СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА

«Вихід з декрету і гаряче улюблена мною раніше робота вже не та. Зміна вектора діяльності компанії і твоїм амбіціям більше не судилося реалізуватися. Протирання штанів замість креативних заходів, нереалізованість замість впровадження нових ідей, незатребуваність одним словом. Знаєте, таке нудно-мляве дрейфування за течією. Даний стиль життя трохи не входив в мої плани і я швидко вирішила змінити роботу. І понеслося! Божевільний графік відряджень, зустрічі, тренінги, презентації, нові знайомства, переїзди, перельоти і, звичайно ж, відчуття стресу 24 години на добу, 5 днів на тиждень. Ночівлі в готелях в чужому місті на самоті приправили напружену обстановку і зворотна сторона медалі показала свій «бочок». Так що там «бочок» - величезний мерзенний «бік», що називався «період застою» в рамках проблем з кишечником. Ну ви зрозуміли ... Далі вся краса цього явища вилізла по ланцюжку: висипання на шкірі, загострення хронічних захворювань, різкий стрибок ваги, перепади настрою, зниження імунітету і застуда. Можливо ці симптоми не що інше, як наслідок дисбактеріозу»

 

ЯК ПОЯСНИТИ ЗВ'ЯЗОК МІЖ ПСИХОЕМОЦІЙНИМИ РЕАКЦІЯМИ І БАЛАНСОМ МІКРОФЛОРИ В КИШЕЧНИКУ?

А справа ось в чому. У нашому кишечнику живе більше 100 трильйонів бактерій. Вони впливають на більшість фізіологічних процесі нашого організму від імунної системи до обміну речовин, продукуючи вітаміни, підтримуючи функції кишечника та контроль за запальними процесами, та є ключовим механізмом, що впливає на хвороби Альцгеймера, Паркінсона, розсіяний склероз та іші дегенеративні мозкові розлади. Доктор Майкл Гершон з Колумбійського університету назвав кишечник "другим мозком", оскільки має власну нервову систему та багато нейромедіаторів, таких самих як і в мозку [2]. 

Вам буде цікаво!

Різноманітні дослідження та експерименти проводилися з астронавтами. Їх перебування в космосі показало зниження штамів біфідобактерій і молочнокислих бактерій, а ось види стафілококів почали стрімко розмножуватися [3].

Розростання патологічної флори виявляли і у підводних плавців в період активних тренувань [8].

 

В рамках інших дослідженнь було виявлено, що в штучно створених умовах з імітацією частого відчуття ризику і несподіванки, підвищенні різноманітних стресових чинників у людей  було відзначено падіння рівня біфідобактерій та лактобацил [8].

Де ще пошукати природне середовище, в якому править стрес? Звичайно ж, робота льотчиків-випробувачів надзвукових літаків. У процесі їх діяльності, нервово-емоційних перевантажень були виявлені значні зміни в мікрофлорі. Виявлялися вони в різкому пригніченні лакто-і біфідофлори, а замість цього в зростанні рівня стафілококів, клостридій, ешерихій [8]. 

Саме тому кишечник можна сміливо назвати досить автономною і досконалою системою, яка вміє «думати і приймати рішення» [2,4].

Спорідненість цих двох органів детально описано в книзі Девіда Перлмуттера і Крістін Лоберг «Кишечник і мозок» [4].

Ще один цікавий факт: плівку бактерій кишечника цілком обгрунтовано називають повноцінним органом, вагою в один кілограм. Адже йому притаманні багато функцій необхідних для нормальної життєдіяльності організму, зокрема формування  значної частини загального імунітету [7].

 

Є дві сторони взаємозв'язку кишечник - стрес. В одному випадку стреси стимулюють порушення, в іншому навпаки [5,6].

Перша має на увазі приклади, які описано вище. Коли різка зміна способу життя, робочого графіка, місць локації тягне за собою невідворотне порушення балансу дружніх і ворожих бактерій в кишечнику [5,6]. 

Друга має на увазі зворотну дію, коли дисбаланс бактерій в кишечнику веде до його інтоксикації, далі, токсини через кров впливають на органи і мозок, а людина стикається з підвищеною збудливістю, депресією, безсонням і іншими схожими розладами [6].

Стрес безпосередньо і гормони, які генеруються при його участі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного та якісного складу в живій армії клітин кишечника. Мало того, що стреси пригнічують виробництво корисних бактерій, так ще й сприяють виробленню патогенних. Наприклад, клостридій, які впливають на зниження імунітету, та можуть бути причиною низки захворювань [4,5].

І в тому, і в іншому випадку ми можемо і навіть зобов'язані допомогти кишечнику. Звичайно ж, ми можемо сісти на дієту, налягати на кисломолочку, навіть самі готувати кефір, йогурти, сметанки, сирки з допомогою спеціальних заквасок. Також можемо займатися спортом, щоб стимулювати і зміцнювати імунітет. Все це дієві і необхідні методи[4,5].

А ще, для ефективного відновлення живої флори і, згодом, гарного самопочуття, піднесеного настрою підійде сучасна дієтична добавка Лактіалє. Комплекс з семи корисних бактерій покликаний сприяти усуненню дисбалансу мікрофлори вашого кишечника  [1].

Ця корисна дієтична добавка містить близько мільярда корисних бактерій, які сприяють відновленню нормального балансу мікрофлори [1].

 

Джерела:

  1. Листок-вкладиш до дієтичної добавки Лактіалє.
  2. The brain / gut connection, Dr. David Pearlmutter, renowned Neurologist and Fellow of the American College of Nutrition, Total Health Solutions.
  3. The potential influence of the microbiota and probiotics on women during long spaceflights. Camilla Urbaniak & Gregor Reid, Womens Health (2016) 12(2), 193–198
  4. Кишечник и мозг. Как кишечные бактерии исцеляют и защищают ваш мозг, Дэвид Перлмуттер, 2017
  5. The Causes of Intestinal Dysbiosis:A Review, Jason A. Hawrelak, Alternative Medicine Review, Volume 9, Number 2, 2004.
  6. Foster, J.A., et al., Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome, Neurobiology of Stress (2017)
  7. The role of gut microbiota in immune homeostasis and autoimmunity, Hsin-Jung Wu, Gut Microbes 3:1, 4–14; January/February 2012.
  8. Синдром нарушения колонизационной резистентности человека в искусственной среде обитания и его профилактика, В. К. Ильин, Acta naturae ТОМ 6 № 2 (21), 2014.

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше