РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Баланс вітамінів – доволі делікатна річ, яка за несприятливих умов може похитнутися. Якщо людині не вистачає вітамінів, ми говоримо про авітаміноз. При їх надлишку має місце гіпервітаміноз. Найчастіше зустрічаються гіпервітамінози вітамінів А і D.

Але існує також термін дисвітаміноз, який охоплює «кожну зміну фізіологічного статусу вітаміну з точки зору як його дефіциту, так і його надлишку». 

Відповідно, за цими критеріями дисвітамінози класифікують як такі, що виникають внаслідок як надлишку, так і дефіциту вітамінів.

Втім є ще одне визначення дисвітамінозу. Воно  визначає дисвітаміноз як стан, який розвивається внаслідок браку чи ефектів одних вітамінів в поєднанні з гіперефектами інших.

Причини дисвітамінозів можуть бути як вроджені, тобто спричинені вродженими ферментативними мутаціями, так і набуті (вік, вагітність тощо), у тому числі – патологічні (харчування, гормональні причини та ін.). 

Розвитку дисвітамінозів може сприяти нерівномірність надходження вітамінів, самовільний прийом вітамінних комплексів, змінена потреба організму у вітамінах (та ж вагітність), а також порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, які спричиняють недостатнє засвоєння вітамінів.

В свою чергу проблеми з вітамінами можуть впливати на патогенез окремих метаболічних захворювань. 

Це відбувається в основному через порушення всмоктування вітамінів, генетичні помилки в метаболізмі вітамінів, або ж через розвиток вітамінозалежних синдромів.

Серед відомих взаємозв'язків між браком вітамінів та розвитком захворювання – фосфатний діабет та рахіт за типом Прадера, які викликаються браком вітаміну D. Також через брак вітамінів можуть виникати дитячі судоми, сімейна анемія, вроджена мальабсорбція фолієвої кислоти, окремі вади розвитку тощо.

Вітамінотерапія деяких цих захворювань може не тільки виправляти порушення обміну речовин, а й сприяти нормалізації або покращенню психофізичного росту, змін центральної нервової системи та інших уражень. 

Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом – мікроорганізми, переважно бактерії, які мешкають на тілі та всередині людини. Найбільшим їх осередком є кишечник, хоча нині відомо, що такі органи, як легені чи материнська утроба, які ще не так давно вважалися стерильними, теж мають свої бактерії.

Загалом, ідентифіковано понад 1000 видів бактерій, 260 з яких виявлено лише в кишечнику.

Як вважається, набір генів мікробіоти або мікробіома кишечника складає приблизно 3 мільйони. Це у 100 разів більше, ніж кількість власних генів людини. Ця велика та різноманітна мікробна спільнота забезпечує настільки ж велике метаболічне різноманіття, яке доповнює активність ферментів ссавців у печінці та слизовій оболонці кишечника.

Мікробіота кишечника робить важливий внесок до метаболізму людини, забезпечуючи нас ферментами, які не кодуються людським геномом. Наприклад, ці ензими сприяють розщепленню полісахаридів, поліфенолів і… синтезу вітамінів. Кишкова мікробіота може синтезувати такі вітаміни групи В, як кобаламін, нікотинова кислота, піридоксин тощо. 

При цьому багато вітамінів, наприклад, водорозчинних з уже згаданої групи В – тіамін, фолат, біотин, рибофлавін і пантотенова кислота, можуть одночасно міститися як в продуктах харчування, так і синтезуватися кишковим бактеріями. Зокрема це можуть робити бактерії типу Bacteroides Bifidobacterium та Enterococcus. Це – одне з пристосувань до загальної недостачі вітамінів групи В, які ми споживаємо з їжею. Адже вони найчастіше містяться в м’ясі та субпродуктах та швидко руйнуються при кулінарний обробці.

Цікаво, що молекулярна структура вітамінів, синтезованих бактеріями, не завжди ідентична формам вітамінів, які ми отримуємо з їжею. І у всмоктуванні вітамінів, отриманих з кишкових бактерій, беруть участь декілька спеціалізованих епітеліальних трансмембранних білків.

В результаті одного з досліджень виявлено, що найбільш часто синтезованими вітамінами групи В у нашому організмі виявилися рибофлавін (166 потенційних виробників з 256 досліджуваних) і ніацин (162 виробника).

Крім того, практично всі мікроби з типів Bacteroidetes, Fusobacteria та Proteobacteria можуть синтезувати рибофлавін та біотин. 

Вітамін В12 синтезують всі фузобактерії та від 10 до 50% інших чотирьох досліджуваних типів бактерій.

Bacteroidetes виявився типом із найбільшою кількістю прогнозованих виробників вітаміну B – понад 90%. Але ці бактерії не синтезують вітамін В12.

Цікаво, що автори ідентифікували кілька пар організмів, чиї схеми синтезу вітамінів доповнювали одна одну. Це передбачає перехресне живлення між кишковими мікробами, які забезпечують один одного необхідними вітамінами для росту. Це, у свою чергу, свідчить про те, що велика частина вітамінів, що виробляються мікробами, використовується іншими бактеріями, які не продукують вітаміни.

 Крім того, є дані, що вітаміни групи В (фолат, рибофлавін, біотин, ніацин і тіамін), за допомогою специфічних механізмів, можуть поглинатися епітелієм товстої кишки.

Також кишкова мікробіота синтезує вітамін К. Підраховано, що до половини добової потреби у цьому вітаміні забезпечують саме кишкові бактерії.

Зміни в структурі мікробіому чи знищення певних бактерій може спричинити інші проблеми зі здоров'ям.

Наприклад, щури без мікробів, вирощені без харчової добавки вітаміну К, мають низький рівень протромбіну та страждають від кровотеч, тоді як їхні звичайні побратими мають нормальний рівень протромбіну та нормальне згортання крові. 

Крім того, дослідження показали, що у людей, які перебували на дієті з низьким вмістом вітаміну К протягом 3–4 тижнів, не розвивався дефіцит вітаміну, але у тих, хто отримував антибіотик широкого спектру дії для придушення мікробіоти, спостерігалося значне зниження рівня протромбіну в плазмі крові.

Загалом, зв'язок між мікрофлорою та вітамінами буде предметом ще не одного дослідження. Але уже на сьогодні деякі бактерії, наприклад, Bacillus clausii, рекламуються як такі, що сприяють усуненню дисвітамінозу – як дисбалансу між виробленням та засвоєнням вітамінів.

Пробіотики з такою бактерією, зокрема, рекомендуються для відновлення кишкової флори після антибактеріальної терапії та лікування шлунково-кишкових розладів у немовлят.

 

Джерела:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6534174/
  2. https://quizlet.com/4145376/%D0%90%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D1%8B-%D0%9212-%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%8F-%D0%9D%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-na-k-ca-mg-flash-cards/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7027768/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5847071/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3144392/

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 404.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше