Мікрофлора кишечника дитини та імунітет - чи існує зв'язок?

Мікрофлора кишечника дитини та імунітет - чи існує зв'язок?

Дитина-алергік, слабка, часто хворіє - безсонні ночі, переживання, тривоги. Це означає, що у дитини ослаблений імунітет і потрібно терміново вживати заходів.

З чого ж почати? Слід звернути увагу на мікрофлору кишечника, адже  наш імунітет залежить і від  стану мікрофлори.

Імунітет і мікрофлора кишечника

Мікрофлора кишечника займає досить важливе місце у формуванні місцевого та загального імунітету людини. Уже в перші години життя  в кишечник малюка з материнським молоком потрапляють імуноцити (клітини імунної системи) та імуноглобуліни. Імуноглобуліни циркулюють в крові і лімфі і виконують важливу роль в роботі імунітету. Зокрема, імуноглобуліни A забезпечують захист слизової оболонки кишківника. Тоді ж, кишечник дитини заселяють біфідо- та лактобактерії, які впливають на специфічні скупчення лімфоїдної тканини - Пейєрові бляшки. Ці утворення також виконують важливу функцію – в них відбувається дозрівання В-лімфоцитів імунної системи кишечника [3,4,5,6].

З іншого боку, мікрофлора кишечника сама по собі є потужним захисним бар'єром, так як її «рідні» мікроорганізми не дозволяють заселяти кишечник хвороботворним «чужакам».

Коли мікрофлора кишечника «псується» виникає дисбактеріоз. Який у свою чергу може відображатися на стані імунної системи. Це може відбуватися з цілого ряду причин - неповноцінне або незбалансоване харчування, паразити, стрес або вже наявні хвороби шлунка і кишечника [3,4,6].

Проблема може виникнути і якщо дитина довго приймала антибіотики. Основними симптомами дисбактеріозу є нудота, біль в животі, здуття, пронос або запор (або їх чергування), також можуть виникати алергічні реакції [6].

Потрібно відновлювати мікрофлору кишечника

Перш за все, для бактерій необхідно створити сприятливе середовище для їх росту і розмноження. Збалансуйте харчування - малюк повинен обов'язково їсти кашу, овочі і фрукти..Корисні також кисломолочні продукти, особливо свіжий кефір. А ось пити газовані напої, їсти солоне, жирне або солодке - не варто [6].

Для того, щоб нормалізувати регулярну роботу кишечника (в першу чергу, товстого) необхідно пити достатню кількість рідини і вести рухливий спосіб життя [6].

Крім того, мікрофлору можна підтримати і спеціальними дієтичними добавками - пробіотиками та пребіотиками. Пробіотики - це живі мікроорганізми, присутні в нормі в кишечнику людини, які застосовуються для відновлення якісного і кількісного складу мікрофлори. Пребіотики - це це допоміжні речовини (олігосахариди), що формують спеціальне середовище для активного росту і розмноження мікроорганізмів.[6] Існують також дієтичні добавки, до складу яких входять і пробіотики і пребіотики - це синбіотики. Однією з них є синбіотик Лактіалє. До складу Лактіалє входить комплекс з семи основних корисних бактерій, які в нормі присутні в кишечнику людини. Завдяки своєму складу Лактіалє сприяє відновленню мікрофлори кишечника,  нормалізації процесів травлення та використовується у комплексному лікуванні дисбактеріозу. Цей синбіотик підтримує рівновагу нервової та імунної системи [1,2].

Лактіалє підходить для будь-якого віку, адже випускається у формі:

  • крапель для дітей від народження;
  • пакетах для дітей від 6ти місяців які можна розчиняти в молоці чи компоті;
  • капсул для дорослих і дітей від 12 років [1,2].

Склад Лактіалє для дітей, підібраний з урахуванням особливостей саме дитячої мікрофлори, яка відрізняється від мікрофлори дорослих [1,2].

 

Література

1.Листок-вкладиш до дієтичної добавки Лактіалє.

2. Застосування препарату «Лактіалє Малюк Формула» для корекції дисбіозу кишечника у дітей раннього віку, Р.В. Марушко, Т.Л. Марушко, ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України», м. Київ

3. Становление кишечной микрофлоры в постнатальном периоде и ее значение в формировании адаптивного иммунного ответа и иммунологической толерантности, Е.М. Булатова, Н.М. Богданова, Санкт_Петербургская государственная педиатрическая медицинская академия, 2007

4. Значение грудного вскармливания для роста и развития младенца, Урсова Н.И., Альманах клинической медицины. 2015 Ноябрь.

5. Peyer’s Patches: The Immune Sensors of the Intestine, Camille Jung, Jean-Pierre Hugot, Frederick Barreau, 2010

6. Дисбактериоз кишечника, Яковенко Э.П., кафедра гастроэнтерологии ФУВ РГМУ