СИНДРОМ ДИСБАКТЕРІОЗУ КИШКІВНИКА

Дисбактеріоз - це не окреме захворювання, а синдром, який може виникнути при цілому ряді хвороб [4,5].

 Кишечник - орган травлення, в якому відбувається остаточне всмоктування поживних речовин у кров, а зайві речовини виходять з організму разом з каловими масами. В цій важливій роботі кишечнику допомагають численні мікроорганізми, які проживають на його поверхні [1,2,3,4].

 Це переважно помічники для нашого кишечника, адже вони допомагають травленню, сприяють синтезу амінокислот і вітамінів, засвоєнню різних мікроелементів, вони також перешкоджають росту хвороботворних бактерій, які проживають з ними в безпосередньому сусідстві. Проте в деяких випадках відбувається порушення здорового балансу, і шкідливі мікроорганізми (умовно-патогенна флора) починають посилено розмножуватися. Цей стан і називають дисбактеріозом [4,5].

 

Що таке дисбактеріоз

Неправильно вважати дисбактеріоз самостійним захворюванням, адже існує кілька факторів, що сприяють його розвитку. Серед основних: алергічні реакції, незбалансоване харчування, часті ГРВІ та ГРЗ, кишкові інфекції та хвороби ШКТ, стреси, вікові зміни властивостей мікрофлори кишечника, хіміотерапія, променева терапія, тривала гормональна терапія і тривалий прийом різних медикаментів (в першу чергу антибіотиків) [4,5,6].

Тому для ефективного лікування дисбактеріозу, крім безпосереднього лікування цього стану, необхідно усунути ті основні фактори, які його викликали. Безумовно, це не завжди можливо, наприклад, хворим на онкологічні захворювання не можна скасовувати призначений курс хіміотерапії, оскільки це викликає ріст ракових клітин. Однак у таких випадках призначають спеціальне харчування та препарати, що значною мірою знижують ріст умовно-патогенної мікрофлори і підтримують життєдіяльність корисних мікроорганізмів [3,4,5,6].

В інших же випадках, наприклад, якщо дисбактерiоз викликаний неправильним харчуванням, стресами або тимчасовим прийомом антибіотиків відновити порушену мікрофлору не так складно, потрібно лише усунути несприятливі фактори і пройти відповідний курс лікування [4].

 

Симптоми дисбактеріозу

При підозрі на дисбактеріоз необхідно в першу чергу звернути увагу на такі симптоми з боку шлунково-кишкового тракту як нудота, відсутність або зниження апетиту, запори, діарея, відчуття неповного випорожнення кишечника, часто повторювані епізоди болю в животі, здуття живота [7].

Серед можливих супутніх симптомів: слабкість, головний біль, порушення сну, швидка стомлюваність, алергічні висипання на шкірі, що зазвичай супроводжується характерним для цього стану сверблячкою [7].

Які саме будуть присутні симптоми і наскільки сильно вони будуть виражені залежить від стану хворого, але однозначно, що в кожному випадку це буде «індивідуальний набір». Це залежить і від основної причини, що викликала дисбактерiоз, і від віку пацієнта, і від ступеня дисбактеріозу. Що стосується ступенів важкості дисбактеріозу, то фахівці виділяють такі: латентна, пускова, фаза агресії, а також асоційований дисбактеріози [8].

 

Діагностика

При підозрі на дисбактеріоз потрібно обов'язково звернутися до гастроентеролога, який при наявності характерних скарг призначить відповідне обстеження, наприклад мікробіологічне дослідження калу (так виявляють порушення мікробіоценозу кишкiвника) і копрологічне дослідження (визначає характер порушень функцій кишкiвника - процеси травлення і всмоктування). І тільки на підставі результатів обстеження може бути поставлений діагноз «дисбактеріоз кишкiвника» і призначено індивідуальне лікування, що враховує індивідуальний стан пацієнта [7,8].

 

Лікування

Оскільки дисбактеріоз - це клініко-лабораторний синдром, що виникає при найрізноманітніших захворюваннях, він має безліч видів і форм, що залежать від основного захворювання і збудника. Тому лікування даного синдрому потрібно починати з лікування основного захворювання [5,7].

Однак незважаючи на те, що дисбактеріоз є наслідком чогось, лікувати його потрібно обов'язково, адже за відсутності адекватного, і, до речі, досить тривалого комплексного лікування дисбактеріоз стане одним з факторів, що сприяють затяжному перебігу основного захворювання і може викликати розвиток ускладнень з боку ШКТ та інших органів [5].

Основне завдання - відновити постраждалу мікрофлору. Тому основний акцент роблять на відновленні популяції власних корисних мікроорганізмів і замісну терапію (введення біфідобактерій ззовні). При даному стані також необхідно суворо дотримуватися дієти і вводити в раціон кисломолочні продукти, такі як кефір, кисле молоко, йогурт та ін. Істотно уповільнюють процес відновлення шкідливі звички, тому для ефективного лікування необхідно відмовитися від алкоголю та палiння [3,4,5].

Що ж стосується медикаментозної терапії, то вона завжди призначається суто індивідуально і залежить від багатьох факторів: основного діагнозу, віку, екологічних умов проживання. У будь-якому випадку лікування дисбактерiозу - це завжди комплекс заходів [3,4,5,7].

 

Література

  1. Enteric Flora in Health and Disease, Francisco Guarner, Digestive System Research Unit, University Hospital Vall d’Hebron, Barcelona, Spain, 2006
  2. Overview of gut flora and probiotics, Wilhelm H. Holzapfel, Petra Haberer, Johannes Snel, International Journal of Food Microbiology 41 (1998) 85–101
  3. Дисбиотические состояния и лечебные мероприятия при них // Вестник РАМН. — 2005. — № 12; Грачева Н.М., Бондаренко В.М.
  4. Пробиотические препараты в терапии и профилактике дисбактериоза кишечника // Инфекционные болезни. — Т. 2. № 2; Парфенов А.И., 2004.
  5.  ДИСБАКТЕРИОЗ КИШЕЧНИКА: КЛИНИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ И ПРИНЦИПЫ ЛЕЧЕНИЯ, В.Г. Румянцев (Государственный научный центр колопроктологии Министерства здравоохранения РФ, Москва) Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии и копрологии, 1999
  6. Коррекция дисбиотических нарушений при заболеваниях желудочно-кишечного тракта и печени биологично активными добавками с пробиотическим действием, Н. В. Соловьева, С. Н. Лейхтер, Т. А. Бажукова, А. Г. Соловьев, О. В. Лебедева, Северный государственный медицинский университет, г. Архангельск
  7. Дисбактериоз кишечника, Э.П. Яковенко, Кафедра гастроэнтерологии ФУВ РГМУ, журнал Лечебное дело 3. 2004
  8. Современные методы диагностики дисбактериоза кишечника, Камалова Аэлита Асхатовна, Практическая медицина, ноябрь 2016

Читайте також:

Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НЕ ЧІПАЙТЕ МІКРОБІОМ! ЧОМУ ЄВРОПЕЙСЬКІ АЛЕРГОЛОГИ ПРОТИ АНТИБІОТИКІВ В ПЕДІАТРІЇ
Європейська академія алергії та клінічної імунології рекомендує обмежити застосування антибіотиків у період вагітності та раннього дитинства, аби зменшити поширеність алергічних захворювань серед дітей
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НА МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА ВПЛИВАЄ БІЛЬШЕ ЛІКІВ, НІЖ ВИ ГАДАЛИ
Кожен четвертий препарат, що не є антибіотиком, пригнічує зростання принаймні одного виду бактерій у мікробіомі кишечника
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА ПІСЛЯ КОВІДУ (COVID-19)
Добавки пробіотиків та пребіотиків до раціону можуть допомогти подолати не лише дисбактеріоз кишечника, а покращити загальну імунну функцію
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ПОДРАЗНЕНОГО КИШЕЧНИКА ТА ПРОБІОТИКИ: ЯК ВОНИ СТАЮТЬ У ПРИГОДІ?
СПК – хронічне захворювання, яке характеризується нестерпними болями у животі та змінами в роботі шлунково-кишкового тракту. А там, де проблеми кишечника, там і пробіотики. Тому і не дивно, що хворі із СПК покладають на них великі надії. І щодо покращення своєї мікрофлори, і щодо зменшення болю.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТИ НА ГВ: ЯК ХАРЧУВАТИСЯ МАМІ
Дисбактеріоз виникає, якщо кишковий мікробіом малюка ще не сформований або він зазнав змін через вплив поганої, патогенної, мікрофлори або антибіотиків.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ, ЗАКРЕПАХ, ДІАРЕЇ – ЯКА ВОНА І ЯК ЇЙ СЛІДУВАТИ
Кишковий мікробіом – важлива та складна система, яка складається з понад ста видів колоній бактерій, що, як правило, є нешкідливими. Мікробіом не є сталою системою, він змінюється з віком або під дією певних факторів.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НАГОДУЙ СВОЮ МІКРОФЛОРУ. ЩО ВАРТО ДОДАТИ У СВІЙ РАЦІОН, ЩОБ МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ОТРИМУВАЛА ПОТРІБНІ ЕЛЕМЕНТИ
Кишкова мікрофлора – одна з найбільш густонаселених мікробних спільнот на землі. Ця складна система забезпечує метаболічні, імунологічні та захисні функції, що відіграють вирішальну роль у підтриманні здоров’я людини.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПРОБІОТИКИ: СКІЛЬКИ МІЛЬЯРДІВ КУО ПОТРІБНО, ЩОБ ПІДТРИМУВАТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА?
Пробіотики стали модною дієтичною добавкою, що, як вважається, здатна поліпшити стан при хронічних захворюваннях, а також подовжити життя. Втім, часто виникають питання, а скільки ж саме пробіотиків потрібно вживати щоденно, щоб отримати від них позитивний ефект.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПРОБІОТИК LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS ПЕРСПЕКТИВНИЙ У ЛІКУВАННІ ЗАПАЛЬНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
Пробіотики все ширше входять у наше життя не лише із продуктами харчування, такими як йогурт та кефір, а й все серйозніше сприймаються медиками як засіб для лікування різноманітних хвороб. Зокрема, кишкових.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДОМАШНІ ЙОГУРТИ – ЧИ Є ВІД НИХ КОРИСТЬ?
Йогурт – страва, історія якої нараховує більше семи тисяч років. Вважається, що з цим побічним продуктом ферментації молока людство познайомилось близько 5 тис років до н. е., коли відбувався процес одомашнення худоби.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

АНОРЕКСІЯ
Донедавна вважалось, що цією хворобою страждають, в основному, молоді дівчата, котрі за будь-яку ціну хочуть бути схожими на моделей з обкладинок модних журналів.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПОЇЗДКА НА МОРЕ: ВСІ МОЖЛИВІ РИЗИКИ ДЛЯ КИШКІВНИКА
Відпочинок завжди супроводжується очікуванням приємних подій, проте для того, щоб час було проведено з користю для себе та без шкоди для здоров’я, слід добре підготуватись.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЗМІНА КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ І СТАН МІКРОФЛОРИ
Світ флори та фауни на Землі дуже різноманітний, і відповідно змінюється в різних кліматичних умовах. Це стосується й мікрофлори середовища, яка безперечно чинить вплив на мікрофлору організму.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВПЛИВ ЗМІНИ ЗВИЧНОГО РАЦІОНУ ПРИ ПОЇЗДКАХ ЗАКОРДОН НА СТАН КИШКІВНИКА І МІКРОФЛОРИ
Далекі поїздки, особливо закордон, мають як свої очевидні переваги, так і певні недоліки або незручності.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ДИСБАКТЕРІОЗУ У НЕМОВЛЯТ
Дисбактеріоз є фоновим станом, тобто виникає як наслідок інших порушень: наприклад, нераціональне харчування, після перенесених кишкових інфекцій або на фоні прийому антибіотиків. Мікрофлора кишечника здатна сама підтримувати та відновлювати свій склад, проте не завжди має для цього достатньо ресурсів. Саме тоді необхідна зовнішня підтримка.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ДИТИНИ ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ
Дисбактеріоз – це порушення якісного та кількісного складу мікрофлори кишечника, що в свою чергу призводить до порушення процесів травлення та засвоєння поживних речовин, формування імунного захисту організму, синтезу деяких вітамінів тощо. Все це може негативно впливати на ріст і розвиток дитини, призводити до тривалих розладів травлення (зригування, здуття живота, проноси або закрепи; порушення сну, неспокій, повільний набір маси тіла).
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЧИМ ВОНИ НЕБЕЗПЕЧНІ
Кишкові інфекції надзвичайно поширена проблема, друга по частоті після гострих респіраторних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку фіксують до 275 млн випадків діарейних захворювань.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

РІЗНИЦЯ МІЖ ПРОБІОТИКОМ ТА СИНБІОТИКОМ
Мікроорганізми є невід’ємною частиною життя людини. Кількість клітин мікроорганізмів, які співіснують з організмом людини,  значно перевищує число клітин макроорганізму, в співвідношенні 1:9.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ЗАКРЕПІВ
Лікування закрепів, як правило є комплексним і включає в себе: прийом проносних засобів, що очищають кишечник і підсилюють його перестальтику, дієтичне харчування, багате насамперед клітковиною.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ
Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то біфідобактеріїї, або пробіотики, складають біля 95 % всієї мікрофлори. Звичайно кишечник немовляти у незначній кількості заселяють й інші бактерії та мікроби – ентерококи, мікрококи, стрептококи, бактероїди, кишкова паличка тощо.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ДИТИНИ ТА ІМУНІТЕТ - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Уже в перші години життя в кишечник малюка з материнським молоком потрапляють імуноцити (клітини імунної системи) та імуноглобуліни. Імуноглобуліни циркулюють в крові і лімфі і виконують важливу роль в роботі імунітету.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЛІКУВАТИ ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ?
Для лікування застосовуються препарати з природними штамами біфідобактерій. Сьогодні вони випускаються у великому асортименті. Найкраще приділяти увагу живим бактеріям, які зберігаються при низькій температурі, що дозволяє тримати флору в анабіозі
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА
Поняття "здоровий кишечник" має на увазі дві умови. З одного боку, це відсутність стресів і перевтоми, активний спосіб життя. З іншого боку - правильне харчування. Прийом ліків, зокрема антибіотиків і знеболюючих, тільки за призначенням лікаря.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЖИВІ ЦІЛЮЩІ ПРОДУКТИ
Уникнути неприємних проявів дисбактеріозу можна, якщо регулярно вживати продукти, які містять корисні бактерії. Сукупність цих маленьких організмів в кишечнику називають пробіотиками. Розглянемо продукти-лідери за вмістом пробіотиків
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЧИМ ГОДУВАТИ ДИТИНУ ПРИ ДІАРЕЇ
Дуже важливо виключити з раціону малюка продукти з проносним ефектом, а також ті, що стимулюють виділення жовчі чи призводять до бродіння в кишечнику, підсилюючи його роботу. До них відносять молоко, житній хліб, сирі овочі, кислі фрукти
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВСЕ, ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ДІАРЕЮ
Існує безліч факторів та причин, які сприяють діареї. Найбільш поширені - віруси та бактерії, рідше токсини. Пронос - частий наслідок антибіотикотерапії. Також діарея незмінний супутник туристів. Її спричиняє незвична для організму питна вода, харчі, зміна кліматичних умов, тощо.
Більше