Мікрофлора та імунна система

Мікрофлора та імунна система

Шлунково-кишковий тракт (ШКТ) - це травна система органів, яка відповідає за переробку і витяг з їжі поживних речовин, всмоктування їх в кров, і виведення з організму неперетравлених залишків. Крім загальновідомих функцій, кишечник також є важливим елементом імунітету: його робота полягає у впливі на численні антигени (їжа, віруси, бактерії, паразити), розвитку захисної реакції проти хвороботворних мікроорганізмів [3].

Кишечник є найбільшим імунним органом людини: майже 25% слизової становить імунологічно активна тканину [3].

Природний захист шлунково-кишкового тракту складається з імунної системи, епітелію і кишкової мікрофлори, яка потужно бар'єрне дію [3].

Основними завданнями імунної системи кишечника є:

  • захист організму від інтоксикації чужорідними антигенами, які здатні порушити структуру і функції тканин;
  • визначення власних антигенів і формування до них толерантності;
  • вироблення толерантності до антигенів, що не завдає якихось шкоди власних тканин (нормофлора, харчування) [3].

Найбільше значення для організму людини має мікрофлора товстого кишечника (мікробіота), оскільки тут вона найбільш численна і дуже різноманітна. Роль мікрофлори давно перестала обмежуватися лише впливом на травну систему, вона має зв'язок з функціонуванням інших органів і систем. Перш за все - завдяки її здатності продукувати певні хімічні речовини, які, потрапляючи в кров і лімфу, досягають кожного куточку організму [1].

Бактерії нормальної мікробіоти беруть участь в обміні ліпідів, білків, уратів, оксалатів, стероїдних гормонів, холестерину і жовчних кислот. Мікрофлора бере участь в процесах розпаду і продукції важливих органічних субстанцій, які в подальшому впливають на обмінні процеси в організмі [1].

Мікроорганізми нормальної мікрофлори кишечника (E.coli, лактобактерії, біфідобактерії) забезпечують організм людини різними вітамінами (В1, В2, В6, В12, К, нікотинова, пантотенова, фолієва кислоти). Кількість вироблених таким чином вітамінів може забезпечити більшу частину добової потреби організму людини [1].

Населення шлунково-кишкового тракту певними видами мікроорганізмів сприяє утворенню нормального біоценозу.

Здорова мікрофлора кишечника виконує такі функції:

  • захисна функція запобігає колонізації організму хвороботворної і умовно-патогенною мікрофлорою, тим самим підвищуючи стійкість кишкової стінки;
  • ферментпродуцірующая роль кишечника забезпечує функцію гідролізу крохмалю, клітковини, жирів, білків, декон'югацію жовчних кислот;
  • метаболічна функція полягає в синтезі вітамінів В, С, К, а також амінокислот, холестерину, органічних кислот, сечової кислоти, засвоєнні вітаміну D, солей Ca;
  • імуномодулююча функція [3].

Проникненню чужорідних мікроорганізмів у внутрішнє середовище організму перешкоджає слизова оболонка шлунково-кишкового тракту, яка є сильним бар'єром. У цьому процесі головну роль відіграє система місцевого імунітету, що забезпечує дезактивацію вірусних, бактеріальних, харчових та інших антигенів, синтез імуноглобулінів [3].

Якщо виведення токсинів з організму повільне або утруднене з якої-небудь причини, вони можуть осідати в жировій або кістковій тканині, суглобах і внутрішніх органах, що може ускладнювати їх роботу або викликати якесь захворювання. Скупчення токсинів сильно послаблює організм, сповільнюючи виведення отрут, що призводить до старіння тканин [3].

Детоксикаційна функція кишкової мікробіоти полягає в захисті організму від отруєння ендогенними і екзогенними субстратами або метаболітами; інактивації ентерокінази, лужної фосфатази; нейтралізації деяких видів ліків і ксенобіотиків: ацетамінофен, азотовмісні речовини, білірубін, холестерин та ін [1,3].

Кишкова мікрофлора має зв'язок з усіма життєво важливими органами і системами. Цей зв'язок реалізується завдяки здатності мікроорганізмів синтезувати біологічно-активні речовини: коротколанцюгові жирні кислоти, серотонін, допамін, норадреналін, γ-аміномасляна кислота, ацітілхоліна, гістамін і інші. Багато досліджень показали, що у здорових індивідуумів і людей з наявністю захворювання або патологічного стану популяції колонізує мікробів розрізняються [1].

Функції мікробів, які населяють людський організм, тісно перетинаються з функціями пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики, а саме, присутні в них бактерії, є важливими інструментами впливу на здоров'я людини. Пребіотики, в свою чергу, є основою харчування для корисних членів симбіотичного мікробного співтовариства, тобто позитивно впливають на стан здоров'я [2].

Отже, нормальний баланс мікрофлори - це запорука здоров'я і ключ до захисту організму від хвороб.

Джерела:

  1. 1. О. В. Лапшин, М.О. Одинец, Кишечная микрофлора: влияние на здоровье человека, Ліки України, №7–8 (183–184), 2014.
  2. 2. Всемирной Гастроэнтерологической Организации, Пробиотики и пребиотики, Февраль 2017.
  3. 3. Желудочно-кишечный тракт, микрофлора и иммунитет, Ф.Ф. Жвания, Т.С. Лазарева, ЖКТ, Педиатрическая фармакология, Том 6, № 1, 2009.