ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику.

Недарма його стан може впливати на весь організм. Надмірна втома, депресія, неправильна робота щитовидної залози, аутоімунні захворювання – всі вони можуть сигналізувати про дисбаланс, який виник у кишечнику. На проблеми з ним можуть вказувати і такі зовнішні прояви як вугрі, псоріаз, розацеа та екзема. Навіть поява сухості шкіри та зморшок теж може свідчити про негаразди з кишківником.

Своєю чергою, до проблем з кишечником можуть призводити такі фактори як стрес, прийом антибіотиків та неправильне харчування. Якщо, зазвичай, вживання багатих на антиоксиданти фруктів та овочів яскравих кольорів допомагає розщеплювати вільні радикали, які утворюються в результаті обмінних процесів в організмі, то вживання нездорової їжі призводить до браку антиоксидантів. В результаті виникає так званий окислювальний стрес, який сприяє розвитку запалення.

Як кишечник впливає на шкіру?

Якщо у людини здоровий кишечник, вона, зазвичай, не має проблем із шкірою. Але, якщо з кишечником не все гаразд, наприклад, порушений кишковий бар’єр, то кишкові бактерії та їх метаболіти отримують доступ до крові, накопичуються в шкірі та порушують шкірний гомеостаз.

Саме кишкова мікробіота відіграє ключову роль у тому, які саме мікроорганізми переважатимуть у профілі шкіри, а які ні. Наприклад, пропіонова кислота, яка продукується родом бактерій Propionibacterium, має антимікробний ефект проти USA300, найбільш поширеного метицилін-стійкого золотистого стафілокока.

Шлункові мікробіоти та їх метаболіти також здійснюють протизапальний вплив. Це відбувається за рахунок накопичення регуляторних Т-клітин та вироблення коротколанцюгових жирних кислот (в основному, бутирату), які пригнічують процеси запалення.

Якщо з кишечником не все гаразд, можуть виникати різні запальні стани шкіри.

Вугрі та прищі

Приблизно 85% людей віком від 12 до 25 років страждають від вугрів.

Ця недуга вважається восьмим найпоширенішим медичним розладом в світі і особливо поширена вона в західних країнах. Неправильне харчування з великою кількістю вуглеводів сприяє виникненню дисбактеріозу кишечника та порушенню цілісності кишкового бар’єру, що, в свою чергу, може запускати метаболічне запалення, яке і призводить до появи вугрів. І навпаки – ті, хто страждає від прищів, частіше за інших також потерпають від таких проблем як закреп, здуття живота і кислотний рефлюкс.

Ще одним важливим фактором, що викликає появу вугрів, є стрес. У відповідь на нього в кров виділяється головний гормон стресу – кортизол. Він може зв’язуватися з рецепторами шкіри, що призводить до посиленого вироблення шкірного сала та розвитку запалення.

Стрес може спровокувати появу прищів також опосередковано: змушуючи кишкову флору виробляти різні нейромедіатори – серотонін, норадреналін та ацетилхолін. Вони не тільки підвищують кишкову проникність, а й призводять як до кишкового, так і до системного запалення.

До останнього часу лікування вугрів часто зводилось до антибактеріальної терапії. Але така методика може викликати стійкість до антибіотиків та виникнення дисбактеріозу, який і є однією з причин виникнення запальних станів шкіри. Тому як альтернатива антибіотикам сьогодні розглядаються пробіотики. Вони можуть зміцнювати оболонку стінки кишечника та пригнічувати ріст патогенних мікроорганізмів.

Атопічний дерматит

Від цього поширеного хронічного дерматозу потерпають близько 15-30% дітей та 2-10% дорослих.

За однією з теорій, до виникнення атопічного дерматиту, окрім генетичної схильності, головним чином призводить те ж саме неправильне харчування.

Низький вміст клітковини та високий відсоток жиру змінює мікробіом кишечника. Це призводить до недостатнього вироблення імуномодулюючих метаболітів, особливо коротколанцюгових жирних кислот, які відомі своїми протизапальними властивостями та впливом на цілісність епітеліального бар'єру.

Псоріаз

Псоріаз – захворювання шкіри, яке, зазвичай, проявляється як періодичні епізоди появи добре відмежованих лускатих еритематозних бляшок.

До розвитку хвороби призводять спадковість та певні фактори навколишнього середовища.

Наприклад, псоріаз діагностується у 7-11% пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника. Такий зв'язок може пояснюватися впливом клітин Th17 та їх цитокінами, які відіграють основну роль у розвитку псоріазу та одночасно мають відношення до патофізіології запалення шлунково-кишкового тракту.

Вплив ультрафіолету та старіння

РН шкіри з віком підвищується. Це робить її більш сухою і дозволяє рости більшій кількості «поганих» бактерій.

Одним з провідних факторів старіння шкіри є ультрафіолетове (УФ) випромінювання. Воно погіршує здатність шкіри боротися із вільними радикалами, які є природними побічними продуктами наших обмінних процесів. Це спричиняє в’ялість шкіри, її сухість та пігментацію.

В одному з досліджень було визначено, що мікробіом кишечника допомагає відновити шкіру після згубного впливу ультрафіолету. Зокрема, позитивний вплив на шкірний гомеостаз приписується Lactobacillus johnsonii. У дослідженні на мишах цей мікроорганізм сприяв захисту від контактної гіперчутливості, спричиненої УФ.

В іншому, корейському, дослідженні, пероральне введення Lactobacillus plantarum HY7714, запобігало УФ-індукованому фотостарінню у мишей. Аналогічні результати показало і дослідження на людях. У 110 корейців середнього віку, які протягом 12 тижнів приймали цей пробіотик, спостерігалось поліпшення еластичності шкіри та покращення її зволоженості. Інше дослідження продемонструвало, що Lactobacillus sakei LTA здатний зупиняти старіння шкіри, спричинене УФ-дією, завдяки імуномодулюючому впливу на моноцити.

Вплив конкретних видів пробіотиків на шкіру

Прийом пробіотиків підтримує здоров'я кишечника та усуває дисбактеріоз завдяки здатності підвищувати рівень корисних бактерій та пригніченню патогенних, наприклад, Propionibacterium acnes, які провокують появу вугрів.

Крім того, вони можуть зменшувати системне запалення (зменшують вивільнення прозапальних цитокінів та збільшують вивільнення протизапальних цитокінів), що позитивно відображається на стані шкіри: зменшує її запалення та кількість вугрів.

Корисні бактерії допомагають боротися з вільними радикалами та роблять шкіру більш зволоженою.

Дослідження на гризунах показали, що введення в раціон окремих бактерій, наприклад, Lactobacillus brevis, пов'язане з кращим загоєнням ран, утворенням більш густого хутра та зменшенням трансепідермальної втрати води. А Lactobacillus reuteri забезпечує покращення бар'єрної функції шкіри. Останнє було підтверджено і в результаті клінічних дослідів на людях. Інше дослідження показало, що Lactobacillus helveticus збільшує експресію кератину та інволюкрину, що може бути ознакою його потенційної зволожуючої користі.

А Lactobacillus acidophilus може сприяти поліпшенню здоров’я кишечника, бореться з запорами та мінімізує негативний вплив антибіотиків.

За даними досліджень, прийом Lactobacillus acidophilus і Lactobacillus bulgaricus зменшує кількість вугрів у 80% пацієнтів.

Чим ще покращити стан кишечника, крім пробіотиків

На стан кишечника та шкіри погано впливає раціон з низьким вмістом клітковини і високим рівнем жиру та цукру. Для підтримки здоров'я кишечника та шкіри рекомендується додавати до свого меню не лише пробіотики, а й більшу кількість овочів, фруктів та цільнозернових страв. Важливе значення для здоров'я кишечника також відіграє належний рівень гідратації. Ось чому важливо випивати в день близько 1,5-2 літрів води.

 

Джерела:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6048199/
  2. https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-how-gut-health-affects-whole-body
  3. https://www.everydayhealth.com/digestive-health/signs-of-unhealthy-gut-and-how-to-fix-it/
  4. https://goop.com/wellness/health/the-good-skin-healthy-gut-guide-to-probiotics/
  5. https://www.healthline.com/health/probiotics-skin-care#The-what
  6. https://www.optibacprobiotics.com/uk/learning-lab/in-depth/general-health/can-probiotics-improve-skin-health
  7. https://www.naturopathica.com.au/gut-hold-key-clear-glowing-skin
  8. https://natren.org.uk/gut-health-affects-skin-health/

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє для дітей

Орієнтовна ціна в аптеках:

159.99 - 332 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє капсули по 230 мг №30

Орієнтовна ціна в аптеках:

176.24 - 321.5 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

237.59 - 409 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ПОКРАЩУЮТЬ СТАН ПРИ КОВІД, А СКЛАД МІКРОБІОТИ ПРОГНОЗУЄ ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ
Вживання пробіотиків може підвищити імунну відповідь при COVID-19, а склад мікробіоти кишечника здатен підказати, яким буде перебіг хвороби
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ ДОПОМАГАЄ У БОРОТЬБІ ЗІ СТАРІННЯМ М'ЯЗІВ
Для підтримання здоров’я скелетних м’язів потрібно тримати у порядку баланс мікрофлори власного кишечника. Особливо – із плином років
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ: БАЛАНС БАКТЕРІЙ ВКРАЙ ВАЖЛИВИЙ
Пробіотики можуть призначатися в якості додаткової терапії при різних захворюваннях печінки
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ЖІНОК – ЧОМУ КОРИСНІ БАКТЕРІЇ ПОТРІБНІ ПРЕКРАСНІЙ СТАТІ
Користь пробіотиків для окремих органів та систем повинна знати кожна жінка
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВПЛИВАЄ ЗМІНА СЕЗОНІВ НА МІКРОФЛОРУ
Сезонні зміни мікробіому людини можуть бути обумовлені не лише раціоном, а й кліматичними умовами та довжиною світлового дня
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ КИШЕЧНИКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ВАЖКІСТЬ ПЕРЕБІГУ COVID-19
Використання потенціалу мікробіома кишечника – напрямок, який дозволить визначити потенційно безпечні та доступні пробіотики для профілактики та лікування ковіду
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПРЕБІОТИКИ ЗМІЦНЮЮТЬ ІМУНІТЕТ ТА ЗАХИЩАЮТЬ ВІД АЛЕРГІЇ
Пребіотики дозволяють підтримувати в нормі баланс кишкової мікробіоти, а також позитивно впливають на імунну функцію
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЧИНЯТЬ СПРИЯТЛИВИЙ МЕТАБОЛІЧНИЙ ЕФЕКТ НА ПАЦІЄНТІВ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ ДРУГОГО ТИПУ
Введення пробіотиків до раціону відіграє позитивну роль у лікуванні діабету другого типу і сприяє змінам метаболічного профілю
Більше
Lactiale

Імунітет

5 ПРИЧИН ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ПРИ АКНЕ
Застосування пробіотиків при акне може сприяти покращенню здоров'я шкіри, а також зменшенню закупорки фолікулів через запалення та токсини
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДГОТУВАТИ ОРГАНІЗМ ДО СЕЗОНУ ЗАСТУДИ?
Ефективними для запобігання інфекціям верхніх дихальних шляхів можуть бути і корисні бактерії – пробіотики
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ВІДНОВИТИ МІКРОБІОМ ШКІРИ ОБЛИЧЧЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОСТБІОТИКІВ
Догляд за шкірою передбачає використання постбіотиків, які обумовлюють позитивний вплив корисних бактерій на шкіру.
Більше
Lactiale

Імунітет

БАКТЕРІЇ КИШЕЧНИКА ЗМІНЮЮТЬСЯ З ВІКОМ І МОЖУТЬ ПРИСКОРИТИ СТАРІННЯ
Зміни кишкових бактерій сприяють процесу старіння і захист нормальних мікробів може допомогти людям вести більш довге і здорове життя
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВИЙ МІКРОБІОМ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПРОСТАТИ
Краще розуміння ролі кишкових бактерій для нашого здоров’я може зробити більш ефективним і лікування раку простати
Більше
Lactiale

Імунітет

РОЛЬ МІКРОФЛОРИ ПРИ ДИСВІТАМІНОЗІ
Деякі дослідження доводять, що на те, чи отримує та засвоює людина достатньо вітамінів, з-поміж інших факторів також може впливати і мікробіом
Більше
Lactiale

Імунітет

ВИКОРИСТАННЯ ПРОБІОТИКІВ ДОПОМАГАЄ ПРИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА
Стали популярними методи лікування подібних недуг за допомогою пробіотиків.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ ПРОЯВИ АЛЕРГІЧНОГО РИНІТУ У ДІТЕЙ ТА ДОРОСЛИХ
Додавання пробіотика в раціон дитини змінює склад мікробіоти її організму
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ЗНИЖУЮТЬ РИЗИК ВИНИКНЕННЯ ДІАБЕТУ
У нещодавньому дослідженні, проведеному у Нідерландах, вчені пов’язали наявність в організмі більш різноманітних кишкових бактерій з меншою інсулінорезистентністю і меншою захворюваністю на діабет 2 типу
Більше
Lactiale

Імунітет

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ ПРИ ПСОРІАЗІ?
Псоріаз – захворювання шкіри, обумовлене генетично, а пробіотики – то корисні мікроби, які населяють наш організм. І останнім часом свідчень того, що пробіотики можуть допомогти і при псоріазі, більшає.
Більше
Lactiale

Імунітет

ПРОБІОТИКИ ЗМЕНШУЮТЬ РИЗИК РОЗВИТКУ ВТОРИННОЇ ІНФЕКЦІЇ У ПАЦІЄНТІВ З COVID-19
Вчені виявили, що пробіотики здатні модулювати імунну відповідь і зменшувати частоту приєднання вторинної інфекції у пацієнтів з COVID-19. Такі висновки були оприлюдненні в березні 2021 року як результат спостережень за хворими в Ухані в лютому-березні 2020 року.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ХАРЧУВАННЯ ВПЛИВАЄ НА СТАН ІМУНІТЕТУ
Якщо в організм потрапляють патогени – шкідливі бактерії, віруси та паразити, саме імунна система першою береться за роботу з їх знешкодження.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОБІОМ І ПРОЦЕС СТАРІННЯ
Кожен з нас має свій мікробіом, тобто свій набір бактерій. При цьому, кількість та склад цих мікроорганізмів нестабільний і може змінюватися під дією низки факторів.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ У ДІТЕЙ
Атопічний дерматит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань шкіри у дітей. За даними ВООЗ, 40% малюків мають дану патологію. І, як стверджують медики, ця цифра буде невпинно зростати.
Більше
Lactiale

Імунітет

НЕ ЇЖТЕ СОБІ НЕРВИ. ЯК ПРОБІОТИКИ ВПЛИВАЮТЬ НА НЕРВОВУ СИСТЕМУ
Ми те, що ми їмо. Давно відомо, що шоколад покращує настрій, а кава допомагає збадьоритися. Втім, новіші дані вказують, що вміст нашого шлунку може мати і більш серйозний вплив на нашу нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІСЬ МОЗОК - МІКРОБІОМ І КИШКІВНИК ЛЮДИНИ
Вплив мікрофлори кишківника на організм людини та функціонування нервової системи вже ні в кого не викликає сумнівів, проте науковці продовжують досліджувати цей напрямок. З якою метою?
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІКОВІ ЗМІНИ МІКРОФЛОРИ ЛЮДИНИ
Значення мікрофлори для організму людини є різностороннім та комплексним – засвоєння поживних речовин, формування імунітету, синтез вітамінів та ферментів, вплив на нервову систему.
Більше
Lactiale

Імунітет

УКРІПЛЮЄМО ІМУНІТЕТ: МІСЦЕ ПРОБІОТИКІВ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ
Незважаючи на рекомендації про дотримання соціальної дистанції, миття рук та проведення масового тестування, пандемія COVID-19 швидко прогресує у всьому світі.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗДОРОВА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА – ЗАПОРУКА МІЦНОГО ІМУНІТЕТУ
Мікрофлора кишківника є індивідуальною та унікальною, недарма її склад можна використовувати для ідентифікації особи, так само, як відбитки пальців або райдужку ока.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ СТАН МІКРОФЛОРИ ПРИ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Проблема зміни мікрофлори слизових цікавить вчених протягом останніх десятиліть, відтоді, як значення власних корисних мікроорганізмів, зокрема для формування імунітету та підтримки здоров’я, стало очевидним.
Більше
Lactiale

Імунітет

КИШЕЧНИК ЯК ГОЛОВНИЙ ОРГАН У ФОРМУВАННІ ІМУНІТЕТУ
Імунна система людини є потужним захистом як від зовнішніх шкідливих факторів, так і від внутрішніх. Імунна система представлена центральними та периферичними органами.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СФОРМУВАТИ МІЦНИЙ ІМУНІТЕТ У ДИТИНИ
Формування імунного захисту малюка починається ще внутрішньоутробно, залежить від стану здоров'я вагітної жінки, перенесених нею до вагітності та під час неї захворювань, харчування, наявності чи відсутності шкідливих звичок, характеру роботи тощо.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ
Що потрібно робити, щоб бути повним сил, з хорошим самопочуттям та в доброму настрої зустрічати кожен день? Відповіді досить прості та очевидні – можливо, саме тому їх так важко деколи втілювати в життя. Бо це не одноразовий захід, а забіг тривалістю з життя.
Більше
Lactiale

Імунітет

ЗОЖ ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
ЗОЖ (здоровий образ/спосіб життя) – поняття, яке останнім часом набуло значного поширення. І маються на увазі не тільки заняття спортом, тобто певна фізична активність  чи здорове харчування (слід розуміти, що це поняття трактується по-різному).
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДЕО НА ТЕМУ "ЯКА РОЛЬ ЖИВИХ БАКТЕРІЙ - ПРОБІОТИКІВ В ПРОФІЛАКТИЦІ ХАРЧОВОЇ АЛЕРГІЇ ТА АТОПІЧНОГО ДЕРМАТИТУ?"
Відео з професором ОЛЕНОЮ НЯНЬКОВСЬКОЮ, професором педіатрії, дієтологом.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА ІМУННА СИСТЕМА
Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини.
Більше
Lactiale

Імунітет

АВІТАМІНОЗ ТА МІКРОФЛОРА - ЧИ ІСНУЄ ЗВ'ЯЗОК?
Мікрофлора кишечника - це важливий метаболічний орган, від якого залежить здоров'я не тільки кишечника, але і всього організму в цілому. Відновлення нормальної мікрофлори кишечника є запорукою відновлення балансу мікроелементів в організмі
Більше
Lactiale

Імунітет

ВІДНОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ПІСЛЯ ГРИПУ
Антибактеріальна терапія викликає кишковий дисбіоз, який може бути причиною секреторної діареї, атрофії, ерозивно-виразкових і геморагічних уражень слизової оболонки кишечника.
Більше
Lactiale

Імунітет

АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ
Однією з найпоширеніших шкірних хвороб у дітей є атопічний дерматит. Одним з факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту є порушення органів шлунково-кишкового тракту, особливо дисбіоз кишечнику.
Більше
Lactiale

Імунітет

МІКРОФЛОРА ТА АЛЕРГІЯ
Часом, дисбактеріоз супроводжується висипаннями на тілі. Вони можуть бути різними за характером, інтенсивністю та локалізацією. Зміни складу мікробіоти шлунково-кишкового тракту призводить до алергізації організму, а також іноді до появи висипу і інших проявів.
Більше
Lactiale

Імунітет

СТРЕС ТА МІКРОФЛОРА
Сам по собі стрес і гормони, які генеруються при стресі, впливають на формування бактеріального середовища в кишечнику. Дослідження показали, що наслідки неврозів призводять до змін кількісного складу живої армії клітин кишечника
Більше
Lactiale

Імунітет

ЯК СТРЕС ВПЛИВАЄ НА МІКРОФЛОРУ КИШЕЧНИКА?
Дослідження, проведені за останні кілька десятиліть, вивчили механізми, за допомогою яких медіатори стресу діють на зміну моторики кишківника, його бар'єрну функцію та запальні процеси
Більше