ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА

Про те, через що виникають проблеми з кишечником і як їх уникнути, розповідає експерт "Оглядача" гастроентеролог вищої категорії, ендоскопіст вищої категорії клініки INTO-SANA Олена Біленко.

Здоровий кишечник працює як годинник - це відомо всім. Якщо ваш кишечник перестав справно працювати та виконувати свої функції, то необхідно звернутися до лікаря.

 Закрепом називається стан, коли стілець відсутній більше 48 годин, також закрепом називається стан, коли стілець відбувається щодня, невеликими порціями, при цьому немає почуття повного спорожнення кишечника. Якщо з'явилися закрепи, яких не було раніше, проноси, кров, слиз в стільці, помилкові позиви в туалет (при позиві в туалет немає виділення калу), спастичний біль у животі, здуття живота - необхідно відразу звернутися до лікаря. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.

 Якщо є хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, відвідування гастроентеролога обов'язково не рідше одного разу на рік. Щорічно потрібно проходити колоноскопію особам старше 50-ти років.

 

В даний час проблеми з кишечником (найчастіше закрепи або проноси) виникають в результаті стресу або неправильного харчування:

  • переважання в їжі легкозасвоюваних вуглеводів (макарони, картопля, білий хліб, шоколад) і жирів (ковбаса, копчене м'ясо, риба),
  • зменшення кількості грубої їжі (овочів, фруктів, каш),
  • вживання великої кількості напівфабрикатів, консервованої їжі, фастфуду
  • використання не дуже щадних методів приготування їжі,
  • використання надмірно гострих спецій,
  • зловживання алкоголем.

 

Щоб відновити роботу кишечника, в першу чергу, треба зробити акцент на дієту, яка припинить зростання гнильної (патогенної) мікрофлори, що викликає бродіння, здуття кишечника. Раціон, багатий вуглеводами (овочами, фруктами, цільнозерновими), сприяє розмноженню біфідо-бактерій. Для цього їжа повинна бути, по-перше, грубою, тобто повільно розпадатися. Це переважно рослинна їжа. По-друге, їжа повинна бути живою і фітонцидною, тобто пригнічувати негативну мікрофлору. Для цього гарні буряк, морква, капуста, яблука, а також зелень: селера, петрушка. Можна вживати сік з листя цих рослин.

 

10 правил для здоров'я кишечника

1. Сбалансоване харчування. Щоденний раціон кожної людини повинен включати всі компоненти їжі: білки, вуглеводи, жири, вітаміни і мінерали. Будь-які дієти, які обмежують споживання однією зі складових їжі (білків, вуглеводів або жирів) призводять до кишкових розладів. 

2. Достатню  кількість клітковини. Основне джерело клітковини, в першу чергу, це, звичайно, свіжі фрукти і овочі, а також крупи. Відсутність або недостатня кількість цих продуктів призводить до запору і дисбактеріозу.

3. Натуральна їжа. Напівфабрикати, копченості та інша шкідлива їжа , яка містить консерванти, барвники, надлишок солі і призводить до запалень кишечника і пригнічення корисної мікрофлори.

4. Використання щадних методів приготування їжі. Смажені, мариновані і надмірно гострі страви приводять до розвитку гнильних процесів, подразнення слизової кишечника, порушення перистальтики.

5. Регулярне харчування. Оптимальний прийом їжі 4-5 разів на день. Їсти потрібно часто, але невеликими порціями. Кишечник не любить рясної вечері, перед якою було багатогодинне голодування.

6. Активний спосіб життя. Для підтримки гладкої мускулатури кишечника необхідні регулярні вправи. Піші прогулянки також сприятливо діють на кишечник.

7. Приймайте ліки лише за призначенням лікаря. Прийом антибіотиків і знеболюючих згубно позначається на корисних бактеріях, ці препарати руйнують слизову оболонку кишечника.

8. Для боротьби з закрепом використовуйте здорове харчування і народні засоби, а не клізми, промивання та проносні. Часті клізми порушують кислотно-лужний баланс і перистальтику, вимивається корисна мікрофлора, травмується стінка кишечника.

9. Дотримання гігієни. Порушення елементарних правил гігієни призводить до появи кишкових інфекцій і різних паразитів.

10. Виключте стрес і шкідливі звички. Особливо негативну дію робить алкоголь і куріння, викликаючи запальні захворювання кишечника.

 

Таким чином, поняття "здоровий кишечник" має на увазі дві умови. З одного боку, це відсутність стресів і перевтоми, активний спосіб життя. З іншого боку - правильне харчування. Прийом ліків, зокрема антибіотиків і знеболюючих, тільки за призначенням лікаря. Пам'ятайте: наш організм з самого початку пристосований до певного типу їжі.

Читайте також:

Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НЕ ЧІПАЙТЕ МІКРОБІОМ! ЧОМУ ЄВРОПЕЙСЬКІ АЛЕРГОЛОГИ ПРОТИ АНТИБІОТИКІВ В ПЕДІАТРІЇ
Європейська академія алергії та клінічної імунології рекомендує обмежити застосування антибіотиків у період вагітності та раннього дитинства, аби зменшити поширеність алергічних захворювань серед дітей
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НА МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА ВПЛИВАЄ БІЛЬШЕ ЛІКІВ, НІЖ ВИ ГАДАЛИ
Кожен четвертий препарат, що не є антибіотиком, пригнічує зростання принаймні одного виду бактерій у мікробіомі кишечника
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА ПІСЛЯ КОВІДУ (COVID-19)
Добавки пробіотиків та пребіотиків до раціону можуть допомогти подолати не лише дисбактеріоз кишечника, а покращити загальну імунну функцію
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ПОДРАЗНЕНОГО КИШЕЧНИКА ТА ПРОБІОТИКИ: ЯК ВОНИ СТАЮТЬ У ПРИГОДІ?
СПК – хронічне захворювання, яке характеризується нестерпними болями у животі та змінами в роботі шлунково-кишкового тракту. А там, де проблеми кишечника, там і пробіотики. Тому і не дивно, що хворі із СПК покладають на них великі надії. І щодо покращення своєї мікрофлори, і щодо зменшення болю.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТИ НА ГВ: ЯК ХАРЧУВАТИСЯ МАМІ
Дисбактеріоз виникає, якщо кишковий мікробіом малюка ще не сформований або він зазнав змін через вплив поганої, патогенної, мікрофлори або антибіотиків.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ, ЗАКРЕПАХ, ДІАРЕЇ – ЯКА ВОНА І ЯК ЇЙ СЛІДУВАТИ
Кишковий мікробіом – важлива та складна система, яка складається з понад ста видів колоній бактерій, що, як правило, є нешкідливими. Мікробіом не є сталою системою, він змінюється з віком або під дією певних факторів.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

НАГОДУЙ СВОЮ МІКРОФЛОРУ. ЩО ВАРТО ДОДАТИ У СВІЙ РАЦІОН, ЩОБ МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ОТРИМУВАЛА ПОТРІБНІ ЕЛЕМЕНТИ
Кишкова мікрофлора – одна з найбільш густонаселених мікробних спільнот на землі. Ця складна система забезпечує метаболічні, імунологічні та захисні функції, що відіграють вирішальну роль у підтриманні здоров’я людини.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПРОБІОТИКИ: СКІЛЬКИ МІЛЬЯРДІВ КУО ПОТРІБНО, ЩОБ ПІДТРИМУВАТИ ЗДОРОВ'Я КИШЕЧНИКА?
Пробіотики стали модною дієтичною добавкою, що, як вважається, здатна поліпшити стан при хронічних захворюваннях, а також подовжити життя. Втім, часто виникають питання, а скільки ж саме пробіотиків потрібно вживати щоденно, щоб отримати від них позитивний ефект.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПРОБІОТИК LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS ПЕРСПЕКТИВНИЙ У ЛІКУВАННІ ЗАПАЛЬНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
Пробіотики все ширше входять у наше життя не лише із продуктами харчування, такими як йогурт та кефір, а й все серйозніше сприймаються медиками як засіб для лікування різноманітних хвороб. Зокрема, кишкових.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДОМАШНІ ЙОГУРТИ – ЧИ Є ВІД НИХ КОРИСТЬ?
Йогурт – страва, історія якої нараховує більше семи тисяч років. Вважається, що з цим побічним продуктом ферментації молока людство познайомилось близько 5 тис років до н. е., коли відбувався процес одомашнення худоби.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

АНОРЕКСІЯ
Донедавна вважалось, що цією хворобою страждають, в основному, молоді дівчата, котрі за будь-яку ціну хочуть бути схожими на моделей з обкладинок модних журналів.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ПОЇЗДКА НА МОРЕ: ВСІ МОЖЛИВІ РИЗИКИ ДЛЯ КИШКІВНИКА
Відпочинок завжди супроводжується очікуванням приємних подій, проте для того, щоб час було проведено з користю для себе та без шкоди для здоров’я, слід добре підготуватись.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЗМІНА КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ І СТАН МІКРОФЛОРИ
Світ флори та фауни на Землі дуже різноманітний, і відповідно змінюється в різних кліматичних умовах. Це стосується й мікрофлори середовища, яка безперечно чинить вплив на мікрофлору організму.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВПЛИВ ЗМІНИ ЗВИЧНОГО РАЦІОНУ ПРИ ПОЇЗДКАХ ЗАКОРДОН НА СТАН КИШКІВНИКА І МІКРОФЛОРИ
Далекі поїздки, особливо закордон, мають як свої очевидні переваги, так і певні недоліки або незручності.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ДИСБАКТЕРІОЗУ У НЕМОВЛЯТ
Дисбактеріоз є фоновим станом, тобто виникає як наслідок інших порушень: наприклад, нераціональне харчування, після перенесених кишкових інфекцій або на фоні прийому антибіотиків. Мікрофлора кишечника здатна сама підтримувати та відновлювати свій склад, проте не завжди має для цього достатньо ресурсів. Саме тоді необхідна зовнішня підтримка.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДІЄТА ДИТИНИ ПРИ ДИСБАКТЕРІОЗІ
Дисбактеріоз – це порушення якісного та кількісного складу мікрофлори кишечника, що в свою чергу призводить до порушення процесів травлення та засвоєння поживних речовин, формування імунного захисту організму, синтезу деяких вітамінів тощо. Все це може негативно впливати на ріст і розвиток дитини, призводити до тривалих розладів травлення (зригування, здуття живота, проноси або закрепи; порушення сну, неспокій, повільний набір маси тіла).
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЧИМ ВОНИ НЕБЕЗПЕЧНІ
Кишкові інфекції надзвичайно поширена проблема, друга по частоті після гострих респіраторних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку фіксують до 275 млн випадків діарейних захворювань.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

РІЗНИЦЯ МІЖ ПРОБІОТИКОМ ТА СИНБІОТИКОМ
Мікроорганізми є невід’ємною частиною життя людини. Кількість клітин мікроорганізмів, які співіснують з організмом людини,  значно перевищує число клітин макроорганізму, в співвідношенні 1:9.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЛІКУВАННЯ ЗАКРЕПІВ
Лікування закрепів, як правило є комплексним і включає в себе: прийом проносних засобів, що очищають кишечник і підсилюють його перестальтику, дієтичне харчування, багате насамперед клітковиною.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ
Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то біфідобактеріїї, або пробіотики, складають біля 95 % всієї мікрофлори. Звичайно кишечник немовляти у незначній кількості заселяють й інші бактерії та мікроби – ентерококи, мікрококи, стрептококи, бактероїди, кишкова паличка тощо.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА ДИТИНИ ТА ІМУНІТЕТ - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Уже в перші години життя в кишечник малюка з материнським молоком потрапляють імуноцити (клітини імунної системи) та імуноглобуліни. Імуноглобуліни циркулюють в крові і лімфі і виконують важливу роль в роботі імунітету.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЯК ЛІКУВАТИ ДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ?
Для лікування застосовуються препарати з природними штамами біфідобактерій. Сьогодні вони випускаються у великому асортименті. Найкраще приділяти увагу живим бактеріям, які зберігаються при низькій температурі, що дозволяє тримати флору в анабіозі
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

СИНДРОМ ДИСБАКТЕРІОЗУ КИШКІВНИКА
Оскільки дисбактеріоз - це клініко-лабораторний синдром, що виникає при найрізноманітніших захворюваннях, він має безліч видів і форм, що залежать від основного захворювання і збудника. Тому лікування даного синдрому потрібно починати з лікування основного захворювання.
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЖИВІ ЦІЛЮЩІ ПРОДУКТИ
Уникнути неприємних проявів дисбактеріозу можна, якщо регулярно вживати продукти, які містять корисні бактерії. Сукупність цих маленьких організмів в кишечнику називають пробіотиками. Розглянемо продукти-лідери за вмістом пробіотиків
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ЧИМ ГОДУВАТИ ДИТИНУ ПРИ ДІАРЕЇ
Дуже важливо виключити з раціону малюка продукти з проносним ефектом, а також ті, що стимулюють виділення жовчі чи призводять до бродіння в кишечнику, підсилюючи його роботу. До них відносять молоко, житній хліб, сирі овочі, кислі фрукти
Більше
Lactiale

Відновлення здорової мікрофлори кишківника

ВСЕ, ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ДІАРЕЮ
Існує безліч факторів та причин, які сприяють діареї. Найбільш поширені - віруси та бактерії, рідше токсини. Пронос - частий наслідок антибіотикотерапії. Також діарея незмінний супутник туристів. Її спричиняє незвична для організму питна вода, харчі, зміна кліматичних умов, тощо.
Більше