МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Практика пандемії довела, що ризик важкої інфекції COVID-19 найчастіше зустрічається у людей із високим артеріальним тиском, діабетом і ожирінням. Це захворювання, які пов'язані зі змінами у складі мікробіома кишечника – бактерій, вірусів і грибів. Відтак постає питання про те, чи залежить важкість перебігу COVID-19 від стану мікробіому людини.

Отже, COVID-19 – це відносно нове захворювання, яке викликається дуже заразним вірусом SARS-CoV-2. І вірус цей доволі часто мутує, щоразу підносячи людству сюрпризи у вигляді нових штамів.

Втім, у багатьох інфікованих людей вірус не викликає серйозних симптомів. І завдяки численним дослідженням хворих з COVID-19 лікарі визначили характеристики, які з більшою ймовірністю пов'язані з легкими або важкими формами захворювання.

Хто схильний до серйозного перебігу COVID-19?

У дітей та молодих людей менша ймовірність розвитку симптомів COVID-19, хоча інфекція легко виникає у молодих людей із високим вірусним навантаженням у дихальних шляхах. Це дозволяє припустити, що вони, безумовно, можуть заражати інших. Навпаки, люди старшого віку і люди з хронічними захворюваннями піддаються високому ризику, і дуже ймовірно, що у них розвинеться симптоматично важке захворювання.

Якщо ми уявимо важкість захворювання у вигляді шкали, то з’ясується, що на одному її кінці з легким перебігом знаходяться діти, а люди похилого віку і пацієнти з хронічними захворюваннями – на іншому.

Які стани пов'язані з тяжкою формою COVID-19?

Інформація, зібрана дослідниками з багатьох країн, вказує на схожі характеристики та стани здоров'я, які частіше спостерігаються у пацієнтів з важким перебігом захворювання. До них відносяться літній вік, високий артеріальний тиск, діабет та ожиріння.

Сила цих зв'язків ще помітніша серед молодих людей, оскільки молодші пацієнти з ожирінням і діабетом більш схильні до важкого перебігу захворювання.

Ожиріння було пов'язане зі збільшенням кількості госпіталізацій та важким перебігом захворювання серед громадян США. Аналогічні результати були надані дослідниками зі Сполученого Королівства. У Великій Британії у пацієнтів з ожирінням ймовірність розвитку важкого захворювання була вдвічі вищою.

Чи означають ці результати, що механізми, які лежать в основі розвитку гіпертензії, діабету та ожиріння, можуть допомогти пояснити, чому ці захворювання призводять до важкого перебігу COVID-19? Перш ніж відповісти на це питання, розгляньмо клітинні та молекулярні механізми, які, як відомо, беруть участь у захворюванні на COVID-19.

Як організм бореться із COVID-19- інфекцією?

Коли вірус потрапляє в організм, він переважно проникає у дихальні шляхи та шлунково-кишковий тракт. Там вірус зв'язується зі специфічними рецепторами, присутніми на поверхні епітеліальних клітин, щоб проникнути в них. Розмноження вірусів у клітинах призводить до їх пошкодження та загибелі. Це веде до вивільнення певних сигнальних молекул, які активують місцевий імунітет.

Після чого у місце, пошкоджене вірусом, прямує армія імунних клітин, щоб ініціювати противірусну відповідь. Деякі з цих клітин спеціалізуються на виявленні та ідентифікації вірусу, тоді як інші проводять специфічну імунну атаку. Імунна відповідь призводить до вивільнення цитокінів, хемокінів та антитіл, які у багатьох випадках можуть перемогти вірус. Відтак, пацієнт одужує.

Але іноді імунна система перебуває у небезпечному стані підвищеної готовності та реагує надто гостро. У цьому випадку імунні клітини викликають особливо сильну запальну відповідь. І вона, у свою чергу, виходить за рамки захисту, необхідного для знищення вірусу. Ця надсильна атака вивільняє цитокіни та хемокіни у великій кількості по всьому тілу, що призводить до цитокінового шторму. Він спричиняє широко поширене запалення та пошкодження тканин у пацієнтів із відповідно важкою формою COVID-19.

Одна з причин аномальної, надмірно реактивної імунної відповіді, знаходиться у шлунково-кишковому тракті. Між імунною системою і трильйонами безпечних бактерій, що живуть в організмі, постійно відбуваються мільйони взаємодій. Ці взаємодії навчають імунну систему тому, як функціонувати, і що важливо, як не надмірно реагувати на інфекційні чинники. Чи можуть ці факти допомогти пояснити, чому деякі люди мають вищу ймовірність розвитку неконтрольованого запалення при зараженні COVID-19?

Трильйони мікроорганізмів, які називають ваш шлунково-кишковий тракт своєю домівкою

Мікробіом кишечника – це спільнота мікроорганізмів, що мешкають у шлунково-кишковому тракті. В основному – у товстому кишечнику. Мікробіом містить бактерії, гриби (дріжджі), віруси та найпростіші, які сприяють підтримці збалансованої екосистеми та здоров'я людини. Ці мікроби разом виконують безліч корисних функцій, зокрема "тренують" імунну систему.

Вивчаючи мікробіом, вчені визначають склад та функції цієї екосистеми. Останні є важливими характеристиками, пов'язаними зі здоров'ям людини. У певних умовах баланс складу та функції мікробіома кишечника порушується, що призводить до його дисбіозу.

У дослідженнях на тваринах і людях, наразі, накопичилися дані про те, що дисбіоз кишкового мікробіома відіграє причинну роль у порушенні регуляції метаболізму. І таке порушення проявляється у вигляді діабету та ожиріння – факторів ризику важкого перебігу захворювання на COVID-19.

Чи впливає мікробіом кишечника на перебіг важкої форми COVID-19?

Мікробіом кишечника регулює захист господаря від вірусних інфекцій, включаючи респіраторні віруси, такі як вірус грипу. Це відбувається за рахунок активації імунних противірусних механізмів та запобігання надмірному запаленню.

Різні види кишкового мікробіома мають прозапальні або протизапальні властивості і грають різні ролі в регулюванні роботи імунної системи. У контексті COVID-19 недавнє дослідження показало, що кількість певних мікроорганізмів мікробіома кишечника та імунних маркерів підвищується при важкому перебігу захворювання. Зв'язок цих кишкових бактерій з імунними маркерами був навіть вищим, ніж зв'язок віку та ожиріння.

Потрібна подальша робота, щоб підтвердити, що прозапальні види мікробів можуть сприяти імунним відповідям, які підвищують ймовірність важкого перебігу COVID-19. Але, виходячи з того, що ми знаємо про мікробіом, це, безумовно, можливо. Це також може означати, що корисні види кишкового мікробіома, які сприяють послабленню запалення, можуть запобігати або усувати імунні порушення, що призводять до важкої форми COVID-19.

Можливість лікування та профілактики ковіду пробіотиками

Дослідницька спільнота дуже багато працює над розробкою та тестуванням нових безпечних та ефективних вакцин та засобів лікування проти COVID-19. Використання потенціалу мікробіома кишечника – ще один напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду. Це не єдиний випадок у контексті вірусних респіраторних захворювань: відомо, що пробіотики та пребіотики можуть впливати на імунну відповідь на вакцину від грипу та здатні покращити результати перебігу грипоподібних захворювань.

Отже, щоб зайвий раз не інфікуватися, вакцинуйтеся, підтримуйте баланс свого мікробіому і ведіть здоровий спосіб життя.

 

Джерело:

  1. https://theconversation.com/gut-reaction-how-the-gut-microbiome-may-influence-the-severity-of-covid-19-139094

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 409 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше