КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх (зокрема, клітин, які можуть дати злоякісний ріст). Імунна система представлена центральними органами (тимус та кістковий мозок, в яких утворюються попередники різних видів лімфоцитів – клітин-«захисників») та периферичними органами (лімфатичні вузли, селезінка, кишечник – в них відбувається диференціація та дозрівання лімфоцитів).
Слід зауважити, саме в стінці кишечника зосереджена значна кількість лімфатичної тканини, яка контролює формування імунної відповіді цілого організму на контакт із зовнішніми агентами.
Ключовою складовою формування імунної відповіді є нормальна мікрофлора кишечника. Вона дозволяє «обробляти» те, що надходить у кишечник, у такий формат інформаційних носіїв, з якими можуть працювати клітини імунної системи для диференціації та формування імунної відповіді.
Саме тому дуже важливо підтримувати нормальний склад власної мікрофлори кишечника.
Нагадаємо, що мікрофлора кишечника виконує багато важливих функцій: участь в процесах травлення та засвоєння поживних речовин, синтез ряду вітамінів та ферментів, ну і формування імунної відповіді. Порушення складу мікрофлори може бути спричинено цілим рядом зовнішніх та внутрішніх факторів чи їх поєднанням.
Саме тому важливо підтримувати нормальний склад та функціонування власної мікрофлори кишечника, сприяти відновленню флори.
Ситуації, які можуть сприяти розвитку дисбактеріозу ― різні. І те, чим відновити мікрофлору, залежить від супутніх факторів. Найбільш поширена причина – прийом антибактеріальних препаратів (особливо в форматі самолікування без дотримання відповідного підбору лікарського засобу, його дозування та тривалості прийому), також захворювання органів травної системи, зокрема печінки або підшлункової залози, патологія нирок, нераціональне харчування (переважання рафінованих вуглеводів, відсутність або недостатній вміст в раціоні фруктів та овочів, кисломолочних продуктів).
Особливо гостро постає питання формування імунітету в контексті розвитrу дитини. Адже імунний захист формується протягом цілого життя, проте основа його належного функціонування закладається ще внутрішньоутробно та продовжує дозрівати протягом перших років життя. Саме на цьому етапі важливо допомогти організму малюка сформувати потужний імунний захист.
Отже, важливі моменти:
- виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців життя;
- вчасне введення прикормів (перший і другий – каша або овочеве пюре; третій – кисломолочні продути. Зверніть увагу, власне ці продукти прикорму є джерелом пребіотиків – того, що підтримує власну мікрофлору та сприяє відновленню флори.
Отже, відповідь на питання, чим відновити мікрофлору, не може бути однозначною та універсальною. Необхідно враховувати вік, стан здоров’я та наявність супутньої соматичної патології, особливості харчування – все це важливо для відновлення флори.
Очевидно, що одним з ключових моментів є необхідність лікування кишечника. Тут слід враховувати стан слизової (запальні процеси, виразки, кислотність шлунка), отже без консультації лікаря не обійтись. Не слід займатись самолікуванням хвороб кишечника.
Для того, щоб імунний захист організму був ефективним, слід дотримуватись досить простих правил профілактики:
- Здоровий спосіб життя – режим дня і достатня фізична активність;
- Раціональне харчування – збалансований вміст в щоденному раціоні овочів, фруктів та кисломолочних продуктів;
- В ситуаціях, коли можливий розвиток дисбактеріозу та виникає необхідність в лікуванні розладів кишечника – звернутись для лікаря для отримання адекватного лікування.
Чим відновити мікрофлору при лікуванні кишечника? Для цього можуть бути призначені пробіотики чи пребіотики, сорбенти, за показами – інші препарати.
Література:
- Копанев Ю, Взаимосвязь функции местного иммунитета и микробиоценоза кишечника. https://www.lvrach.ru/2009/09/10638450
- Кишечный иммунитет и обмен веществ. https://www.nkj.ru/news/35482/