ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

На мікрофлору кишечника впливає не тільки те, що ми їмо та п'ємо, а й багато інших факторів. Наприклад, наскільки ми фізично активні, чи маємо шкідливі звички, як добре спимо, чи вживаємо антибіотики, як часто хворіємо. Значення має навіть те, яким способом ми народились та чим нас годували на початку життя.

Крім того, як свідчать недавні дослідження, на різноманіття кишкової популяції також може впливати і зміна пір року. Втім, так буває не завжди.

Що таке мікробіом та мікрофлора

Мікробіом – це сукупність мікроорганізмів, що співіснують з нами. Це, у першу чергу, бактерії, а також грибки, віруси та найпростіші, які населяють наш кишечник, шкіру та інші частини тіла. Він налічує близько трьох мільйонів генів, більшість яких належить бактеріям. Тільки кишкова мікробіота нараховує близько 100 трильйонів мікробних клітин, що містяться в шлунково-кишковому тракті людини.

Щосекунди ці мікроорганізми роблять свою роботу аби забезпечувати людський організм всім необхідним.

Вчені вважають, що мікробіота містить набагато важливіші метаболічні гени, ніж ті, що наявні в геномі, тобто у ДНК самої людини.

Наприклад, кишкові мікробні спільноти регулюють обмінні процеси, що сприяє не лише засвоєнню поживних речовин, важкостравних вуглеводів та вітамінів, а й переробці різних ліків, пестицидів радіонуклідів тощо.

Крім того, мікробіота забезпечує бар’єр, що захищає господаря від інфекцій шляхом виробництва антимікробних сполук та конкурентного виключення патогенів.

Найпоширеніші кишкові бактерії

Більшість кишкових бактерій належать до грамнегативних бактеріоїдів та грампозитивних фірмікутесів, а також – до бактерій деяких інших типів, таких як актинобактерії, фузобактерії та веррукомікробії.

У свою чергу, наприклад, до фірмікутесів належать ентерококи, лактобактерії, стрептококи та багато інших. Серед відомих представників актинобактерій – біфідобактерії. Назви більшості інших бактерій менш відомі.

Важливіше інше: якщо баланс цих мікроорганізмів порушується та втрачає своє різноманіття, це може стати причиною не лише проблеми з кишково-шлунковим трактом, а й спричинити такі позакишкові патологічні стани як атеросклероз, метаболічний синдром, цукровий діабет та навіть рак.

До чого тут пори року

Історично наші предки дуже залежали від зміни пір року. Це відображалося не лише у споживанні сезонної їжі, а й у способі життя: люди раніше лягали спати взимку та пізніше влітку, багато працювали та проводили час на свіжому повітрі.

Часи змінилися. Сьогодні нам уже не обов'язково чекати літа аби поїсти свіжі овочі та фрукти, або ж лягати спати разом із заходом сонця. Ми стали більше часу проводити в закритих приміщеннях і менше на вулиці.

В результаті, як показують дослідження, мікробіом людей, які дотримуються західних способу життя та дієти, в цілому, не залежить від того, яка пора року за вікном, на відміну від мікробіома тих, хто живе більш історично традиційним способом.

У 2013-2014 роках група вчених досліджувала мікробіоми однієї з останніх народностей в Африці, частина якої все ще дотримується традиційного способу життя, живучи з мисливства та збиральництва.

Мова про народність хадза, яка населяє територію на заході Танзанії. Ці люди живуть невеликими групами і спосіб їх життя протягом року можна поділити на два умовних періоди. Під час так званого "вологого сезону", який триває з листопада по квітень, вони їдять переважно ягоди та мед, тоді як під час сухого сезону (з травня по жовтень) – живуть, переважно, з полювання, вживаючи багато м'яса.

При цьому, в обох сезонах у їх меню залишається споживання бульб, багатих на клітковину, та пагонів баобабу.

У 2017 році вчені опублікували результати свого дослідження. Проаналізувавши зразки калу, вони виявили, що мікрофлора представників народності хадза змінюється в залежності від сезону. При цьому, найбільш різноманітна мікрофлора – під час посушливого періода, коли хадза споживають клітковину, а також більше м'яса та мало солодощів у вигляді меду та ягід. Зокрема, в цей час особливо чисельними стають бактероїди роду Prevotella.

Примітно, що 70,2% бактероїдів зникає в кінці сухого та на початку вологого сезону, але з часом 78% з них з'являються знову при зміні сезонів.

Так само більшість (62%) бактерій відділу Firmicutes зникають між пізньовологим та ранньосухим періодами. Знову ж таки, 76% з них знову виявляються пізніше.

Такої циклічності в зміні мікробіому практично не спостерігається у досліджуваних мешканців США. Ба більше, порівняно з мешканцями західних країн, мікробіом хадза виявився приблизно на 30 % більш різноманітним.

Також, як показало дослідження, мікробіом кишечника аборигенів такий самий різноманітний як і флора деяких людей племені Яномамі у Венесуелі. Люди цієї народності раніше описувалися як власники найрізноманітніших мікробіомів у світі.

Крім народності хадза докази сезонних коливань мікрофлори кишечника також були знайдені серед окремих популяцій Японії та Монголії.

Ще одне дослідження проводилось серед гутеритів – релігійної гілки анабаптистів. Вони мешкають в колоніях – комунальних фермах у північних штатах США та західних провінціях Канади. Важливою характеристикою даного дослідження є спільний побут гутеритів, у тому числі приблизно однаковим є їх раціон. Влітку вони їдять багато сезонних овочів та фруктів, які консервують та заморожують для споживання взимку.

У результаті досліджень вчені помітили, що в літній період в гутеритів зростає кількість бактероїдів, а рівень актинобактерій зменшується.

А що з мікробіомами українців?

Відповідь на це запитання можна дізнатися завдяки праці вітчизняних вчених, яка була опублікована 21 квітня 2020 року.

Саме дослідження проводилось з 19 травня 2017 року по 13 травня 2019 року і в його ході було досліджено зразки 769 суб’єктів.

Дослідження показало, що, по-перше, кишкова флора українців змінюється в залежності від пори року. По-друге, в літніх зразках спостерігається зростання актинобактерій і зменшення бактероїдетів. Останніх було більше взимку та навесні.

Такі результати відрізняються від результатів інших згаданих досліджень, зокрема серед тих же гутеритів. Але, на думку вчених, такі відмінності можуть пояснюватися такими факторами як, наприклад, кліматичні умовами, стиль життя тощо.

Загалом, вчені пояснюють сезонні зрушення у складі кишкової мікробіоти тим, що українське населення є значною мірою сільськогосподарським та має невеликі доходи. Тоді як більшість західних суспільств мають цілорічну доступність свіжих фруктів та овочів зі світового ринку та можуть споживати більшість продукції однорідно протягом усього календарного року.

Однак українські вчені також зазначають, що така однорідність, яка спостерігається в західних країнах, може бути пов’язана з втратою різноманітності мікробіомів, необхідної для підтримки нормального обміну речовин та імунної функції.

Не їжею єдиною

Але сезонні зміни мікробіому людини, на думку вчених, можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й іншими факторами. До таких, зокрема, відносять кліматичні умови та довжину світлового дня.

Так, вчені вважають, що люди, які живуть далеко на північ чи південь від екватора, можуть мати проблеми з кишечником через значне коливання рівня вітаміну D протягом року.

Дослідження підтверджують, що низький склад мікрофлори кишечника у деяких пацієнтів з запальними захворюваннями кишечника корелюється з рівнем вітаміну D у сироватці крові. При цьому, у літній/осінній період в мікробіомі спостерігається зменшення кількості бактеріальних родів та видів, асоційованих із запаленням, таких як Eggerthella lenta , Fusobacterium spp., Bacteroides spp., Collinsella aerofaciens, Helicobacter spp., Rhodococcus spp., Faecalibacterium prausnitzii.

Як допомогти своїм мікробам?

Сучасний спосіб життя, тривале перебування в освітлених та кондиційованих приміщеннях та стандартна дієта цілий рік може збити організм з пантелику.

Тому ось кілька порад, які можуть допомогти підтримати різноманітність кишкових мікроорганізмів.

 • Зважайте на довжину світлового дня. В ідеалі із заходом сонця активність людини має знижуватися. Кишкові мікроби допомагають виробляти або запускати вироблення гормонів, пов'язаних зі сном. Цей зв'язок працює і в іншу сторону. Лише дві недоспані ночі можуть скоротити кількість певних корисних штамів удвічі.
 • Харчування має бути сезонним. Несезонні овочі та фрукти мають менше поживних речовин та більше пестицидів та хімікатів, які прискорюють їх позасезонне дозрівання.
 • Більше проводьте часу на свіжому повітрі. Це піддає організм впливу різних видів бактерій і знижує рівень стресу, що також позитивно впливає на кишкове різноманіття.
 • Підтримуйте свої корисні бактерії клітковиною або готовими пребіотиками, які її заміняють. Наші предки споживали від 50 до 100 грамів клітковини на день. Сьогодні більшість населення, в середньому, вживає лише близько 10-15 грамів.

 

Джерела:

 1. https://www.nature.com/articles/s41598-020-62811-4
 2. https://bmcmicrobiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12866-020-01786-8
 3. https://science.sciencemag.org/content/357/6353/802
 4. https://www.hyperbiotics.com/blogs/recent-articles/how-your-gut-bacteria-change-with-the-seasons
 5. https://www.newscientist.com/article/2145275-eat-a-seasonal-diet-and-your-gut-microbes-may-change-in-sync/amp/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3949691/
 7. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0090731

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 409 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику. Недарма його стан може впливати на весь організм.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше