КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Австралійський гастроентеролог Баррі Маршалл вважав, що спіралеподібні бактерії під назвою H. pylori спричиняють запалення слизової оболонки шлунку, що згодом призводить і до раку шлунку. Коли перше дослідження вченого на мишах викликало неоднозначну реакцію з боку спільноти, він спробував свою гіпотезу на собі.

Маршалл і його наставник Робін Уоррен у кінцевому результаті отримали Нобелівську премію за відкриття зв'язку між кишковою бактерією і хворобою. І тепер тема зв’язку мікробіома та різних хвороб досліджується в усіх медичних аспектах – від запального захворювання кишечника до депресії.

Нове дослідження просуває ідеї Маршалла, припускаючи, що краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати.

У дослідженні, опублікованому в журналі Science, дослідники виявили, що успіху одного з найбільш широко використовуваних методів лікування раку простати – андроген-деприваційній терапії (АДТ) – може перешкоджати мікробіом кишечника. У свою чергу, методи, розроблені для підтримки або ж стримування росту певних кишкових бактерій, можуть допомогти цьому типу лікування раку стати більш успішним.

Що потрібно знати про лікування раку простати?

У першу чергу те, що на розвиток передміхурової залози впливають гормони. В основному, це гормони росту і репродуктивні гормони, які називаються андрогенами. Вони, в основному, виробляються яєчками. Наприклад, тестостерон – це андроген.

Коли клітини передміхурової залози старіють і гірше виконують свою функцію або перероджуються на злоякісні, їх ріст, як і раніше, контролюється андрогенами, які у першу чергу обумовлюють роботу простати.

Вчені десятиліттями розуміли, що цей контроль дозволяє андрогенам прискорювати ріст раку. З цієї причини АДТ, яка передбачає видалення сім’яників, веде до зниження рівня андрогенів і є одним з найбільш широко використовуваних методів лікування раку простати на пізніх стадіях.

Це лікування працює краще, коли вплив андрогенів на тканину простати максимально блокується. Втім, інколи андрогени все ще присутні в простаті, і стан пацієнтів все одно погіршується.

А тому саме зупинка впливу андрогенів, зазвичай, надовго сповільнює ріст раку. Однак, ракові клітини в кінцевому результаті можуть пристосовуватися. Вони починають рости без андрогенів та перестають реагувати на АДТ.

Кишкові бактерії впливають на синтез андрогенів

У новому науковому дослідженні вчені виявили, що ця резистентність до АДТ може бути обумовленою неочікуваним фактором - кишковою мікрофлорою.

Дослідники знайшли певні кишкові бактерії - Ruminococcus gnavus і Bacteroides acidifaciens – в більшій кількості у людей, у яких присутня резистентність до АДТ, і які мають запущену стадію раку простати. Це так званий стійкий до кастрації рак простати. А названі кишкові бактерії виробляють гормони, які пригнічують ефективність АДТ. І їх кількість збільшується після АДТ.

Порівнюючи мікробіоми кишечника миші та людини, вчені змогли зробити перший крок у створенні мікробної схеми, яка може впливати на перебіг раку простати.

Антибіотики або трансплантація фекальної мікробіоти можуть пригнітити андроген-продукуючі бактерії

Точне визначення того, як певні кишкові бактерії сприяють стійкості до АДТ, може допомогти запобігти невдалому лікуванню раку.

Вчені виявили, що використання антибіотиків для знищення кишкових бактерій у мишей зменшує резистентність до АДТ. Однак при цьому знищується вся мікрофлора, як хороша, так і погана. Тому науковці використали інший спосіб – пересадження фекальної мікробіоти  від мишей та людей, які були сприйнятливими до АДТ, тим мишам, які були несприйнятливими до такої терапії. І така процедура, з додаванням до фекального мікробіому пробіотичних бактерій Prevotella stercorea, допомагала впливати на ріст пухлини у мишей з резистентністю до лікування.

Чому важливо вивчати мікробіом при раку простати

Вивчення зміни мікробіома кишечника для запобігання невдач лікування раку все ще відносно нові, і все ще є питання, на які належить відповісти в майбутніх дослідженнях. Втім, цей експеримент несподівано розкрив нову інформацію про те, як працюють сучасні методи лікування.

Адже на даний час при АДТ використовуються два види препаратів. Один з них – блокатори рецепторів андрогенів, тобто, тих клітин, які сприймають гормони. Такі ліки запобігають впливу андрогенів на клітини простати незалежно від того, як і де виробляється гормон.

Інші препарати блокують, власне, вироблення андрогенів. І вони теоретично ефективні тільки для блокування андрогенів, що виробляються організмом, а не бактеріями.

Автори ж цього дослідження дещо несподівано повідомляють, що принаймні один з цих препаратів, абіратерон, також блокує вироблення андрогенів бактеріями. Клінічне застосування цих даних не обов'язково або однозначно може бути направлено на мікробіом.

У лікарів також з’явився бонус, який полягає в тому, що з огляду на склад мікробіому пацієнта, лікарі можуть підібрати для нього препарати, які працюватимуть краще в конкретному випадку, впливаючи, за потреби, і на мікробіом.

Майбутнє лікування раку

Той факт, що бактерії, які продукують андрогени, були виявлені в більш високих концентраціях як у людей, так і у мишей, що піддаються АДТ, означає, що існує велика ймовірність того, що лікування, ефективне для мишей, може бути ефективним і для людей.

Результати є особливо багатообіцяючими, оскільки мікробіом кишечника також залучений в інші види раку.

Мікробіом та інші види раку

Наприклад, невелике дослідження, опубліковане в журналі Science, націлене на конкретну мікробіоту кишечника, яка, як відомо, заважає імунотерапевтичному лікуванню меланоми – раку шкіри. Дослідники провели перше випробування на людях, в якому використовувалася трансплантацію фекальної мікробіоти, щоб спробувати змінити мікробіом кишечника, аби він більше підходив для лікування раку. У 6 з 15 пацієнтів це спрацювало.

Відносна кількість бактерій в кишечнику залежить від балансу, якій встановлюється між усіма бактеріями. Сьогодні дійсно поки неможливо вбити лише один або два види бактерій, зберігаючи при цьому інші. Антибіотики або трансплантація фекальної мікробіоти можуть зменшити кількість бактерій, які продукують андрогени, за рахунок знищення інших видів і зміни співвідношення бактеріальних видів.

Оскільки АДТ – це довгострокова терапія, яка використовується для запобігання швидкого зростання пухлин, майбутні методи лікування із запобіганням резистентності до АДТ повинні бути ефективними в тривалій перспективі. І використання пробіотичних видів, які екологічно конкурують з бактеріями, що продукують андрогени, може бути корисним підходом у цьому випадку.

 

Джерело:

  1. https://www.inverse.com/mind-body/gut-health-prostate-cancer-study

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Уро

Орієнтовна ціна в аптеках:

185.05 - 317.75 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 404.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше