Як лікувати дисбактеріоз у немовлят?

Як лікувати дисбактеріоз у немовлят?

Чому у немовлят буває дисбактеріоз і як з ним боротися?

Дитина народжується на світ з абсолютно стерильним кишечником. Вся потрібна флора після народження надходить туди при грудному вигодовуванні. Біфідобактерії потрапляють в кишечник дитини під час годування материнським молоком. Дисбактеріоз у немовлят може розвиватися і при годуванні груддю, якщо у малюка є проблеми з травленням [1,2,3].

Чи відомо Вам, що в кишечнику людини приблизно в 10 разів більше бактерій, ніж усіх клітин організму людини?  І всі вони надзвичайно важливий елемент у процесі перетравлення і засвоєння їжі. Завдання цих мікроорганізмів ферментація і розщеплення отриманої їжі. А, ще, деякі з них самі синтезують вітаміни. Наприклад: певні вітаміни групи В синтезуються біфідобактеріями, і у випадку їх  недостатньої кількості в кишечнику це може призводити до гіповітамінозу окремих груп цього вітаміну [1,4,5].

Причини дисбактеріозу у немовлят

Найпоширенішою причиною порушень флори кишечника є бактеріальна інфекція. Але, іноді й сам дисбактеріоз може стати причиною кишкових інфекцій. «Хороші» бактерії стежать за чистотою в кишечнику людини. Вони легко справляються з незначною кількістю шкідливої ​​флори, що потрапляє в тракт дитини. Якщо корисних бактерій дуже мало, то навіть кілька «поганих» паличок, збудників кишкових інфекцій, вистачить для розвитку гострого процесу [1,2].

На другому місці стоїть штучне вигодовування. Особливо годування сумішами, які не збагачені пробіотиками (бактеріями, схожими з тими, що мешкають на жіночих грудях). Також в цьому плані небезпечним є коров'яче молоко, яке містить істотно більшу кількість білків, що можуть бути повноцінними алергенами і формувати реакції харчової непереносимості й алергії [2,6].

На третьому місці недостатність ферментів і недоношеність немовлят. І в тому, і в іншому випадку кишечник малюка не здатний до якісного травлення. У дітей з цими симптомами спостерігається часта діарея. Відбувається постійний викид флори. Через це у бактерій немає шансу на достатнє природне поповнення шляхом розмноження [1,2,3].

На четвертому місці лікування антибактеріальними препаратами. Антибіотики вбивають будь-яку флору, не залежно від її якості. Біфідобактерії - не виняток [1,2].

Лікування дисбактеріозу у немовлят

Для лікування застосовуються препарати з природними штамами біфідобактерій. Сьогодні вони випускаються у великому асортименті. Найкраще приділяти увагу живим бактеріям. Препарати з цими штамами зберігаються при низькій температурі, що дозволяє тримати флору в анабіозі. Потрапляючи в організм, бактерії оживають і починають ділитися. Тривалість лікування залежить від тяжкості захворювання [1,2].

Профілактика дисбактеріозу у немовлят

Це - перш за все природне вигодовування немовляти. Ніякі замінники не принесуть дитині більшої користі, ніж материнське молоко. Дотримання вікової дієти вбереже малюка від проблем з травленням. Немає діареї - немає дисбактеріозу. При комплексному лікуванні антибіотиками завжди необхідно коригувати мікрофлору за допомогою спеціальних дієтичних добавок і не припиняти їх прийом одразу після відміни антибактеріальної терапії [1,2,3,6].

 

Література

1. Дисбактеріоз кишечника у дітей, Л.И. Ильєнко, И.Н. Холодова, Кафедра госпітальної пневмонії Московського факультету РДМУ, 2008

2. Становлення кишкової мікрофлори в постнатальному періоді і її значення в формуванні адаптивної імунної відповіді та імунологічної толерантності, Е.М. Булатова, Н.М. Богданова, Санкт-Петербурзька державна педіатрична медична академія, 2007

3. Рання неонатальна адаптація: етіологічні, патогенетичні і клінічні аспекти, Е.В. Азарова, А.А. Вялкова, Т.В.Космович, С.Г. Димова, Е.А. Бондарь

4. Folate Production by Probiotic Bacteria Maddalena Rossi, Alberto Amaretti and Stefano Raimondi? Department of Chemistry, University of Modena and Reggio Emilia, Italy, 2011

5. Gut flora in health and disease, Francisco Guarner, Juan-R Malagelada, THE LANCET, February 8, 2003

6. ОСОБЛИВОСТІ ВИГОДОВУВАННЯ ДІТЕЙ ПЕРШОГО РОКУ ЖИТТЯ В УКРАЇНІ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ЧАСТОТУ РЕАКЦІЙ ХАРЧОВОЇ ГІПЕРЧУТЛИВОСТІ, ЗАХВОРЮВАНІСТЬ У ДІТЕЙ ПЕРШИХ 2 РОКІВ ЖИТТЯ, Няньковський С.Л., Івахненко О.С., Добрянський Д.О., ЖУРНАЛ "ЗДОРОВ`Я ДИТИНИ" 3 (24) 2010