Enterococcus faecium

Lactiale

Enterococcus faecium – пробіотик, якому не шкодить прийом антибіотиків

Enterococcus faecium – молочнокисла бактерія, яка належить до роду ентерококів. Вона заселяє кишечник людини в перші дні життя. І особливо активно цей процес відбувається у немовлят на грудному вигодовуванні.

Крім кишечника, Enterococcus faecium також зустрічається в ротовій порожнині, у піхві жінок та уретрі чоловіків.

Є ця бактерія й у воді, харчових продуктах, а також в організмах тварин, птахів та комах.

 

  • Стійка до нагрівання і життєво важлива

До 80-років минулого століття, ентерококи, зокрема, Е. faecium разом з Е. faecalis, відносили до стрептококів. І лише в середині 80-х між цими видами виявлені відмінності, через які вони стали класифікуватися окремо.

Ентерококи вирізняються своєю здатністю рости в 6,5% суміші хлориду натрію і витримувати нагрівання при 60 °C протягом 30 хвилин.

Але не варто забувати, що Enterococcus faecium – умовно-патогенна бактерія, яка за певних умов може призвести до розвитку інфекційного ураження. Як правило, поки Enterococcus faecium живе в кишечнику, вона абсолютно безпечна. Але при потраплянні у кров чи сечу може стати причиною серйозного інфікування.

З іншого боку, як показують досліди на тваринах, якщо Enterococcus faecium у кишечнику відсутній, це також може призвести до розвитку інфекцій, спричинених іншими бактеріями. Навіть до тих, що можуть мати летальні наслідки.

Адже Enterococcus faecium має здатність виробляти протимікробні сполуки, включаючи бактеріоцини. Така властивість нині вважається пробіотичною ознакою.

Так, бактеріоцин ST5Ha, що продукується E. faecium, проявляє активність проти вірусів простого герпесу HSV-1 та HSV-2.

Окремі штами E. faecium (L50A, NKR-5-3, WHE 81, LM-2), які називаються мультибактеріцидними, здатні продукувати не одну, а кілька антимікробних сполук одночасно. І це є їх додатковою перевагою. Ці особливості корисні у харчовій промисловості, де бактерії застосовуються проти псування продуктів та їх патогенного забруднення різними організмами.

Крім того, здатність до вироблення бактеріоцинів розглядається як перспективна альтернатива в боротьбі з новою антимікробною стійкістю.

В той же час, деякі стійкі до антибіотиків інфекційні штами ентерококів були виявлені і серед E. faecium. Ці штами часто є внутрішньолікарняними, а ризик зараження поза межами медичних закладів вважається вкрай рідкісним.

  • Використання у харчовій промисловості

Бактеріоцини, які виробляє E. faecium, широко застосовуються в харчовій промисловості.

Наприклад, штам RZS C5, присутній в молоці та сирі, може запобігати росту таких патогенних бактерій як L. monocytogenes, золотистий стафілокок та холерний вібріон.

Крім того, ентерококи в сирому коров'ячому, козячому та овечому молоці здатні виживати під час охолодження молока та при температурі пастеризації. Тобто, діють як природні закваски.

Штам E. faecium FAIR-E 198 допомагає виробляти сир «Фета», а штами RZS C5 та DPC 1146 – сир «Чеддер».

Деякі штами (CCM 4231, RZS C13 CTC49 2) використовуються при копченні ковбас та свинини, сприяючи покращенню органолептичних характеристик цих продуктів.

Крім того, Е faecium бере участь у ферментації зелених оливок, сої, сорго та присутній в сироватці, що використовується для виробництва пива.

  • Користь пробіотика для людей

Однією з головних переваг E. faecium є те, що він має унікальну здатність виживати під час травного процесу та розмножуватись у кишечнику. Він сприяє утворенню збалансованого середовища кишечника, конкуруючи за ресурси з шкідливими організмами і таким чином придушуючи їх ріст. Він також конкурує зі шкідливими організмами за місця адгезії – ділянки на поверхні клітин, до яких можуть прикріплюватись інші клітини та молекули.

Деякі штами, такі як E. faecium M74 та E. faecium SF-68, включені як харчові добавки до кількох пробіотичних препаратів. І, як було доведено, є ефективними та безпечними. Вони можуть застосовуватися для полегшення симптомів синдрому подразненого кишечника, покращення обміну речовин, лікування або профілактики діареї, індукованої антибіотиками, а також як профілактика різних функціональних та хронічних кишкових захворювань.

Окремі препарати, які містять E. faecium, завдяки своїй природній стійкості, добре підходять до вживання разом з антибіотиками як для профілактики, так і для усунення діареї, викликаної останніми. Але тут є свої "але". Наприклад, штам SF68 стійкий до стрептоміцину, метициліну, азтреонаму, цефуроксину, міпраміну, тобраміцину. Разом з тим, він чутливий до таких антибіотиків як: ванкоміцин, ампіцилин, пиперацилін, хлорамфенікол, еритроміцин, іміпенем, ципрофлоксацин.

Крім того, деякі ентерококи, зокрема і штами E. faecium, наприклад M74, мають імунномоделюючий ефект, а також позитивно впливають на зниження рівня холестерину у крові.

Два пептиди, вироблені E. faecium DSH20 (35 кДа) та E. faecalis 478, виявляють потужну активність проти VRE (ванкоміцин-резистентних ентерококів), що може забезпечити альтернативну терапію проти стійких до лікарських засобів штамів.

  • Користь пробіотику з E. faecium для тварин

Конкретні штами E. faecium та E. faecalis – єдині ентерококи, що використовуються як пробіотики або кормові добавки.

При цьому, застосування того чи іншого штаму у ветеринарії, як і у інших галузях, дозволяється за умови чутливості до ампіциліну.

Таким чином, наприклад, штам E. faecium NCIMB 11181 та E. faecium DSM 7134 схвалені як кормові добавки для телят та поросят.

Пробіотики E. faecium SF68 використовується для профілактики або лікування діареї у свиней, птиці, худоби та домашніх тварин. Крім того, вважається, що застосування пробіотиків позитивно впливає на ріст та здоров’я сільськогосподарських тварин, зменшує ріст кишкових патогенів, збільшує здатність всмоктування та секреції слизових оболонок товстої кишки та покращує цілісність кишкового бар'єру, а у бройлерів – ще й призводить до зменшення запальних реакцій.

Ентерококи також використовуються як пробіотики для собак на основі їхньої толерантності до жовчі, адгезійної активності, антимікробної активності та їх впливу на високий рівень холестерину та аланінамінотрансферази в сироватці крові.

Більше того, дослідження вказують, що E. faecium має здатність боротися з Salmonella spp., E. coli , Pseudomona spp., Proteus spp. та іншими потенційно патогенними бактеріями, які можуть бути загальними забруднювачами кормів для тварин.

У котів E. faecium може допомогти зменшити частоту діареї та захворюваність на котячий герпесвірус 1 (FHV-1), який є частою причиною респіраторних симптомів та проблем з очима.

Кілька досліджень повідомляли про широкий спектр пригнічення E. faecium водних збудників, включаючи Yersinia ruckeri, Vibrio harveyi, Streptococcus agalactiae та Aeromonas veronii. Деякі дослідження показали ефективність E. faecium, включеного в корм, для поліпшення росту риб та стимулювання імунної відповіді.

  • Побічна дія Enterococcus faecium

Як уже зазначалось, ентерококи – умовно патогенні бактерії. Тому людям з ослабленим імунітетом краще проконсультуватися з лікарем, перш ніж вживати їх у вигляді пробіотику.

Але особливу загрозу ця бактерія несе в стінах лікарень, де інфекція може поширюватися через руки медичних працівників або через забруднення навколишнього середовища. E. faecium може виживати на поверхнях (включаючи медичне обладнання) протягом тижнів.

Вважається, що близько 70% штамів E. faecium в лікарнях США стійкі до ванкоміцину, а 90% ‒ до ампіциліну. Стійкість до антибіотиків E. faecium набувають за допомогою систем переносу генів, таких як кон'югативні та некон'югативні плазміди або транспозони.

Види ентерококів, як правило, стійкі до цефалоспоринів і лише помірно сприйнятливі до пеніциліну G та ампіциліну. Вони вимагають синергічної активності пеніциліну у високих дозах та аміноглікозиду для максимальної бактерицидної дії.

За різними даними, 7-10% бактеремій мають ентерококове походження.

Ентерококи (Enterococcus faecalis , Enterococcus faecium) викликають приблизно 3% інфекцій крові в неонатальних відділеннях в США.

Цей збудник може стати причиною паротиту, сепсису, інфекцій жовчних шляхів, тощо. Хоча куди частіше до подібних наслідків призводить інший представник ентерококових ‒ E. faecalis.

За даними 1990 року, близько 80-90% бактерій, які були виділені у людини, припадали на E. faecalis. Частка Enterococcus faecium складала - 5-10%.

Крім того, інфікуванням, як правило, передує пошкодження цілісності тієї чи іншої тканини людського організму певними маніпуляціями: в процесі застосування різних катетерів, проведення певних маніпуляцій та хірургічних операцій.

Використання венозних катетерів, тривале перебування в лікарні та попереднє застосування антибіотиків є визнаними факторами ризику колонізації цими організмами.

Існують опубліковані рекомендації щодо запобігання розповсюдженню ентерококів, резистентних до ванкоміцину (VRE). Вони включають миття рук, ізоляцію, запобіжні заходи та когортування інфікованих пацієнтів. Навчальні програми з обмеження невибіркового використання антибіотиків ефективно сприяли зменшенню поширення VRE.

 

Джерела:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6085487/
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168160502000478
  3. https://pentec-consulting.eu/enterococcus-faecium-is-it-safe-views-from-taiwan-usa-and-eu/
  4. https://www.longdom.org/proceedings/antimicrobial-activity-and-properties-of-enterococcus-faecium-strains-isolated-from-kefir-16651.html
  5. https://www.healthline.com/health/enterococcus-faecalis
  6. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/enterococcus-faecium
  7. https://www.science-education.ru/ru/article/view?id=16620
  8. https://www.gastroscan.ru/handbook/118/1782
  9. https://uk.m.wikipedia.org/wiki/Enterococcus_faecium
  10. https://humarian.com/e-faecium-a-common-probiotic-strain/
  11. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378113502003565
  12. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1439-0396.2005.00615.x

Читайте також:

Lactiale

Streptococcus thermophilus
Забезпечує пригнічення розмноження патогенних мікроорганізмів в кишечнику.
Більше