Lactobacillus reuteri

Lactobacillus reuteri – бактерія, здатна виробляти антибіотики.
Lactobacillus reuteri – паличкоподібна бактерія з роду Lactobacillus, названа так на честь німецького мікробіолога Герхарда Рейтера.
Він відомий тим, що виявив лактобактерії в фекаліях, тонкому кишечнику та дванадцятипалій кишці. Хоча на той час переважала думка, що ці середовища є стерильними.
Крім того, саме Рейтер у 1960 роках помітив, що бактерія, яку виявили на початку 20 сторіччя та класифікували як Lactobacillus fermentum, насправді, має деякі відмінності від інших представників цього виду. Тож він дав їй назву Lactobacillus fermentum biotype II.
І тільки через два десятиліття, у 1982 році, інша група вчених дійшла висновку, що Lactobacillus fermentum biotype II фактично є окремою бактерією, не пов'язаною з видом L. fermentum. Згодом їй дали назву L. reuteri.
- Одна з найпоширеніших бактерій
Lactobacillus reuteri зустрічається в м’ясі та молочних продуктах.
Бактерія також присутня в кишечнику ссавців: гризунів, свиней, овець, а також птахів (курей). Вона є однією з найпоширеніших в кишечнику людини. Але кожному виду ссавців притаманний свій специфічний штам цієї бактерії.
- Природні антибіотики від Lactobacillus reuteri
У людей Lactobacillus reuteri також може зустрічатися в роті, піхві та у шлунку.
У кишечнику ця бактерія продукує ряд антимікробних речовин. Зокрема, реутерин, який може пригнічувати ріст шкідливих бактерій (Salmonella, Pseudomonas, Escherichia, Shigella, Staphylococcus, Proteus, Clostridium), не впливаючи при цьому на хороші.
Є дані, що свідчать про користь L. reuteri проти пневмовірусів, цирковірусів, ротавірусів, вірусу Коксаки та папіломавірусів. Існує припущення, що L. reuteri також полегшує перебіг вірусної інфекції, регулюючи мікробіоту і виділяючи метаболіти, що мають противірусні компоненти.
- Пробіотик від дитячої діареї
Lactobacillus reuteri корисний дітям з діареєю: вживання цієї бактерії суттєво зменшує тривалість симптомів у дитини та зменшує тяжкість захворювання.
Також дослідження показують, що прийом L. reuteri може розглядатися і як профілактика та ефективний засіб при вірусних діареях.
Lactobacillus reuteri може бути корисним і при некротизуючому ентероколіті у недоношених дітей (небезпечне захворювання з високим рівнем смертності). Зокрема, прийом Lactobacillus reuteri такими малюками зменшує ризик виникнення сепсису та скорочує тривалість перебування в лікарні.
- Пробіотик проти колік
Lactobacillus reuteri може бути ефективним і при дитячих коліках. Хоча вчені поки що сперечаються над істинною причиною цього явища, прийом суміші з L. reuteri показав кращу ефективність, ніж спеціально розроблені засоби проти метеоризму.
- Для порожнини рота
Антибіотичні ефекти L. reuteri також корисні для зміцнення здоров'я порожнини рота. Зокрема, пробіотик може бути ефективним при гінгвініті та карієсі.
Як показало одне з досліджень 2006 року, L. reuteri була єдиною пробіотичною бактерією, яка змогла заблокувати ріст Streptococcus mutans. Останній є частою причиною проблем у ротовій порожнині.
При цьому, колонізація рота здійснювалася за допомогою зубних паст, ополіскувачів для ясен, що містять L. reuteri.
- Для імунітету
Люди, які приймають цей пробіотик, хворіють рідше. Це також стосується дітей в дитячих садочках, які частіше за інших стикаються з сезонними захворюваннями.
- При бактеріальному вагініті у жінок
Є припущення, що L. reuteri може також мати протигрибкові властивості. Вона є антагоністом, зупиняє ріст і врешті-решт знищує різні види Candida.
Одне з рандомізованих клінічних досліджень, яке тривало 11 місяців, показало, що капсули, які містять Lactobacillus rhamnosus та Lactobacillus reuteri, мають кращий ефект при бактеріальному вагініті (БВ) ніж інтравагінальний метронідазол (антибіотик).
Також допоміжними при БВ можуть бути і такі пробіотики як Lactobacillus rhamnosus, L. fermentum, L. acidophilus.
- Впливає на синтез гістаміна та імунітет
Кілька штамів L. reuteri здатні перетворювати амінокислоту L-гістидин, харчовий компонент, в біогенний амін гістамін.
Дані дослідження 2011 року вказують на те, що гістамін, отриманий з L. reuteri 6475, пригнічує вироблення фактора некрозу пухлини (ФНП) із стимульованих моноцитів людини.
А інше дослідження (2015 рік) цієї ж групи науковців, що проводилось на мишах, показало, що пероральне введення hdc + L. reuteri може ефективно зупинити запалення кишечника.
Більше того, внутрішньочеревна ін'єкція супернатанту культури L. reuteri 6475 у мишей привела до покращення симптомів коліту.
Ці результати чітко вказують на участь метаболітів L. reuteri , включаючи гістамін, у кишковій імуномодуляції.
- Бере участь у синтезі вітамінів
Існує 13 важливих для людини вітамінів, які наш організм не може синтезувати самостійно.
Кілька штамів L. reuteri, як і багато інших лактобактерій, здатні виробляти різні типи вітамінів, включаючи вітамін В12 (кобаламін) і В9 (фолат). Їх організм людини не може синтезувати сам. Вітамін B12 життєво важливий для виробництва згаданого вище реутерину.
Досліди на мишах (2009 рік) показали, що введення L. reuteri, зокрема, штаму CRL1098, при дієті без вітаміну В12 призводило до зменшення патології у вагітних мишей з нестачею В12, а також у їхніх нащадків.
- Інші властивості Lactobacillus reuteri
Деякі попередні дані свідчать про те, що L. reuteri може боротися зі шкідливим збудником Helicobacter pylori, який є причиною виразки шлунку.
Крім того, цей пробіотик може бути ефективний і при побічних явищах від надмірного прийому антибіотиків. Зокрема, при інфекції C. difficile – формі розростання бактерій у товстій кишці, яку особливо важко лікувати через постійні рецидиви.
Дослідження показали, що деякі штами L. reuteri при змішуванні з гліцерином виробляли більш високий рівень реутерину. І його було достатньо для боротьби з C. difficile. Це призводило до лікування та зменшення вираженості рецидивів.
L. reuteri може допомогти і при проблемах сечовивідних шляхів та нетриманні сечі, яка також може зустрічатися після курсу антибіотиків, особливо – у жінок.
Пробіотики L. rhamnosus GR-1 та L. reuteri RC-14 сприяють полегшенню симптомів нетримання сечі завдяки тому, що можуть досягати піхви через кишковий тракт.
Також L. reuteri може виявитися ефективним при екземі та атопічному дерматиті.
- Особливості застосування та побічна дія
Як уже було зазначено, Lactobacillus reuteri в природньому вигляді міститься в молочних та м'ясних продуктах. Тому, якщо людина з якихось причин не вживає такі харчі, наприклад, у випадку вегетаріанства, цю бактерію можна отримати у вигляді дієтичної добавки. Як правило – у складі симбіотиків, що продаються в аптеках.
Приймаючи капсули, потрібно мати на увазі, що якщо у складі симбіотика містяться живі бактерії, одночасний прийом антибіотиків може знизити їх ефективність
Тому краще приймати будь-які препарати, що містять живі бактерії, принаймні за 2-3 години до або після прийому антибіотиків.
Пробіотики, як правило, переносяться добре. До основних побічних ефектів відносять підвищене газоутворення або здуття живота . Якщо цей ефект зберігається або погіршується, негайно повідомте про це лікаря або фармацевта .
В рідкісних випадках може траплятися алергічна реакція. Ще рідше – бактеріальне інфікування. Але, якщо після прийому пробіотика у вас спостерігається висока температура чи озноб, негайно повідомте про це лікаря.
Джерела:
- https://probiotics.org/l-reuteri/
- https://www.webmd.com/drugs/2/drug-20132/lactobacillus-reuteri-oral/details
- https://probiotics.org/post-antibiotic-issues/
- https://uk.m.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus_reuteri
- https://medi.ru/info/5810/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5917019/
- https://www.uniprot.org/proteomes/UP000001991
- https://pediatrics.aappublications.org/content/141/1/e20171811