Бактерії є навіть у ненароджених дітей

Бактерії є навіть у ненароджених дітей

Іспанські вчені довели, що мікроорганізми починають заселяти людський організм ще в утробі матері, повідомляє New Scientist. Результати дослідження Пілар Франціно (Pilar Francino) з університету Валенсії опубліковані в Current Microbiology [3,4].

РАНІШЕ ВВАЖАЛОСЯ, ЩО ДИТИНА В УТРОБІ МАТЕРІ РОЗВИВАЄТЬСЯ В СТЕРИЛЬНИХ УМОВАХ, А ПЕРШІ МІКРООРГАНІЗМИ ПОСЕЛЯЮТЬСЯ В НЬОМУ ПРИ ПОЛОГАХ І ПІСЛЯ НАРОДЖЕННЯ ПІД ВПЛИВОМ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ВСЯ СУКУПНІСТЬ МІКРООРГАНІЗМІВ, ЩО НАСЕЛЯЄ ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ, НАЗИВАЄТЬСЯ МІКРОБІОМ [4].

Перші дані про те, що мікробіом може формуватися у ссавців до народження, з'явилися кілька років тому. Естер Хіменес (Esther Jimenez) з університету Комплутенсе в Мадриді (Complutense University of Madrid) давала вагітним мишам молоко, що містить мічені мікроорганізми. За день до призначеного терміну пологів мишам провели кесарів розтин у стерильних умовах. Потім вчені досліджували меконій (первородний кал) новонароджених мишей і виявили в ньому мічені бактерії. Схожим шляхом пішла група Пілар Франціно, зібравши і заморозивши меконій від 20 новонароджених. Потім учені видалили зовнішні шари зразків, щоб виключити ті мікроорганізми, які потрапили в організм дитини з навколишнього середовища після народження, а залишок досліджували. Вони виявили в меконію ДНК бактерій, які продукують молочну кислоту, таких як Lactobacillus, а також ДНК кишкової палички. Приблизно у половини новонароджених виявилися домінуючими лактобактерії, в той час як в іншої половини переважала кишкова паличка. [2,4]

ВЧЕНІ ПРИПУСКАЮТЬ, ЩО СКЛАД МІКРОБІОМА ВПЛИВАЄ НА ФОРМУВАННЯ ІМУННОЇ СИСТЕМИ НОВОНАРОДЖЕНОГО, А РИЗИКИ ЙОГО ЗАХВОРЮВАНОСТІ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД СПОСОБУ ЖИТТЯ ВАГІТНОЇ ЖІНКИ [1,3].

Тому на склад бактерійних колоній можна впливати за допомогою дієти і спортивних вправ. До того ж, Франціно виявила, що у дітей, мами яких отримали вищу освіту, переважають лактобактерії. У дітей, мами яких не навчалися в університетах, у складі мікробіому домінує кишкова паличка [3,4].

Джерела інформації:

  1.  1.Stout et al (2013) Identification of intracellular bacteria in the basal plate of the human placenta in term and  preterm gestations. Am J Obstet Gynecol. 208(3):226.
  2. 2. «Is meconium from healthy newborns actually sterile?» Esther Jimenez, 2008
  3. 3. Early Development of the Gut Microbiota and Immune Health, M. Pilar Francino, Pathogens. 2014 Sep; 3(3): 769–790.
  4. 4. Born dirty, with a gutful of bacteria, Jessica Hamzelou, NewScientist, 14 April 2012