КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ

Науковий редактор Вікторія Родінкова
Австралійський гастроентеролог Баррі Маршалл вважав, що спіралеподібні бактерії під назвою H. pylori спричиняють запалення слизової оболонки шлунку, що згодом призводить і до раку шлунку. Коли перше дослідження вченого на мишах викликало неоднозначну реакцію з боку спільноти, він спробував свою гіпотезу на собі.
Маршалл і його наставник Робін Уоррен у кінцевому результаті отримали Нобелівську премію за відкриття зв'язку між кишковою бактерією і хворобою. І тепер тема зв’язку мікробіома та різних хвороб досліджується в усіх медичних аспектах – від запального захворювання кишечника до депресії.
Нове дослідження просуває ідеї Маршалла, припускаючи, що краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати.
У дослідженні, опублікованому в журналі Science, дослідники виявили, що успіху одного з найбільш широко використовуваних методів лікування раку простати – андроген-деприваційній терапії (АДТ) – може перешкоджати мікробіом кишечника. У свою чергу, методи, розроблені для підтримки або ж стримування росту певних кишкових бактерій, можуть допомогти цьому типу лікування раку стати більш успішним.
Що потрібно знати про лікування раку простати?
У першу чергу те, що на розвиток передміхурової залози впливають гормони. В основному, це гормони росту і репродуктивні гормони, які називаються андрогенами. Вони, в основному, виробляються яєчками. Наприклад, тестостерон – це андроген.
Коли клітини передміхурової залози старіють і гірше виконують свою функцію або перероджуються на злоякісні, їх ріст, як і раніше, контролюється андрогенами, які у першу чергу обумовлюють роботу простати.
Вчені десятиліттями розуміли, що цей контроль дозволяє андрогенам прискорювати ріст раку. З цієї причини АДТ, яка передбачає видалення сім’яників, веде до зниження рівня андрогенів і є одним з найбільш широко використовуваних методів лікування раку простати на пізніх стадіях.
Це лікування працює краще, коли вплив андрогенів на тканину простати максимально блокується. Втім, інколи андрогени все ще присутні в простаті, і стан пацієнтів все одно погіршується.
А тому саме зупинка впливу андрогенів, зазвичай, надовго сповільнює ріст раку. Однак, ракові клітини в кінцевому результаті можуть пристосовуватися. Вони починають рости без андрогенів та перестають реагувати на АДТ.
Кишкові бактерії впливають на синтез андрогенів
У новому науковому дослідженні вчені виявили, що ця резистентність до АДТ може бути обумовленою неочікуваним фактором - кишковою мікрофлорою.
Дослідники знайшли певні кишкові бактерії - Ruminococcus gnavus і Bacteroides acidifaciens – в більшій кількості у людей, у яких присутня резистентність до АДТ, і які мають запущену стадію раку простати. Це так званий стійкий до кастрації рак простати. А названі кишкові бактерії виробляють гормони, які пригнічують ефективність АДТ. І їх кількість збільшується після АДТ.
Порівнюючи мікробіоми кишечника миші та людини, вчені змогли зробити перший крок у створенні мікробної схеми, яка може впливати на перебіг раку простати.
Антибіотики або трансплантація фекальної мікробіоти можуть пригнітити андроген-продукуючі бактерії
Точне визначення того, як певні кишкові бактерії сприяють стійкості до АДТ, може допомогти запобігти невдалому лікуванню раку.
Вчені виявили, що використання антибіотиків для знищення кишкових бактерій у мишей зменшує резистентність до АДТ. Однак при цьому знищується вся мікрофлора, як хороша, так і погана. Тому науковці використали інший спосіб – пересадження фекальної мікробіоти від мишей та людей, які були сприйнятливими до АДТ, тим мишам, які були несприйнятливими до такої терапії. І така процедура, з додаванням до фекального мікробіому пробіотичних бактерій Prevotella stercorea, допомагала впливати на ріст пухлини у мишей з резистентністю до лікування.
Чому важливо вивчати мікробіом при раку простати
Вивчення зміни мікробіома кишечника для запобігання невдач лікування раку все ще відносно нові, і все ще є питання, на які належить відповісти в майбутніх дослідженнях. Втім, цей експеримент несподівано розкрив нову інформацію про те, як працюють сучасні методи лікування.
Адже на даний час при АДТ використовуються два види препаратів. Один з них – блокатори рецепторів андрогенів, тобто, тих клітин, які сприймають гормони. Такі ліки запобігають впливу андрогенів на клітини простати незалежно від того, як і де виробляється гормон.
Інші препарати блокують, власне, вироблення андрогенів. І вони теоретично ефективні тільки для блокування андрогенів, що виробляються організмом, а не бактеріями.
Автори ж цього дослідження дещо несподівано повідомляють, що принаймні один з цих препаратів, абіратерон, також блокує вироблення андрогенів бактеріями. Клінічне застосування цих даних не обов'язково або однозначно може бути направлено на мікробіом.
У лікарів також з’явився бонус, який полягає в тому, що з огляду на склад мікробіому пацієнта, лікарі можуть підібрати для нього препарати, які працюватимуть краще в конкретному випадку, впливаючи, за потреби, і на мікробіом.
Майбутнє лікування раку
Той факт, що бактерії, які продукують андрогени, були виявлені в більш високих концентраціях як у людей, так і у мишей, що піддаються АДТ, означає, що існує велика ймовірність того, що лікування, ефективне для мишей, може бути ефективним і для людей.
Результати є особливо багатообіцяючими, оскільки мікробіом кишечника також залучений в інші види раку.
Мікробіом та інші види раку
Наприклад, невелике дослідження, опубліковане в журналі Science, націлене на конкретну мікробіоту кишечника, яка, як відомо, заважає імунотерапевтичному лікуванню меланоми – раку шкіри. Дослідники провели перше випробування на людях, в якому використовувалася трансплантацію фекальної мікробіоти, щоб спробувати змінити мікробіом кишечника, аби він більше підходив для лікування раку. У 6 з 15 пацієнтів це спрацювало.
Відносна кількість бактерій в кишечнику залежить від балансу, якій встановлюється між усіма бактеріями. Сьогодні дійсно поки неможливо вбити лише один або два види бактерій, зберігаючи при цьому інші. Антибіотики або трансплантація фекальної мікробіоти можуть зменшити кількість бактерій, які продукують андрогени, за рахунок знищення інших видів і зміни співвідношення бактеріальних видів.
Оскільки АДТ – це довгострокова терапія, яка використовується для запобігання швидкого зростання пухлин, майбутні методи лікування із запобіганням резистентності до АДТ повинні бути ефективними в тривалій перспективі. І використання пробіотичних видів, які екологічно конкурують з бактеріями, що продукують андрогени, може бути корисним підходом у цьому випадку.
Джерело:
- https://www.inverse.com/mind-body/gut-health-prostate-cancer-study