Lactococcus lactis ssp. Lactis

Lactiale

Lactococcus lactis – це вид грампозитивних нерухомих бактерій, які не утворюють спор. Останнє означає, що, як правило, ця бактерія не може колонізувати кишково-шлунковий тракт людини.

 

Сотні років Lactococcus lactis використовуються для виробництва сиру та кефіру. До сьогодні вона залишається однією з найважливіших бактерій в молочній промисловості. Все – завдяки своїй здатності виробляти молочну кислоту з лактози ( молочного цукру). Через свої ферментаційні властивості, ця бактерія також добре здатна сквашувати овочі, наприклад, капусту.

Продукти Лактіалє, у складі яких присутня Lactococcus lactis ssp. Lactis:

Lactiale
Лактіалє Мульті

Орієнтовна ціна в аптеках:

180.5 - 428 грн
Ціна в аптеках Детальніше

 

Власне, Lactococcus lactis, вперше виділили саме з рослин. Як вважається, тут вона знаходиться в стані спокою і активується та розмножується лише після споживання рослини жуйними тваринами. Важлива роль Lactococcus lactis для людей полягає у зміцненні імунної системи. Як і всі кисломолочні бактерії (Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus GG), Lactococcus lactis мають властивість інгібувати Тh2-імунну відповідь.
Спочатку Lactococcus lactis причисляли до стрептококів. Та у 1985 році цю бактерію віднесли до роду Lactococcus.
На сьогодні L. lactis поділяється на три підвиди:

  • L. lactis subsp. lactis;
  • L. lactis subsp. cremoris;
  • L. lactis subsp. hordniae.

L. lactis subsp. lactis для сиру

Підвид L. lactis subsp. Lactis, на відміну від іншого підвиду, L. lactis lactis subsp.cremoris, здатен проявляти адаптивну реакцію на стрес. Тобто, ці бактерії
менше піддаються впливу навколишнього середовища. Наприклад, штами L. lactis ssp. lactis можуть рости при 40 ° C, при високолужній pH 9,2, а також у присутності 4% солі NaCl, тоді як L. lactis ssp.cremoris не можуть рости за жодної з цих умов. Застосування L. lactis subsp. lactis у молочній промисловості забезпечує швидке виробництво молочної кислоти та, відповідно, продукування сиру. Тоді як Lactococcus lactis subsp. cremoris більш "повільні". Але, натомість, надають сирам кращих смакових властивостей та використовуються для протидії гірким сполукам та небажаному фруктовому аромату в сирах. Він може виникати внаслідок дії L. lactis ssp. lactis. Тому в заквасочних культурах, як правило, поєднуються обидва підвиди.

Для збереження продуктів

L. lactis ssp. lactis здатен продукувати унікальний, нетоксичний бактеріоцин – нізин. Це єдина антибіотична речовина, якій надано статус “GRAS”. Тобто
її дозволяється застосовувати як харчовий консервант (E234). Також вона належить до класу лантибіотиків – окремого класу поліциклічних антибіотиків білкової природи, синтезованих живими організмами. Нізин – це низькомолекулярний білок. Тому людині легко розділити його на амінокислоти під час травлення. Відтак, нізин не впливає на мікробіоту шлунково-кишкового тракту. Крім того, цей білок активний проти грампозитивних бактерій, а також проти інших неспороутворюючих бактерій, стрептококів, стафілококів, лістерій. Лантибіотики нізин та лактицин 3147, визнано корисними для профілактики дискінезії, маститу, деяких видів хронічних дерматитів, тощо. А один з нещодавно виділених штамів L. lactis subsp. lactis – 194, який було отримано з сирого молока корів в Бурятії, має здатність пригнічувати грампозитивні та грамнегативні патогенні бактерії, а також впливає на гриби родів Aspergillus, Fusarium та Candida. А речовини, виділені штамом L. lactis subsp lactis HV219 пригнічували ріст L.plantarum, Lactobacillus sakei та Lact. salivarius. Інший штам ‒ L. lactis subsp lactis 194 вважається потенційним перспективним біоконсервантом для запобігання грибковому псуванню харчових продуктів та їстівної сировини з пробіотичним ефектом.

Бактерія-транспортер для вакцин

За останній час L. lactis значно розширив сферу свого застосування від харчової промисловості до фабрики мікробних клітин. Фактично, це перший  енетично модифікований організм, який використовується для лікування захворювань людини. L. lactis виступає альтернативою Bacillus subtilis та Lactobacillus plantarum або його грамнегативного аналогу, кишкової палички. Ці бактерії також використовуються для виробництва різних рекомбінантних білків та метаболітів і відіграють особливу роль в системах доставки вакцин, будучи їх транспортером у організм. Адже L. lactis може виживати в суворих умовах шлунково-кишкового тракту, але не колонізує кишечник, як інші штами Lactobacillus. Особливо ефективні ці бактерії для доставки антигенів, що стимулюють імунітет слизової оболонки до збудників дихальних шляхів. Дослідження казують також на певний захист від нереспіраторних збудників, таких як ВІЛ, вірус папіломи людини та малярійний паразит. Вакцинація слизової оболонки рекомбінантними штамами L. lactis, що виділяли слинний сироватковий IgA та IgG, запобігала інфекції глотки стрептококком. Було продемонстровано, що внутрішньошлункове або інтраназальне введення вакцини викликало активацію захисних механізмів імунної системи. Окремі дослідження свідчать, що Lactococcus lactis subsp. lactis (штам MG1363) може бути ефективним і для лікування H. pylori. Досі з цією інфекцією борються шляхом потрійної антибіотикотерапії. Але така методика викликає все більше запитань. Адже має високу вартість та низьку ефективність через розвиток стійкості штамів H. Pylori, що викликає виразку шлунку, до антибіотиків.
Вакцинація проти H. pylori є одним з найефективніших способів боротьби з інфекцією H. pylori, і досліди на мишах продемонструвало певні обнадійливі
результати. Але це питання ще вимагає подальших досліджень.

Антибактеріальний гель

Штам 205 Lасtососсus subsp lactis. lасtis володіє антибактеріальними властивостями. І, як свідчать дані досліджень, може використовуватися в складі гігієнічних засобів для миття рук. Відмічається, що такі засоби мають пролонговану дію протягом дня та чинять антибактеріальну дію на всі організми на поверхні рук.

Стійкість до антибіотиків

Деякі штами Lасtососсus subsp lactis. lасtis, в тому числі, ‒ згаданий HV219, виявляють стійкість до таких антибіотиків як амікацин, цефтазидим, метронідазол, налідиксова кислота, неоміцин, оксацилін, стрептоміцин, сульфафуразол, сульфаметоксазол, сульфонамідам, тетрациклін та тобраміцин.

Побічна дія

В дослідженнях ряду науковців ідеться про те, що Lасtососсus lасtis, в тому числі, Lасtососсus subsp lactis. lасtis, можуть викликати ряд побічних явищ у
людей з ослабленим імунітетом та імунодефіцитами. Лактобактерії різних видів були виділені з інфікованих ран, із клапанів серця при бактеріальному ендокардиті, нефритах, а лактобактерії, що мешкають у ротовій порожнині ‒ можуть призводити до розвитку пародонтозу та карієсу.

Джерела:

  1. https://academic.oup.com/femspd/article/56/3/197/455665
  2. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.longdom.org/open-access/new-probiotic-culture-of-lactococcus-lactis-ssp-lactis- effectiveopportunities-and-prospects-1948-5948-1000299.pdf & ved = 2ahUKEwifwLDEmpjsAhV4AWMBHbc2CqYQFjAJegQICxAB & usg = AOvVaw0D-BaO_IJPn0TM_ZBl4yn9
  3. https://cyberleninka.ru/article/n/issledovanie-vozmozhnosti-primeneniya-lactococcus-lactis-k-205-v-kachestve-antibakterialnogo-komponenta
  4. https://www.elibrary.ru/item.asp?id=42654971
  5. https://www.science-education.ru/ru/article/view?id=18140
  6. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lactococcus_lactis
  7. https://microbialcellfactories.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12934-017-0669-x#Tab1
  8. https://academic.oup.com/femsle/article/171/1/57/580909
  9. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/lactococcus-lactis
  10. https://balanceone.com/blogs/news/lactococcus-lactis
  11. https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2672.2007.03290.x

Читайте також:

Lactiale

Bifidobacterium infantis
Бере участь у розщепленні вуглеваодів, зокрема олігосахаридів з материнського молока у дітей, а у дорослих з рослинних олігосахаридів.
Більше
Lactiale

Lactobacillus acidophilus
Відновлює мікрофлору, допомогає знизити рівень холестерину, полегшує симптоми синдрому подразненого кишечника, сприяє позбавленню зайвої ваги.
Більше
Lactiale

Lactococcus lactis
Бактерія Lactococcus lactis: корисний пробіотик на вістрі сучасних біотехнологій
Більше