КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Населення Землі стало жити довше. А тому питання підтримання здоров’я на тривалому життєвому шляху бентежить вчених все більше. І помічними тут, як з’ясувалося, можуть бути кишкові бактерії. Вже доведена ціла низка їх корисних властивостей. І нещодавно до їх списку додалася ще одна – потенційна здатність пробіотиків контролювати силу м’язів.  

Вона пов’язана зі здатністю кишкових бактерій виробляти сполуку під назвою уролітин А. Цей метаболіт утворюється при розщепленні речовин-поліфенолів, які знаходяться в рослинній їжі. Зокрема у гранаті, горіхах та ягодах.

Попередні дослідження показують, що названа сполука підвищує загальну ефективність мітохондрій. Це невеликі органели, які знаходяться у клітині і є її "електростанцією". Вони, зрештою, забезпечують енергією весь наш організм. З віком мітохондрії втрачають свою активність через мутації. Звідси – загальна втома, зниження розумової активності, а також зменшення м’язової маси, сили та витривалості, які людина відчуває з роками.

Частина проблеми також полягає в тому, що з віком наші клітини поступово втрачають здатність до мітофагії. Це – розщеплення і перетравлення мітохондрій, які вже відпрацювали свій ресурс. Таке «клітинне сміття» вже не може виконувати свою функцію. Воно лише перевантажує клітину, заважаючи їй нормально виконувати свою роботу. У молодому організмі розщеплення старих мітохондрій і заміщення їх новими відбувається швидше. Погіршення мітофагії – одна з фізіологічних особливостей, через яку з віком м'язи стають менш функціональними.

Попередні дослідження показали, що сполука під назвою уролітин А стимулює мітофагію та покращує м'язову функцію в моделях м'язової дистрофії та у тварин, що старіють. Відтак, було встановлено, що добавка уролітину А може допомогти протидіяти віковому зниженню м'язової активності.

І тепер, після лабораторного моделювання та експериментів на тваринах, досліди перенесли на людей. Невелике клінічне дослідження, проведене з цього приводу, підтвердило, що люди похилого віку, які приймають добавку уролітину А, можуть покращити м'язову витривалість, зменшити запалення та оздоровити мітохондрії.

Природнім джерелом цієї сполуки є бактерії кишечника, які підтримують певну кількість уролітину А в нашому організмі, розщеплюючи поліфеноли, що містяться в гранатах, ягодах та горіхах.

Однак, кишкові бактерії деяких людей можуть не продукувати достатньої кількості уролітину А через старіння, неправильне харчування та хронічні хвороби.

Добавки уролітину А можуть стати альтернативним способом стимуляції мітофагії у людей похилого віку і допомогти їм зберегти силу і витривалість на довгі роки.

Про те, як вчені визначали, наскільки добавки названої речовини можуть бути безпечними та ефективними, розповідаємо далі.

Вимірювання м'язової втоми: добавки проти плацебо

Дослідники набрали 66 людей похилого віку з середнім віком 72 роки і випадковим чином розділили їх на 2 групи. Одна приймала 1000 міліграмів уролітину А на день протягом 4 місяців, а інша – плацебо.

Вчені використовували спеціально розроблене лабораторне обладнання, яке вимірювало максимальну кількість разів скорочення певних м'язів рук та ніг, які міг зробити піддослідний, перш ніж у нього наставала втома.

Науковці також попросили учасників експерименту пройти якнайбільшу відстань критою біговою доріжкою за 6 хвилин.

Крім того, вчені виміряли здатність м'язів добровольців виробляти аденозинтрифосфат (АТФ). Це – молекула, яка містить енергію у своїх хімічних зв’язках. АТФ синтезується мітохондріями. При розпаді АТФ виділяється енергія, яка забезпечує «молекулярним паливом» всю діяльність клітини.

Нарешті, дослідники взяли зразки крові для вимірювання біомаркерів мітохондріальної функції та запалення в організмах учасників.

Через 4 місяці в учасників, які приймали добавку з уролітином А, спостерігалося невелике поліпшення витривалості при ходьбі порівняно з учасниками, які приймали плацебо, але відмінності не були статистично значущими. Не було також значних змін у продукції АТФ.

Проте люди, які приймали добавку, мали значно кращі показники лабораторних тестів щодо м'язової витривалості. Аналізи крові також показали зменшення запалення та покращення здоров'я мітохондрій.

Важливо відзначити, що не було жодної різниці у кількості небажаних явищ між тими, хто приймав добавку, та тими, хто приймав плацебо.

Це дослідження передбачає, що прийом уролітину А може бути перспективним підходом до протидії вікового зниження м'язової сили. Потрібні подальші дослідження, щоб підтвердити роль добавок уролітину А при здоровому старінні.

Бактеріальний продукт може покращити і діяльність серця

Попередня робота тих самих вчених показала, що уролітин А покращує м'язову функцію головним чином за рахунок стимуляції мітофагії та підвищення активності мітохондріальних генів.

Однак, залишається ймовірність того, що до покращень, які спостерігалися у проведеному дослідженні, призвели інші зміни.

Оскільки в ньому не визначалася мітофагія та інші біохімічні показники скелетних м'язів, не можна однозначно сказати, який саме механізм лежить в основі змін, показаних у цьому дослідженні.

Також щодо того, що не було значного поліпшення здатності ходити порівняно з плацебо, було відзначено значний ефект плацебо. Це може ускладнити виявлення значного покращення.

Однією з можливих причин, через яку не було виявлено значної різниці при 6-хвилинній ходьбі між піддослідною та групою плацебо, було те, що в групі плацебо спостерігалася підвищена активність учасників, мотивованих залишатися учасниками дослідження.

Втім, є припущення, що уролітин А потенційно може захищати не тільки скелетні м'язи, але й серце, міокард якого так само є поперечно-посмугованою м'язовою тканою.

Дослідження цікаве та підтверджує потенційний кардіозахисний ефект уролітину А, хоча механізм цього захисту ще достеменно не описаний.

Слабкі сторони дослідження

Одним із обмежень дослідження було те, що 76% учасників були жінками. Таким чином, результати може бути важко застосувати і до жінок, і до чоловіків рівною мірою.

З іншого боку, у дослідженні не відстежувалася повсякденна фізична активність учасників. Адже участь у експерименті могла спонукати всіх їх збільшити рівень фізичного навантаження. Це ускладнило б виявлення будь-яких статистично значущих ефектів уролітину А при відносно невеликому розмірі вибірки в 66 суб'єктів.

У будь-якому випадку, висновок із проведеної науковцями роботи є очевидним: для підтримання здоров’я різних систем та органів, у тому числі – і скелетних м’язів, – потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років.

 

Джерело:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/gut-microbiome-may-hold-key-to-combat-muscle-decline-in-aging

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 404.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше