НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему. Кишечник і мозок пов’язані фізично та хімічно. Зміни в кишечнику можуть вплинути на мозок.

Ці два органи можуть обмінюватися інформацією у різний спосіб, наприклад, завдяки блукаючому нерву, або ж – завдяки мікробам. Вони виробляють певні молекули, які несуть інформацію до мозку.

Загалом, у людському організмі мешкає приблизно 40 трильйонів бактерій, більшість з яких знаходяться у кишечнику. Це при тому, що сам організм людини складається приблизно з 30 трильйонів клітин. З цієї точки зору в людини – більше від бактерій, ніж власне, від людини. Не дивно, що окремі бактерії можуть впливати і на наш мозок.

Це може відбуватися в різний спосіб, починаючи від вироблення бактеріями жирних кислот, нейромедіаторів, амінокислот та гормонів, а закінчуючи контролем над запальними процесами.

Механізми взаємодії кишечника та мозку

Сьогодні доведено, що корисні бактерії, відомі як пробіотики, полегшують діапазон неврологічних станів та впливають на мозкову діяльність, пов’язану з регуляцією емоцій та підняттям настрою.

Існує складна система зв'язку між мікробіотою кишечника та мозку за допомогою біохімічної сигналізації. Вона називається віссю «кишечник-мозок». Це складний зв’язок, в якому задіяно багато компонентів: центральна нервова система, вісь гіпоталамус-гіпофіз та наднирники (вісь HPA), вегетативна нервова система, іннервація кишечника, і, нарешті, мікробіота кишечника.

Ось деякі шляхи взаємодії кишечника та мозку:

 • Кишечник та мозок з'єднані блукаючим нервом. Він є головним компонентом вегетативної нервової системи, який дозволяє автоматично дихати, перетравлювати їжу та ковтати. Цей нерв здатний надсилати до мозку повідомлення про товсту кишку, і навпаки. Це пояснює, чому стрес може вплинути на ваше травлення, а також, чому проблеми з травленням можуть зробити вас нещасними.
 • Бактерії кишечника розщеплюють їжу, особливо харчові волокна, і перетворюють її в метаболіти, такі як коротколанцюгові жирні кислоти (SCFA).
 • Порушення балансу кишкових бактерій призводить до «дисбіозу» ‒ надлишку умовно-патогенних мікробів. Це, своєю чергою, призводить до запалення. Запалення може сприяти депресії, а депресія може спричинити запалення. Але різноманітний мікробіом може запобігти запаленню. Контроль запалення за допомогою дієти може допомогти покращити рівень настрою та тривожності.
 • При вживанні фруктів, овочів, горіхів, цільних зерен та насіння хороші бактерії у ШКТ виробляють бутират – незамінну коротколанцюгову жирну кислоту. Бутират є основним джерелом палива для клітин оболонки кишечника та допомагає підтримувати її міцною та цілою. Нові дані навіть вказують на те, що бутират може навіть допомогти виростити нові клітини мозку.
 • Пробіотики, такі як біфідобактерії, лактобактерії та лактококи, допомагають підтримувати здоров’я людини. Вони підтримують збалансовану екосистему кишечника та запобігають дисбіозу, тим самим профілактуючи різні порушення з боку НС.
 • Для того, щоб пробіотики надовго залишалися в ШКТ, їм потрібна спеціальна їжа – пребіотики. Останні містяться в продуктах рослинного походження. Пребіотичні волокна, поліфеноли та стійкі крохмалі можна знайти в часнику, цибулі, ягодах, зернах, насінні, яблуках, топінамбурі, грибах, зелених бананах, житі, ячмені, кукурудзі, какао, картоплі, червоних фруктах та вині. Вони живлять кишкові бактерії, які, своєю чергою, перетворюють їх на корисні речовини, такі як SCFA та вітаміни.
 • Мікроби кишечника регулюють гормони щастя, допомагаючи виробляти серотонін та нейромедіатори. Це допомагає заспокоювати нервову систему та вимикати стресові реакції.

Дослідження впливу пробіотиків на НС

Попередні дані вказують на те, що при деяких неврологічних захворюваннях, включаючи хворобу Паркінсона, розсіяний склероз, та розладах настрою спостерігається порушення мікробіомів та зміна взаємодії осі мікробіота-кишечник-мозок.

Однак, поки що вчені не дійшли єдиної думки щодо основних механізмів, відповідальних за ці зміни, і немає єдиної думки щодо важливості дисбактеріозу кишечника в патогенезі неврологічних захворювань.

Останні дані повідомляють також про активацію запальних процесів у дітей з розладами аутичного спектру. Це свідчить про можливий новий зв’язок між порушеннями проникності шлунково-кишкового тракту та нейрозапаленням.

Пренатальний та постнатальний періоди раннього життя є одночасно динамічними та вразливими вікнами для розвитку мозку. Вплив несприятливих подій в цьому періоді створює високий ризик розвитку розладів психіки в подальшому житті.

Доклінічні дослідження на мишах продемонстрували, що аномалії нервових факторів росту та зміна поведінки можуть бути нормалізовані шляхом звичайної бактеріальної колонізації, що відбувається на ранніх етапах життя.

Натомість, порушення мікробіоти високими дозами антибіотиків у цей період може змінити розвиток мозку та поведінку, незважаючи на наявність нормальної мікробіоти кишечника. При цьому, зміни можуть впливати на здоров'я мозку до підліткового та раннього дорослого віку.

Деякі ефекти окремих пробіотиків:

Досліди свідчать, що модуляція мікробіоти кишечника за допомогою Lactobacillus rhamnosus стимулює транскрипцію рецепторів γ-аміномасляної кислоти (GABA) та індукує поведінкові та психологічні реакції. Зауважимо, що нормальний синтез GABA є профілактикою виникнення хвороби Альцгеймера.

В одному з досліджень виявлено, що у 33 дітей із розладами аутичного спектру (РАС), була більша частка Bacteroidetes та Proteobacteria та менша кількість Firmicutes та Actinobacteria, а також Bifidobacterium. Ці результати узгоджуються з результатами інших досліджень, які повідомляли про зниження рівня видів Bifidobacterium у дітей з РАС. Інші відхилення у складі мікробіоти кишечника дітей з РАС включали значно вищу частку Bacteroides vulgatus, Sutterella, Ruminococcus torques та Desulfovibrio sp.

Комбінації Streptococcus thermophilus, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus та Lactobacillus casei, введена мишам з експериментальним аутоімунним енцефаломієлітом, значно зменшила його частоту (приблизно 45% проти 90%; р <0,001) та знизила інфільтрацію та запалення в спинному мозку.

Двотижнева попередня обробка Clostridium butyricum мала нейропротекторну дію проти ішемії / реперфузійної травми у мишей.

Інші дослідження показали, що введення пробіотиків, зокрема Bifidobacterium longum 1714, може призвести до анксіолітичних ефектів та поліпшення пам’яті та навчання. А Bifidobacteria infantis послаблює запальні імунні реакції та підвищує рівень серотонінергічних попередників, що свідчить про антидепресивну дію.

Одне з найцікавіших досліджень пробіотиків показало, що Bacteroides fragilis покращує у мишей симптоми схожі на тривогу, покращує стереотипні, сенсомоторні та комунікативні способи поведінки. Відтак, вчені припускають, що модулювальна мікробіомна терапія може бути ефективним та безпечним методом лікування розладів аутичного спектру. Введення Bacteroides thetaiotaomicron також значно покращило аномальну поведінку.

А нещодавній систематичний огляд, що включав 40 рандомізованих контрольованих досліджень, проведених на тваринах та за участю людей, показав, що B. longum, B. breve та B. infantis, L. helveticus та L. rhamnosus, застосовані протягом 2 тижнів у тварин та 4 тижні у людей, – ефективні у покращенні поведінки, пов’язаної з психічними розладами. Зокрема, йдеться про тривогу, депресію, розлади аутичного спектру, обсесивно-компульсивний розлад та здатність пам’яті, включаючи просторову та непросторову пам’ять.

Досліди на людях також демонструють зниження рівня кортизолу в сечі та психологічний дистрес після 30 денного прийому Lactobacillus helveticus R0052 та Bifidobacterium longum R0175.

Пероральне введення штаму Lactobacillus casei Shirota протягом 4 тижнів пацієнтам, які страждають на мієлопатію (ураження спинного мозку, яке характеризується порушеннями рухової активності та відповідним больовим синдромом), продемонструвало тенденцію до поліпшення рухової функції та суттєвого зменшення сечових симптомів та спастичності в нижній частині кінцівок.

Більше того, двомісячний курс того самого штаму пробіотиків у пацієнтів із синдромом хронічної втоми призвів до значного зменшення симптомів тривоги.

Нещодавнє цікаве дослідження серед дітей, яким загрожує порушення нервового розвитку, показало, що раннє введення Lactobacillus rhamnosus GG 40, розпочате за місяць до очікуваних пологів та в перші 6 місяців життя, може зменшити ризик розвитку синдрому дефіциту уваги та гіперактивності або розладів аутичного спектру.

Суміш пробіотиків з Lactobacillus fermentum LF16, L. rhamnosus LR06, L. plantarum LP01 та Bifidobacterium longum BL04, введена 38 здоровими добровольцями протягом шести місяців, показала позитивний вплив на настрій, психологічне самопочуття та якість сну.

Як поповнити запас корисних бактерій

Бактерії, що мешкають у нашому кишечнику, потрібно часто оновлювати, і тому регулярне вживання пробіотичних продуктів має бути правилом. Воно допоможе у відновленні та підтримці мікробної популяції кишечника і, таким чином, принесе користь в контексті профілактики неврологічних захворювань.

Поповнювати популяцію здорових бактерій можна і з допомогою пробіотиків, які продаються в аптеці. Наприклад, препарат Лактіалє мульті являє собою комплекс з 14 видів пробіотичних бактерій, які позитивно впливають на імунну та нервову системи, підвищують стійкість організму до негативних впливів навколишнього середовища, включаючи стресові ситуації.

Однак, вживання пробіотиків з метою лікування тих чи інших розладів з боку НС поки що носить здебільшого експериментальну форму.

На сьогодні необхідні більш глибокі дослідження, щоб зрозуміти, яка рецептура пробіотика, їх дозування та терміни вживання можуть представляти оптимальний режим для кожного конкретного неврологічного захворювання.

 

Джерела:

 1. https://atlasbiomed.com/blog/9-ways-gut-bacteria-and-mental-health-probiotics-and-depression-are-linked/
 2. https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-016-1058-7
 3. https://publikationen.uni-tuebingen.de/xmlui/handle/10900/80125
 4. https://www.nature.com/articles/s41598-020-65180-0
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5102282/
 6. https://farmak.ua/drugs/laktiale-multi/
 7. https://benthamopen.com/FULLTEXT/TOMICROJ-14-18
 8. https://www.healthline.com/health/probiotics-for-brain-and-memory
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5056568/
 10. https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-and-brain-health

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 409 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше