ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Прийом пробіотиків може бути корисним для людей з цукровим діабетом другого типу. Зокрема ці корисні бактерії можуть використовуватися як додатковий терапевтичний засіб у таких пацієнтів. Вони можуть бути допоміжними при дисбалансі жирних речовин у крові (дисліпідемії) та для метаболічного контролю  в цілому.

Про це йдеться в новому дослідженні, опублікованому у журналі Nature  nature.com.

В його ході науковці проаналізували дані 32 інших робіт і зробили висновок, що пробіотики позитивно впливають на зниження загального холестерину, рівнів тригліцеридів, артеріального тиску, глікованого гемоглобіну або HbA1c, який показує середній рівень цукру в крові протягом тривалого періоду часу, а не на момент аналізу, а також глюкози плазми та інсуліну натще і С-реактивного білка (СРБ). Рівень останнього підвишується, якщо в організмі наявні запальні процеси.

Діабет – хвороба, яка поширюється

Цукровий діабет другого типу є однією з головних невирішених проблем охорони здоров’я у всьому світі.

Люди з таким діагнозом мають підвищений ризик розвитку інших хвороб. В тому числі – гіпертонії, інсульту, ішемічної хвороби серця, ниркової недостатності і ретинопатії.

За даними Міжнародної діабетичної федерації, якщо у 2015 році поширеність цукрового діабету в усьому світі становила 8,8%, то, за прогнозами, до 2040 року поширеність цієї хвороби серед дорослих зросте до 10,4%.

Як вважається, однією з основних причин зростання поширеності діабету є ожиріння. В свою чергу, останнє може бути напряму пов'язане не лише з їжею як такою, а й з мікробіомом людини. За однією з гіпотез, склад мікробіома кишечника може сприяти ожирінню шляхом зміни метаболізму та модифікації роботи генів хазяїна. Простіше кажучи, змінений мікробіом може призвести до схильності до ожиріння.

Власне, зміна мікробіоти кишечника нещодавно була визнана ключовим фактором навколишнього середовища, що призводить до метаболічних захворювань, у тому числі і до діабету другого типу.

Крім того, є клінічні дані, які підтверджують гіпотезу про те, що модуляція мікробіоти кишечника за допомогою пробіотиків може бути ефективною для профілактики та лікування діабету.

Пробіотики та діабет

Пробіотики – це живі мікроорганізми, які при введенні в достатній кількості приносять користь для здоров’я господаря.

Здоровий мікробіом містить достатню кількість корисних бактерій. Тоді як мікробіом у людей з діабетом другого типу має певні відмінності. У кишечниках хворих з діабетом спостерігається менше бактерій Firmicutes та більше Bacteroides та Proteobacteria, порівняно з пацієнтами без діабету.

Крім того є попередні дані, які свідчать, що співвідношення Bacteriodes і Firmicutes мало позитивну кореляцію зі зниженням резистентності до інсуліну.

Як припускається, з допомогою спеціальної дієти можна нормалізувати змінений мікробіом та запобігати довгостроковим мікро- та макросудинним ускладненням діабету другого типу.

Крім того, більш ранні дослідження показали, що численні види бактерій можуть бути використані для лікування діабету другого типу. Проведений вченими новий аналіз підтвердив попередню інформацію: пробіотики можуть мати ряд переваг для людей із названою хворобою.

Перш за все, прийом корисних бактерій допомагає знизити рівень загального холестерину.

Саме цей показник разом із підвищеним аретріальним тиском і цукровим діабетом другого типу є основними факторами ризику серцево-судинних захворювань. Зниження високого рівня загального холестерину та ЛПНЩ (ліпопротеїнів низької щільності) є досить важливими для зниження ризику серйозних серцево-судинних проблем. Адже ЛПНЩ є однією з найбільш шкідливих фракцій ліпідів, вони багаті на холестерин і слугують причиною утворення атеросклеротичних бляшок, а кожне збільшення рівня загального холестерину на 1 ммоль/л підвищує ризик серцево-судинних захворювань на 20% у жінок і на 24% у чоловіків.

Як припускають вчені, прийом пробіотиків знижує рівень холестерину, зменшуючи всмоктування холестерину в кишечнику, пригнічує фермент HMG-CoA-редуктазу, і таким чином зменшує ендогенний синтез холестерину.

Зведені дані продемонстрували значний вплив пробіотиків на зниження рівня загального холестерину.

Крім зниження рівня холестерину, пробіотики також знижували рівень глюкози в крові.

Об’єднані дані 24 тривалих у часі досліджень продемонстрували значний вплив пробіотиків на зниження рівня глюкози в плазмі натще із середньою різницею – 16,52 мг/дл.

Цей сприятливий ефект може бути зумовлений імунорегуляторними властивостями пробіотиків. Деякі дослідження продемонстрували, що метаболічна ендотоксемія впливає на запальні процеси та викликає збільшення маси тіла і цукровий діабет. Зміни гомеостазу глюкози пов’язані із запаленням низького ступеня, викликаним ліпополісахаридом або ендотоксином, отриманим з мікробіоти кишечника, у мишей. Таким чином, зниження концентрації ліпополісахаридів у плазмі крові може бути стратегією для контролю метаболічних захворювань, таких як цукровий діабет.

Досліди на мишах показали, що пероральне введення штаму Lactobacillus casei мишам з ожирінням призвело до кращої резистентності до інсуліну через зниження рівня білка, що зв’язує ліпополісахарид, який є маркером ендотоксемії.

Також прийом пробіотиків позитивно відображається на показниках артеріального тиску.

У чотирнадцяти дослідженнях були представлені дані про систолічний і діастолічний артеріальний тиск.

Метааналіз показав значне зниження як систолічного, так і діастолічного артеріального тиску на тлі вживання пробіотиків.

У цілому аналіз даних показав значний вплив пробіотиків на зниження загального холестерину, рівнів тригліцеридів, CРБ, HbA1c, глюкози плазми натще, рівня інсуліну натще, а також систолічного та діастолічного артеріального тиску. Прийом пробіотиків підвищував рівень ЛПВЩ, однак не мав значного впливу на індекс маси тіла (ІМТ) або ЛПНЩ.

Разом сприятливі зміни багатьох цих параметрів можуть призвести до зниження тяжкості ускладнень, пов’язаних з цукровим діабетом другого типу. І, як наслідок, до зниження смертності від цієї хвороби.

Таким чином,

на думку вчених, введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю.

Зокрема, застосування пробіотиків як допоміжного засобу при цукровому діабеті другого типу може бути включено в рекомендації щодо лікування діабету. Це дозволить зменшити фактори серцевого ризику.

Разом із тим, науковці зазначають, що необхідні подальші дослідження для вивчення комбінованих ефектів різних протидіабетичних препаратів і видів пробіотиків.

 

Джерело:

  1. https://www.nature.com/articles/s41598-020-68440-1

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 404.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше