Дисбактеріоз у немовлят, що знаходяться на грудному вигодовуванні, особливості лікування

Дисбактеріоз у немовлят, що знаходяться на грудному вигодовуванні, особливості лікування

       Кожна мама немовляти хоча б один раз, а на практиці досить частіше, зіштовхується з проблемою шлункового розладу у своєї дитинки – це може бути часте випорожнення чи його відсутність протягом тривалого часу, випорожнення зеленуватого кольору чи з різким запахом, іноді може бути присутній слиз. Звісно ж це бентежить батьків. Одним із найпоширеніших діагнозів вітчизняних педіатрів, який на такі скарги отримують батьки, на сьогоднішній день є дисбактеріоз, хоча у міжнародній практиці такого діагнозу не існує взагалі. Спробуємо розібратися в даному досить нелегкому питані [4].

            Отже, дисбактеріоз – це ніщо інше, як невідповідність показників мікрофлори для окремо взятого організму відповідно до норми. Проблема в тому, що сама норма в даному випадку, є поняттям досить відносним. Можна сказати, що поняття «нормальна мікрофлора» – це «теоретична» норма – певне співвідношення кількості різних типів мікробів, які заселяють шлунково-кишковий тракт, при якому окремий людський організм почувається комфортно. На практиці все ускладняється тим, що відомий аналіз на дисбактеріоз має зовсім не інформаційний зміст, оскільки досліджуються калові маси і відповідно результатом аналізу буде склад мікрофлори випорожнень, а не кишечнику. І взагалі для кожної людини нормальна мікрофлора буде мати різне співвідношення бактерій та мікробів. На мікрофлору людини впливає багато чинників, зокрема спосіб життя, харчування, місце проживання і звичайно вік [1,4].

            Як же формується мікрофлора кишечника немовляти?

Раніше вважалося, що до появи на світ шлунково-кишковий тракт дитини знаходиться в стерильному вигляді. Далі заселення шлунково-кишкового тракту дитини продовжується при проходження малечею через родові шляхи матері та через ознайомлення з навколишнім світом – тактильні дотики, грудне вигодовування, поцілунки. В грудному молоці міститься речовина біфідус-фактор, яка сприяє збільшенню біфідобактерій. Педіатрам добре відомо, що мікрофлора кишківника дитини (особливо в ранньому віці) залежить від способу вигодовування, стану імунної  та травної систем, дії патогенних факторів та лікарських засобів. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то біфідобактеріїї, або пробіотики, складають значну частину всієї мікрофлори. Звичайно кишечник немовляти у незначній кількості заселяють й інші бактерії та мікроби – ентерококи, мікрококи, стрептококи, бактероїди, кишкова паличка тощо. Однак у такій кількості ці бактерії для немовлят не є загрозою. Домінування біфідобактерій у кишечнику грудної дитини відбувається доти, доки грудне молоко виконує роль основного джерела їжі дитини та складає більшу частину її раціону [2,3,4].

            Біфідобактерії для немовлят відіграють надважливу роль. Пробіотики допомагають травленню, підтримують імунну систему та знешкоджують або ж не дають розмножуватися патогенним бактеріям, що можуть призвести до захворювань. Грудне молоко, що сприяє росту цих важливих мікроорганізмів, є запорукою здоров’я дитини і відповіддю на запитання «як лікувати дисбактеріоз у немовлят». Грудне вигодовування здатне навіть відновити мікрофлору дитини після прийому антибіотиків. Отже, немовлята, що знаходяться на грудному вигодовуванні, застраховані від дисбактеріозу, а якщо все ж і отримали такий діагноз з певних причин, то ліками буде улюблена їжа малюка – грудне молоко [4,5].

            Взагалі батькам треба бути пильними, врівноваженими та обізнаними. Треба пам’ятати, що випорожнення грудної дитини та дорослої людини – поняття несумісні. Те, що викликало б занепокоєння для дорослої людини, для малечі є нормою. Організм немовляти росте, змінюється, пристосовується. Відповідно змінюються і випорожнення, вони можуть бути і часті, а певний період лише  раз в декілька днів, може змінюватись колір та консистенція – так може реагувати організм на введення прикорму, прорізування зубів, не перенесення певної їжі тощо. Головне – слідкувати за почуттям самої дитини. Якщо в її поведінці нічого не змінюється, її нічого не хвилює, вона не плаче – скоріше за все дитячий організм самостійно приведе показники мікрофлори в порядок, просто потрібен час. Важливо розуміти, що лікувати потрібно не випорожнення, а причину, яка призвела до збою в роботі кишківника. Як вже зазначалось, дисбактеріоз – не є окремою хворобою, однак може бути наслідком або супроводжувати багато інших недуг [4].

Будьте уважні до своїх дітей та у разі занепокоєння звертайтесь до лікаря.

Джерела:

  1. 1. The intestinal microbiome in early life: health and disease, Marie-Claire Arrieta, 2015
  2. 2. The human neonatal gut microbiome: a brief review, Emily C. Gritz, 2017
  3. 3. Born dirty, with a gutful of bacteria, Jessica Hamzelou, NewScientist, 14 April 2012
  4. 4. Дисбактериоз кишечника у детей: этиология, клиническое значение, диагностические критерии, современные методы коррекции, д.м.н. Д.Ю. Овсянников, ЭФ. Педиатрия. 3 / 2011.
  5. 5. Сучасні основи вигодовування дітей раннього віку, Навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, за редакцією професора К.Д. Дуки, 2013.