ЧИ КОРИСНІ ПРОБІОТИКИ ДІТЯМ?

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

У світі харчових добавок все популярнішими стають пробіотики. Адже з’являється все більше даних про їх користь для здоров’я. Пробіотики використовуються для підтримання нормальної кількості корисних бактерій в організмі. Вони можуть допомогти при таких захворюваннях, як синдром подразненого кишечника, екзема і навіть звичайна застуда.

Але тоді як більшість дорослих вживає пробіотики, не маючи побічних ефектів, чи є вони безпечними для дітей? Що потрібно знати у відповідь на це питання, перш ніж давати пробіотики дітям, читайте далі.

Що таке пробіотики?

Хоча у бактерій, в цілому, погана репутація, насправді, не всі з них є поганими. Натомість, щоб залишатися здоровим, вашому організмові потрібні певні бактерії. Вони допомагають травленню, засвоюють поживні речовини, продукують вітаміни, зокрема, групи В, і борються з іншими мікробами, що викликають хвороби.

Сукупність бактерій, які живуть в вашому організмі, називається мікробіомом. Він складається з хороших і поганих бактерій, вірусів і грибів. Вони живуть:

  • на шкірі
  • в кишечнику
  • в сечостатевих шляхах
  • в слині.

Коли баланс хороших і поганих бактерій у вашому мікробіомі порушується, може загостритись інфекційний процес. Наприклад, антибіотики вбивають бактерії, що викликають інфекцію. Але вони також знищують і деякі корисні бактерії, які контролюють розвиток шкідливих. Таким чином, шкідлива мікрофлора починає розмножуватись і поширюватись, що може викликати розвиток вторинних інфекцій. Вони можуть бути спричинені, зокрема., дріжджовими грибками і проявлятися у вигляді інфекцій сечовивідних шляхів та кишкових інфекцій.

А от пробіотики містять живі корисні бактерії, які природним чином зустрічаються у вашому організмі. Вони можуть компенсувати втрати корисної мікрофлори. Пробіотична біодобавка може містити в своєму складі одну чи суміш декількох видів бактерій.

Чи слід включати пробіотики в раціон вашої дитини?

Мікробом дитини починає розвиватися ще в утробі матері. Вважається, що нездоровий мікробіом може спричинити багато хвороб дитини у її подальшому житті. Пробіотики можуть грати певну роль в підтримці здоров'я мікробіома. Втім, чіткий механізм їх дії поки що незрозумілий.

Пробіотики – популярний засіб для дітей. І вони є третім найбільш використовуваним натуральним продуктом, який батьки дають своїм дітям.

Адже дуже часто правильно підібрані пробіотики, що включають, насамперед, біфідо-, а ще – й лактобактерії, – можуть значно полегшити перебіг дитячих кольок вже з перших днів життя малюка. Це, зокрема, довело дослідження, опубліковане в JAMA Pediatrics. Воно показало, що введення пробіотиків немовлятам в перші три місяці життя може допомогти запобігти колікам, закрепам та кислотному рефлюксу.

Інші дані показують, що пробіотики можуть допомогти в лікуванні запального захворювання кишечника. Вони також можуть скоротити тривалість діареї, викликаної гастроентеритом. При призначенні вагітним і матерям, що годують грудьми, пробіотики можуть зменшити розвиток екземи та алергії у їх немовлят.

Огляд досліджень 2015 року показав, що пробіотики більш ефективно, порівняно з плацебо, знижували частоту і тривалість інфекцій верхніх дихальних шляхів в дітей-учасників дослідження. Також скоротилося вживання антибіотиків ними і пропуски занять в школі через застуду.

Існує безліч окремих даних, що підтверджують користь використання пробіотиків у дітей. Але користь для здоров'я може бути штам-специфічною. Тобто, штам бактерій, що допомагає при одному захворюванні, може виявитися зовсім не помічним при іншому. З цієї причини (а також через відсутність досліджень) немає чіткої відповіді на питання, чи слід давати дитині пробіотики протягом тривалого періоду часу.

Адже у деяких випадках давати дітям пробіотики може бути небезпечно. Діти з ослабленою імунною системою можуть постраждати від інфекції. У інших можуть з’явитися гази і здуття живота. Пробіотики можуть викликати серйозні побічні ефекти у дуже хворих немовлят. Перед тим як давати дитині пробіотичні добавки, порадьтеся з педіатром.

Добавки vs пробіотичні продукти: що краще?

Пробіотики спеціально додають в деякі продукти, такі як йогурт і м’який сир. Вони природним чином містяться в ферментованих продуктах, таких як пахта, кефір і квашена капуста. Сирі сири з непастеризованого молока також можуть бути одним із джерел пробіотиків.

Деякі експерти вважають, що сире молоко і продукти з сирого молока корисні для здоров'я, але їх не можна давати дітям. Сире молоко може містити небезпечні бактерії. Це може викликати небезпечне для життя захворювання.

Якщо ви задаєтесь питанням, що краще: пробіотичні добавки чи продукти харчування, відповідь не буде однозначною. Найкраще отримувати поживні речовини з цільних продуктів. Але у випадку з пробіотиками ваша дитина може не отримати їх достатньої кількості лише з їжі. Пробіотики в харчових продуктах можуть загинути при процесі виробництва і зберіганні. Якщо у вас на кухні немає лабораторії, неможливо точно дізнатися, скільки з них залишилося живими.

Те ж саме можна сказати і про пробіотичні добавки. У світі харчових добавок продукти не виробляються ідеально однаково. Харчові добавки не регулюються належним чином. Коли ви їх купуєте, ви припускаєте, що продукт містить те, що рекламує. Насправді ви не завжди можете в дійсності отримати те, що написано на етикетці.

Отже

Пробіотики можуть допомогти полегшити гострі закрепи, коліки і кислотний рефлюкс у здорових немовлят і маленьких дітей. Вони також можуть допомогти запобігти вторинним інфекціям і діареї у дітей, що приймають або приймали антибіотики. У деяких випадках пробіотики можуть навіть допомогти запобігти екзему і алергію.

Якщо ви думаєте, що пробіотики можуть допомогти вашій дитині, задайте своєму лікарю наступні питання:

  • Яка користь від пробіотиків для вашої дитини?
  • Як довго ви повинні давати їх своїй дитині, перш ніж розраховувати на якісь позитивні ефекти?
  • Якщо ви не бачите очевидних переваг протягом певного періоду часу, чи слід вашій дитині припинити їх приймати?
  • Яку дозу пробіотичних культур слід приймати вашій дитині?
  • Чи є причини, за якими дитині не слід приймати пробіотики?

Оскільки довгострокові ефекти пробіотиків для дітей невідомі, їм слід використовувати добавки з пробіотиками як профілактичний засіб тільки після рекомендації лікаря.

Але пробіотичні продукти, зокрема, йогурт, ви можете додати в раціон дитини самостійно. Він допоможе зберегти мікробіом дитини здоровим. Перевірте етикетку, щоб переконатися, що в обраному вами йогурті є живі і активні культури.

Якщо ваша дитина не любить йогурт сам по собі, спробуйте використовувати його в якості інгредієнта до страви, яка дитині смакує.

Більшості дітей подобаються смузі з йогурту. Для приготування змішайте 1/2 склянки простого або ванільного йогурту з 1 склянкою свіжих або заморожених фруктів до отримання однорідної маси. Додайте свій улюблений підсолоджувач за смаком.

Примітка. Не давайте мед дітям, молодшим 1 року, через ризик захворювання на ботулізм.

 

Джерело:

  1. https://www.healthline.com/health/parenting/probiotics-for-children

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє Малюк формула

Орієнтовна ціна в аптеках:

124.3 - 157.2 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє для дітей

Орієнтовна ціна в аптеках:

262.7 - 345 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Пробіотики для дітей

ДОЦІЛЬНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ПРОБІОТИКІВ ПРИ РЕСПІРАТОРНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ У ДІТЕЙ
Враховуючи тісну взаємодію та взаємний вплив мікробіомів різної локалізації, вчені дійшли висновку, що підтримуючи мікрофлору кишківника, ми можемо допомагати й мікробіомам інших локалізацій нормально функціонувати та забезпечувати захист макроорганізму.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ПРОБІОТИКИ В ДОПОМОГУ НЕМОВЛЯТІ ПРИ КИШКОВИХ КОЛІКАХ
Кишкові кольки – одна з найбільш відомих проблем навіть серед тих, хто не має немовлят, і дійсно одна з найчастіших причин неспокою та переживань молодих батьків.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ПРОБІОТИКИ ПРИ КОЛІКАХ – СПОСІБ, ЩО МОЖЕ ДОПОМОГТИ
Дитячі коліки – одна з найпоширеніших проблем, від якої страждають немовлята першого року життя. Як свідчать дослідження, з нею стикаються від 20 до 70% малюків, незалежно від того, чи вживає дитина грудне молоко, чи суміш.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ПРОБІОТИКИ ПРИ ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ. ЧИ МОЖНА ЇХ ВЖИВАТИ?
Для малюка грудне вигодовування – це не лише їжа, а й можливість встановити контакт із матір’ю, заспокоїтися. А ще – це один зі способів, завдяки якому зміцнюється імунна система дитини.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ЯК ФОРМУЄТЬСЯ МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА У ДІТЕЙ
Процес знайомства з бактеріями та формування мікрофлори дитини починається ще до народження
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ В БОРОТЬБІ З ДИТЯЧИМ ОЖИРІННЯМ?
Про докази ефективності і безпеку використання двох пробіотичних штамів при лікуванні дитячого ожиріння
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ НЕМОВЛЯТ: ЧИ БЕЗПЕЧНІ ВОНИ?
Вже давно в дитячих сумішах, добавках і харчових продуктах, призначених для немовлят, з'явилися пробіотики. Але що це таке, чи безпечні пробіотики для немовлят і чи мають вони якісь переваги для вашої дитини?
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ЯКІ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬ ПРОБІОТИКИ У НОВОНАРОДЖЕНИХ
На сьогоднішній день вважають, що малюк народжується стерильним, і відразу після народження починається заселення його макроорганізму (шкіра, всі слизові – дихальна система, травна, сечовидільна тощо) мікроорганізмами. І саме від початку закладається основа того, а як буде відбуватись розвиток дитини надалі.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

РОТАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ – СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ЛІКУВАННЯ
Інфекція, яку спричинює ротавірус, є дуже поширеною формою гострої кишкової інфекції, та особливу небезпеку становить для дітей раннього віку.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

СКЛАД МІКРОФЛОРИ КИШЕЧНИКА У НОВОНАРОДЖЕНОЇ ДИТИНИ ТА ЧИ ПОТРІБНІ ТАКИМ ДІТКАМ ПРОБІОТИКИ
Вважається, що дитина народжується стерильною, і заселення шкіри та слизових новонародженої дитини мікроорганізмами починається одразу після народження.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

БАКТЕРІЇ Є НАВІТЬ У НЕНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ
Вчені припускають, що склад мікробіома впливає на формування імунної системи новонародженого, ризики його захворюваності і залежить від способу життя вагітної жінки.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА У ДІТЕЙ
Нормальна мікрофлора кишечника у дітей активно бере участь у забезпеченні організму вітамінами, мікроелементами, стимулює імунну систему, а також секреторну і моторно-евакуаторну функції кишечника.
Більше