ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби. Такого висновку дійшли науковці, що вивчають зв’язок між мікробіомом людини та перебігом інфекційних хвороб.

Вже давно відомо, що пробіотики покращують роботу імунної системи, посилюють бар’єрну функцію слизової оболонки шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Вони пригнічують адгезію (прилипання) та здатність бактерій до проникнення через епітелій кишечника у кров.

Певний склад кишкової мікробіоти підвищує активність імунних клітин найдрібніших частинок легень – альвеол. Таким чином корисні бактерії можуть відігравати захисну роль при перебігові пневмонії. Тобто, стан так званої осі «кишечник-легені» впливає на патогенність бактеріальних та вірусних інфекцій.

Крім того, існує ще один зв'язок, відомий як вісь «кишечник-мозок-легені». Фактично, сучасні клінічні дані пов’язують ці органи в єдине ціле, з’єднане складними нейронними, імунологічними, запальними та нейроендокринними мережами.

Після сепсису, як доведено, в людей та тварин спостерігаються неврологічні та поведінкові порушення, а також виявляється велика кількість бактерій Bacteroides sp. в легенях. Останні є відомими патогенами як легень, так і ШКТ, середнього вуха та ротової порожнини.

Зважаючи на це, вчені припускають, що склад мікробіому кишечника може використовуватися як інструмент прогнозування розвитку захворювання та тяжкості інфекції.

Вплив пробіотиків на імунну систему та запалення

Натомість пробіотики регулюють клітини вродженого імунітету, допомагаючи взаємодії між їх клітинною стінкою та рецепторами розпізнавання патогенів (PRR). Це білки, кількість яких збільшується, зокрема, в легенях, при запальних процесах. Їх синтезують клітини імунної системи. А точніше – макрофаги, моноцити та нейтрофіли. Є два види білків-рецепторів. Ті, які розпізнають інфекційні патогени (Pathogen-Associated Molecular patterns, PAMPs), а також ті, що розпізнають молекулярні сигнали, асоційовані з пошкодженням клітин організму (Damage-Associated Molecular Patterns, DAMPs). Розпізнання клітинами інфекційних патогенів веде до синтезу інших молекул, таких як цитокіни та хемокіни. Вони, у свою чергу, активують специфічний адаптивний імунітет, який і має знищити патогенні молекули.

А ось DAMP розпізнаються організмом, як сигнал небезпеки про пошкоджені або вже мертві клітини хазяїна. І їх розпізнання також стимулює прозапальну відповідь. Найбільш вивченими PRR для розпізнавання патогенів є TLR (Toll Like Receptors). І передача сигналів від TLR4 у клітинах легень є критичною для розвитку запалення в дихальних шляхах. У свою чергу, пробіотики здатні зменшити запалення, обмежуючи експресію TLR4.

Пробіотики, коронавіруси та білок Е

SARS-CoV-2 належить до родини Coronaviridae, яка є сімейством одноланцюгових РНК (+ssRNA)-вірусів.

Віруси SARS-CoV мають три основні структурні білки оболонки:

  • білок S (spike, шип), який забезпечує прилипання вірусу до клітина хазяїна та злиття з нею;
  • білок M (мембрана), який є найбільш поширеним у оболонці вірусу та бере участь разом з білком Е у збірці нових вірусних частинок після синтезу їх генів та білків клітинами хазяїна;
  • білок Е (envelope, оболонка) ще один білок оболонки віріону. Він допомагає утворенню вірусів, стимулює їх вивільнення з клітини та обумовлює вірусний патогенез.

Саме дія білка Е, як вважається, розпізнається організмом як маркер вірусного зараження. Також білок Е допомагає коронавірусу закріпитись на поверхні нашої клітини. Це закріплення та наступна активна відповідь на білок Е призводить до надмірного синтезу імунною системою хімічних речовин цитокінів. Ця реакція називається «цитокіновим штормом», а самі цитокіни знешкоджують «про всяк випадок» і заражені вірусом, і нормальні клітини.

До чого тут пробіотики, скажете?

Вченими встановлено, що знищення клітин здійснює фермент p38 MAPK (мітоген-активована протеїнкіназа). Вона синтезується у відповідь на викид цитокінів і виконує команду руйнування клітин. Зупинити її дію можуть поліфосфати, отримані з пробіотиків, зокрема з Lactobacillus. Вони зміцнюють функцію епітеліального бар’єру та підтримують гомеостаз кишечника через синтез інтегрину-38 MAPK. Остання – це речовина, яка блокує руйнівну дію p38 MAPK.

Дослідження показали, що введення інтегрину підвищує виживання мишей після зараження SARS-CoV2.

Втім, у медалі є і зворотній бік. Було встановлено, що пробіотики взаємодіють з білком Е і призводять до розпізнання віріону, стимулють макрофаги, дендрити та тучні клітини, таким чином вивільняючи цитокіни та хемокіни і стимулюючи імунітет людини.

Пробіотики як зброя у лікуванні COVID-19

Але білок Е був знайдений не лише у вірусі SARS-CoV2. Він же знайдений у

вірусі інфекційного бронхіту птахів (IBV). Відтак припускається, що більш широкі знання про протеїн Е вірусу SARS-CoV2 забезпечать нові терапевтичні підходи до лікування ковід.

А на даний час дослідження зосереджене на використанні пробіотиків в якості вектора, переносника протеїну Е до клітин слизової оболонки. Приблизно за таким механізмом працюють вакцини. Розпізнання клітинами людини вірусного антигену стимулюватиме вироблення антитіл IgA і обумовлюватиме посилення імунної, Т-клітинної відповіді, на вірус. Як підсилювачі дії вакцин вже були використані пробіотичні бактерії Lactobacillus spp. Їх застосовували для доставки до імунних клітин гемаглютиніну H9N2 або білка М2е вірусу пташиного грипу H1N1. Саме ці вірусні білки є основними у формуванні імунітету до вірусу H1N1. Таким чином, застосовуючи бактерії як організми для перенесення окремих вірусних білків, науковці збільшували ефективність вакцини проти вірусу грипу.

Пробіотики на варті вірусних інфекцій

Втім, для покращення імунної відповіді зовсім не обов’язково вживати спеціально модифіковані бактерії-пробіотики. Ще одне дослідження встановило, що противірусну активність організму може підвищити і пероральний прийом пробіотиків. Тобто їх вживання з їжею або у якості харчових добавок.

Тим не менш, пробіотики слід застосовувати з обережністю, особливо у важкохворих пацієнтів. Вони не рекомендуються пацієнтам із ослабленим імунітетом або тим, у кого є протези серцевих клапанів. Нарешті, деякі з антибіотиків мають високу ферментативну активність і можуть втручатися в метаболізм і біодоступність ліків. Зокрема вони можуть підвищувати резисентність бактерій до антибіотиків.

Крім того, необхідне більш чітке розуміння механізмів дії пробіотиків, уточнення біохімічного профілю протеїну Е SARS та клінічні випробування, на основі яких пробіотики можна буде призначати як ефективний засіб для профілактики або лікування COVID-19.

 

Джерело:

  1. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2020.614986/full

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

270.3 - 346.75 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

180.5 - 428 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПІДТРИМКА ПСИХОЕМОЦІЙНОГО СТАНУ ПАЦІЄНТІВ ІЗ НЕЙРОДЕРМІТАМИ ЗА РАХУНОК НОРМАЛІЗАЦІЇ МІКРОФЛОРИ КИШКІВНИКА
Мікрофлора кишківника бере участь в процесі травлення та засвоєння поживних речовин, активації та синтезі травних ферментів, а також є складовою кишкового бар’єру, який запобігає потраплянню токсинів, алергенів та патогенів в кров та далі до інших органів та систем. Часто алергічні реакції, зокрема й шкірні, пов’язані з підвищеною проникністю кишкового бар’єру та надходженням алергенів.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПСИХОБІОТИКИ МОЖУТЬ КОРЕГУВАТИ СТАН ХВОРИХ ІЗ ПСОРІАЗОМ
Завдяки взаємодії на клітинному рівні зміна складу та відповідно функціонування мікробіоти кишківника впливає на роботу нервової системи, а також на функціонування шкіри як захисного бар’єру організму та на імунний захист загалом.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВПЛИВ ПРОБІОТИКІВ НА ПЕРЕБІГ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ СЕЧОВИДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ
Інфекційні захворювання сечовидільної системи є надзвичайно поширеним явищем, і в п’ятдесят разів частіше від нього страждають жінки. Щонайменше кожна четверта жінка у віці від 20 до 40 років має рецидивуючий перебіг інфекційних захворювань сечовидільної системи.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше