СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
«Вихід з декрету і гаряче улюблена мною раніше робота вже не та. Зміна вектора діяльності компанії і твоїм амбіціям більше не судилося реалізуватися. Протирання штанів замість креативних заходів, нереалізованість замість впровадження нових ідей, незатребуваність одним словом. Знаєте, таке нудно-мляве дрейфування за течією. Даний стиль життя трохи не входив в мої плани і я швидко вирішила змінити роботу. І понеслося! Божевільний графік відряджень, зустрічі, тренінги, презентації, нові знайомства, переїзди, перельоти і, звичайно ж, відчуття стресу 24 години на добу, 5 днів на тиждень. Ночівлі в готелях в чужому місті на самоті приправили напружену обстановку і зворотна сторона медалі показала свій «бочок». Так що там «бочок» - величезний мерзенний «бік», що називався «період застою» в рамках проблем з кишечником. Ну ви зрозуміли ... Далі вся краса цього явища вилізла по ланцюжку: висипання на шкірі, загострення хронічних захворювань, різкий стрибок ваги, перепади настрою, зниження імунітету і застуда. Можливо ці симптоми не що інше, як наслідок дисбактеріозу»
ЯК ПОЯСНИТИ ЗВ'ЯЗОК МІЖ ПСИХОЕМОЦІЙНИМИ РЕАКЦІЯМИ І БАЛАНСОМ МІКРОФЛОРИ В КИШЕЧНИКУ?
А справа ось в чому. У нашому кишечнику живе більше 100 трильйонів бактерій. Вони впливають на більшість фізіологічних процесі нашого організму від імунної системи до обміну речовин, продукуючи вітаміни, підтримуючи функції кишечника та контроль за запальними процесами, та є ключовим механізмом, що впливає на хвороби Альцгеймера, Паркінсона, розсіяний склероз та іші дегенеративні мозкові розлади. Доктор Майкл Гершон з Колумбійського університету назвав кишечник "другим мозком", оскільки має власну нервову систему та багато нейромедіаторів, таких самих як і в мозку [2].
Вам буде цікаво!
Різноманітні дослідження та експерименти проводилися з астронавтами. Їх перебування в космосі показало зниження штамів біфідобактерій і молочнокислих бактерій, а ось види стафілококів почали стрімко розмножуватися [3].
Розростання патологічної флори виявляли і у підводних плавців в період активних тренувань [8].
В рамках інших дослідженнь було виявлено, що в штучно створених умовах з імітацією частого відчуття ризику і несподіванки, підвищенні різноманітних стресових чинників у людей було відзначено падіння рівня біфідобактерій та лактобацил [8].
Де ще пошукати природне середовище, в якому править стрес? Звичайно ж, робота льотчиків-випробувачів надзвукових літаків. У процесі їх діяльності, нервово-емоційних перевантажень були виявлені значні зміни в мікрофлорі. Виявлялися вони в різкому пригніченні лакто-і біфідофлори, а замість цього в зростанні рівня стафілококів, клостридій, ешерихій [8].
Саме тому кишечник можна сміливо назвати досить автономною і досконалою системою, яка вміє «думати і приймати рішення» [2,4].
Спорідненість цих двох органів детально описано в книзі Девіда Перлмуттера і Крістін Лоберг «Кишечник і мозок» [4].
Ще один цікавий факт: плівку бактерій кишечника цілком обгрунтовано називають повноцінним органом, вагою в один кілограм. Адже йому притаманні багато функцій необхідних для нормальної життєдіяльності організму, зокрема формування значної частини загального імунітету [7].
Є дві сторони взаємозв'язку кишечник - стрес. В одному випадку стреси стимулюють порушення, в іншому навпаки [5,6].
Перша має на увазі приклади, які описано вище. Коли різка зміна способу життя, робочого графіка, місць локації тягне за собою невідворотне порушення балансу дружніх і ворожих бактерій в кишечнику [5,6].
Друга має на увазі зворотну дію, коли дисбаланс бактерій в кишечнику веде до його інтоксикації, далі, токсини через кров впливають на органи і мозок, а людина стикається з підвищеною збудливістю, депресією, безсонням і іншими схожими розладами [6].
Стрес безпосередньо і гормони, які генеруються при його участі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного та якісного складу в живій армії клітин кишечника. Мало того, що стреси пригнічують виробництво корисних бактерій, так ще й сприяють виробленню патогенних. Наприклад, клостридій, які впливають на зниження імунітету, та можуть бути причиною низки захворювань [4,5].
І в тому, і в іншому випадку ми можемо і навіть зобов'язані допомогти кишечнику. Звичайно ж, ми можемо сісти на дієту, налягати на кисломолочку, навіть самі готувати кефір, йогурти, сметанки, сирки з допомогою спеціальних заквасок. Також можемо займатися спортом, щоб стимулювати і зміцнювати імунітет. Все це дієві і необхідні методи[4,5].
А ще, для ефективного відновлення живої флори і, згодом, гарного самопочуття, піднесеного настрою підійде сучасна дієтична добавка Лактіалє. Комплекс з семи корисних бактерій покликаний сприяти усуненню дисбалансу мікрофлори вашого кишечника [1].
Ця корисна дієтична добавка містить близько мільярда корисних бактерій, які сприяють відновленню нормального балансу мікрофлори [1].
Джерела:
- Листок-вкладиш до дієтичної добавки Лактіалє.
- The brain / gut connection, Dr. David Pearlmutter, renowned Neurologist and Fellow of the American College of Nutrition, Total Health Solutions.
- The potential influence of the microbiota and probiotics on women during long spaceflights. Camilla Urbaniak & Gregor Reid, Womens Health (2016) 12(2), 193–198
- Кишечник и мозг. Как кишечные бактерии исцеляют и защищают ваш мозг, Дэвид Перлмуттер, 2017
- The Causes of Intestinal Dysbiosis:A Review, Jason A. Hawrelak, Alternative Medicine Review, Volume 9, Number 2, 2004.
- Foster, J.A., et al., Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome, Neurobiology of Stress (2017)
- The role of gut microbiota in immune homeostasis and autoimmunity, Hsin-Jung Wu, Gut Microbes 3:1, 4–14; January/February 2012.
- Синдром нарушения колонизационной резистентности человека в искусственной среде обитания и его профилактика, В. К. Ильин, Acta naturae ТОМ 6 № 2 (21), 2014.