІОТИКОМ
Мікроорганізми є невід’ємною частиною життя людини. Кількість клітин мікроорганізмів, які співіснують з організмом людини,  значно перевищує число клітин макроорганізму, в співвідношенні 1:9.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ЗАКРЕПІВ
Лікування закрепів, як правило є комплексним і включає в себе: прийом проносних засобів, що очищають кишечник і підсилюють його перестальтику, дієтичне харчування, багате насамперед клітковиною.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ
Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то біфідобактеріїї, або пробіотики, складають біля 95 % всієї мікрофлори. Звичайно кишечник немовляти у незначній кількості заселяють й інші бактерії та мікроби – ентерококи, мікрококи, стрептококи, бактероїди, кишкова паличка тощо.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ДИТИНИ ТА ІМУНІТЕТ - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Уже в перші години життя в кишечник малюка з материнським молоком потрапляють імуноцити (клітини імунної системи) та імуноглобуліни. Імуноглобуліни циркулюють в крові і лімфі і виконують важливу роль в роботі імунітету.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЛІКУВАТИ ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ?
Для лікування застосовуються препарати з природними штамами біфідобактерій. Сьогодні вони випускаються у великому асортименті. Найкраще приділяти увагу живим бактеріям, які зберігаються при низькій температурі, що дозволяє тримати флору в анабіозі
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ДИСБАКТЕРІОЗУ КИШКІВНИКА
Оскільки дисбактеріоз - це клініко-лабораторний синдром, що виникає при найрізноманітніших захворюваннях, він має безліч видів і форм, що залежать від основного захворювання і збудника. Тому лікування даного синдрому потрібно починати з лікування основного захворювання.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА
Поняття "здоровий кишечник" має на увазі дві умови. З одного боку, це відсутність стресів і перевтоми, активний спосіб життя. З іншого боку - правильне харчування. Прийом ліків, зокрема антибіотиків і знеболюючих, тільки за призначенням лікаря.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЖИВІ ЦІЛЮЩІ ПРОДУКТИ
Уникнути неприємних проявів дисбактеріозу можна, якщо регулярно вживати продукти, які містять корисні бактерії. Сукупність цих маленьких організмів в кишечнику називають пробіотиками. Розглянемо продукти-лідери за вмістом пробіотиків
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЧИМ ГОДУВАТИ ДИТИНУ ПРИ ДІАРЕЇ
Дуже важливо виключити з раціону малюка продукти з проносним ефектом, а також ті, що стимулюють виділення жовчі чи призводять до бродіння в кишечнику, підсилюючи його роботу. До них відносять молоко, житній хліб, сирі овочі, кислі фрукти
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВСЕ, ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ДІАРЕЮ
Існує безліч факторів та причин, які сприяють діареї. Найбільш поширені - віруси та бактерії, рідше токсини. Пронос - частий наслідок антибіотикотерапії. Також діарея незмінний супутник туристів. Її спричиняє незвична для організму питна вода, харчі, зміна кліматичних умов, тощо.
Більше