ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Якщо ви налаштовані на оздоровлення, то, мабуть, вже чули слово «пробіотики». Вони відносяться до живих організмів, які живуть у нашому тілі – чи то у кишечнику, чи на шкірі. Люди часто використовують певні дієти, продукти чи добавки, щоб отримати користь від пробіотиків через травну систему. В останні кілька років ентузіасти по догляду за шкірою взяли на озброєння ту саму концепцію, щоб пересадити корисні бактерії на шкіру, аби збалансувати та підтримати її мікробіом.

Вивчення мікробіома шкіри все ще розвивається і, в деякому сенсі, тільки починається. На базовому рівні ми знаємо загальні корисні та деякі шкідливі для шкіри речі. Але належить все ще багато дізнатися про тонкощі роботи шкірного мікробіому та про те, як найкраще його підтримувати.

Ось чому біомна косметика – це область, що постійно розвивається. І та область, де ми спостерігаємо велике зростання та розвиток. Але останнім часом – після приливної хвилі продуктів, що містять пробіотики, дослідники, дерматологи та хіміки-косметологи скептично ставляться до ефективності деяких з них. З поважної причини. Це складна тема, але її варто вивчити – зрештою, мова йде про правильний догляд за шкірою.

Догляд за мікробіомом шкіри

Якщо ви хочете зрозуміти біомний догляд за шкірою, вам необхідно зрозуміти три основні категорії біотиків: пре-, про- та постбіотики. Пребіотики – це продукти, які споживає природна флора нашої шкіри. Якщо ви наносите на шкіру пребіотики, то корисні організми-пробіотики можуть краще рости. Пробіотики ж – це штами живих бактерій, які наносяться на шкіру, аби збалансувати її природну флору. Постбіотики, у свою чергу, це корисні продукти, що виробляються пробіотиками (по суті, це одна з причин, з яких пробіотики є корисними в першу чергу).

В ідеалі всі перераховані компоненти працюють для досягнення спільної мети: допомагають рости нормальній мікрофлорі шкіри, тим самим дозволяючи їй виконувати безліч властивих їй функцій. Так формуються переваги для шкіри, які ви, зрештою, і бачите. Наприклад, стійкий мікробіом діє як система захисту шкіри, витісняючи шкідливі бактерії та зменшуючи дію стресорів. Він також знижує або попереджує запалення, яке завдає шкоди шкірі і може призвести до виникнення почервоніння, тьмяності або до передчасного старіння шкіри та загострення деяких захворювань, таких як акне та розацеа.

Як найбільший і найбільш видимий орган, шкіра не тільки дає уявлення про те, що відбувається всередині організму, зокрема, з точки зору імунної функції, харчування, окислювального стресу та метаболічних проблем, а і є першою лінією захисту організму від інфекцій, стресорів навколишнього середовища та втрати поживних речовин і води. Тому правильне поводження зі шкірою – це шлях до загального здоров'я та благополуччя. Мікробіом шкіри постійно взаємодіє з навколишнім середовищем та підтримує наше здоров'я, захищаючи від інфекцій, впливаючи на імунну відповідь, захищаючи від УФ-випромінювання та допомагаючи живити клітини шкіри.

Відтак, зважаючи на безліч переваг, пов'язаних зі здоровою флорою, є сенс використовувати місцеві засоби для її поліпшення. Так народилася тенденція по догляду за шкірою з використанням пробіотиків. Але тепер, коли вже пройшло кілька років, ми краще розуміємо, що насправді відбувається на поверхні шкіри – і це не завжди те, про що вчені думали від самого початку.

Чому не лише пробіотики корисні для місцевого застосування

Вся суть пробіотичного догляду за шкірою полягала в тому, що якщо ви могли посадити живі корисні бактерії на шкіру, такі як Lactobacillus та Bifidobacterium, то могли б скористатися перевагами здорового мікробіома, оскільки вони позитивно змінять вашу флору. І ці пробіотики можуть сприяти більшій різноманітності в мікробіомі, яка може бути втрачена через фактори сучасного способу життя, такі як навколишнє середовище, режими догляду за шкірою і навіть стрес.

В теорії добре. На практиці не зовсім те, що хотілось би.

Сучасні засоби по догляду за шкірою містять консерванти. У той час як консерванти мають погану репутацію у чистому вигляді, вони дуже необхідні для захисту косметичного засобу від хвороботворних мікроорганізмів, забезпечення стабільності та тривалого терміну зберігання. Звичайно, ви можете і повинні уникати тих, які, як було показано, порушують роботу ендокринної системи або не є екологічно чистими. Але у косметиці використовуються нові системи консервантів, які виявилися, водночас, ефективними, а також безпечними для шкіри та навколишнього середовища. Однак, проблема з консервантами полягає в тому, що вони не розрізняють і не можуть визначити, що має бути живим (пробіотики), а що ні (шкідливі бактерії, грибки і т. д.).

Відтак, важливість живих бактерій у догляді за шкірою може бути переоцінена. Більше того, мати їх навіть непрактично, тому що кожного разу, коли ви користуєтеся засобом для чищення, зволожуючим або звичайним кремами, ви застосовуєте присутні в цих засобах консерванти. І в тому ж продукті немає жодних живих бактерій.

А тому існує два основних види неживих «пробіотиків» (з точки зору маркетингу вони називаються пробіотиками, але з технічної точки зору це не так), які зазвичай використовуються при догляді за шкірою. Пара-пробіотики – це інактивовані бактерії або бактерії, що були нейтралізовані. Деякі дані свідчать, що ви можете отримати від них деякі переваги; проте живої перехресної реакції із самою шкірою немає. Крім того, є побоювання, що косметичний засіб може містити бактеріальні плівки і вони можуть викликати подразнення.

Другий тип умовних пробіотиків – то лізати. Вони являють собою бактеріальні фрагменти, які утворюються в результаті ферментації їжі. Вони містять активні речовини, але розподіляються нерівномірно.

Втім, наразі, є й косметичні бренди, які використовують унікальні технології та рецептури, щоб гарантувати, що мікроорганізми залишаються життєздатними. Однак, за це доводиться платити: інгредієнти та тести, які проводяться, аби переконатися, що бактерії живі, коштують недешево. В цілому, ви повинні розуміти: якщо бренд стверджує, що використовує пробіотичну технологію, це зовсім не означає, що його формула містить живі бактерії.

Постбіотики та майбутнє догляду за шкірою

Отже, у чому ж загалом полягає біотичний догляд за шкірою? Потреба в його інноваціях є очевидною. Технічно неживі «пробіотики» можуть підпадати під визначення «постбіотиків», але, як ми вже обговорювали, досі не вирішено, чи корисні вони для шкіри. Тим не менш, це, безумовно, вже не новаторська технологія.

Натомість, у світі набувають більшої популярності технологічно просунуті, унікальні та вузькоспрямовані постбіотики для догляду за шкірою.

Дослідники змогли визначити ключові корисні ефекти від бактерій, які живуть на шкірі природним чином.

У природній екосистемі нашої шкіри постбіотики мають кілька ключових функцій. Наприклад, штам Staphylococcus epidermidis продукує специфічні ферменти серинові протеази, а штам Staphylococcus hominis – антимікробні пептиди, які підтримують імунну функцію шкіри.

В ідеальному світі – світі, в якому екосистема вашої шкіри не подразнена факторами навколишнього середовища, внутрішніми стресорами та іншими руйнівними чинниками – ваш мікробіом підтримуватиме рівень цих речовин самостійно, весь час. Але це не той світ, у якому ми живемо.

Таким чином, дослідники не тільки змогли ідентифікувати ці дуже специфічні продукти бактерій, а й синтезувати їх у масовому порядку без необхідності інактивувати або фрагментувати бактерії (наприклад, використовувати пара-пробіотики чи лізати). Цей технологічний розвиток означає, що тепер можна створювати активні речовини, продукти бактерій, здатні негайно включатися у роботу з покращення стану вашої шкіри.

І це дуже круто. Адже коли активні речовини можуть безпосередньо взаємодіяти зі шкірою, вони здатні стимулювати зміни у поведінці клітин шкіри, а не просто спричиняти поверхневі зміни. Необхідність глибинної дії – це та причина, чому дерматологи зациклюються на здатності ретинолу взаємодіяти з ретиноїдними рецепторами або на здатності L-аскорбінової кислоти стимулювати зшивання колагену.

У разі постбіотиків ми бачимо кілька вражаючих змін. Погляньмо на Lactobacillales, «навчальні» бактерії шкіри. Насправді це штами бактерій, які населяють нашу шкіру в молодості, але з віком їхня кількість зменшується. Вони вчать шкіру захищати себе і відновлювати бар'єрні функції. Їх постбіотики – це, наприклад, олігопептиди, ненасичені та поліненасичені жирні кислоти, а також біосурфактанти, такі як рамноліпіди. І тепер, за допомогою сучасних технологій, ми можемо біоідентично синтезувати ці природні постбіотики та безпосередньо використовувати їх для догляду за шкірою.

Потрапивши на шкіру, вони можуть взаємодіяти з різними рецепторами (такими как G-білокспряжені рецептори, рецептори епідермального фактора росту та Toll-подібні рецептори) для покращення регенерації каркасу епідермісу, зволоження шкіри, зменшення ознак старіння. Так постбіотики, зокрема, стимулюють мікроциркуляцію, підтримують імунну систему шкіри та знімають запалення, викликане впливом подразників та забруднюючих речовин.

Що означає біотичний догляд за шкірою

Отже, сучасне розуміння біотичного догляду за шкірою передбачає використання живих пробіотичних бактерій та/або продуктів їх метаболізму – постбіотиків, які і обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.

Саме ці інгредієнти наша шкіра повинна була б мати у її найздоровішому вигляді.

Але тепер у нас є сила та привілеї сучасної медицини та біотехнологій, які допомагають отримати природний догляд за шкірою.

 

Джерело:

  1. https://www.mindbodygreen.com/articles/why-you-should-use-postbiotics-not-probiotics-in-skin-care

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 409 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше