Lactobacillus helveticus

Lactiale

Знижує рівень тривоги, депресивних станів та гніву, а також нормалізує рівень кортизолу.

Продукти Лактіалє, у складі яких присутня Lactobacillus helveticus:

Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

180.5 - 428 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Lactobacillus helveticus – пробіотик для дорослих та дітей

Lactobacillus helveticus – одна з понад 80 молочнокислих бактерій, що належить до роду Lactobacillus, зокрема – до групи Lactobacillus Delbrueckii.

  • L. helveticus – найкращий пробіотик?

Ця паличкоподібна бактерія зустрічається, переважно, в ферментованих продуктах таких як сир Емменталь та швейцарські сири. Втім, також може бути використана для виготовлення чеддеру, моцарели та пармезану.

Власне, сама назва "helveticus" походить від латинського "Гельвеція", – регіону, який раніше заселяли древні Гельвеції. Сьогодні це територія сучасної Швейцарії.

Одна з головних функцій культури L. helveticus в сирах зводиться до запобігання гіркоти та надання кінцевому виробу горіхового аромату.

Здавалось би, на цьому можна було зупинитися. Але зростаючий масив наукових доказів показує, що штами L. helveticus наділені низкою оздоровчих властивостей і мають ряд пробіотичних ознак. Зокрема, ці бактерії здатні виживати в шлунково-кишковому тракті, можуть пригнічувати потенційні шкідливі бактерії і запобігати шлунково-кишковим інфекціям, модулювати імунні реакції господаря та впливати на склад кишкової мікробіоти. А їх ферментна активність допомагає кращому засвоєнню їжі та зменшує вплив алергенів.

Чи L. helveticus найкращий пробіотик? Відповідь на це питання науковці ще мають дати. Але ті дослідження, результати яких уже оприлюднені, дають підстави називати його одним з найуніверсальніших.

  • Пробіотик для дітей, що покращує навчання

По-перше, L. helveticus підходить для дітей з перших днів життя. Зокрема, його призначають новонародженим, яких годують молочними сумішами. Вживання L. helveticus у таких немовлят покращує стан мікрофлори кишечника, яка страждає через відсутність достатньої кількості лактобактерій.

Крім того, добавки з цією бактерією підійдуть і для старших дітей, а також для усіх, хто постійно опановує нову інформацію. Дослідження демонструють, що застосування L. helveticus покращує сприйняття нових даних та покращує навчання.

  • Для людей літнього віку

Але загалом L. helveticus – це далеко не дитячий пробіотик. Багато переваг цієї бактерії можуть відчути люди літнього віку, особливо ті, хто страждає від таких вікових хвороб як гіпертонія, безсоння, проблеми із засвоєнням кальцію та міцністю кісток.

Наприклад, як свідчать результати досліджень, щоденне споживання L. helveticus. допомагає знизити артеріальний тиск та не призводить до будь-яких негативних наслідків. Це підтверджується дослідженням на 40 добровольцях.

Інше дослідження, яке проводилось серед пацієнтів віком 60–81 років, продемонструвало, що споживання ферментованого L. helveticus молока може поліпшувати сон.

Зокрема, споживання молока з L. helveticus (штам CM4) протягом 3 тижнів здоровими людьми похилого віку призвело до зменшення кількості епізодів неспання та до загального поліпшення якості сну. Ці ефекти було підтверджені анкетуванням та аналізом результатів актиграфії (метод підрахунку рухів під час сну – прим. ред.). Вважається, що цей ефект був обумовлений наявністю трипептиду, продукованого L. helveticus під час зброджування молока.

Ще одне спостереження за літніми пацієнтами від 64 до 74 років, яке проводилось в 2016 році, показало, що в групі, яка щоранку вживала йогурт із пробіотиком L. helveticus, збільшився рівень кальцію в сироватці крові.

А у жінок від 50 до 78 вживання цього пробіотика не лише покращує метаболізм кальцію, а й впливає на зниження рівня паратиреоїдного гормону (ПТГ), який пов'язаний з втратою кісткової маси.

  • Пробіотик для жінок

L. helveticus також впливає на мікробіотичний склад слизової оболонки піхви людини. Лікування L. helveticus KS300 модифікувало вагінальну мікробіоту, викликаючи збільшення кількості Lactobacillaceae та Moraxellaceae та зменшення Pastereullaceae , таким чином протидіючи впливу гриба Candida albicans на ці мікробні популяції.

Також було продемонстровано, що L. helveticus перешкоджає прилипанню збудників хвороб до уро-піхвових поверхонь. Наприклад, L. helveticus KS300, штам, що продукує пероксид водню, який був виділений із піхви людини, пригнічував ріст і знижував життєздатність бактерій, пов’язаних із вагінозом. Крім того, штам KS300 здійснював вплив на кишкову паличку E.coli.

У дослідах на мишах в 2012 році було показано, що L. helveticus HY7801 інгібує викликаний Candida albicans вагініт у мишей потужніше, ніж штами таких молочнокислих бактерій як L. delbrueckii ssp., Bulgaricus HY7901, L. gasseri HY7022 та L. fermentum CS332. Вчені припускають, що L. helveticus може діяти не лише завдяки виробленню пероксиду водню, молочної кислоти або інших протимікробних продуктів, а й завдяки стимулюванню імунітета на системному рівні. Сприятливий вплив L. helveticus на піхву має особливе значення для рецидивуючого вульво-вагінального кандидозу. Особливо того, що, принаймні частково, спричинений розповсюдженням стійких штамів C. albicans, які можуть утворитись під час попереднього тривалого протигрибкового лікування.

  • Пробіотик проти депресії

На цьому список потенційних переваг L. helveticus не вичерпуються.

Попередні результати досліджень показали, що комбінація L. helveticus та Bifidobacterium longum може допомагати зменшувати симптоми тривоги та депресії.

Подвійне сліпе дослідження 2010 року, результати якого були опубліковані у British Journal of Nutrition, демонструє, що комбінація L. helveticus R0052 і B. longum R0175, виявляє анксиолітичну активність у щурів, а також позитивні психологічні ефекти у здорових добровольців", про що свідчить про статистично значуще зниження тривоги, депресії та гніву у учасників досліджень, а також покращення вирішення проблем та зниження рівня кортизолу.

В тому числі, пробіотичний препарат, що містить L. helveticus R0052 та B. longum R0175 (PF), послаблює руйнацію клітин (апоптоз) у лімбічній області (вона бере участь у патофізіології депресії), який може виникнути після інфаркту міокарда. Припускається, що цей ефект обумовлений зменшенням запальних цитокінів, які можуть брати участь в апоптозі.

Введення пробіотику також викликало зниження рівня циркулюючого ІЛ-1β. Ці дані свідчать про те, що види L. helveticus можуть потенційно впливати на вісь кишечника та мозку і, таким чином, впливати на центральну нервову систему.

Існує гіпотеза, що пробіотики можуть виявляти свої протитривожні (анксіолітичні) ефекти, конкуруючи з патогенами. Оскільки шлунково-кишкові інфекції, схоже, впливають на область мозку, яка через блукаючий нерв пов’язує вісцеросенсорну інформацію та настрій. Це, в свою чергу, призводить до змін рівня та функцій нейромедіаторів.

  • Скорочує тривалість застуди

Вживання цього пробіотика також допомагає зменшити середню тривалість захворювань верхніх дихальних шляхів. Принаймні, про це свідчать результати дослідження, в якому брали участь 39 спортсменів.

  • Лікує кишкові інфекції та покращує мікрофлору

Встановлено, що споживання L. helveticus сприяло виробленню бутирату, який допомагає відновити баланс у кишечнику, збільшуючи загальний рівень лактобактерій і одночасно зменшуючи популяцію більш проблемних бактерій, наприклад, ентеробактерій.

За іншими даними, вживання L. helveticus також може бути альтернативою антибіотикам у профілактиці та лікуванні певних шлунково-кишкові інфекцій.

Це особливо важливо зважаючи на поширення резистентності до антибіотиків через зловживання ними та значну частоту випадків інфекційних хвороб, які закінчуються летально.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, інфекційні хвороби є другою провідною причиною смерті після серцево-судинних захворювань та спричиняють близько 26% смертей.

За даними досліджень 2007 року, штам L. helveticus R389, чинить захисну дію проти інфекції Salmonella enteritidis serovar Typhimurium у мишей. Цей пробіотик також може протидіяти Campylobacter jejuni, яка є однією з основних причин ентероколіту у людей.

А штам L. helveticus R0052 у поєднанні з L. rhamnosus призводить до зменшення втрати ваги у дорослих мишей та до збільшення показника виживання новонароджених – у випадку інфікування Citrobacter rodentium. Ця бактерія імітує інфекції, які у людини викликаються ентерогеморагічною кишковою паличкою.

Крім того, окремі молекули, виділені з бактеріальних клітин L. helveticus R0052, наприклад, протеїн S-шару, перешкоджають адгезії E. coli O157: H7 до епітеліальних клітин людини, отриманих із епідермоїдної тканини гортані. Таким чином вони зберігають цілісність та функції епітеліального бар'єру.

  • Протипухлинний ефект

Інші дослідження на мишах дають оптимістичні дані щодо впливу L. helveticus на зниження темпів росту пухлин.

Зокрема, досліди на мишах показали, що штам L. helveticus R389 може спричиняти індукцію клітин, що секретують IgA, як у тонкому кишечнику, так і в бронхах мишей. А введення диких штамів стимулювало імунну систему та призводило до зменшення ракових пухлин сполучної тканини.

В іншому дослідженні на мишах спостерігалася затримка росту раку молочної залози після введення L. helveticus R389 або кефіру, ферментованого тим самим штамом.

Іншими дослідженнями було продемонстровано, що штам L. helveticus MIMLh5, справляє імуномодулюючу дію у ротоглотці.

А штам L. helveticus R0052 ефективно зменшує інвазію двох різних штамів C. jejuni в епітеліальних клітинах T84 раку товстої кишки людини (дослідження 2009 р). Це досягається за рахунок збільшення рівня уже згаданого бутирату. Ці коротколанцюгові жирні кислоти, корисні для гомеостазу кишечника, як припускають науковці, виникають внаслідок перетворення лактату. Бутират визнаний специфічним стимулятором росту епітеліальних клітин товстої кишки і бере участь у посиленні цілісності бар’єру, зменшенні запалення слизової оболонки. Більше того, бутират забезпечує захист від раку прямої кишки шляхом індукції апоптозу, особливо – в пухлинних клітинах.

Крім того, є дані, що L. helveticus також може пригнічувати вироблення ракових клітин печінки, зокрема HepG-2, BGC-823 та HT-29.

  • Інші властивості L. helveticus

Поєднання L. helveticus та S. thermophilus також може допомогти впоратися з двома основними алергенами, що містяться в коров’ячому молоці. Крім того, воно може допомогти людям, які страждають непереносимістю лактози.

Інші дані вказують на потенціал L. helveticus у лікуванні артриту. Зокрема, досліди на мишах показали зменшення вироблення спленоцитів, що може покращити симптоми цієї хвороби.

Крім того, ті ж досліди на мишах свідчать, що L. helveticus може бути ефективним у запобіганні виникненню атопічного дерматиту.

Так, вживання молока, збродженого штамом L. helveticus CM4, зменшило трансепідермальну втрату води та розмір ділянки дерматиту у голих мишей, покращуючи вміст вологи в шкірі. Експерименти на клітинах шкіри (кератиноцитах) людини виявили активацію синтезу профілагріну. Цей білок є попередником філагріну, що забезпечує гідратацію та гнучкість епідермісу.

Такі результати дозволяють припустити, що пероральний прийом збродженої молочної сироватки L. helveticus може бути ефективним у покращенні епідермальної бар’єрної функції та у запобіганні появи атопічного дерматиту.

  • Побічна дія

L. helveticus вважається безпечним, а побічні ефекти від його вживання є рідкісними.

Найкраще вживати L. helveticus у вигляді їжі, яка природно його містить. Якщо ж бажаєте спробувати цю бактерію у вигляді аптечного пробіотика, краще починати з невеликих доз.

Крім того, приймаючи цей пробіотик одночасно з антибіотиками, потрібно мати на увазі, що в такому випадку його ефективність буде нижчою. Тож краще відкласти прийом L. helveticus на період після курсу антибактеріальної терапії.

Прийом L. helveticus одночасно з препаратами, що пригнічують імунну систему, може збільшити ризик побічних реакцій. Відтак, в цьому випадку потрібно проконсультуватися з лікарем.

 

Джерела:

  1. https://probiotics.org/lactobacillus-helveticus/
  2. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus_helveticus
  3. https://www.healthline.com/health/lactobacillus-helveticus
  4. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1271/bbb.90370
  5. https://jcdr.net/article_fulltext.asp?issn=0973-709x&year=2016&volume=10&issue=4&page=LC05&issn=0973-709x&id=7627
  6. https://www.nature.com/articles/1602898
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3500876/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4081610/
  9. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0958694616303624
  10. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2013.00030/full
  11. https://humarian.com/lactobacillus-helveticus/

Читайте також:

Lactiale

Bifidobacterium longum
Сприяє пригніченню росту шкідливих бактерій, знижує частоту виникнення закрепів та попереджує розвиток діареї.
Більше
Lactiale

Lactobacillus rhamnosus GG
Нормалізує мікрофлору кишечника, пригнічує ріст патогенної кишкової мікрофлори, а також посилює імунітет.
Більше
Lactiale

Lactobacillus fermentum
Піднімає імунітет, знижує холестерин
Більше