БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ

Науковий редактор Вікторія Родінкова
Кишкові бактерії організму пов'язані з різними недугами, асоційованими зі старінням, включаючи серцево-судинні захворювання і діабет 2 типу.
Нове дослідження показало, що старіння саме по собі пов'язане зі змінами мікробіома, і що ці зміни відрізняються від тих, що провокуються захворюваннями або використанням ліків. Отримані дані вказують на можливість того, що зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і що захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя.
У новому дослідженні, опублікованому в Cell Reports, науковці з медичного центру в Лос-Анджелесі взяли зразки бактерій з тонкого кишечника 251 людини віком від 18 до 80 років, яким проводилася ендоскопія верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.
Наявність одних та відсутність інших бактерій може спричинити захворювання
Зазвичай, дослідники вивчають кишкові бактерії у зразках випорожнень. Але мікроби, що надходять із самого кінця кишечника, можуть сильно відрізнятися від бактерій у тонкому кишечнику, розташованому ближче до шлунку. Саме тут відбувається більша частина травлення і всмоктування поживних речовин.
Проаналізувавши зразки, дослідники встановили, що старіння пов'язане зі змінами в популяціях бактерій. У літніх людей було виявлено більше бактерій родин Enterococcaceae, Lactobacillaceae, Enterobacteriaceae і роду Bacteroides. Це все – групи бактерій, які можуть викликати у людей захворювання. Наприклад, бактерії кишечної палички E. coli, що належать до сімейства Enterococcaceae, можуть викликати діарею і інфекції сечовивідних шляхів. Загальна різноманітність бактерій також зменшувалася у міру того, як вік людини наближався до 80 років.
Низька різноманітність мікробіома також була пов'язана з проблемами зі здоров'ям. Дослідження виявили зв'язок між низькою бактеріальною різноманітністю і хворобою Крона, синдромом подразненого кишечника і колоректальним раком та іншими захворюваннями.
Бактерії, кишковий бар’єр та старіння
Втім, досі не зовсім зрозуміло, як зміни мікробіома можуть призводити до старіння, і чи дійсно існує такий зв’язок. Дослідження на гризунах показали, що порушення роботи кишкових бактерій може ускладнити регенерацію стовбурових клітин кишечника. Це може вплинути на обмін речовин, а також на загальний стан кишкового бар'єру.
Проблеми з цим бар'єром були пов'язані зі старінням і з віковими захворюваннями, такими як захворювання печінки, порушення обміну речовин, запальне захворювання кишечника, а також із проблемами з легенями і мозком. Мікробні зміни, які відбуваються в більш пізньому віці, також можуть створювати більш запальне середовище в кишечнику, що пришвидшує процес старіння. У дослідженні 2017 року, коли кишкові мікроби трансплантували від старих мишей молодим зі "стерильним" кишечником, у молодих мишей розвивалося запалення, яке було ознакою старіння.
Що первинне: мікробіота чи старіння?
І хоча нове дослідження мікробіома та старіння підтвердило наявність зв’язку між ними, воно не довело, що старіння організму відбувається саме завдяки бактеріальним змінам. Адже кишкові бактерії можуть змінюватися після того, як люди починають старішати. Відповіді на запитання, що є первинним, дослідники сподіваються знайти в майбутніх дослідженнях. Зокрема, на додаткових експериментах з трансплантації «старого» мікробіома молодим тваринам, щоб побачити, чи змушує це їх старіти швидше або хворіти. Було б також цікаво вивчити мікробіоми здорових довгожителів і виявити відмінності, які можуть бути важливими для здорового старіння.
Також не дуже зрозуміло, наскільки широко застосовуваними можуть бути нові результати. Тому що пацієнтам проводилася верхня ендоскопія, а це не та процедура, яку люди з радістю проходять просто так. У них могли бути проблеми зі здоров'ям, що спонукали їх пройти це дослідження, тому їх кишкові бактерії можуть не бути репрезентативними для людей зі здоровим кишечником.
Ліки, мікробіом та старіння
Втім, дослідники змогли з'ясувати, що вживання ліків і наявність захворювань впливають на мікробіом тонкого кишечника незалежно від старіння. Вони виявили, наприклад, що чим більше ліків приймала людина, тим більше бактерій клебсієл було у неї в кишечнику. І ця чисельність клебсієл не залежала від віку або кількості хвороб, які у них були. Клебсіела відома своєю здатністю викликати лікарняні інфекції, включаючи пневмонію, причому, такі інфекції часто є стійкими до антибіотиків. Було також виявлено, що люди з супутніми захворюваннями, незалежно від їх віку або прийому ліків, як правило, мають більше бактерій Clostridium в кишечнику.
Висновки дослідження
Якщо в майбутніх дослідженнях вчені дійсно покажуть, що мікробні зміни управляють процесом старіння, а не навпаки, то захист мікробіома за допомогою вибору здорового способу життя або цілеспрямованих медичних втручань може зберегти здоров'я людей на більш тривалий термін.
Адже загальновідомо, що хороше харчування і помірні фізичні навантаження в більшості випадків допомагають підтримувати здоров’я на хорошому рівні. Дослідники також закликають людей розумно використовувати антибіотики – уникати їх прийому, коли вони не потрібні, і не приймати антибіотики широкого антибактеріального спектру просто так.
Незбалансований мікробіом безумовно може призвести до розвитку інфекцій і хвороб.
І важливо розуміти, які саме зміни відбуваються в міру того, як ми стаємо старше, щоб визначити, чи можемо ми поліпшити процес старіння.
Джерело:
- https://www.scientificamerican.com/article/gut-bacteria-change-as-you-get-older-and-may-accelerate-aging/