ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА

Науковий редактор Вікторія Родінкова
Хвороба Паркінсона поміж іншим характеризується й частими закрепами у хворих. І вони стають проблемою для людей із названим недугом і серйозним фактором, який погіршує якість життя пацієнтів з хворобою Паркінсона. Закреп може викликати дискомфорт і нудоту. Він також може перешкоджати здатності кишечника абсорбувати ліки, що їх пацієнти приймають від хвороби Паркінсона.
Хвороба Паркінсона та пробіотики – у чому зв'язок?
Тому з появою доказів зв'язку між кишковим мікробіомом і неврологічними розладами, включаючи хворобу Паркінсона, стали популярними і методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків. Адже останні потенційно можуть змінювати мікробіом кишечника і його функції, впливаючи і на мозок. Втім, клінічних випробувань дії пробіотиків на пацієнтів з неврологічними розладами було мало, що обмежувало використання цього лікування.
І от наукове дослідження, нещодавно проведене в Малайзії, показало, що капсула з мультикомплексом пробіотиків ефективно лікувала закрепи, пов'язані з хворобою Паркінсона.
Як проводилось дослідження
Дослідники розділили випадковим чином 72 пацієнтів з хворобою Паркінсона на тих, хто приймав капсули з декількома штамами пробіотиків або ж вживав плацебо протягом чотирьох тижнів. Середній вік пацієнтів становив приблизно 70 років; близько 65% піддослідних були чоловіками.
Кожна пробіотична капсула, що їх приймали хворі, містила 10 мільярдів колонієутворюючих одиниць (КУО) восьми різних комерційно доступних бактеріальних штамів. Це були Lactobacillus acidophilus, L. reuteri, L. gasseri, L. rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, B. longum, Enterococcus faecalis і E. faecium. Група плацебо отримувала капсули, що містили мальтодекстрин.
Якість життя, пов'язана з закрепом, оцінювалося на вихідному рівні та на четвертому тижні дослідження з використанням анкети, розробленої для оцінки якості життя пацієнтів з хворобою Паркінсона.
Що змінили пробіотики для людей з хворобою Паркінсона
Первинний результат, якого досягли дослідники у групі, що приймала пробіотик, була зміна середнього числа самостійних випорожнень кишечника на тиждень. Вона спостерігалася протягом останніх двох тижнів прийому пробіотиків у порівнянні з двотижневою фазою до початку лікування.
Натомість, кількість самостійних випорожнень кишечника зменшувалися, в середньому, на 0,3 на тиждень в групі плацебо.
Значні поліпшення у групі з пробіотиками були також помічені щодо вторинних результатів, пов'язаних із закрепом. Вони включали покращення консистенції стільця і поліпшення якості життя загалом. Також спостерігалася тенденція до зменшення використання проносних.
Показник фекального кальпротектина – маркера кишечного запалення, істотно не змінився під час дослідження.
Загалом, про задоволеність від участі в дослідженні повідомили 65,6% учасників групи, що вживала дієтичну добавку з бактеріями, тоді як у групі плацебо таких було лише 21,6%.
Застереження дослідження
Використання пробіотиків – довгоочікуваний інструмент в арсеналі засобів для лікування закрепів. Вони добре переносяться і зазвичай доступні за ціною, а також можуть добре працювати з іншими препаратами від закрепу.
Перша проблема полягає в тому, що пробіотики можуть спричинити надмірний ріст бактерій в кишечнику. Особливо – у людей з ослабленим імунітетом. Це, у свою чергу, може призвести до того, що бактерії передчасно перетворюватимуть леводопу – базові ліки при Хворобі Паркінсона, – у дофамін. Саме дофамін чинить терапевтичний ефект при названій хворобі. І працювати він повинен саме у мозку.
Але треба зважати, що штами пробіотиків, такі як Lactobacillus і Bifidobacterium, мають довгу історію безпечного використання. Однак є деякі потенційні застереження. Один з них – це потреба в більш тривалих дослідженнях, щоб визначити, чи зберігають пробіотики свою ефективність при середньостроковому і довгостроковому використанні.
Це область, яка потребує подальшого вивчення.
Втім, зважаючи на загальний позитивний ефект від вживання пробіотиків згідно даних, які існують на даний момент, пацієнтам, таки, буде розумним спробувати пробіотики як засіб для полегшення симптомів закрепу.
Джерело:
- https://www.medscape.com/viewarticle/939460
- https://bit.ly/3kfWq2R Neurology, online October 12, 2020