ЗДОРОВИЙ КИШЕЧНИК – ЗДОРОВА ШКІРА

Науковий редактор Вікторія Родінкова
Приблизно 60-80 % нашої імунної системи формується в кишечнику.
Недарма його стан може впливати на весь організм. Надмірна втома, депресія, неправильна робота щитовидної залози, аутоімунні захворювання – всі вони можуть сигналізувати про дисбаланс, який виник у кишечнику. На проблеми з ним можуть вказувати і такі зовнішні прояви як вугрі, псоріаз, розацеа та екзема. Навіть поява сухості шкіри та зморшок теж може свідчити про негаразди з кишківником.
Своєю чергою, до проблем з кишечником можуть призводити такі фактори як стрес, прийом антибіотиків та неправильне харчування. Якщо, зазвичай, вживання багатих на антиоксиданти фруктів та овочів яскравих кольорів допомагає розщеплювати вільні радикали, які утворюються в результаті обмінних процесів в організмі, то вживання нездорової їжі призводить до браку антиоксидантів. В результаті виникає так званий окислювальний стрес, який сприяє розвитку запалення.
Як кишечник впливає на шкіру?
Якщо у людини здоровий кишечник, вона, зазвичай, не має проблем із шкірою. Але, якщо з кишечником не все гаразд, наприклад, порушений кишковий бар’єр, то кишкові бактерії та їх метаболіти отримують доступ до крові, накопичуються в шкірі та порушують шкірний гомеостаз.
Саме кишкова мікробіота відіграє ключову роль у тому, які саме мікроорганізми переважатимуть у профілі шкіри, а які ні. Наприклад, пропіонова кислота, яка продукується родом бактерій Propionibacterium, має антимікробний ефект проти USA300, найбільш поширеного метицилін-стійкого золотистого стафілокока.
Шлункові мікробіоти та їх метаболіти також здійснюють протизапальний вплив. Це відбувається за рахунок накопичення регуляторних Т-клітин та вироблення коротколанцюгових жирних кислот (в основному, бутирату), які пригнічують процеси запалення.
Якщо з кишечником не все гаразд, можуть виникати різні запальні стани шкіри.
Вугрі та прищі
Приблизно 85% людей віком від 12 до 25 років страждають від вугрів.
Ця недуга вважається восьмим найпоширенішим медичним розладом в світі і особливо поширена вона в західних країнах. Неправильне харчування з великою кількістю вуглеводів сприяє виникненню дисбактеріозу кишечника та порушенню цілісності кишкового бар’єру, що, в свою чергу, може запускати метаболічне запалення, яке і призводить до появи вугрів. І навпаки – ті, хто страждає від прищів, частіше за інших також потерпають від таких проблем як закреп, здуття живота і кислотний рефлюкс.
Ще одним важливим фактором, що викликає появу вугрів, є стрес. У відповідь на нього в кров виділяється головний гормон стресу – кортизол. Він може зв’язуватися з рецепторами шкіри, що призводить до посиленого вироблення шкірного сала та розвитку запалення.
Стрес може спровокувати появу прищів також опосередковано: змушуючи кишкову флору виробляти різні нейромедіатори – серотонін, норадреналін та ацетилхолін. Вони не тільки підвищують кишкову проникність, а й призводять як до кишкового, так і до системного запалення.
До останнього часу лікування вугрів часто зводилось до антибактеріальної терапії. Але така методика може викликати стійкість до антибіотиків та виникнення дисбактеріозу, який і є однією з причин виникнення запальних станів шкіри. Тому як альтернатива антибіотикам сьогодні розглядаються пробіотики. Вони можуть зміцнювати оболонку стінки кишечника та пригнічувати ріст патогенних мікроорганізмів.
Атопічний дерматит
Від цього поширеного хронічного дерматозу потерпають близько 15-30% дітей та 2-10% дорослих.
За однією з теорій, до виникнення атопічного дерматиту, окрім генетичної схильності, головним чином призводить те ж саме неправильне харчування.
Низький вміст клітковини та високий відсоток жиру змінює мікробіом кишечника. Це призводить до недостатнього вироблення імуномодулюючих метаболітів, особливо коротколанцюгових жирних кислот, які відомі своїми протизапальними властивостями та впливом на цілісність епітеліального бар'єру.
Псоріаз
Псоріаз – захворювання шкіри, яке, зазвичай, проявляється як періодичні епізоди появи добре відмежованих лускатих еритематозних бляшок.
До розвитку хвороби призводять спадковість та певні фактори навколишнього середовища.
Наприклад, псоріаз діагностується у 7-11% пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника. Такий зв'язок може пояснюватися впливом клітин Th17 та їх цитокінами, які відіграють основну роль у розвитку псоріазу та одночасно мають відношення до патофізіології запалення шлунково-кишкового тракту.
Вплив ультрафіолету та старіння
РН шкіри з віком підвищується. Це робить її більш сухою і дозволяє рости більшій кількості «поганих» бактерій.
Одним з провідних факторів старіння шкіри є ультрафіолетове (УФ) випромінювання. Воно погіршує здатність шкіри боротися із вільними радикалами, які є природними побічними продуктами наших обмінних процесів. Це спричиняє в’ялість шкіри, її сухість та пігментацію.
В одному з досліджень було визначено, що мікробіом кишечника допомагає відновити шкіру після згубного впливу ультрафіолету. Зокрема, позитивний вплив на шкірний гомеостаз приписується Lactobacillus johnsonii. У дослідженні на мишах цей мікроорганізм сприяв захисту від контактної гіперчутливості, спричиненої УФ.
В іншому, корейському, дослідженні, пероральне введення Lactobacillus plantarum HY7714, запобігало УФ-індукованому фотостарінню у мишей. Аналогічні результати показало і дослідження на людях. У 110 корейців середнього віку, які протягом 12 тижнів приймали цей пробіотик, спостерігалось поліпшення еластичності шкіри та покращення її зволоженості. Інше дослідження продемонструвало, що Lactobacillus sakei LTA здатний зупиняти старіння шкіри, спричинене УФ-дією, завдяки імуномодулюючому впливу на моноцити.
Вплив конкретних видів пробіотиків на шкіру
Прийом пробіотиків підтримує здоров'я кишечника та усуває дисбактеріоз завдяки здатності підвищувати рівень корисних бактерій та пригніченню патогенних, наприклад, Propionibacterium acnes, які провокують появу вугрів.
Крім того, вони можуть зменшувати системне запалення (зменшують вивільнення прозапальних цитокінів та збільшують вивільнення протизапальних цитокінів), що позитивно відображається на стані шкіри: зменшує її запалення та кількість вугрів.
Корисні бактерії допомагають боротися з вільними радикалами та роблять шкіру більш зволоженою.
Дослідження на гризунах показали, що введення в раціон окремих бактерій, наприклад, Lactobacillus brevis, пов'язане з кращим загоєнням ран, утворенням більш густого хутра та зменшенням трансепідермальної втрати води. А Lactobacillus reuteri забезпечує покращення бар'єрної функції шкіри. Останнє було підтверджено і в результаті клінічних дослідів на людях. Інше дослідження показало, що Lactobacillus helveticus збільшує експресію кератину та інволюкрину, що може бути ознакою його потенційної зволожуючої користі.
А Lactobacillus acidophilus може сприяти поліпшенню здоров’я кишечника, бореться з запорами та мінімізує негативний вплив антибіотиків.
За даними досліджень, прийом Lactobacillus acidophilus і Lactobacillus bulgaricus зменшує кількість вугрів у 80% пацієнтів.
Чим ще покращити стан кишечника, крім пробіотиків
На стан кишечника та шкіри погано впливає раціон з низьким вмістом клітковини і високим рівнем жиру та цукру. Для підтримки здоров'я кишечника та шкіри рекомендується додавати до свого меню не лише пробіотики, а й більшу кількість овочів, фруктів та цільнозернових страв. Важливе значення для здоров'я кишечника також відіграє належний рівень гідратації. Ось чому важливо випивати в день близько 1,5-2 літрів води.
Джерела:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6048199/
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-how-gut-health-affects-whole-body
- https://www.everydayhealth.com/digestive-health/signs-of-unhealthy-gut-and-how-to-fix-it/
- https://goop.com/wellness/health/the-good-skin-healthy-gut-guide-to-probiotics/
- https://www.healthline.com/health/probiotics-skin-care#The-what
- https://www.optibacprobiotics.com/uk/learning-lab/in-depth/general-health/can-probiotics-improve-skin-health
- https://www.naturopathica.com.au/gut-hold-key-clear-glowing-skin
- https://natren.org.uk/gut-health-affects-skin-health/