ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Важливим аспектом є й стан мікрофлори матері. Після народження імунітет дитини продовжує дозрівати та формуватись під впливом факторів зовнішнього середовища. Визначальну роль мають перші хвилини життя: як саме народився малюк: природнім шляхом, коли він одразу контактує з рідною для нього мікрофлорою мами, чи шляхом кесаревого розтину, коли доводиться стикнутись з чужорідними мікроорганізмами інших людей та лікарняного середовища; коли був прикладений до грудей: в перші 30 хвилин після народження, як має бути згідно із протоколом за умови, що стан матері та дитини це дозволяє, чи набагато пізніше або й взагалі одразу перебував на штучному вигодовуванні.
Всі вказані вище фактори визначають, яка саме мікрофлора заселиться та буде домінувати на шкірі та слизових малюка, особливо в кишечнику. Адже від цього залежать як процеси травлення та засвоєння поживних речовин, синтез багатьох вітамінів, так і формування імунного захисту малюка та подальше дозрівання його імунної системи.
Враховуючи, що несприятливі для формування власної мікрофлори малюка чинники (кесарів розтин, раннє призначення антибіотиків, штучне вигодовування тощо) досить поширені, може повставати питання щодо необхідності призначення пробіотиків для дитини.
Очевидно, що це питання має бути вирішене лікарем, який консультує малюка.
Які ж є форми пробіотиків саме для дітей?
Нас цікавить склад та форма випуску, яка булу б зручною для дитини.
Склад – це біфідобактерії або лактобактерії штамів, деколи інші бактерії, ефективність та безпека яких доведена багатьма дослідженнями.
Крім препаратів з одним штамом, є також комплекси пробіотиків. Що це означає? Як правило, комплекс пробіотиків – це поєднання штамів різних видів бактерій з метою досягти максимальної ефективності при їх прийомі. Комплекс пробіотиків в основному містить поєднання кількох штамів біфідобактерій та лактобактерій.
Отже, пробіотики для дітей раннього віку випускають у вигляді крапель або порошку, який можна давати розчиненим у воді або додати до їжі. Для дітей старшого віку (після 10 років) – капсули або таблетки, за умови, що вони зможуть проковтнути її цілою.
Як правильно приймати пробіотики?
В першу чергу – обов'язково порадитись із лікарем, дотримуватись рекомендацій щодо частоти та тривалості прийому. Частота може становити від 1 до 4-6 разів на добу (залежно від віку та мети призначення); тривалість курсу – 10-30 днів (все залежить від причини, з приводу якої призначено препарат; дотримуйтесь рекомендацій лікаря). Власне тому для досягнення ефекту важливо знати, як правильно приймати пробіотики.
Враховуючи форму випуску, давати розчиненими у воді (не вище 40 °С, ретельно перемішавши), якщо це рідка форма – то за 5-10 хв до прийому їжі, суху форму – за годину до прийому їжі. На практиці часто додають порошок до їжі малюка, в такому разі дивіться, щоб їжа не була гарячою, і відповідно додавати безпосередньо перед вживанням дитиною. Якщо дитина старшого віку (більше 10 років) і може проковтнути повністю капсулу або таблетку, можете запропонувати таку форму. Дотримуйтесь умов зберігання та терміну придатності препарату.
Отже, знаючи, як правильно приймати пробіотики, ви зможете зберегти їх ефективність та допомогти дитині відновити власну мікрофлору.
Література:
- https://aif.ru/health/leksprav/probiotiki_dlya_detey
- FAO/WHO (Food and Agriculture Organization/World Health Organisation). Joint FAO/WHO Expert Consultation on Evaluation of Health and Nutritional Properties of Probiotics in Food Including Powder Milk With Live Lactic Acid Bacteria. – Cordoba, Argentina: 2001.
- Probiotics in infants for prevention of allergic disease and food hypersensitivity (Review) The Cochrane Library. – 2009. – Issue 4.