ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ

Науковий редактор Вікторія Родінкова
Пробіотики – корисні бактерії, які населяють наш організм. Їх більшість знаходиться у кишечнику. Втім, є і такі, що живуть на шкірі, у вушних отворах, очах та у піхві. І вченими давно доведено, що від балансу корисних бактерій залежить і стан організму людини. Зважаючи на певні фізіологічні особливості, про користь пробіотиків для її окремих органів та систем повинна знати і кожна жінка.
Найкращий вибір пробіотика для жінки залежить від цілей, які їй потрібно досягти на даний момент. Адже різні бактерії мають різний вплив на організм. Наприклад, біфідобактерії можуть сприяти здоров'ю кишечника, а лактобацили – підтримувати здоров'я піхви.
Дослідження показують, що у комплексі бактерії Lactobacillus та Bifidobacterium можуть полегшити симптоми синдрому подразненого кишечника (СПК) у дорослих.
Пробіотики можуть зменшити симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, наприклад, при запальному захворюванні кишечника, і можуть бути корисними при лікуванні та профілактиці вагінальних інфекцій та інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ).
Інші дослідження припускають, що пробіотики можуть запобігати антибіотико-асоційованій діареї, і покращувати симптоми виразкового коліту та захворювань ясен.
Що входить до складу пробіотиків?
В основному, пробіотики складаються з бактерій. Втім, корисні властивості можуть мати і деякі дріжджі. Пробіотики травного тракту можуть пригнічувати ріст у ньому шкідливих мікроорганізмів. Кишкові бактерії також виконують безліч інших функцій, зокрема синтезують необхідні нам поживні речовини.
Дисбаланс бактерій виникає з кількох причин, у тому числі:
- хронічне захворювання
- побічний ефект прийому антибіотиків та інших ліків
- раціон харчування.
Користь бактеріям, які природньо присутні в організмі людини, може принести прийом пробіотичних добавок. Деякі дослідження показують, що він може допомогти при таких станах, як:
- антибіотик-асоційована діарея
- ожиріння
- СПК
- атопічний дерматит.
При виборі пробіотика людина повинна звертати увагу на конкретний штам бактерій, який містить пробіотик, а не торгову марку, оскільки різні штами виконують різні функції.
Людям, зацікавленим у прийомі пробіотичних добавок, слід обговорити це з лікарем. Він може допомогти вирішити, чи будуть пробіотики доцільними і які саме штами можуть бути найбільш ефективними для конкретних потреб.
Більшість виробників пробіотиків вимірюють кількість бактерій відповідно до колонієутворюючих одиниць або КУО. Вища кількість КУО означає, що продукт містить більше бактерій.
Як обрати пробіотик
Людина не повинна використовувати пробіотики як альтернативу зверненню за консультацією до лікаря.
Крім того, перш ніж купувати та починати прийом будь-яких пробіотичних продуктів, краще проконсультуватися з лікарем. Це особливо важливо для людей з хронічними захворюваннями. Адже лікарі повинні стежити за їх здоров'ям і мають знати про будь-які зовнішні впливи на організм таких осіб. Крім того, не існує універсального пробіотика зразу для всіх потреб організму.
Обираючи добавку, також потрібно враховувати кількість КУО в продукті. Чим більше КУО, тим більше бактерій містить пробіотик. Тим не менш, людина повинна обговорити зі своїм лікарем, чи підходить їй певний продукт.
Пробіотики для здорового травлення
Здорові кишкові бактерії харчуються клітковиною та деякими іншими пребіотичними продуктами. Тому, щоб вживання пробіотиків було ефективним, експерти рекомендують людям дотримуватися дієти, багатої на продукти з високим вмістом клітковини. Тобто, потрібно вживати фрукти та овочі.
Щоб покращити травлення, обирайте пробіотики, що, як відомо, підтримують здоров'я кишечника. Це Lactobacillus та Bifidobacterium. Штам L. rhamnosus GG, зокрема, має багато захисних властивостей, які можуть сприяти здоров'ю кишечника, наприклад, пригнічуючи ріст деяких бактерій сальмонели.
Прийом пробіотичних добавок не завжди приносить користь здоров'ю травної системи людини і не повинен замінювати здоровий спосіб життя. Щоб вживання пробіотиків було ефективним, людина повинна:
- дотримуватися здорового харчування
- добре спати
- уникати стресів
- уникати куріння
- уникати надмірного вживання алкоголю.
Ці заходи навіть важливіші для загального здоров’я травлення та підтримки здорового мікробіома, ніж прийом пробіотиків.
Пробіотики для здоров'я піхви
Метааналіз 2019 року показав, що пробіотики можуть пригнічувати ріст бактерій, пов'язаних з бактеріальним вагінозом, і допомагати підтримувати правильний бактеріальний баланс.
Дослідження показують, що прийом пробіотиків, які містять штами L. acidophilus, L. rhamnosus GR-1 і L. fermentum RC-14, у дозі 10 КУО/день протягом 2 місяців пригнічує зростання бактерій, пов'язаних із вагінозом, знижуючи ризик вагінальних інфекцій.
Пробіотики для загального здоров'я
При покупці будь-якого пробіотика для підтримки загального стану здоров'я людина повинна знати, що існує мало досліджень про користь пробіотиків для здоров'я в цілому, і визначити їх ефективність може бути важко. Наприклад, жінкам частіше притаманне таке захворювання як ревматоїдний та інші види артритів. І все частіше поширюються дані, що здоровий кишковий мікробіом може уповільнювати розвиток цієї хвороби. І хоча вже доведено, що у людей з меншою вираженістю артриту спостерігалася більша кількість біфідобактерій в кишечнику, конкретні рекомендації щодо прийому пробіотиків при артриті ще не розроблені.
Втім, деякі люди часто приймають пробіотичні добавки для покращення загального стану здоров'я, і це рекомендується багатьма компаніями, що їх виробляють для різних захворювань. Але важливо розуміти, що не всі пробіотики ефективні для всіх. Для людини набагато важливіше підтримувати загальний стан здоров'я, зосередившись на дієті та способі життя в цілому, а не на прийомі однієї конкретної добавки.
Користь пробіотиків для здоров'я залежить від штаму, а пробіотики для загальної підтримки здоров'я часто містять багато різних живих мікроорганізмів, а не окремі штами. Це заважає людині визначити користь для здоров'я окремого штаму, який вона вживає разом з іншими.
Отже,
найбільш ефективним пробіотиком є той, який містить правильні бактерії для конкретних потреб людини.
Як і у випадку з будь-якою добавкою, жінка повинна поговорити з лікарем, перш ніж приймати пробіотик, особливо якщо вона паралельно приймає ліки або має проблеми зі здоров'ям.
Хоча пробіотики можуть допомогти деяким пацієнтам, вони не є ліками для будь-якої хвороби.
Якщо симптоми зберігаються, людина має звернутися до лікаря.
Джерело:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/264721#takeaway