Bifidobacterium animalis

Lactiale

Bifidobacterium animalis – при діареї у дітей та ожирінні у дорослих

Bifidobacterium animalis – це паличкоподібна грампозитивна бактерія. Вона, зазвичай, населяє товстий кишечник ссавців: котів, корів, людей. Вперше цю бактерію виявив Генрі Тіссьє в 1900 році з калу грудного немовляти. Втім, вивчення бактерії розпочалися лише через 50 років після цього на фоні зростаючого інтересу до пробіотиків.

 

Bifidobacterium animalis розмножується шляхом поділу материнської клітини і піддається молочнокислому бродінню. Під час нього шести-вуглецеві цукри, наприклад, глюкоза перетворюються на клітинну енергію та лактат. Для цього процесу не потрібен кисень.

Ця бактерія також відзначається стійкістю до кислотного та окисного стресу. Відтак, штами цих видів ідеально придатні для застосування у кисломолочних продуктах.

Але також корисні вони й для людини.

В ході досліджень виявилось, що одні штами Bifidobacterium animalis можуть відігравати значну роль у процесах імунної модуляції та посилення бар’єрної функції кишечника. Інші – прискорювати перистальтику та полегшувати симптоми при синдромі роздратованого кишечника та усувати закрепи.

Сьогодні існують дані, що Bifidobacterium animalis захищає клітини кишечника від реакції, пов’язаної із запаленням, спричиненим кишковою паличкою, та частково зменшує налипання патогенних бактерій до його стінок.

Для здоров'я кишечника у дітей

B. animalis (головним чином, підвид B. animalis lactis) є важливим компонентом здорової флори кишечника. Бактерія може сприяти нормалізації мікрофлори шлунково-кишкового тракту. Особливо – у дітей.

За даними досліджень, додавання цього пробіотика до дитячої суміші зменшувало тривалість та частоту діареї у немовлят. Пробіотик, у комплексі із Streptococcus thermophilus, також скорочував тривалість гострої діареї, пов’язаної із вживанням антибіотиків, у дітей з ротавірусною інфекцією.

На захисті від H. pylori

У 47 пацієнтів, за якими проводилось спостереження, вживання B. animalis spp. lactis та інуліну суттєво зменшило побічні ефекти, спричинені лікуванням від Helicobacter pylori. А також одночасно збільшило швидкість усунення цієї патогенної бактерії зі шлунку. Адже H. pylori небезпечна тим, що викликає виразку.

При проблемах з надмірною вагою

Також Bifidobacterium animalis може зменшити вміст жиру в організмі та запобігти розвитку ожиріння.

Так, в ході одного з досліджень, яке проводилось в 2016-2017 роках, 135 людей з ожирінням щодня протягом трьох місяців споживали Bifidobacterium animalis (штами B. animalis spp. lactis CECT 8145 (Ba8145) та його теплоубиту форму (hk Ba8145)) або плацебо.

В результаті, люди, які вживали пробіотик Ba8145, достовірно зменшили окружність талії та вагу.

Автори дослідження роблять висновки, що пробіотик Ba8145 може використовуватися як додатковий засіб для лікуванні ожиріння.

Крім того, це дослідження також показало здатність штаму hk Ba8145 до зниження рівнів HOMA-IR - маркера інсулінорезистентності. Це є важливим з огляду на те, що ожиріння підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, гіпертонії, діабету 2 типу та збільшує ризик порушення толерантності до глюкози.

При закрепах

Проковтування свіжого сиру, збагаченого B. animalis spp. Lactis, показало сприятливий вплив на симптоми закрепу у жінок та збільшило кількість біфідобактерій у кишечнику.

Результати подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження, в якому взяло участь 1248 людей, свідчать, що 4-тижневий прийом пробіотичного штаму  Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12 покращує здоров’я органів шлунково-кишкового тракту та може зменшувати закрепи.

При пародонтозі

Досліди на щурах показали, що місцеве використання штаму B. lactis HN019 сприяє захисному ефекту від втрати альвеолярної кісткової тканини, змінюючи імунозапальні та мікробіологічні параметри тканин ясен.

Деякі інші дослідження показали, що B. lactis, який є підвидом Bifidobacterium animalis, змінює колонізацію каріогенних бактерій та запобігає карієсу, а також зменшує відкладення зубного нальоту та покращує стан ясен.

Побічна дія

Як правило, пробіотики переносяться добре, а негативні наслідки від їх прийому є рідкісними або незначними. В більшості випадків побічна дія зводиться до змін у роботі ШКТ. При цьому, найчастіше спостерігається підвищене газоутворення. Інколи присутній незначний висип.

Втім, є рідкісні групи людей, яким краще утриматися від вживання пробіотиків, в тому числі – і Bifidobacterium animalis.

В зоні ризику – люди з таким рідкісним захворюванням як дефіцит антагоніста рецептора інтерлейкіну 10. Це – генетичне захворювання, зумовлене мутацією гену, відповідального за боротьбу з запальними процесами. Воно призводить до важкого запалення шкіри і кісток у дітей. Іноді страждають і інші органи.

Дослідження вказують, що у мишей з дефіцитом інтерлейкіну-10 Bifidobacterium animalis викликає обширний дуоденіт та легке запалення товстої кишки.

Це може свідчити про потенційну патогенну роль цього виду бактерій при потраплянні у певне, сприйнятливе для патогенезу, середовище.

Джерела:

  1. https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Bifidobacterium_animalis
  2. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/bifidobacterium-animalis
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2764742/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3346482/
  5. https://www.nature.com/articles/s41366-018-0220-0
  6. https://academic.oup.com/femsle/article/274/2/316/723949
  7. https://doi.org/10.1111/j.1574-6968.2007.00854.x
  8. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/19490976.2018.1460014
  9. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/effect-of-the-probiotic-strain-bifidobacterium-animalis-subsp-lactis-bb12-on-defecation-frequency-in-healthy-subjects-with-low-defecation-frequency-and-abdominal-discomfort-a-randomised-doubleblind-placebocontrolled-parallelgroup-trial/C5AE26FCBEEE3F687E4A3793B3AF757D
  10. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5836415
  11. https://selfhacked.com/blog/b-animalis/
  12. https://med-expert.com.ua/journals/ua/osoblivosti-mikrobioti-kishechnika-novonarodzhenoi-ditini-ta-korekcija-ii-porushen/
  13. https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/UA/info/19/Дефіцит-Антагоніста-Рецептора-Інтерлейкіну-1-(DIRA)

 

Читайте також:

Lactiale

Bifidobacterium longum
Сприяє пригніченню росту шкідливих бактерій, знижує частоту виникнення закрепів та попереджує розвиток діареї.
Більше
Lactiale

Bifidobacterium infantis
Бере участь у розщепленні вуглеваодів, зокрема олігосахаридів з материнського молока у дітей, а у дорослих з рослинних олігосахаридів.
Більше