Запалення кишечнику пов’язали зі змінами в бактеріальній мікрофлорі

Запалення кишечнику пов’язали зі змінами в бактеріальній мікрофлорі

Зміни в складі кишкової мікрофлори, що супроводжують запальну реакцію кишечнику, відбуваються ще до того, як хворий почав приймати відповідні препарати.

У ХХ столітті, особливо в другій його половині, людство постраждало одразу від кількох серйозних захворювань. На думку відразу ж приходять СНІД, синдром Альцгеймера, ожиріння - як найбільш серйозні приклади . Втім, серед захворювань є і менш небезпечні, але все ж дуже неприємні: до них можна віднести, наприклад, запальну хворобу кишечнику (ЗХК ), від якої тільки в США страждають більше 1 млн людей. Як і синдром Альцгеймера, як і СНІД, (ЗХК) перейшла у спадок нашому віку і вчені досі намагаються зрозуміти, через що вона виникає і як її лікувати [4].

ЗХК розділяють на дві головні категорії: виразковий коліт, який вражає відділи товстого кишечника, та хвороба Крона, яка може вражати буквально весь шлунково-кишковий тракт, від порожнини рота до прямої кишки. Симптоми у захворювань схожі: діарея, біль і спазми в животі, втрата ваги, поява кишкових виразок і т. д. Причини виникнення обох захворювань, як уже сказано, до цих пір не цілком зрозумілі і зазвичай описуються загальним формулюванням про «взаємодію між генетичними факторами і факторами зовнішнього середовища». До пори до часу дослідники більше займалися генетичними факторами, але зараз все більше звертаються до факторів на зразок дієти та стану мікрофлори. Але є також один негенетичний фактор, який важко не помітити – кишкова мікрофлора [1,2,3].

Зміни у складі та пропорціях кишкових бактерій можуть бути пов'язані з різними наслідками як для самої травної системи , так і для організму в цілому. ЗХК розвивається при безпосередній участі імунітету, який знаходиться у складних взаєминах з місцевою мікрофлорою. Вчені давно помітили, що при хворобі Крона змінюється і кишкова мікрофлора, однак ніхто не міг сказати, що тут причина, а що - наслідок. Може, зміни в бактеріальному складі провокують імунітет, а може, це запалення змушує мікрофлору міняти свій склад [2,3].

Щоб розібратися в причинах і наслідках , а заодно створити адекватний діагностичний тест для хвороби Крона , Рамник Ксав'єр ( Ramnik Xavier ) з Інституту Броуда ( США ) і близько тридцяти його колег з різних наукових центрів США і Канади порівняли склад мікрофлори у здорових дітей і у дітей з діагностованою хворобою Крона. У дослідженні брали участь більше 650 дітей, у яких брали біопсію з нижніх відділів тонкого кишечника і їх прямої кишки. Знайдені в біопсіях бактерії порівнювалися з бактеріями з фекалій цих же дітей. Важливою особливістю роботи було те , що лише близько 10% дітей вже отримували антибактеріальні препарати для зменшення запалення [3].

Як пишуть дослідники в Cell Host & Microbe , бактеріальний склад у хворих і здорових дітей  відзрізнявся: хворі мали більше потенційно шкідливих Enterobacteriaceae, Pasteurellaceae, Veillonellaceae і Fusobacteriaceae , а ось рівень «хороших» Erysipelotrichales, Bacteroidales і Clostridiales був помітно знижений. З чого автори роботи зробили законний висновок, що дисбаланс в мікрофлорі одним з факторів які відіграють важливу роль в розвитку і перебігу хвороби Крона [3].

Крім того, виявилося, що зміни в мікрофлорі не можна виявити по бактеріях з фекалій, але можна - по біопсії, при чому зовсім не потрібно брати зразки з глибоких відділів кишечника за допомогою колоноскопії, достатньо обмежитися прямою кишкою. Ці дані повинні полегшити діагностику кишкових запалень. Можна сказати , що вчені майже створили готову діагностичну схему: вони показали, де слід шукати ознаки хвороби і як саме можна використовувати мікрофлору для діагнозу [3].

Інше важливе питання, що стосується хвороби Крона, залишилося нез'ясованим: ми як і раніше не знаємо, з чого все починається - чи з запалення, чи з бактеріального дисбалансу. Можливо, щоб відповісти на нього, потрібно врахувати ще й характер харчування людини до захворювання, а в даній роботі цей фактор винесли за дужки [2,3,5].

 

 Література

1. Broad Institute researchers chart microbial ecosystem of Crohn’s disease, Veronica Meade-Kelly, Broad Communications, 2014

2. The Treatment-Naive Microbiome in New-Onset Crohn’s Disease, Dirk Gevers, Subra Kugathasan, Lee A. Denson

3. Classification of Inflammatory Bowel Disease, J. E. LENNARD-JONES St Mark’s Hospital, London, U.K., 1989

4. Epidemiology of the IBD, Centres for Disease Control and Prevention, March 31, 2015

5. УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ЗАПАЛЬНІ ЗАХВОРЮВАННЯ КИШЕЧНИКА (ХВОРОБА КРОНА, ВИРАЗКОВИЙ КОЛІТ)