МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Мікробіом і процес старіння: у чому зв’язок?

Існує близько 100 трильйонів бактерій, які пов’язують з людиною. Фактично, на тілі та всередині людини, як виявили зовсім недавні дослідження, вдесятеро більше бактерій, ніж власних клітин.

Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.

Найбільшим змінам піддається мікробіом дітей перших років життя. Наприклад, якщо в малюків, які народилися природнім чином та перебувають на грудному вигодовуванні, переважають лакто- та біфідобактерії, то у немовлят на штучному вигодовуванні виявляється вища колонізація бактеріоїдами, клостридіями та протеобактеріями.

Ці відмінності згодом зменшуються і, як правило, до трьох років дитина має уже приблизно дорослий мікробіом.

Проте, з віком склад людської мікробіоти знов починає змінюватися. Цей другий період суттєвої зміни бактеріального складу організму пов'язаний зі старінням. Примітно, що саме дитячий та похилий вік є тими періодами, коли імунне здоров'я людини знаходиться в найслабшому та нестабільному стані.

Дослідження доводять: мікробіом людей після 65 років значно відрізняється від мікробіому людей середнього віку.

Це пояснюється зміною режиму харчування, способу життя, меншою рухливістю, ослабленою імунною системою, зниженою функціональністю кишечника, впливом ліків, в тому числі антибіотиків, рецидивуючими інфекціями, тощо.

У більшості літніх людей знижується різноманітність шлунково-кишкових бактерій, особливо зменшується кількість бактероїдів, біфідобактерій та лактобацил. Тоді як рівні опортуністичних, бактерій, що протистоять корисним, таких як ентеробактерії, Clostridium perfringens та C. difficile, навпаки, зростають.

Як дієта впливає на мікробіом

Нобелівський лауреат Ілля Мечников на початку 20 століття припускав, що старіння можна затримати шляхом впливу на кишкову флору при щоденному вживанні йогурту.

Сучасні дослідження показують, що дієта пов'язана як з мікробіотою кишечника, так і з системним запаленням, що впливає на функціональний статус літніх людей.

Так, в ході дослідження 2012 року, в якому взяли участь 177 літніх людей, визначено, що місце проживання (будинок по догляду за літніми людьми чи життя в звичайній громаді) та дієта пов’язані з формуванням певних особливостей мікробіоти кишечника, які також корелювали із системним запаленням та функціональними порушеннями у стані здоров'я.

Інше дослідження порівнювало вплив дієти на мікробіоти кишечника у дітей (від 1 до 6 років), які дотримувалися західного меню та африканського. В результаті, після західної дієти у дітей зменшилося мікробне розмаїття та знизився рівень актинобактерій та бактеріоідів.

Зв'язок між мікробіомом та хворобами

Вікові порушення можуть бути одним з основних факторів ризику вікової підвищеної схильності до різних хронічних захворювань, включаючи серцево-судинні розлади, інфекції, захворювання кишечника, аутоімунні захворювання, рак, діабет, ожиріння та нейродегенеративні захворювання.

Також вчені помітили, що в людей літнього віку знижуються рівні коротколанцюгових жирних кислот групи SCFA, зокрема, бутирату, пропіонату та ацетату, які в нашому організмі виробляються за допомогою мікробіому.

Метаболіти SCFA мають суттєвий сприятливий вплив на кілька особливостей метаболічного та фізіологічного здоров'я хазяїна, такі як збільшення мікробної біомаси, сприяння зростанню корисної бактеріальної популяції, сприяння та регулювання вироблення слизу, підтримка цілісності кишкового бар’єру та гомеостазу кишечника. Відомо, що абсорбований бутират, найбільш вивчений корисний метаболіт, що продукується мікробіотою кишечника, може відігравати захисну роль проти колоректального раку. Він інгібує гістондеацетилазу, яка в іншому випадку може стимулювати проліферацію колоректальних ракових клітин. Пропіонат робить важливий внесок у глюконеогенез печінки, допомагає регулювати синтез холестерину, а також відіграє корисну роль проти розвитку раку печінки. А ацетат також діє як субстрат для ліпогенезу печінки та синтезу холестерину, допомагає в регуляції кровотоку товстої кишки, а також може відігравати профілактичну роль проти канцерогенезу печінки.

Порівняно з молодими людьми, у людей похилого віку рівень SCFA нижчий. Крім того, в кишечнику людей приблизно столітнього віку спостерігається перебудова бактерій, що продукують бутират. Це може сприяти росту популяцій патогенних бактерій, здатних розкладати муцин, що збільшує тим самим можливість потрапляння патобіотиків у слизову кишечника. Це, своєю чергою, може спричинити різні запальні захворювання, наприклад, хворобу Крона.

Крім того, як доводить одне з досліджень на мишах, асоційований зі старінням мікробіозний дисбактеріоз кишечника стимулює збільшення проникності кишечника. Це призводить до витоку мікробних продуктів у кровообіг, що, своєю чергою, спричиняє системне запалення.

Ще одне дослідження повідомляє, що дисбактеріоз кишечника призводить до переходу живих кишкових бактерій у кров літніх людей з цукровим діабетом другого типу. Це, зокрема, може бути причиною підвищеної схильності до різних захворювань у таких пацієнтів.

Також літні люди мають високі концентрації реагентів гострої фази та прозапальних цитокінів у крові. І це порушення регуляції запалення супроводжується порушенням імунної реакції на патогени та вакцини. Така відповідь імунної системи може бути наслідком її постійної антигенної стимуляції хронічними вірусними інфекціями, такими як цитомегаловірус (ЦМВ), або може бути спричинена вже згаданим переходом патогенних бактерій з кишечника у кров.

Старіючий мікробіом може не бути наслідком старіння

Зміни в старіючому мікробіомі кишечника можуть також впливати на вісь кишечника та мозку. Тим самим, мікробіом може відігравати певну роль при розвитку захворювань центральної нервової системи, таких як розсіяний склероз, аутизм, депресія, тривога. Такі зміни, пов’язані зі старінням мікробіому кишечника, не обов’язково можуть бути спричинені саме процесом старіння. Деградація мікробіому може відбуватись через загальне погіршення стану здоров’я, що супроводжується недоїданням та прихильністю до ліків, включаючи нестероїдні протизапальні препарати, антибіотики тощо. Дослідники припускають, що зменшення різноманітності мікробіому скоріше пов'язане зі слабкістю, обумовленою старінням, ніж із хронологічним віком як таким.

Інші причини нездорового старіння та як цьому запобігти

Супутній вплив антибіотиків, модифікація дієти та закреп, які, як правило, супроводжують старіння, тісно пов'язані з порушеннями складу та функцій мікробіому кишечника.

Як вже зазначалося, окрім різноманітності мікробіому, на процеси старіння та виникнення хвороб, пов'язаних з ним, також може впливати пов’язане з діяльністю бактерій зниження рівня коротколанцюгових жирних кислот. Їх недостатність спричиняє неправильний прохід їжі через кишечник, зниження апетиту, слабкість, втрату ваги, зниження когнітивних функцій, гіпертонію, дефіцит вітаміну D, діабет, артрит, саркопенію тощо.

Водночас, підтримка збалансованого харчування та фізичної активності виявилася корисною при зниженні когнітивних функцій, саркопенії, втраті ваги та інших захворюваннях, пов’язаних зі старінням.

Також вчені припускають, що процес старіння можна контролювати, підтримуючи сталість різних генетичних, біохімічних та імунологічних процесів.

А одна з робіт показала, що перенесення кишкових мікробів від молодих донорів до реципієнтів середнього віку після лікування антибіотиками є достатнім для значного продовження тривалості життя та затримки старіння.

Корисні пробіотики, які можуть покращити стан мікробіому літніх людей, можна знайти і в їжі, наприклад, ферментованих продуктах. Або ж можна придбати пробіотики у вигляді готових добавок, зокрема, Лактіалє капсули та Лактіалє мульті.

Наприклад, вживання Bacillus subtilis, який входить до складу цих препаратів, збільшує рівень SIgA (основний вид імуноглобулінів (антитіл), що беруть участь у місцевому імунітеті) на 65% у стулі та у слині під час простудних інфекцій у літніх людей.

Bifidobacterium longum, який також входить до складу названих пробіотиків, протягом 4 тижнів збільшує кількість біфідобактерій і актинобактерій та зменшує рівень протеобактерій в кишечнику. Також він може впливати на зменшення рівнів прозапального цитокіну TNF-α та збільшення продукції коротколанцюгового бутирату.

Крім того, продукти Лактіалє містять Lactobacillus bulgaricus, вживання якої ще на початку 20 століття нобелівський лауреат Ілля Мечников вважав однією із запорук здорового довголіття.

 

Джерела:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6004897/
  2. https://www.hindawi.com/journals/bmri/2018/4178607/
  3. https://www.cell.com/cell-host-microbe/pdf/S1931-3128(20)30409-1.pdf
  4. https://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1007727
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4406803/

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 404.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше