Bacillus clausii

Lactiale

Bacillus clausii: при діареї та для профілактики респіраторних інфекцій у дітей

Продукти Лактіалє, у складі яких присутня Bacillus clausii:

Lactiale
Лактіалє Жерміна

Орієнтовна ціна в аптеках:

236.99 - 318.75 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє Жерміна Форте

Орієнтовна ціна в аптеках:

325.99 - 435 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Прийомом пробіотиків для покращення травлення уже нікого не здивуєш, а як щодо полегшення алергії чи профілактики застуди у дітей?

Усе частіше науковці доходять висновків, що пробіотики можуть позитивно впливати не лише на шлунково-кишковий тракт людини, а й інші органи та організм людини загалом.

Одним із пробіотиків, здатним модулювати імунну відповідь, є Bacillus clausii. Зокрема, його дія досягається за рахунок стимулювання імунної системи шляхом сприяння регуляції Th1 і T (Treg) імунітету та зменшення активності Th2 у суб’єктів з алергією.

Крім того, цей вид пробіотиків, як і решта спороутворюючих Bacillus spp., на відміну від молочнокислих пробіотиків (таких як лактобактерії та біфідобактерії), є надзвичайно стійким до дії кислоти та тепла.

Bacillus clausiі характеризується і деякими унікальними властивостями, включаючи стійкість до жовчі та шлункових кислот, а також здатність рости у високій концентрації солі, прилипати до стінок кишечника, сприяти проліферації епітелію та виживати при транзиті через ШКТ.

Було продемонстровано, що B. clausii стимулює імунітет та пригнічує синтез прозапальних IL-4 у дітей з алергією та рецидивуючими респіраторними інфекціями.

Імунна відповідь організму для захисту від вірусів та бактерій, яка залежить від лімфоцитів Th1 (Th1), не є повністю ефективною, оскільки вона незріла повністю. Тоді як реакція Th2 на антигени переважає і часто посилюється через контакт з алергенами навколишнього середовища, що призводить до ранньої активації алергічних реакцій (алергічні реакції, опосередковані IgE типу I).

Пробіотики здатні викликати антигенну стимуляцію, яка призводить до вивільнення інтерлейкіну (IL) 12 антиген-презентаційними клітинами (APC). Це сприяє дозріванню імунної системи та відповіді Th1. Крім того, бактерії зменшують вироблення IL-4, який безпосередньо регулює розвиток фенотипу Th2 і призводить до збільшення синтезу алергічних антитіл IgE, до еозинофілії та атопії.

Пробіотики мають також протизапальні властивості, які пов’язані зі стимуляцією секреторного синтезу IgA у слизових оболонках та виробленням цитокінів. Крім того, вони стимулюють синтез інтерферону-гамма (IFN-γ) і мають протимікробну активність в результаті виробництва молочної кислоти та природних антибіотичних речовин з потужною противірусною та антибактеріальною активністю.

Пілотні дослідження Bacillus clausiі дозволяють говорити про перспективу застосування цього пробіотика у кількох напрямках.

А за результатами деяких досліджень Bacillus clausiі можна охарактеризувати як дитячий пробіотик.

Профілактика та полегшення застуди

Так, в ході одного з пілотних досліджень, науковці отримали перші попередні докази того, що B. clausii є безпечним, добре переноситься та може вживатися для профілактики та полегшення перебігу застуди у дітей з рецидивуючими респіраторними інфекціями (РРІ).

В цьому дослідженні взяли участь 80 дітей з РРІ віком 3-6 років, які відвідували дитсадки. Половина, 40 з них, ‒ отримували B. clausii протягом трьох місяців, решта ‒ увійшли до контрольної групи.

В дослідженні не брали участь діти, які мали первинний або набутий імунодефіцит, гіперчутливість до досліджуваного лікування, попереднє (останні 3 місяці) або супутнє введення препаратів, здатних перешкоджати дослідженню (наприклад, імуномодуляторів, проходили гомеопатичну терапію або вживали системні кортикостероїди принаймні 2 тижні поспіль), використовували протиалергічні препарати (зокрема, місцеві кортикостероїди, антилейкотрієни, кромони) на момент дослідження, мали рак або вроджені вади розвитку дихальних шляхів. Але у дослідженні взяли участь діти з атопією.

В результаті, у дітей, які приймали B. clausii, тривалість застуди скоротилась, в середньому, до 11,7 доби, тоді як діти з контрольної групи хворіли, в середньому, 14,5 діб.

Кількість самих РРІ в обох групах різнилася несуттєво, хоча і була меншою у групі пробіотиків: 3,2 проти 3,9.

Цей ефект спостерігався також у дітей з алергією, які, зазвичай, хворіють частіше та мають важчий перебіг респіраторних інфекцій.

Хоча сама кількість випадків захворювання, знову ж таки, практично не відрізнялась, малюки з алергією, які приймали пробіотик, хворіли в середньому 13,4 дні, тоді як діти в контрольній групі ‒ 15,4.

Ці результати можуть мати значний подальший вплив на лікування респіраторних інфекцій. Адже останніми роками, після збільшення частоти резистентності до антибіотиків, інтерес до профілактичного лікування значно посилився.

Поліноз

Тритижневе пілотне дослідження, яке проводилось в сезон пилкування та в якому взяли участь 20 дітей з алергією (середній вік 13,4 років) показало значне покращення симптомів в групі дітей, які приймали B. clausii.

Порівняно з контрольною групою (10 дітей, які не приймали пробіотик), у групі B. clausii спостерігалось значне покращення загальних симптомів з боку носа та зменшення рівня назальних еозинофілів. Крім того, діти, які отримували B. clausii, змогли скоротити вживання антигістамінних препаратів до 8 днів, тоді як діти в контрольній групі вживали антигістаміни, в середньому, 11 днів.

Позитивний ефект при діареї, гастриті та виразці шлунку

Доведено, що Bacillus clausiі ‒ це пробіотик для дітей з діареєю. При вірусній діареї у дітей, а також для усунення негативних наслідків від вживання антибіотиків, наприклад, в Італії його використовують ще з 1960-х років.

Позитивний вплив B. clausii може чинити і на тривалість діареї у дорослих. Перспективне клінічне дослідження, яке проводилось в Індії, продемонструвало скорочення кількості випорожнень, покращення їх консистенції та скорочення тривалості діареї в днях. В дослідженні взяли участь 27 дорослих пацієнтів з гострою діареєю, які вживали капсулу B. clausii перорально двічі на день протягом 10 днів.

Також доведена ефективність B. clausii для зменшення побічних симптомів, спричинених лікуванням (кларитроміцин, амоксицилін та рабепразол) інфекції H. pylori, яка, як вважається, може призводити до гастриту та виразки шлунку.

Подвійне сліпе, рандомізоване, плацебо-контрольоване дослідження, в якому брали участь 120 безсимптомних H. pylori-позитивних дорослих, показало, що хоча ці пробіотики і не впливали на швидкість викорінення інфекції, їх вживання зменшило ризик діареї, а прояви нудоти зменшилися наполовину.

Ротавірус

Ротавірус є основною причиною AGE-асоційованої смертності у дітей віком до 5 років. Наприклад, у 2016 році він призвів до понад 258 мільйонів епізодів діареї, приблизно 1,5 мільйона госпіталізацій та 128 500 смертей дітей до 5 років у всьому світі.

Дослідження свідчать, що B. clausii має здатність захищати ентероцити від індукованого ротавірусом зниження опору клітин, що є важливим для підтримання ефективної бар'єрної функції слизової оболонки.

Такі механізми, ймовірно, сприяють спостережуваним захисним ефектам B. clausii зі зменшення розмноження вірусу та активізації смерті заражених ротавірусом ентероцитів.

Також є дані, що штами B. clausii виділяють антимікробні речовини, активні щодо патогенів золотистого стафілокока, Enterococcus faecium та Clostridium difficile. Крім того, вважається, що B. clausii здатний виробляти різні вітаміни, зокрема, вітаміни групи В.

Особливості застосування і побічна дія

Пробіотики Bacillus clausiі добре зберігаються за кімнатної температури, тобто їх не потрібно ставити в холодильник.

Препарат є стійким до дії загальновживаних антибіотиків і демонструє внутрішню стійкість до пеніцилінів, цефалоспоринів, аміноглікозидів та макролідів. Він виявляє набуту стійкість до тетрацикліну та левоміцетину та стійкість до рифампіну завдяки хромосомній мутації. Також повідомлялося про резистентність до лінкоміцину, ізоніазиду, циклосерину та налідиксової кислоти.

Але як і ряд інших пробіотиків, вживання Bacillus clausiі може нести певні ризики для пацієнтів з ослабленим імунітетом. Сумнівним може бути і його вживанням пацієнтами з хронічними хворобами.

Це може пояснюватися ймовірною здатністю Bacillus clausiі переходити з кишечника в кров і викликати сепсис.

В будь-якому випадку, перед вживанням пробіотиків потрібно проконсультуватися з лікарем.

 

Джерела:

  1. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bacillus_clausii
  2. https://health-ua.com/article/4311-Bacillus-clausiiprobiotik-vybora-dlya-lecheniya-diarei
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1936284/
  4. https://www.microbiologyresearch.org/content/journal/acmi/10.1099/acmi.0.000097?crawler=true
  5. https://www.nature.com/articles/s41598-020-69533-7
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6937992/
  7. https://www.drugs.com/npp/bacillus-clausii.html

Читайте також:

Lactiale

Enterococcus faecium
Пробіотик, якому не шкодить прийом антибіотиків
Більше