Lactobacillus gasseri

Lactiale

Lactobacillus gasseri сприяє зменшенню ваги, профілактиці вірусних та гінекологічних захворювань

Lactobacillus gasseri – вид молочнокислих бактерій, який був виділений у 1980 році Франсуа Гассером. Ці мікроорганізми здатні виробляти бактеріоцин лактоліцин та присутні у грудному молоці, кишечнику та у здоровій вагінальній флорі.

Вважається, що бактерії Lactobacillus gasseri здатні пригнічувати патогенні мікроорганізми і таким чином покращувати травлення та імунну функцію організму.

Також до переваг цього виду відносять профілактику бактеріального вагінозу у жінок, виразкової хвороби, полегшення симптомів при синдромі роздратованого кишечника, сприяння зменшенню маси тіла тощо.

Сприяє втраті ваги

Результати досліджень на тваринах говорять про те, що Lactobacillus gasseri може сприяти зниженню маси тіла та її підтриманні на нормальному рівні.

Крім того, у мишей з цукровим діабетом другого типу, яким давали L. gasseri, спостерігалось покращення контролю рівня цукру в крові, зменшення частоти сечовипускання та зниження відчуття надмірних голоду і спраги.

Інші дослідження на тваринах показали, що вживання Lactobacillus gasseri призводить не лише до зменшення рівня ожиріння, а й стримує приріст ваги навіть за умови харчування висококалорійними продуктами.

Аналогічних висновків дійшли у 2013 році і вчені, які досліджували вплив цього пробіотика на здоров’я людини. За їх результатами, опублікованими в British Journal of Nutrition, у дорослих з ожирінням, які отримували молоко, збагачене Lactobacillus gasseri (у дослідженні взяли участь 210 добровольців, частина з яких отримали плацебо) спостерігалось зменшення жиру в ділянці живота через 12 тижнів.

Вагінальне здоров’я

Відомо, що штами лактобацил сприяють здоров’ю піхви, пригнічуючи ріст у ній шкідливих бактерій та грибків.

У здорових жінок у вагінальній екосистемі переважають такі види Lactobacillus як Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus iners, Lactobacillus jensenii.

Вони стають основними мешканцями піхви в період статевого дозрівання через вплив естрогенів на вміст глікогену в клітинах вагінального епітелію. Але в період менопаузи рівень естрогену різко зменшується, що призводить до падіння вмісту рівня глікогену у вагінальному епітелії та, як наслідок, ‒ до виснаження лактобактерій з подальшим підвищенням вагінального рН. Адже за відсутності бактерій глюкоза вже не перетворюється на молочну кислоту. Високі значення рН сприяють зростанню умовно-патогенних мікроорганізмів, особливо – колонізації піхви кишковими бактеріями. Тому на різних етапах життя жінки вагінальна мікробіота зазнає значних структурних змін, які тісно пов’язані з рівнем естрогенів в організмі. Але вживання пробіотиків здатне коригувати негативний вплив тих чи інших факторів на стан вагінальної мікрофлори.

Згідно з дослідженням 2015 року, результати якого були опубліковані в BMC Infectious Diseases, Lactobacillus gasseri ефективніше за інші бактерії зменшують ймовірність рецидивів бактеріального вагінозу при їх прийомі у вигляді супозиторій.

З іншого боку, таблетки з Lactobacillus gasseri, як свідчить одне невелике дослідження, що проводилось в Японії, можуть допомогти зменшити менструальний біль у жінок з ендометріозом.

Профілактика захворювань нижніх дихальних шляхів

Дослідження на мишах довели, що бактерії Lactobacillus gasseri можуть використовуватися для профілактики зараження вірусом грипу А у мишей та зменшення розміру адипоцитів.

Також, вчені вважають, що прийом Lactobacillus gasseri може мати противірусну активність, зокрема, ‒ проти респіраторно-синцитіального вірусу (RSV).

Цей РНК-вірус є основним збудником бронхіоліту та пневмонії у дітей. За різними даними, від 66 000 до 239 000 дітей до 5 років помирають щороку через інфекцію нижніх дихальних шляхів, спричинену RSV.

Складний перебіг хвороби також може спостерігатися у людей похилого віку та пацієнтів з ослабленим імунітетом.

Учені доводять, що Lactobacillus gasseri можуть пригнічувати реплікацію RSV та захищали клітини людини та миші від зараження цим вірусом.

А у заражених мишей на четвертий день прийому Lactobacillus gasseri спостерігався суттєво пригнічений титр вірусу в гомогенатах легеневої тканини. Крім того, вживання Lactobacillus gasseri може підвищувати ефективність вакцинації проти вірусу грипу типу A / H1N1, A / H3N2 та B / BX-51B.

Вчені виявили, що титри антитіл HI проти A / H1N1 та B були значно вищими у групі, де пацієнти отримували штам LG2055, порівняно з групою плацебо.

Хвороби кишечника

Lactobacillus gasseri може допомагати і при певних захворюваннях кишечника. Зокрема, як свідчать результати досліджень 2011 року, цей вид чинить протизапальну дію, що може зменшувати вираженість симптомів при виразковому коліті.

А висновки, отримані в ході досліджень 2014 року, вказують на те, що Lactobacillus gasseri підвищує ефективність антибіотиків при лікуванні інфекції Нelicobacter pylori, яка є основною причиною розвитку виразки шлунку. Зокрема, мова іде про те, що поєднання цих препаратів призводить до вищого рівня пригнічення активності Н. pylori, порівняно з пацієнтами, які отримують лише антибіотики.

Так, аналіз скринінгу понад 200 штамів L. gasseri показав, що штам L. gasseri OLL2716 має сильні антикислі властивості. Крім того, він може конкурувати з H. pylori у шарі шлункового слизу людини та пригнічувати розвиток цієї інфекції. Також не виключається, що механізмом пробіотичної дії проти H. pylori може бути кокоїдна конверсія.

Можливі побічні ефекти

Пробіотик Lactobacillus gasseri характеризується як безпечний, а побічні ефекти від його вживання вважаються рідкісними та незначними.

При цьому, більшість побічних явищ проявляється на початку прийому пробіотику, на етапі адаптації. Як правило, найчастіше проявляються такі симптоми як надмірне газоутворення та здуття живота.

Але пацієнти з ослабленою імунною системою, а також ті, які приймають імунодепресанти, перш ніж спробувати будь-які пробіотичні добавки, мають проконсультуватися з лікарем.

 

Джерела:

  1. https://probiotics.org/lactobacillus-gasseri/
  2. https://www.nature.com/articles/s41598-019-39602-7
  3. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-lactobacillus-gasseri-88697
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5812581/
  5. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/probiotic-lactobacillus-gasseri-sbt2055-improves-glucose-tolerance-and-reduces-body-weight-gain-in-rats-by-stimulating-energy-expenditure/21D2830121288966A238491ED07E0E0D
  6. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/lactobacillus-gasseri
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3295086/
  8. https://link.springer.com/article/10.1023/A:1012405821202
  9. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus_gasseri

Читайте також:

Lactiale

Lactobacillus fermentum
Піднімає імунітет, знижує холестерин
Більше
Lactiale

Lactobacillus reuteri
Lactobacillus reuteri – бактерія, здатна виробляти антибіотики
Більше
Lactiale

Lactobacillus brevis
Lactobacillus brevis – для здоров'я органів травлення, зубів та при прийомі антибіотиків
Більше