ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?

Здоровий склад кишкової мікрофлори може зберігатися тільки при здоровому фізіологічному стані організму. Як тільки в організмі відбуваються патологічні зміни, слідом змінюються склад та властивості кишкової мікрофлори, порушуються її локальні та системні функції [2].

 

НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВИМИ ФАКТОРАМИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ДИСБАКТЕРІОЗУ Є:

 1. Антибактеріальна терапія, гормонотерапія, променева терапія, оперативне втручання
 2. Незбалансоване, нерегулярне харчування, різка зміна режиму харчування
 3. Стреси
 4. Гострі інфекційні захворювання шлунково-кишкового тракту
 5. Функціональні порушення моторики кишечника
 6. Порушення біоритмів
 7. Зниження імунного статусу різного генезу [2].

 

Головною ознакою дисбактеріозу кишківника є зміна в кількісному співвідношенні та в складі нормальної мікрофлори кишківника. Це проявляється зменшенням кількості або повним зникнення деяких мікроорганізмів, що складають мікрофлору в нормальних умовах, а також зростанням чисельності умовно-патогенної мікрофлори [3].

Дисбактеріоз кишківника завжди вторинний стан, який розвивається під впливом негативних екзогенних (харчових, ятрогенних, екологічних) або ж ендогенних факторів. Зміна кількісного та якісного складу мікробіоти посилює багато захворювань. Розрив цього «зачарованого кола» необхідний як для успішного лікування хвороби, так і для корекції дисбактеріозу [2].

Мікрофлора шлунково-кишкового тракту реагує на зміни рівнів гормонів стресу. Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси. Відомо, що шлунково-кишковий тракт чутливий до стресу та гормонів стресу, включаючи катехоламіни. Виразки та порушення рухової активності вважалися першими симптомами стресу, які потрібно розпізнати, але подальші дослідження показали, що стрес та гормони, які виробляються при стресі, впливають на мікрофлору та функцію слизової оболонки кишківника в цілому [3,4].

Недавнє дослідження показує, що сильний стрес в дитячому віці може впливати на склад мікробіоти кишківника протягом усього подальшого життя. Можна припустити, що симпатична нейронна активність може давати короткострокові зміни в мікробній колонізації поверхні слизової оболонки [3,4].

Комплекс клітинної різноманітності та велика сукупна бактеріальна популяція складають основу функціонування кишківника. Вироблення гормонів стресу (глюкокортикоїдів), впливає на клітини, які відповідають за захист слизової оболонки, а також на бактерії, які знаходяться на поверхні слизової оболонки та в просвіті кишечника.

 

Існують докази того, що гормони стресу впливають на кишкову мікробіоту.

Зміни, які тягне за собою стрес, можуть вплинути на колонізації бактерій на поверхні клітин та змінити сприйнятливість людини до інфекції. Тривалий стрес може призводити навіть до ентериту. Крім того, деякі дослідження показали, що кишкові бактерії та їх клітинні компоненти шляхом виділення цитокінів, прозапальних клітин, можуть активувати центри мозку, що відповідають за стрес. Більше того, зміни у взаємодіях «людина-бактерія» в травній системі можуть також впливати на поточну нервову активність та стресостійкість [3,4].

Основою лікувального комплексу вважаються функціональне харчування, пробіотики, вітаміни та мікроелементи. Функціональне харчування у дорослих включає пектини та харчові волокна. При бактеріальній ферментації, компоненти гідролізу харчових волокон в товстій кишці сприяють відновленню мікробних асоціацій, колонізаційної резистентності, імунного статусу кишечника, проліферації епітелію, секреції слизу [1].

Згідно з дослідженнями, зв`язок між функціями кишечника, з одного боку, та емоційними й когнітивним процесами, з іншого, забезпечується через двосторонню нейроендокринну регуляцію, імунну активацію та передачу сигналів від кишечника до мозку, а також метаболізму триптофану. Збільшення синтезу триптофану, попередника гормону «щастя» серотоніну, призводить до поліпшення настрою, зниження больових відчуттів, поліпшення сну [4].

 

Джерела:

 1. В.С. Васильєв, А. С. Волосач, В.С. Маланова, С.Б. Позняк, В.М. Циркун, Міністерство охорони здоров'я Республіки Білорусь, Дисбактеріоз кишечника, 2002.
 2. Ардатская М.Д і ін., Дисбиоз (дисбактеріоз) кишечника: сучасний стан проблеми, комплексна діагностика і лікувальна корекція, Експериментальна і клінічна гастроентерологія 2015; 117 (5): 13-50.
 3. Stress at the intestinal surface: catecholamines and mucosa-bacteria interactions Mark Lyte, Cell Tissue Res (2011) 343: 23-32.
 4. Jane A. Foster, Linda Rinaman, John F. Cryan, Stress the gut-brain axis: Regulation by the microbiome, J.A. Foster et al. / Neurobiology of Stress (2017) 1-13.

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ ХВОРОБИ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше