АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Сьогодні, на жаль, спостерігається тенденція до збільшення поширення алергічних захворювань. Однією з найпоширеніших хвороб, що трапляються у дітей є атопічний дерматит. На виникнення такої ситуації впливає ряд факторів, а саме - екологічна ситуація, поширеність штучного вигодовування, збільшення кількості дітей, які народилися за допомогою кесаревого розтину, а також неадекватне і необгрунтоване застосування антибіотиків [4,3].
АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ Є ЗАХВОРЮВАННЯМ, В РОЗВИТКУ ЯКОГО БЕРЕ УЧАСТЬ РЯД ФАКТОРІВ. ВАЖЛИВУ РОЛЬ ВІДІГРАЮТЬ ГЕНЕТИЧНІ ДЕФЕКТИ ІМУННОЇ ВІДПОВІДІ, А ТАКОЖ, ЩО ХАРАКТЕРНО ДЛЯ НАШОЇ КРАЇНИ, НЕГАТИВНІ ВПЛИВИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА.
Основними симптомами цього захворювання є свербіж, запалення, висип на шкірі різного характеру і локації, а також сухість шкіри. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику. Так в проведених дослідженнях доведено, що дисбактеріоз спостерігається в 89-94,1% дітей, хворих на атопічний дерматит. Дисбактеріоз (дисбіоз) - це порушення балансу нормальної мікрофлори організму, а також заміна її поганою флорою [2,3,5,6].
Лікування атопічного дерматиту необхідно починати з відновлення нормофлори організму. Важливу роль в профілактиці і лікуванні дисбактеріозу мають пробіотики і пребіотики.
Пробіотики - це дієтичні добавки, що містять мікроорганізми, які в нормі не живуть в організмі людини, проте створюють умови для розмноження корисних бактерій. До таких засобів належать біфідобактерії і лактобактерії. Ряд досліджень показав, результат взаємозв'язку між пробіотиками та атопічним дерматитом. Так використання пробіотиків вагітними, матерями-годувальницями і немовлятами знижує ризик розвитку атопічного дерматиту у дітей [1,2,4].
Біфідобактерії грають важливу роль у функціонуванні людського організму, а саме стимулюють перистальтику, підвищують імунітет, виробляють вітаміни, а також розкладають певні канцерогени [3].
Однак саме лактобактерії допомагають в профілактиці або боротьбі з атопічним дерматитом. Бактерії стимулюють утворення IgА, що є антитілами, які виробляються для захисту організму від інфекції. Вони нейтралізують харчові алергени і зменшують їх всмоктування в кишечнику. Також доведено, що зниження саме лактобактерій в організмі призводить до підвищення рівня Staphylococcus epidermidis на шкірі, при якому виникають вугрі. Такі зміни є додатковим джерелом алергізації організму [2,3].
Італійські вчені узагальнили дослідження впливу біфідобактерій і лактобактерій на профілактику і лікування алергічного дерматиту. Проаналізувавши дані 4755 дітей, вчені прийшли до впевненого висновку, що застосування пробіотиків під час вагітності і / або протягом перших місяців життя дітей призводить до значного зниження ризику розвитку атопічного дерматиту [1].
Важливу роль в боротьбі з атопічним дерматитом також відіграють пребіотики, адже вони сприяють колонізації корисною мікрофлорою кишечника, особливо біфідобатеріями [3].
Їх застосування може призвести до більш вираженого ефекту, ніж просто прийом пробіотиків. Пробіотики надають необхідні бактерії ззовні, а пребіотики є живильним середовищем для розвитку власної нормальної мікрофлори організму. Одним з властивостей пребіотиків є відновлення нормальної аутомікрофлори кишечника. Така ефективність підтверджена науковими дослідженнями, які показали, що застосування пребіотиків при додаванні їх в молочні суміші або їжу знижує ризик виникнення атопічного дерматиту [3,6].
Сьогодні також до комплексного лікування атопічного дерматиту додають синбіотики, ефективність яких підтверджена низкою досліджень. Дані препарати є засобами нового покоління і містять пребіотичні речовини і пробіотичні штами живих бактерій. Таке поєднання забезпечує зменшення симптомів атопічного дерматиту у дітей.
Профілактика і лікування дисбактеріозу при атопічному дерматиті може значно полегшити перебіг захворювання, а також попередити виникнення побічних реакцій відносно лікарських засобів [6].
Джерела:
- Probiotics for prevention of atopic diseases in infants: systematic review and meta-analysis, G. Zuccotti, 2015
- Використання пробіотиків для профілактики алергії: систематичний огляд і мета-аналіз рандомізованих контрольованих випробувань. Дитячий Лікар, 6 (51) ' 2016.
- Атопический дерматит и дисбактериоз Ю. А. Галлямова, Лечащий Врач, 2010.
- Ефективність застосування пробіотичної терапії у дітей раннього віку з харчовою алергією, Івахненко О.С., Журнал "Здоров`я дитини" 6 (49) 2013.
- Атопічний дерматит у дітей: діагностика, клініка, лікування, профілактика. Недельська С.М. Навчальний посібник, Запоріжжя, 2014.
- Пробиотики и пребиотики, практические рекомендации Всемирная Гастроэнтерологическая организация, 2008