ПРОБІОТИКИ ДЛЯ НЕМОВЛЯТ: ЧИ БЕЗПЕЧНІ ВОНИ?

Lactiale

Вікторія Валеріївна Родінкова

Професорка Вінницького національного медичного університету, докторка біологічних наук

Науковий редактор Вікторія Родінкова

Вже давно в дитячих сумішах, добавках і харчових продуктах, призначених для немовлят, з'явилися пробіотики. Але що це таке, чи безпечні пробіотики для немовлят і чи мають вони якісь переваги для вашої дитини?

Отже, пробіотики – це бактерії, корисні для шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Втім, наразі є багато доказів того, що вони допомагають і при інших станах здоров'я.

Але кількість серйозних наукових досліджень щодо користі пробіотиків для немовлят обмежена. Втім, одні з останніх наголошують, що найбільш пластичним кишечний мікробіом – тобто сукупність бактерій, грибів та інших мікроорганізмів, – є у перші роки життя дитини. І саме тоді пробіотики справляють найвідчутніший вплив. Відтак, є сенс використовувати цей факт для покращення здоров’я немовляти. І вже є дані, що пробіотичні бактерії можуть полегшувати стан при шлунково-кишкових захворювань та дитячих коліках. Однак, у будь-якому разі, перед тим, як давати пробіотик дитині, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Чи вони безпечні?

Отже, більшість досліджень вказують, що використання пробіотиків є безпечним у здорових немовлят. Але які з них і коли краще застосовувати? Це питання потрібно обговорити з лікарем перед використанням пробіотиків. На це є кілька причин:

  • Різні штами пробіотичних бактерій мають різні властивості, а, отже, діють по-різному.
  • У всьому світі пробиотики класифікуються як біодобавка, а не як лікарський засіб. Отже, регулювання їх обігу та виходу на ринок не є таким суворим у порівнянні з лікарськими засобами. А тому безпеку та ефективність застосування цих біодобавок повинен оцінювати лікар. Особливо, коли йдеться про новонароджених дітей.
  • Адже немовлята вимагають особливого догляду. Вам слід поговорити зі своїм лікарем про будь-які добавки, перш ніж давати їх своїй дитині. Ваш лікар може оцінити необхідність використання пробіотиків і порекомендувати їх або інший курс лікування, найбільш помічний для вашої дитини.
  • Втім, на даний час немає офіційної рекомендованої дози пробіотиків для немовлят.
  • Деякі з пробіотиків мають побічні ефекти, що викликають алергічні реакції, біль у животі, діарею та здуття.

Що таке пробіотики?

Пробіотики виявилися в центрі уваги в останнє десятиліття або близько того через їх очікувану користь для здоров'я. Їх вживає все більше як дорослих, так і дітей, у світі.

Термін пробіотики – збірний. Він включає безліч різних штамів живих мікроорганізмів, зазвичай бактерій, які вважаються корисними для вашого організму, оскільки можуть допомогти підтримувати хороший баланс бактерій в травному тракті.

Ви можете знайти пробіотики у вигляді добавок, а також в таких продуктах, як:

  • йогурт
  • інші молочні продукти
  • квашена капуста
  • соління

Деякі з основних поширених штамів пробіотиків, які продаються в добавках або використовуються для приготування йогуртів, це

Швидше за все, у вашому організмі вже є ці корисні бактерії, але додавання пробіотиків до свого раціону у вигляді добавок або певних продуктів може збільшити їх кількість.

А от немовлята народжуються зі стерильною шлунково-кишковою системою, яка може бути піддана стресу при адаптації до умов життя поза материнським організмом. І тут в нагоді можуть стати саме пробіотики. Вони можуть допомогти швидше заповнити ШКТ немовляти корисними бактеріями. Їх малюк отримує з грудного молока або суміші, яка обов’язково містить пробіотики, а потім – і з твердої їжі.

Втім, кількість бактерій у ШКТ вашої дитини можуть бути змінена багатьма факторами, такими як спосіб пологів, термін вагітності, на якому відбулися пологи і те, чи приймала дитина антибіотики в ранньому віці.

В нормі з часом у немовлят накопичуються бактерії, які допомагають їм створити бар'єр в шлунково-кишковому тракті, зміцнити імунну систему і запобігти інфекціям. Втім, швидкість формування цього бар’єру дуже залежить від факторів, перерахованих вище. І до того, як у кишечнику природнім чином накопичаться бактерії, у дітей у будь-який момент можуть розвинутися захворювання, які викликають такі симптоми, як закреп або біль. Це, зокрема, коліки. І тут в пригоді стануть саме пробіотики, які допоможуть сформувати нормальну мікрофлору кишечника дитини швидше.

Як можуть допомогти пробіотики

Отже, причини використання пробіотиків у немовлят можуть відрізнятися від причин їх використання у дітей або дорослих.

Клінічні дані свідчать про те, що пробіотики можуть допомогти як дорослим, так і дітям:

  • збільшити кількість корисних бактерій, якщо ви приймаєте ліки, такі як антибіотики
  • збалансувати різні типи бактерій у вашому тілі
  • зменшити симптоми синдрому подразненого кишечника
  • запобігти діареї, викликаній інфекцією або застосуванням антибіотиків.

Клінічні дані вказують на те, що пробіотики працюють і при деяких інших захворюваннях. Пробіотики можуть допомогти:

  • контролювати екзему, астму або харчову алергію
  • запобігти інфекції сечовивідних шляхів
  • поліпшити здоров'я порожнини рота, наприклад, зменшити руйнування зубів і захворювання пародонту.

У немовлят є інші, більш специфічні захворювання, при яких можуть допомогти пробіотики. Найчастіше у малюків першого року життя розвиваються кислотний рефлюкс або коліки. Ці захворювання можуть досить складно піддаватись лікуванню і викликати безсонні ночі як у дитини, так і у батьків. Пробіотики можуть полегшити симптоми і допомогти немовлятам менше плакати. Саме це відбувалося двічі у дітей редакторки цих рядків. Саме пробіотики допомагали рятувати дитину від кольок.

Про той же ефект говорить і наука:

  • Дослідження показують, що лікування здорових немовлят в перші три місяці їх життя одним конкретним типом пробіотика (Lactobacillus або Bifidobacterium) приносить користь їх здоров'ю. Така терапія допомагала уникнути виникнення шлунково-кишкових захворювань, таких як рефлюкс і закреп, а також скоротила загальний час плачу.
  • Інше дослідження пов'язувало зменшення симптомів кольок з використанням пробіотиків. Тут вивчалися результати дії пробіотиків на організм немовлят на грудному вигодовуванні. Їм вводили п'ять крапель пробіотичної добавки за 30 хвилин до годування протягом 21 дня. Дослідження показало, що немовлята, які приймали добавки, плакали менше, ніж ті, хто їх не приймав.

Позитивний ефект від застосування пробіотиків, швидше за все, збережеться тільки при їх активному використанні.

Можливі ризики

Пробіотики – це не лікарський засіб, а біодобавка, вимоги до якості якої, в цілому, не такі суворі. А тому при призначенні пробіотиків немовляті спочатку потрібно поговорити зі своїм лікарем.

Пробіотики, в цілому, мають дуже мало побічних ефектів серед здорових дорослих і дітей, але необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти їх переваги і ризики. Люди зі слабкою імунною системою, певними захворюваннями або недоношені немовлята можуть мати побічні реакції при вживанні пробіотиків. Наприклад, у них може розвинутися інфекція.

Види продукції

На даний час не існує стандарту, що визначає спосіб введення пробіотиків, особливо немовлятам. Майте на увазі, що не всі пробіотики однакові. Можливо, один тип підходить краще для вашої дитини, ніж інші.

Пробіотики для немовлят доступні як добавки у вигляді крапель, або у вигляді дитячих сумішей. Діти старшого віку можуть їсти продукти, що містять пробіотики, наприклад, йогурт.

Пробіотики з часом можуть ставати менш життєздатними, якщо їх тримати приготованими в пляшках. Дослідження дійшли висновку, що готові пробіотики потрібно давати протягом шести годин, якщо вони вводяться з грудним молоком або стерильною водою при температурі 4 °C. При цьому в суміші, витриманій при цій же температурі, пробіотики залишалися стабільними трохи довше.

Замість висновку

Можливо, ваc зацікавить використання пробіотиків у немовлят, що можуть допомогти при певних шлунково-кишкових захворюваннях і коліках. Деякі вчені доходять висновку, що використання пробіотиків у немовлят має свої переваги, але дослідження у цьому напрямку продовжуються.

Пробіотики доступні в багатьох формах і добавках.

Відтак, перед їх використанням проконсультуйтеся з лікарем. Адже важливо, щоб ваша дитина залишалася в безпеці і здоровою.

 

Джерело:

  1. https://www.healthline.com/health/probiotics-and-digestive-health/baby-probiotics

Продукти Лактіалє:

Lactiale
Лактіалє Малюк формула

Орієнтовна ціна в аптеках:

124.3 - 157.2 грн
Ціна в аптеках Детальніше
Lactiale
Лактіалє для дітей

Орієнтовна ціна в аптеках:

262.7 - 345 грн
Ціна в аптеках Детальніше

Читайте також:

Lactiale

Пробіотики для дітей

ДОЦІЛЬНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ПРОБІОТИКІВ ПРИ РЕСПІРАТОРНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ У ДІТЕЙ
Враховуючи тісну взаємодію та взаємний вплив мікробіомів різної локалізації, вчені дійшли висновку, що підтримуючи мікрофлору кишківника, ми можемо допомагати й мікробіомам інших локалізацій нормально функціонувати та забезпечувати захист макроорганізму.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ПРОБІОТИКИ В ДОПОМОГУ НЕМОВЛЯТІ ПРИ КИШКОВИХ КОЛІКАХ
Кишкові кольки – одна з найбільш відомих проблем навіть серед тих, хто не має немовлят, і дійсно одна з найчастіших причин неспокою та переживань молодих батьків.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ПРОБІОТИКИ ПРИ КОЛІКАХ – СПОСІБ, ЩО МОЖЕ ДОПОМОГТИ
Дитячі коліки – одна з найпоширеніших проблем, від якої страждають немовлята першого року життя. Як свідчать дослідження, з нею стикаються від 20 до 70% малюків, незалежно від того, чи вживає дитина грудне молоко, чи суміш.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ПРОБІОТИКИ ПРИ ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ. ЧИ МОЖНА ЇХ ВЖИВАТИ?
Для малюка грудне вигодовування – це не лише їжа, а й можливість встановити контакт із матір’ю, заспокоїтися. А ще – це один зі способів, завдяки якому зміцнюється імунна система дитини.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ЯК ФОРМУЄТЬСЯ МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА У ДІТЕЙ
Процес знайомства з бактеріями та формування мікрофлори дитини починається ще до народження
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ЧИ МОЖУТЬ ПРОБІОТИКИ ДОПОМОГТИ В БОРОТЬБІ З ДИТЯЧИМ ОЖИРІННЯМ?
Про докази ефективності і безпеку використання двох пробіотичних штамів при лікуванні дитячого ожиріння
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ЧИ КОРИСНІ ПРОБІОТИКИ ДІТЯМ?
Тоді як більшість дорослих вживає пробіотики, не маючи побічних ефектів, чи є вони безпечними для дітей? Що потрібно знати у відповідь на це питання, перш ніж давати пробіотики дітям?
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

ЯКІ ПРОБЛЕМИ ВИРІШУЮТЬ ПРОБІОТИКИ У НОВОНАРОДЖЕНИХ
На сьогоднішній день вважають, що малюк народжується стерильним, і відразу після народження починається заселення його макроорганізму (шкіра, всі слизові – дихальна система, травна, сечовидільна тощо) мікроорганізмами. І саме від початку закладається основа того, а як буде відбуватись розвиток дитини надалі.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

РОТАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ – СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ЛІКУВАННЯ
Інфекція, яку спричинює ротавірус, є дуже поширеною формою гострої кишкової інфекції, та особливу небезпеку становить для дітей раннього віку.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

СКЛАД МІКРОФЛОРИ КИШЕЧНИКА У НОВОНАРОДЖЕНОЇ ДИТИНИ ТА ЧИ ПОТРІБНІ ТАКИМ ДІТКАМ ПРОБІОТИКИ
Вважається, що дитина народжується стерильною, і заселення шкіри та слизових новонародженої дитини мікроорганізмами починається одразу після народження.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

БАКТЕРІЇ Є НАВІТЬ У НЕНАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ
Вчені припускають, що склад мікробіома впливає на формування імунної системи новонародженого, ризики його захворюваності і залежить від способу життя вагітної жінки.
Більше
Lactiale

Пробіотики для дітей

МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА У ДІТЕЙ
Нормальна мікрофлора кишечника у дітей активно бере участь у забезпеченні організму вітамінами, мікроелементами, стимулює імунну систему, а також секреторну і моторно-евакуаторну функції кишечника.
Більше