МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА У ДІТЕЙ

Нормальна мікрофлора кишечника у дітей активно бере участь у забезпеченні організму вітамінами, мікроелементами, стимулює імунну систему, а також секреторну і моторно-евакуаторну функції кишечника. Крім того, вона проявляє антагоністичну дію проти патогенної та умовно-патогенної мікрофлори [2,3].

  • У СУЧАСНИХ УМОВАХ, НА ФОНІ ПОГІРШЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ОБСТАНОВКИ, ПИТАННЯ ФОРМУВАННЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА ВІДНОВЛЕННЯ НОРМАЛЬНОГО МІКРОБІОЦЕНОЗУ КИШЕЧНИКА ДІТЕЙ, ЯКІ ОСОБЛИВО СТРАЖДАЮТЬ НА ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ, НАБУВАЮТЬ ОСОБЛИВОЇ АКТУАЛЬНОСТІ [3].

Заселення кишечника дитини відбувається в кілька фаз.

- У першій фазі, до народження плода в першородному калі бактерії зазвичай не виявляють. Тому цю фазу називають асептичною.

- У другій фазі, під час пологів, відбувається перша зустріч дитини з мікроорганізмами. У його шлунково-кишковий тракт потрапляє мікрофлора слизових оболонок статевих шляхів і кишечника матері. Однак при наявності запальних процесів в статевих шляхах, дисбіотичних явищах у матері в шлунково-кишковий тракт дитини можуть потрапляти, через заковтування, найрізноманітніші збудники.

- У третій фазі, тобто в перші години і дні життя, з кишечника новонароджених переважно виділяють коковую флору (мікрококи, стафілококи, ентерококи) і клостридії. Біфідобактерії, лактобацили, ентеробактерії з'являються пізніше.

- У четвертій фазі, фазі трансплантації, тобто в перші півтора місяця життя, мікрофлора кишечника дитини набуває видових ознак, характерних для будь-якої людини, а також і свого індивідуального складу. [1,3,4]

  • СКЛАД КИШКОВОЇ ФЛОРИ ДИТИНИ

Склад кишкової флори дитини після 2 років практично не відрізняється від дорослого: більш ніж 400 видів бактерій, причому більшість – анаероби, що погано піддаються культивуванню. Всі бактерії потрапляють в ШКТ оральним шляхом. Щільність бактерій в шлунку, тонкій, клубовій та ободовій кишках відповідно дорівнює 1 000, 10 000, 100 000 і 1 000 000 000 в 1 мл вмісту кишечника (за даними Alan Parker 1999). Величезну роль у становленні мікробіоценозу кишечника дитини відіграє спосіб вигодовування. Грудне молоко матері містить так звані біфідус-фактори (пребіотики), що сприяють швидкому заселенню кишечника корисною мікрофлорою. Крім цього, в грудному молоці і слині новонароджених багато лізоциму з його вираженою бактерицидною дією і імуноглобуліну А, що підвищують імунний статус організму немовляти і є бар'єром на шляху патогенної флори. Таким чином, природа, здавалося б, передбачила все для захисту кишечника дитини. І, тим не менш, у «немовлят» дисбактеріоз кишечника розвивається особливо часто. Цьому сприяють якість грудного молока, захворювання ЛОР-органів і мастити у матерів, погане здоров'я новонародженого з порушеннями обміну речовин, в результаті чого в кишечнику новонароджених можуть накопичуватися токсини, що чинять негативний вплив на слизову кишечника і стан дитини [4,5,6].

 

Джерела:

  1. Микробиоценоз кишечника у детей раннего возраста, И.М. Шульга, С.М. Безроднова, 2016.
  2. Probiotics: future directions, Jon A Vanderhoof, 2014.
  3. Застосування препарату «Лактіалє Малюк Формула» для корекції дисбіозу кишечника у дітей раннього віку, Марушко Р.В., 2015.
  4. Дисбактериоз кишечника и роль пробиотиков в коррекции, С. В. Бельмер, 2006.
  5. Проблема дисбиоза в гастроэнтерологической практике, Федоров С.П., РМЖ «Болезни Органов Пищеварения» №2 от 15.08.2006, стр. 85.
  6. Матеріали з посібника “Основи лікувального харчування дітей раннього віку”, Траверсе Г.М., Цвіренко С.М., Горішна О.В., 2003.

 

Читайте також:

Lactiale

Пробіотики для дітей

ЯКІ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬ ПРОБІОТИКИ У НОВОНАРОДЖЕНИХ
На сьогоднішній день вважають, що малюк народжується стерильним, і відразу після народження починається заселення його макроорганізму (шкіра, всі слизові – дихальна система, травна, сечовидільна тощо) мікроорганізмами. І саме від початку закладається основа того, а як буде відбуватись розвиток дитини надалі.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

РОТАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ – СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ЛІКУВАННЯ
Інфекція, яку спричинює ротавірус, є дуже поширеною формою гострої кишкової інфекції, та особливу небезпеку становить для дітей раннього віку.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

СКЛАД МІКРОФЛОРИ КИШЕЧНИКА У НОВОНАРОДЖЕНОЇ ДИТИНИ ТА ЧИ ПОТРІБНІ ТАКИМ ДІТКАМ ПРОБІОТИКИ
Вважається, що дитина народжується стерильною, і заселення шкіри та слизових новонародженої дитини мікроорганізмами починається одразу після народження.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

БАКТЕРІЇ Є НАВІТЬ У НЕНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ
Вчені припускають, що склад мікробіома впливає на формування імунної системи новонародженого, ризики його захворюваності і залежить від способу життя вагітної жінки.
Більше