ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Восени, після теплих літніх днів, ми усі повертаємося до звичних буднів: хтось на роботу, хтось на навчання, а малюки – у дитячі садочки. Але перебування в колективі тягне з собою і певні ризики, в тому числі – й виникнення застудних та вірусних захворювань. Втім, є певні способи уникнути або ж, принаймні, перенести хворобу легше та швидше. Нижче подаємо деякі з них. Але спочатку поговоримо про те, що ж таке застуда.

Що таке застуда та які її особливості

Під застудою розуміють гостру, часто вірусну, інфекцію верхніх дихальних шляхів, яка вражає ніс, глотку та гортань.

Лише у США, через звичайну застуду щорічно втрачається двадцять два мільйони шкільних і двадцять мільйонів робочих днів у дорослих. Негативний економічний вплив застуди в США оцінюється в 40 мільярдів доларів на рік.

Вірус поширюється при прямому чи непрямому контакті з виділеннями інфікованої людини або з аерозолем виділень, що містять віруси чи бактерії. Тобто, коли хворий пчихає чи просто говорить поруч.

Інкубаційний період різний для різних видів збудників захворювання. Наприклад, якщо справа в риновірусі, то симптоми можуть проявитися менше ніж за два дні. До речі, у доковідні часи на риновірус припадало близько 24–52% клінічних випадків або 52–76% інфекцій з ідентифікованим збудником. Лише у близько 5% клінічно діагностованих випадках виявлялась бактеріальна інфекція (з або без вірусної інфекції).

Як правило, пік симптомів хвороби припадає на перший-третій день. Після цього часто, особливо, якщо надане правильне лікування, настає покращення. І хоча симптоми можуть тривати 7-10 днів, після цього температура має зникнути. Втім, такі ознаки як нежить, кашель та загальна слабкість іноді можуть тривати до трьох тижнів.

До речі, якщо висока температура часто спостерігається при сезонних застудах у дітей, то в дорослих захворювання може протікати і без жару. Та й хворіють дорослі рідше. Якщо діти, особливо раннього віку (до двох років) можуть хворіти на застуду приблизно шість разів на рік, то дорослі, в основному, раз на сезон.

Втім, є чинники, які можуть підвищити частоту простудних захворювань. До таких належать: стрес, поганий сон, відвідування великих колективів, наприклад, дитячого садка, школи, університету, роботи тощо.

Профілактика застуди

Більшість результатів досліджень свідчать про те, що такі заходи як миття рук зменшують ризик зараження або поширення інфекцій верхніх дихальних шляхів. Здоровий сон (для школярів молодших класів – не менше 10 годин, для дорослих – не менше 8 годин), перебування на свіжому повітрі не менше двох годин на день, збалансований раціон, фізична активність – ось деякі основні правила для того аби підготувати організм до зустрічі з потенційними вірусними захворюваннями, що поширюються у великих колективах. Крім того, для підготовки до сезону в колективі можуть бути корисними і такі методи як прийом певних вітамінів та мікроелементів, а також пробіотиків.

Цинк

Дослідження, які проводилися серед дітей, вказують на те, що цей мікроелемент може зменшити річну кількість простудних захворювань в цій групі, а також зменшити необхідність застосування антибіотиків.

Наприклад, в одній з робіт частка дітей шкільного віку, які не застудилися протягом періоду дослідження, вживаючи цинк, становила 33%. Тоді як у контрольній групі вона була лише 14%.

Вітамін D

Дослідження показують, що вітамін D впливає не лише на ріст кісток та здоров'я серцево-судинної системи, а й на імунну функцію.

Тому тим, хто проводить мало часу на свіжому повітрі, або людям, які мешкають у регіонах з коротким світовим днем, чи людям зі смаглявою шкірою, а також дітям у період активного росту, рекомендується приймати спеціальні добавки цього вітаміну.

Природними джерелами вітаміну D є яєчні жовтки, гриби, жирна риба (лосось, консервований тунець), а також яловича печінка.

Овочі

Вживайте достатньо овочів, особливо зелених листових. Це чудове джерело вітамінів, необхідних для здорової імунної системи.

Досліди на мишах показали, що прийом овочів з родини хрестоцвітих, зокрема, капусти та руколи, стимулює імунну систему, підвищуючи кількість специфічних білків.

Крім хрестоцвітих корисними будуть і інші овочі. І чим різноманітнішою буде ваша овочева тарілка, тим краще.

Вітамін С

Насправді немає остаточних та незаперечних доказів, що вживання вітаміну С може зменшити тяжкість або тривалість захворювання, але дослідження показують, що він може допомогти організму в захисті від застуди та грипу. При цьому найвища ефективність вживання цього вітаміну зареєстрована серед людей, які перебувають у стані фізичного стресу. Щодо середньостатистичного пацієнта, то деякі вчені ставлять під сумнів ефективність прийому вітаміну С, але негативних наслідків від його вживання у добових дозах теж не було зафіксовано.

Для дорослих рекомендована добова кількість вітаміну С становить від 65 до 90 міліграмів. Як правило, великий апельсин або одна чашка нарізаної полуниці, червоного перцю або броколі покривають добову потребу у цьому вітаміні.

Пробіотики при застуді

Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики. Так, в один системний огляд, який включав 10 досліджень (34 дитячі та дорослі групи населення з різних країн) показав, що використання пробіотиків зменшило використання антибіотиків.

У одному з двох якісних досліджень, які були включені в системний огляд, до якого увійшли 35 638 дітей віком від трьох до шести років, і які отримували пробіотичний штам Lactobacillus casei DN-114 001, застосування пробіотика призвело до зниження на 0,6 інфекцій верхніх дихальних шляхів на 100 людино-днів. Друге дослідження (36 742 дитини віком від 12 місяців) показало, що застосування штаму Lactobacillus rhamnosus GG знижує частоту інфекцій верхніх дихальних шляхів.

Пробіотики можуть допомогти під час сезону грипу, запобігаючи розмноженню вірусів в організмі, стимулюючи секрецію антитіл, які захищають від респіраторних інфекцій, і підтримуючи здорову імунну систему, а також здоровий мікробіом кишечника.

Специфічні пробіотичні бактерії мають здатність зміцнювати стінки кишечника для захисту від шкідливих бактерій і вірусів. Крім того, деякі штами бактерій здатні знижувати рівень pH у кишечнику, створюючи таким чином менш гостинне середовище для колонізації та розмноження потенційно шкідливих бактерій і вірусів.

Інші, менші, дослідження показують, що, наприклад, L. rhamnosus та B. lactis скорочують тривалість застуди в середньому до 4 днів, на відміну від 6 у групі плацебо. У групі пробіотиків також спостерігалося зменшення тяжкості симптомів застуди на 34%.

Ще одне дослідження свідчить, що вживання пробіотиків на 25% знижує ризик захворіти звичайними зимовими хворобами.

Більше сну, менше цукру та алкоголю

Однією з кращих профілактик застудних захворювань є гарний відпочинок. Цитокіни, які організм виділяє під час сну, допомагають імунній системі боротися з інфекцією. Намагайтеся спати не менше восьми годин на добу. Недолік сну пригнічує імунну функцію і збільшує ризики бактеріальних та вірусних інфекцій. Ті, чий сон коротший або дорівнює семи годинам, при контакті з вірусом мають хоч і незначну (3%), але все ж більшу вірогідність захворіти, ніж ті, хто спить довше.

Обмежте вживання цукру – цукор живить погані бактерії та пригнічує імунну систему протягом п'яти годин після його вживання.

Візьміть за звичку полоскати горло. Причому, звичайна вода показала кращі результати, ніж вода з йодом (але було проведено лише одне дослідження).

Будьте фізично активними. Регулярні заняття спортом чи інша фізична активність запобігають запаленням і хронічним захворюванням. Вони також зменшують рівень стресу та прискорюють циркуляцію білих кров'яних тілець (лейкоцитів), які борються з хворобами.

Відмовтеся від спиртного. Алкоголь може пошкодити такий важливий елемент імунної системи як дендритні клітини.

Зберігайте спокій. Життя в умовах постійно стресу підвищує синтез кортизолу (гормону стресу), що може призводити до різних захворювань та погіршення роботи імунної системи.

Зробіть щеплення від грипу та ковід.

Дотримуйтесь правил особистої гігієни.

Перед тим як поїсти, приготувати їжу чи торкнутися очей, рота чи носа, помийте руки з милом (в ідеалі не менше 20 секунд). Носіть з собою антисептик, використовуйте його не лише для обробки рук, а й для поверхонь спільного користування: дверних ручок, кнопок у ліфті, пультів, клавіатури тощо.

 

Джерела:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3928210/
  2. https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/probiotics-may-be-effective-in-preventing-the-common-cold/
  3. https://www.optibacprobiotics.com/learning-lab/in-depth/general-health/probiotics-can-help-stop-winter-bugs
  4. https://www.healthline.com/health/cold-flu/cold-flu-secrets#Takeaway
  5. https://www.everydayhealth.com/cold-and-flu/probiotics-for-flu-prevention.aspx
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054664/

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 412 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше