Bifidobacterium bifidum

Bifidobacterium bifidum – пробіотик з потужним потенціалом.
Bifidobacterium bifidum – один з 32 відомих сьогодні видів біфідобактерій та одна з найпоширеніших пробіотичних бактерій, яка зустрічається в організмі ссавців, зокрема і людини.
Ці грампозитивні, нерухливі анаеробні мікроорганізми, що не утворюють спор, мають здатність виробляти природні антибіотичні речовини, які вбивають некорисні для людини бактерії. Але при цьому сам пробіотик B. bifidum надзвичайно чутливий до дії інших – фармацевтичних антибіотиків.
Вперше вид B. bifidum був виділений у 1899 році з калу немовляти, якого годували грудьми. Однак через морфологічні та фізіологічні особливості ці бактерії спочатку були віднесені до роду Lactobacillus і тільки у 1974 році вони були визнані окремим родом. Пізніше з'явилась назва Bacillus bifidus.
Ці бактерії мають паличкоподібну форму, а більшість популяції B. bifidum людини знаходиться у її товстій кишці, частіше – у її нижньому відділі; у грудному молоці та часто – у піхві.
До слова, B. bifidum безпосередньо конкурує із патогенними кандидою та дріжджами у людському тілі. Відтак, кандидозні статеві інфекції, зазвичай, пов’язані з низькими концентраціями B. bifidum у кишечнику пацієнта.
Втім, в ідеалі біфідобактерії вважаються домінуючими. З цієї причини вони є ключовим складником мікробіоти кишечника людини. Особливо – протягом перших одного-двох років після народження. Значна частка популяції біфідобактерій в кишечнику немовлят належить саме до Bifidobacterium bifidum.
Але така картина часто характерна тільки при грудному вигодовуванні дитини. І хоча в грудному молоці головною мікробною флорою є лактобактерії (їх до 67 %, тоді як біфідобактерій лише 25 %), у фекальних зразках немовлят, які знаходяться на грудному вигодовуванні, переважають саме біфідобактерії. Їх частка в кишковому тракті при цьому складає понад 80% від усієї природної мікробіоти. Поряд з B. bifidum тут також, зазвичай, виявляють B. breve, B. infantis та B. longum. Тоді як немовлята, яких годують сумішю, мають складну екосистему, що складається здебільшого з колиформних бактерій та бактероїдів кишкової палички, зі значно нижчою поширеністю Bifidobacterium spp.
Отже, у інтересах батьків добиватись, щоб у кишечнику немовляти переважали саме біфідобактерії. Адже початкова колонізація ними відіграє важливу роль для здоров'я. Вона впливає на подальший гомеостаз людини під час розвитку травної та імунної систем.
З віком концентрація Bifidobacterium bifidum зменшується. У міру того як це відбувається, збільшується кількість інших бактерій кишечника, наприклад, лактобактерій, ентерококів, ентеробактерій та клостридій. Переважання патогенної мікрофлори збільшує ризик розвитку раку у дорослих людей і перешкоджає ефективній роботі печінки.
Де знайти пробіотик з Bifidobacterium bifidum
Один з способів відновити нормальну бактеріальну флору в кишечнику – це прийом пробіотиків, зокрема тих, що містять, наприклад, Lactobacillus acidophilus та Bifidobacterium bifidum. Але при цьому пробіотик має містити мінімум два мільярди ОЕ (колонієутворюючі одиниці) цих бактерій.
Крім аптечних пробіотиків є низка продуктів харчування, багатих на B. bifidum. Правда, більшість людей в пошуках корисних пробіотиків віддають перевагу тільки одному чи двом з них, наприклад, йогурту. Втім, потрібно розуміти, що багато з йогуртів втрачають велику кількості життєздатних мікроорганізмів на момент їх надходження до споживача. Особливо це стосується сильно оброблених йогуртних продуктів та харчів, що мають багато додаткових інгредієнтів та підсолоджувачів.
Вважається, що продуктами, багатими на B. вifidum є:
- йогурт з живими культурами бактерій
- кефір
- пахта
- ферментовані продукти, включаючи кімчі, темпер, місо і соління
- в'ялене м'ясо
- деякі вина
- квашена капуста
- хлібна закваска
- деякі види оцту
Корисні властивості B. bifidum
B. bifidum добре зарекомендували себе і як засіб для відновлення кишкових бактерій після хіміотерапії, при запорі, виразковому коліті, певних видах діареї, кишкових і навіть легеневих інфекціях, а також як пробіотик, що сприяє підтримці гомеостазу піхви.
Але чи не найголовніший успіх пробіотика полягає у його здатності зменшувати прояви симптомів при синдромі подразненого кишечника (СПК). Так, дослідження, яке проводилось в 2011 році і в якому взяло участь 122 людини, показало, що 47% тих, хто отримував пробіотик, через чотири тижні повідомили про значне полегшення симптомів. Тоді як у групі плацебо покращення спостерігалось лише у 11% хворих.
Інше дослідження вказує, що вживання B. bifidum вагітними в майбутньому може зменшити вірогідність розвитку екземи у їх дітей. У ході експерименту 112 жінок з схильністю до цього захворювання отримували пробіотик або плацебо за чотири-вісім тижнів до пологів. Далі діти з групи пробіотику продовжували отримувати одну його таблетку на день протягом півроку. В результаті, екзема розвилась у близько 18 % немовлят, які приймали таблетку B. bifidum. Тоді як в групі плацебо цей показник склав 40%.
Багатообіцяючими можуть бути і інші властивості пробіотику, зокрема штаму Bifidobacterium bifidum CECT 7366. Дослідження на мишах показали, що цей пробіотик може бути ефективний проти патогенної бактерії Helicobacter pylori. Саме вона, як вважається, спричиняє розвиток гастриту та виразки шлунку та дванадцятипалої кишки. Переносниками цієї патогенної бактерії є більше 50% населення. Усім їм рекомендується позбавлятися H. pylori при її виявленні.
Дослідження довели, що названий штам біфідобактерій частково знімає пошкодження шлункових тканин, спричинені збудником, а також знижує патогенність H. pylori.
Ще один штам пробіотика – B. bifidum Bf1 у дослідженні на щурах продемонстрував ефективність проти ентерогеморагічної інфекції, викликаної кишечною паличкою Escherichia coli. Патогенність цієї бактерії призводить до втрати маси тіла та змін стінки кишечника.
Годування щурів B. bifidum Bf1 протягом 7 днів до зараження призвело до більшого споживання ними корму після прийому, збільшення ваги та зниження рівня кишкової палички у фекаліях. Ці результати демонструють, що вживання пробіотика B. bifidum Bf1 може знизити тяжкість зараження кишковою паличкою. Вчені також припускають, що цей штам є хорошим кандидатом для профілактики кишкових інфекцій у людини.
Втім, процес вивчення пробіотика продовжується. Наприклад, штам Bifidobacterium bifidum BGN4, який найчастіше використовується при виготовленні ферментованого молока та молочних заквасок, може покращувати стани при алергії, уже згаданих СПК та екземі, також мати антиканцерогенний та імуномоделюючий вплив на клітини.
За деякими даними, пробіотичні полісахариди, видобуті B. bifidum YIT4007, виявляють й противиразкову активність.
Побічні ефекти
Загалом, B. bifidum безпечний для щоденного вживання більшістю здорових дорослих людей. Хоча часом в результаті прийому пробіотика можуть виникати незначні побічні ефекти, зокрема:
- діарея
- метеоризм
- здуття живота
- судоми
- висипання
- вугрі
Якщо несприятливий ефект порівняно незначний і зберігається не довше 14 днів, то він може бути ознакою того, що пробіотики працюють, змінюючи мікрофлору кишківника.
Втім, якщо симптоми стають справді надокучливими краще проконсультуватися з лікарем, припинити вживати пробіотики чи зменшити їх кількість або перейти на підтримуючу дієту та терапію для печінки, як основного органу, що виводить токсини.
А от людям з ослабленим імунітетом, перед прийомом B. bifidum консультація лікаря є обов'язковою. У вчених є певні занепокоєння, що пробіотичні бактерії можуть занадто швидко рости у людей зі слабкою імунною системою (включаючи пацієнтів з ВІЛ та СНІД та хворих, які проходять хіміотерапію для лікування раку), призводячи до бактеріємії та сепсису.
Високий ризик побічних ефектів при вживанні пробіотичних бактерій мають і люди з синдромом короткої кишки, порушенням роботи серцевих клапанів та недоношені немовлята.
Через брак досліджень іноді рекомендується уникати пробіотиків також вагітним та матерям, що годують, а також літнім людям.
Джерела:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5037818/?fbclid=IwAR18QXrr7biYvGzD7sCkoWU8g8c23oAPMf2SK_PMEWUdxGmtzZ_KsAVMGbY
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4908950/?fbclid=IwAR0XZ-F-8_7Biu9ogb6vUsLxaRe7F-L4Zt-0_O9rQkh32gC0vShGUUhXVoM
- https://probiotics.org/b-bifidum/
- https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/bifidobacterium-bifidum
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4140077/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6920858/
- https://www.clinvest.ru/jour/announcement/view/577#
- https://www.longdom.org/proceedings/prophylactic-effects-of-bifidobacterium-bifidum-strains-of-human-origin-probiotic-feeding-on-escherichia-coli-o157h7-inf-31837.html
- https://aem.asm.org/content/77/4/1335.abstract
- https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bifidobacterium_bifidum