АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ

Науковий редактор Вікторія Родінкова
Атопічний дерматит у дітей лікується пробіотиками з вмістом лакто- та біфідобактерій
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати. Згідно прогнозів Всесвітньої асоціації астми, алергії та імунології, до 2025 року АД буде спостерігатись у кожної другої дитини. Проявляється хвороба у порушені шкірного бар’єру через вживання продуктів харчування, котрі виступають в якості алергену.
При атопічному дерматиті шкіра дитини червоніє, лущиться та свербить. Іноді вона вкривається пухирями, які постійно мокнуть, що викликає сильний дискомфорт.
У дітей до року висипання бувають на обличчі та ногах. У більш старших – під колінами та на зап'ясті.
Чим відрізняються пробіотики від пребіотиків?
Лікується дане захворювання доглядом за шкірою та вживанням живих мікроорганізмів – пробіотиків. Більш точно це слово перекладаються як «за життя». В той час як «антибіотики» – це, буквально, «проти» життя.
На кожну клітину нашого організму припадає від 10 до 100 мікроорганізмів. Тому правильний підбір пробіотиків грає вирішальну роль у лікуванні атопічного дерматиту.
Їх дія полягає в регулюванні підвищеної чутливості до алергену за рахунок зменшення Th2-опосередкованої реакції, яка й викликає запалення шкіри.
Пробіотики – це корисні штами бактерій, котрі нормалізують мікрофлору кишківника.
Їх обов’язкові супутники пребіотики складаються з неперетравлюваних речовин, які стимулюють ріст та активність пробіотиків, захищаючи їх від шкідливого впливу.
Cимбіотики – це комбінація проботиків та пребіотиків.
Склад пробіотиків залежить від роду, виду та штаму. На сьогоднішній день в широкому продажу представлена величезна кількість живих мікроорганізмів. Усі вони можуть використовуватись для покращення імуномоделюючого ефекту, але дослідним шляхом було доведено, що для лікування АД найкращими вважаються комбінації пробіотиків, до складу яких входять біфідо та лактобактерії.
В чому унікальність вищезгаданих препаратів?
Згідно наукових досліджень з використанням програми STATA 14, в яку було включено 22 дослідження з участю 28 штамів пробіотиків, найефективнішими виявились суміші, що умовно називалися Mix1, Mix4 та Mix6. Причому, результати дослідження були статистично значущими з високим рівнем цієї значущості. Науковою мовою це означає, що вони достовірні.
Складова помічних Міксів
До складу найбільш помічних препаратів входили такі бактерії: Mix1 включав Bifidobacterium animalis subsp lactis CECT 8145, Bifidobacterium longum CECT 7347б Lactobacillus casei CECT 9104 та Lactobacillus casei DN-114001. До складу Mix4 входили Lactobacillus fermentum GM090, Lactobacillus paracasei GMNL-133i, а до складу Mix6 – Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei та Lactobacillus salivarius.
У 2015 році було проведено дослідження за участю 700 дітей, які страждають на АД. Усі вони були розділені на дві групи. В одній малюкам давали плацебо, в іншій – вищезгадані мікси. В результаті, кожен другий малюк, який отримував справжні пробіотики, надовго позбувся симптомів атопічного дерматиту.
Серед шести змішаних пробіотичних міксів три вищезгаданих показали свою перевагу у зменшенні симптомів АД у порівнянні з плацебо. Це підтверджує синергетичний ефект деяких штамів пробіотиків. З точки зору безпеки, штамом з найвищим рейтингом виявився Lactobacillus fermentum VRI-003. Терапевтичні переваги Mix1, Mix4 та Mix6 полягають в тому, що вони покращують не лише стан шкіри, але й функціонування усіх органів та систем дитини. Дослідним шляхом, який довів свою ефективність, ці штами вводились протягом 8-12 тижнів у дозі 109 до 1010 колонієутворюючих одиниць щоденно. Втім, у кожному конкретному випадку дозування та частота прийому пробіотиків має визначатися лікарем-педіатром.
У порівнянні з плацебо, прийом вищезгаданих препаратів не лише лікує, але й може використовуватись в якості профілактики. Це особливо актуально для сімей, де дорослі, а особливо матері, котрі годують грудьми, хворіють на алергію.
Призначати пробіотики, котрі входять до складу Міксів, можна з перших місяців життя.
Пробіотики, до складу яких входять вищезгадані види бактерій, це, зокрема, Лактіалє малюк формула та Лактіалє мульті.
Джерела:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/pai.13305