ВСЕ, ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ДІАРЕЮ

Скільки раз у житті нам доводилось залишатися вдома, відміняти важливі зустрічі, переносити вигідні угоди через часту біготню до туалету. Пам’ятаєте, як з телефоном у руці ви думаєте над тим, що робити, що сказати босу і взагалі що з вами? Неприємно, але факт. Так наш організм сигналізує про неприємності зі здоров’ям.

 

ЩО Ж НАСПРАВДІ ТАКЕ ДІАРЕЯ?

Ми звикли називати її пронос або розлад шлунку, а за визначенням,  це часті (більше трьох раз на добу), патологічні, рідкі випорожнення кишечника.

Існує безліч факторів та причин, які сприяють діареї. Найбільш поширені це віруси та бактерії, рідше токсини. Пронос - частий наслідок антибіотикотерапії. Також діарея незмінний супутник туристів. Її спричиняє незвична для організму питна вода, харчі,  зміна кліматичних умов, також може бути реакцією на укуси комах, на потрапляння  в організм інфекції, на отруєння, тощо [1].

 

КЛАСИФІКАЦІЯ ПРОНОСІВ ЗА ТРИВАЛІСТЮ

 1. Гостра діарея. До14 діб. Може бути:
 • Інфекційна. Бактеріальні та вірусні інфекції займають до 90% серед чинників. Це саме той горезвісний «кишковий грип» та різноманітні кишкові інфекції.
 • Побічним ефектом від прийому ліків. Не тільки антибіотики мають такий вплив, а й антиаритмічні, гіпотензивні засоби. Деякі антидепресанти також можуть викликати пронос, гормони щитовидної залози та, звичайно, зловживання проносними препаратами. Зазвичай, щоб припинити діарею, достатньо зупинити прийом ліків.
 • Токсична. Наприклад отруєння грибами, несвіжими продуктами, простроченими медичними засобами. Цей вид достатньо небезпечний і потребує негайного лікування.
 • Харчова. Багато жирного, смаженого, копченого спричинить навантаження на підшлункову залозу і, крім діареї, можна отримати пакнкреатит (запалення підшлункової залози) [1,2].
 1. Тривала діарея (хронічна). Коли пронос мучить більше, ніж два тижні.

Це дуже небезпечне явище, адже за такий довгий термін можна отримати дегідратацію - зневоднення організму. Це ускладнення, тяжкість якого виражається у відсотках зниження маси тіла. При будь-якій інтенсивності зневоднення слід приймати препарати з електролітами на тлі рясного пиття.

 Причинами довготривалої діареї можуть бути алергічні реакції на якийсь новий продукт харчування, зміна способу харчування, наприклад, при переході на вегетаріанську їжу. Також можна отримати пронос при нестачі необхідних ферментів. Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, стреси можуть бути причиною хронічної діареї [1,2].

Найпоширеніший фактор виснажливого проносу це дисбаланс бактерій, що живуть у кишечнику. Ми ж знаємо, що всередині нас живуть мільйони живих організмів. Здоровий баланс цих бактерій забезпечує нам комфортне існування. Але є безліч причин, по яким «ворожі» бактерії перемагають над «дружніми» і тоді виникає діарея, погане самопочуття, слабкість, проблеми зі шкірою, з імунітетом. Отже спрацьовує «ланцюгова реакція», і тоді без лікаря нам не обійтись.

Багато чинників не по праву пов’язують з виникненням діареї:

 • Зловживання алкоголем (проблеми з печінкою)
 • Цукровий діабет
 • Захворювання кишечнику (наприклад хвороба Крона, виразковий коліт)
 • Радіаційна терапія
 • Деякі види онко захворювань
 • ВІЛ та СНІД
 • Хірургічні процедури
 • Синдром подразненого кишечнику [3,4].

 

Давайте пройдемося по супутніх симптомах. Чого нам ще слід очікувати при діареї, ймовірно, самим рідким стулом не обійдеться, тож може приєднатися:

 • Здуття в животі
 • Судоми
 • Тенезми – помилкове відчуття бажання дефекації
 • Нудота і лихоманка

 

Рідко можуть виникати більш серйозні симптоми:

 • Кров або слиз у стулі
 • Втрата ваги
 • Інтоксикація [4].

 

КОЛИ СЛІД НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?

Бийте у дзвони якщо:

 • бачите кров у рідкому калі.
 • якщо температура піднялася вище 39 градусів або не знижається більше доби.
 • діарея триває довше двох діб.
 • нудота та блювота унеможливлює поповнення запасів рідини.
 • нестерпний  біль у животі або в прямій кишці.
 • діарея після повернення з чужої країни.

 

Також невідкладно кличте лікаря, якщо у вас є будь-яка з цих ознак дегідратації:

 • Темна сеча
 • Зменшилась кількість звичайних походів в туалет для сечовипускання. І особлива увага до дитячих сухіших, ніж зазвичай, підгузок.
 • Головні болі
 • Суха шкіра
 • Дратівливість
 • Плутаність свідомості [5].

Щоб не допускати таких станів, здебільшого достатньо належно слідкувати за особистою гігієною, станом імунної системи та балансом бактерій у кишечнику. 

При виникненні ризику, тобто факторів, що можуть спричинити діарею, слід приймати ЛАКТІАЛЄ.

Це сучасний синбіотик, який містить комплекс «корисних» бактерій та пребіотика, що допомагає їм «прижитися». У складі сім важливих корисних бактерій – біфідобактерії (лактобактерій та ентерококів, які необхідні для належної робити кишечнику здорової людини). Тобто містить мільярди живих культур разом з сполуками, що сприяють росту рівня пробіотиків [1].

Лактіале стане незамінним помічником, якщо збираєтесь в подорож. Приймайте його разом з неминучим курсом антибіотиків.

 

Джерела інформації:

 1. Листок-вкладиш до дієтичної добавки Лактіалє.
 2. Шульпекова, Ю. О. "Антибиотикоассоциированная диарея." Русский медицинский журнал15.6 (2007): 1-6.
 3. Телетаева, Г. М. "Профилактика и лечение желудочно-кишечных осложнений лекарственной терапии (тошнота и рвота, мукозиты, диарея)." Практическая онкология10.3 (2009): 162-164.
 4. Парфенов, А. И. "Диарея и место пробиотиков в ее лечении." Справочник поликлинического врача5 (2007): 48-54.
 5. Фармацевтична Енциклопедія України,зневоднення

Читайте також:

Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПОЇЗДКА НА МОРЕ: ВСІ МОЖЛИВІ РИЗИКИ ДЛЯ КИШКІВНИКА
Відпочинок завжди супроводжується очікуванням приємних подій, проте для того, щоб час було проведено з користю для себе та без шкоди для здоров’я, слід добре підготуватись.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЗМІНА КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ І СТАН МІКРОФЛОРИ
Світ флори та фауни на Землі дуже різноманітний, і відповідно змінюється в різних кліматичних умовах. Це стосується й мікрофлори середовища, яка безперечно чинить вплив на мікрофлору організму.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВПЛИВ ЗМІНИ ЗВИЧНОГО РАЦІОНУ ПРИ ПОЇЗДКАХ ЗАКОРДОН НА СТАН КИШКІВНИКА І МІКРОФЛОРИ
Далекі поїздки, особливо закордон, мають як свої очевидні переваги, так і певні недоліки або незручності.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ДИСБАКТЕРІОЗУ У НЕМОВЛЯТ
Дисбактеріоз є фоновим станом, тобто виникає як наслідок інших порушень: наприклад, нераціональне харчування, після перенесених кишкових інфекцій або на фоні прийому антибіотиків. Мікрофлора кишечника здатна сама підтримувати та відновлювати свій склад, проте не завжди має для цього достатньо ресурсів. Саме тоді необхідна зовнішня підтримка.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ДИТИНИ ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ
Дисбактеріоз – це порушення якісного та кількісного складу мікрофлори кишечника, що в свою чергу призводить до порушення процесів травлення та засвоєння поживних речовин, формування імунного захисту організму, синтезу деяких вітамінів тощо. Все це може негативно впливати на ріст і розвиток дитини, призводити до тривалих розладів травлення (зригування, здуття живота, проноси або закрепи; порушення сну, неспокій, повільний набір маси тіла).
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

Кишкові інфекції та чим вони небезпечні
Кишкові інфекції надзвичайно поширена проблема, друга по частоті після гострих респіраторних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, шороку фіксують до 275 млн випадків діарейних захворювань.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

Різниця між пробіотиком та синбіотиком
Мікроорганізми є невід’ємною частиною життя людини. Кількість клітин мікроорганізмів, які співіснують з організмом людини,  значно перевищує число клітин макроорганізму, в співвідношенні 1:9.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ЗАКРЕПІВ
Лікування закрепів, як правило є комплексним і включає в себе: прийом проносних засобів, що очищають кишечник і підсилюють його перестальтику, дієтичне харчування, багате насамперед клітковиною.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ
Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то біфідобактеріїї, або пробіотики, складають біля 95 % всієї мікрофлори. Звичайно кишечник немовляти у незначній кількості заселяють й інші бактерії та мікроби – ентерококи, мікрококи, стрептококи, бактероїди, кишкова паличка тощо.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ДИТИНИ ТА ІМУНІТЕТ - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Уже в перші години життя в кишечник малюка з материнським молоком потрапляють імуноцити (клітини імунної системи) та імуноглобуліни. Імуноглобуліни циркулюють в крові і лімфі і виконують важливу роль в роботі імунітету.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЛІКУВАТИ ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ?
Для лікування застосовуються препарати з природними штамами біфідобактерій. Сьогодні вони випускаються у великому асортименті. Найкраще приділяти увагу живим бактеріям, які зберігаються при низькій температурі, що дозволяє тримати флору в анабіозі
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ДИСБАКТЕРІОЗУ КИШКІВНИКА
Оскільки дисбактеріоз - це клініко-лабораторний синдром, що виникає при найрізноманітніших захворюваннях, він має безліч видів і форм, що залежать від основного захворювання і збудника. Тому лікування даного синдрому потрібно починати з лікування основного захворювання.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА
Поняття "здоровий кишечник" має на увазі дві умови. З одного боку, це відсутність стресів і перевтоми, активний спосіб життя. З іншого боку - правильне харчування. Прийом ліків, зокрема антибіотиків і знеболюючих, тільки за призначенням лікаря.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЖИВІ ЦІЛЮЩІ ПРОДУКТИ
Уникнути неприємних проявів дисбактеріозу можна, якщо регулярно вживати продукти, які містять корисні бактерії. Сукупність цих маленьких організмів в кишечнику називають пробіотиками. Розглянемо продукти-лідери за вмістом пробіотиків
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЧИМ ГОДУВАТИ ДИТИНУ ПРИ ДІАРЕЇ
Дуже важливо виключити з раціону малюка продукти з проносним ефектом, а також ті, що стимулюють виділення жовчі чи призводять до бродіння в кишечнику, підсилюючи його роботу. До них відносять молоко, житній хліб, сирі овочі, кислі фрукти
Більше